Jump to content

Photo

Import moto Canada

• Please log in to reply
15 replies to this topic

#1 Silver Arrow

Silver Arrow

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 907 posts
  • Moto: BMW R1200RT
  • Numar: B 237 UTU

Posted 19 March 2017 - 12:41 PM

M-am hotarat in sfarsit sa imi iau o Honda Goldwing. In Canada am bagat de seama ca sunt la niste preturi foarte bune mai ales de cand dolarul canadian s-a daramat de tot.

Intrebare: cat costa taxa vamala la o motocicleta, capapcitate 1800 cmc?

A mai avut cineva experienta unui import moto/auto din Canada?

Va multumesc pentru ajutor.

#2 silvian74

silvian74

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 206 posts
  • Moto: GPZ500S;Hornet

Posted 19 March 2017 - 01:42 PM

Sal,

Te costa 10% vama, 1000-1500 usd transport plus taxa la RAR de identificare norma euro din cate stiu.

#3 l.u.v

l.u.v

Vanturator de tarana si alergic la prostie..

• Admin
  • PipPipPipPip
  • 8,447 posts
  • Moto: Doispesute elte

Posted 19 March 2017 - 01:55 PM

Ioane, baga si tu un link cu site-uri din Canada. S-ar putea ce iei pe mere sa dai pe pere. Cati bani ai alocati pentru asa ceva? Stiu una in Romania cu 18.000 km la 14.000 euro.

"Prefer fiarele mai vechi in locul plasticelor de ultima generatie"..

#4 Silver Arrow

Silver Arrow

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 907 posts

Posted 19 March 2017 - 02:08 PM

http://www.kijiji.ca...t-cc=1750__1800

In principiu ma uitam la ceva intre 12.000 si 13.000 CAD. Asta inseamna cam 8.500-9.000 euro. Inca nu stiu ce inseamna taxe vamale si TVA. Daca este 10% taxa vamala si inca 19% TVA iese pe la 12.500-13.000 cu transport cu tot.

Ceea ce face ca motorul prietenului sa devina interesant. Astept un mesaj cu ceva info despre cea din Romania :).

#5 pirku

pirku

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 8 posts
  • Moto: Yamaha Road Star XV 1600
  • Numar: DGA

Posted 19 March 2017 - 05:53 PM

Acum m-am uitat pe actele de la vama si rezulta un procent de 6% tip A00 si 20% tip B00 (nu ma intreba ce reprezinta pt ca nu stiu). In acte nu o sa treci valoarea reala a bunului(logic) si la vama exista o valoare statistica a bunului; in cazul in care valoarea este mai mica decat valoare statistica atunci se va raporta taxa vamala la valoarea statistica. Sunt baieti specializati in transport si poti discuta cu ei costul transportului etc. Sunt f seriosi si ii recomand https://www.facebook.com/prunescudan/ 

PS: iti dau un pm cu poze de la vama 

#6 l.u.v

l.u.v

• Admin
  • PipPipPipPip
  • 8,447 posts

Posted 19 March 2017 - 06:24 PM

Link ul nu duce nicăieri 😚

#7 Silver Arrow

Silver Arrow

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 907 posts

Posted 19 March 2017 - 07:16 PM

Multumesc de info. A00 este taxa vamala iar B00 este TVA. In ziua de astazi TVA este 19%,

Am dat pe net si de Dan Prunescu. Nu ar fi nevoie de el. Sora mea traieste in Canada si se poate ocupa de trimitere.

Inca o chestie legata de "nu o sa treci valoarea reala a bunului, logic". Pentru mine nu este chiar atata de logic, mai ales cand trimiti un bun de valoare maricica si daca pateste ceva pe drum sa fi despagubit 2 bani.

Acuma fac socoteala pe dos: ca sa ma coste 12.000 euro adusa in Romania inseamna sa dau pe ea maxim. 9.000 euro in Canada (inclusiv ce taxe si cheltuieli or mai fi acolo pentru trimitere).

#8 pirku

pirku

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 8 posts

Posted 19 March 2017 - 07:41 PM

https://www.facebook...?type=1

Sper ca asta merge. Mi-am prins urechile pe aici :)

Inca o chestie legata de "nu o sa treci valoarea reala a bunului, logic". Pentru mine nu este chiar atata de logic, mai ales cand trimiti un bun de valoare maricica si daca pateste ceva pe drum sa fi despagubit 2 bani.

Ai dreptate in legatura cu asigurarea bunului. Si eu probabil tot la fel as fi procedat daca as fi cumparat-o acolo si nu o plateam aici! 

#9 sebibv

sebibv

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 832 posts
  • Moto: CB500 din '94

Posted 20 March 2017 - 06:47 PM

Dar esti sigur ca valoarea declarata in vama trebuie sa fie aceeasi cu valoarea asigurata?

#10 Alex28

Alex28

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 249 posts

Posted 20 March 2017 - 08:12 PM

Am vorbit de curiozitatea cu Dan Prunescu si am aflat ca transportul este 680 euro, doar ca nu aduce motociclete supersport. M-am uitat de cateva modele si tare ma bate un gand. Stiti daca se mai ocupa cineva de adus motociclete din Canada? 

Edited by Alex28, 20 March 2017 - 08:12 PM.

#11 Silver Arrow

Silver Arrow

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 907 posts

Posted 20 March 2017 - 09:23 PM

Alex,

am stat si am facut socoteala. In ceea ce priveste Honda Goldwing nu merita efortul. Daca gasesti una gata adusa cu un pret bun este OK. Doar ca daca moto este in regula pretul iti iese cam ca prin UE. Daca pretul este mult mai mic atunci stai bine sa te gandesti de ce.

In privinita transportului per bucata, daca aduci precum Dan Prunescu un container intreg in care incap cateva motociclete mi se ca pretul este mare daca este strict transportul.

Cred ca adusul de motoare de peste ocean ''se merita'' doar cand o faci ca o afacere si aduci 5-10-15 bucati la un transport.

#12 l.u.v

l.u.v

• Admin
  • PipPipPipPip
  • 8,447 posts

Posted 20 March 2017 - 09:33 PM

Acuma mai ganditi-va si la alta treaba, in poza toate mobrele arata bine si noaptea toate pisicile sunt negre.

Eu nu as risca o palarie de bani sa o aduc de la dracu in praznic fara sa o vad, in ideea ca as iesi cu 1000 euro mai ieftin, nu stii pe ce dai banii si te poate costa mult mai mult luand-o pe ghicite..

#13 megamotoreta

megamotoreta

maxiscuterist

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,003 posts
  • Moto: yamaha slider jog kymco 250
  • Numar: db08kaa
  • Club: doar eu si cu mine

Posted 20 March 2017 - 09:39 PM

Ia vezi ca din Dambovita-Targoviste e cineva care a adus din Canada motoare mare, peste 1000cc, cauta la bursa aici pe forum.

vand 1 kymco b&w 250 si dezmembrez altul.

"Nu putem să punem egalitate între un demnitar şi un cetăţean normal, fie el muncitor, inginer sau medic." - deputatul PSD Marius Manolache, finul premierului Victor Ponta

#14 l.u.v

l.u.v

• Admin
  • PipPipPipPip
  • 8,447 posts

Posted 20 March 2017 - 09:39 PM

Stiti daca se mai ocupa cineva de adus motociclete din Canada? 

Ar mai fi tipii astia din Targoviste, nu stiu daca sunt aceiasi cu respectivul de pe facepok.

din Dambovita-Targoviste e cineva care a adus din Canada

Am scris in acelasi timp, am dat eu linkul respectiv.

#15 Alex28

Alex28

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 249 posts

Posted 20 March 2017 - 10:02 PM

Legat de starea motocicletei, ma gandesc ca cineva care se ocupa si face asta contracost nu va avea probleme, in special ca vorbim de modele 2012+. Cum atatia au incredere in Biris, ma gandesc ca si altii si-au facut un nume.

M-am uitat de mai multe modele, 9000 cad sunt 6300 euro, ma gandesc ca toata distractia nu depaseste 1700 euro si ajung la 8000 euro, ceea ce suna bine.

http://www.kijiji.ca...gationFlag=true

#16 pirku

pirku

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 8 posts

Posted 20 March 2017 - 10:54 PM

Ar mai fi tipii astia din Targoviste, nu stiu daca sunt aceiasi cu respectivul de pe facepok.

Din cate stiu le aduc impreuna pe acelasi container. Si cei din Targoviste sunt la fel de seriosi, cunosc pe cineva care a cumparat de la ei.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status