Sari la conținut

pierd ulei pe la buson k2 750


radiusG
 Share

Postări Recomandate

va salut. am schimbat uleiul de vreo 2 zile ( primul schimb de ulei facut personal, pana acum apelam la service) si am observat ca a inceput sa picure pe la buson..picura foarte putin. filetul nu cred ca e stricat, l am strans foarte putin, si a doua zi cand am vazut ca picura, am fost la un mecanic sa se uite daca e strans bine, si mai mergea strans..dar nu a oprit picurarea..nu stiu daca in mers imi curge mai mult, dar de aseara de cand motoru sta in garaj, si pana acum, am observat o singura picatura sub motor..dar am atins busonu, si acolo era mai mult decat o picatura. nu stiu daca are vreo relevanta, dar am pus 3.1 litri de ulei ..pe capac scrie 2.8 plus 0.2 daca schimb si filtru. sa fie o problema cu busonu ? se poate schimba? sau poate cu garnitura? sau am pus prea mult ulei si face presiune, de iese pe la buson?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai probabil a fost strans prea tare surubul si s-a fisurat filetul. In astfel de cazuri trebuie data baia de ulei jos vazut unde este fisura, facut sanfren pe lungimea fisurii, sudat si refiletat. In alta dezordine de idei...mai ai pe surub (buson) saiba de cupru?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i "aghiuta" asa de negru. Filet fisurat este putin probail. Normal, acea saiba de cupru este de unica folosinta dar la noi ... Pana la urmatorul schimb de ulei faci rost de o saiba noua si, pana atunci, n-ai decat sa slabesti un pic busonul, un sfert de tura si sa restrangi, poate merge (adica nu mai curge). Altfel, dat uleiul jos si schimbat garnitura.

Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai curatat busonul, filetul, saiba si zonele unde saiba vine in contat cu busonul si baia de ulei?

 

cauta o saiba de cupru sau aluminiu pe dimensiune si inlocuieste-o. Sau se gasesc si busoane magnetice cu saiba inclusa in pachet


» Post actualizat in 25 Mar 2017 16:37

''nu stiu daca are vreo relevanta, dar am pus 3.1 litri de ulei ..pe capac scrie 2.8 plus 0.2 daca schimb si filtru''

 

nu e cazul ca de la 100ml in plus sa dea pe dinafara tocmai pe la buson :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca e vorba doar de o picatura pe zi, cum am observat pana acum, atunci n ar fi o problema, pana la urmatoru schimb de ulei...mi e frica sa nu pierd ceva mai mult de o picatura in mers..si sa stau cu ochii pe gemuletzu ala tot timpu...as vrea sa schimb busonu cu tot cu saiba..aveti un link cu busoane cu tot cu saibe ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca e vorba doar de o picatura pe zi, cum am observat pana acum, atunci n ar fi o problema, pana la urmatoru schimb de ulei...mi e frica sa nu pierd ceva mai mult de o picatura in mers..si sa stau cu ochii pe gemuletzu ala tot timpu...as vrea sa schimb busonu cu tot cu saiba..aveti un link cu busoane cu tot cu saibe ?

Motonetro.ro sau cauta saiba de cupru la orice magazin de piese auto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi ati putea spune care de aici s ar potrivi pe modelul meu?

http://www.motonetro.ro/catalog/?search[text]=buson%20ulei


» Post actualizat in 31 Mar 2017 18:19

am luat busonu asta: http://motodiscount.ro/BUSON-GOLIRE-ULEI-CU-MAGNET-M14X1-25-7239312 . Initial am zis ca nu ma umblu acolo pana la anu, la urmatoru schimb de ulei..ca pierdeam doar o picatura pe zi ( doar o picatura cand statea pe loc in garaj, nu stiu cat pierdea in mers)..dar nu am mai avut rabdare si am zis sa l schimb...dar modelu asta de buson nu se potriveste..are aceeasi grosime, dar nu se infileteaza...am luat doar saiba si am pus o pe busonu vechi...am infiletat bine , am completat uleiul pierdut cat am umblat acolo , si am asteptat sa vad daca ma picura...dar a inceput sa picure mult mai mult...inainte era vorba de doar o picatura pe zi, acum picura la fiecare 10 minute..ce dracu are..ce fel de buson imi trebuie? imi puteti pune un link ? busonul meu se desfileteaza cu inbus, asta nou cu cheie..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...