Sari la conținut

Reparatii arici si capse - sursa materiale si meserias


ZIDU'
 Share

Postări Recomandate

Salut,

Am nevoie de arici (velcro) de calitate, care sa reziste la mansetele unei geci moto. Am incercat sa pun din asta "din comert" dar nu a rezistat decat cateva luni apoi partea de carlige s-a dus aproape complet, partea de pasla s-a scamosat grav, etc

Aveti idee pe unde gasesc asa ceva ?

 

In acelasi timp, avand in vedere ca e dificil sa cosi asa ceva - ma intereseaza un croitor care sa o faca in locul meu.

 

Nu in ultimul rand, daca exista o solutie viabila de capse e binevenita. Am si cateva capse de inlocuit. cele originale mai au niste plastc care le ajuta sa stea bine pe material.

 

 

Scopul este acela de a revitaliza o geaca veche pe care nu vreau inca sa o pensionez. Zona cu problema maxima - manecile, care nu mai stau inchise pe incheietura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia geaca pe tine si trage o fuga prin zona mea cand da caldura, promit sa ti-o dotez cu niste capse care n-au moarte! Plus, daca vrei reglaje, montam mai multe...sa fie! Pretul: dai o Cola...io dau cafeaua! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun, cu capsele am rezolvat :) Ramane ariciu

 

Am fost prin zona ta acu vre-o 3 saptamani (cand am fost sa iau piese de la brasov am venit acasa pe drumul scurt, prin sibiu. Mai era o aruncatura de bat pana la tg jiu)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

folosesc diferite tipuri de manusi. Ar trebui sa pun mai multe randuri de capse ca sa am reglaj corespunzator si nici atunci nu va merge sa reglez exact strangerea cea mai convenabila...

Pe langa maneci mai e si partea de material de la gat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Vezi si tu la scolile moto care au echipamente de protectie pt cursanti. Cei la care am facut eu, Moto Louis, le repara cam la fiecare an. Nu stiu unde le repara, nu stiu cat tin reparatiile, dar am vazut ceva arici inlocuit la niste genunchiere si parea sa tina. Nu stiu daca va fi util si pentru ce vrei tu dar poate fi un punct de plecare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu sa fie pe la noi o sursa de asa ceva ..... Puterea lui de prindere nu e foarte importanta - trebuie sa tina o maneca nenorocita. Importanta e anduranta, rezistenta la uv si la diferente de temperatura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In instalatiile de cablare structurata se foloseste ''velcro'' pentru legarea manunchiurilor de cabluri.

Am primit recent o mostra de la un distribuitor si pare de calitate f buna, mult mai rezistent decat cel clasic folosit la haine. N-am retinut producatorul dar mai am mostra , ma uit pe ea sa vad daca scrie ceva si revin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi si daca are sanse sa suporte un nnumar mare de cicluri. Il stiu pe ala de la cablari dar acolo il desfaci de 3 ori pe an nu de 10 ori pe zi...

In plus - daca forta de retinere e prea mare sunt sanse sa smulga cusaturile din material

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Id-scratch se numeste banda. Pare ca rezista bine la ciclurile de lipire-dezlipire. Forta de retinere nu e mare daca incerci o dezlipire normala in schimb e foarte mare daca incerci dezlipirea dea lungul materialului. Fata de velcro normal asta e o banda care pe o parte are ghiarele rigide iar cealalta parte e cea pufoasa, nu sunt doua bucati separate. Partea de ghiare difera la design fata de velcro uzual, sunt altfel ghearele, parca mai scurte si mai robuste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am niște capse primite de la Rev'It, pentru prins căptușeala impermeabilă de geacă, dar nu știu cum se montează.

Sunt din plastic, fiecare parte e din două bucăți, par a se prinde la cald, cumva...post-79922-0-08038400-1493107433_thumb.jpgarată ca în poza atașată.

Dacă îți sunt utile, îți pot trimite câteva.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se monteaza prin presare directa (existau si niste scule sa poti apasa mai usor). Nu par sa fie destinate abuzului repetat (la inchiderea gecii umbli de mai multe ori pe zi pe cand la captuseala mai rarut....)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si Velcro...negru si maron...dar nu am masina de cusut capabila sa le aplice si nici nu stiu cat de rezistente sunt la frecus!

Daca ai unde sa le cosi, pot sa-ti trimit! Cred ca se gasesc si pe-aci, prin magazine cu nasturi, ace, ata, rice, brice... :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...