Sari la conținut

Posesori de Honda Black Widow?


Purghy
 Share

Postări Recomandate

Salut! Cine mai are Honda Black Widow? Stiu ca putini :) ... dar poate reusim sa ne (re)gasim, sa schimbam impresii si eventual sa ne si intalnim ca sa ne admiram ”paianjenii”... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Black widow, Shadow si Phantom = familia VT-750. Diferentele sunt minore.

Diferențele le-am analizat eu pe topicul Black Widow de la "Chopper".

» Post actualizat in 05 Apr 2017 06:58

Repostare:

Am facut o comparatie pe Bikez.com intre VT 70 DC Black Widow si VT 750 C2 Shadow.In principiu,nu exista diferente la motorizare, fiind acelasi motor. Diferenta de putere (oricum foarte mica) este data de greutatea mai mica la Black Widow (221 kg fata de 229 kg la Shadow) care are 0,2045 CP/kg fata de 0,1974 cp/kg la Shadow. Cum am banuit, Black Widow are 645 mm distanta seii fata de sol , fata de 700 mm la Shadow. De asemenea inaltimea totala este mai mica (1070 la BW) fata de Shadow (1110 mm) ca si lungimea ( 2310 la BW fata de 2455 la Shadow). Si latimea este mai mica (800 mm la BW fata de 980 la Shadow), ca si garda la sol (140 mm la BW, fata de 14 la Shadow. Capacitatea rezervorului difera si ea, lucru pe care il banuiam si eu vizual, avand in vedere diferentele estetice: 13,4 litri la BW fata de 14 la Shadow , rezerva la BW fiind de 4.8 litri si la Shadow de 3,6 litri.

De asemenea, exista diferente si la roti. La BW fata 110/80-19 59S si spate 160/80-15M/C 74S. La Shadow fata 120/90-17 64S si spate 170/80-15M/C 77S.

Si cursa rotilor difera :

BW: fata 108 mmm, spate 80 mm, Shadow: fata 116 mmm si 90 spate.

 

La toate chestiile astea adunate, asa cum mi s-a parut si mie conducand cele doua modele, BW castiga la drum lung ca si manevrabilitate, atat datorita laturii contructive cat si datorita pozitiei mult mai aplecate a motociclistului, dar pierde la mavebrabilitatea in oras si la viteze foarte mici dar si la confort care este superior la Shadow datorita pozitiei mai inalte si mai putin aplecate asupra ghidonului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt variante asemanatoare a aceleiasi platforme. Serios acum, facem topic pentru fiecare denumire bombastica a ,,aceluiasi'' produs? :)) intreb si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca e același produs: Știu foarte clar prieteni cărora nu le place decât varianta clasica a cruieserelor asa cum știu prieteni cărora le place varianta custom... Black Widow este custom, Shadow -ul este clasic. Unele accesorii stau bine pe varianta clasica, altele pe varianta custom. Și oricum,discutăm nu dăm cu parul. 😥

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diferenta de putere (oricum foarte mica) este data de greutatea mai mica la Black Widow (221 kg fata de 229 kg la Shadow) care are 0,2045 CP/kg fata de 0,1974 cp/kg la Shadow.

 

Aia nu e diferenta de putere... e diferenta intre raportul cal putere/greutate.

» Post actualizat in 05 Apr 2017 11:07

Sunt variante asemanatoare a aceleiasi platforme. Serios acum, facem topic pentru fiecare denumire bombastica a ,,aceluiasi'' produs? :)) intreb si eu.

 

Ader aici.

» Post actualizat in 05 Apr 2017 11:09

Black Widow este custom, Shadow -ul este clasic.

 

Ce numesti custom la Black widow? Faptul ca are alte roti si saua cu 5 milimetri mai jos?

Atunci ar trebui sa facem topic pt:

- Shadow Sabre

- Shadow Aero

- Shadow Ace

- VTX 1800 C

- VTX 1800 R

etc etc

 

Dude, come on...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Aia nu e diferenta de putere... e diferenta intre raportul cal putere/greutate...

Da, asa este! De fapt am și explicat chestia asta...

» Post actualizat in 05 Apr 2017 17:01

 

Ce numesti custom la Black widow? Faptul ca are alte roti si saua cu 5 milimetri mai jos?

Atunci ar trebui sa facem topic pt:

- Shadow Sabre

- Shadow Aero

- Shadow Ace

- VTX 1800 C

- VTX 1800 R

etc etc

 

Dude, come on...

Sunt diferențe majore de la aripile neevazate, șaua modificată, rezervorul alungit, capacele laterale,capacul filtrului de aer, culoarea în care este vopsit motorul, ghidonul tip dragbar, țevile de eșapament, etc... Și mai pot enumera dar scopul topicului deschis de colega noastră nu este de-a intra în polemică...

post-67423-0-34340800-1491411391_thumb.jpg

post-67423-0-48296600-1491411501_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt diferențe majore de la aripile neevazate, șaua modificată, rezervorul alungit, capacele laterale,capacul filtrului de aer, culoarea în care este vopsit motorul, ghidonul tip dragbar, țevile de eșapament, etc... Și mai pot enumera dar scopul topicului deschis de colega noastră nu este de-a intra în polemică...

Come on, man, vorba lui Shaquille O'Neal.

 

Vrei sa îți enumăr câte diferențe sunt intre Intruder M1800 și C1800?

 

- putere diferita

- cuplu diferit

- eșapament diferit

- roti diferite

- furca fata diferita

- bascula spate diferita

- juguri fata diferite

- ghidon diferit

- scărițe diferite

- garda la sol diferite

- aripi fata/spate diferite

- rezervor diferit

- instrumente diferite (kilometraj / turometru)

- sei diferite

- greutate total diferita (40 de kile, nu câteva grame)

- frâne diferite

 

Și cred ca mai sunt diferențe. Pana și ambreiajul are număr diferit de placi de fricțiune! Filtrul de aer e total diferit și el... Ar putea fi linistite doua modele diferite. Dar nu-s. O data pentru ca producătorul a spus clar ca C-ul moștenește suflul M-ului dar țintește alt segment de călăreți, și doi pentru ca posesorii C-ului nu se simt mai cu moț fata de posesorii de M.

 

Și tu zici de aripi neevazate, 3 capace se plastic și culoarea motorului? Pe bune? Aia face un model aparte?

 

Mie unul mi se pare exagerata încadrarea lui Black Widow ca model de sine stătător. E doar un Shadow mai exotic.

 

A la votre!

» Post actualizat in 18 Apr 2017 18:35

PS: denumirea completa a modelului am gasit a fi Honda VT 750 DC Black Widow. Shadow-urile se numesc Honda VT 750 (Aero, Spirit, Ace).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...