Sari la conținut

Sfaturi pentru traseu Austria-Italia-Croatia-Muntenegru-Serbia


mihai85
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

In aceasta vara in perioada 8-29 Iulie Vreau sa plec cu motocicleta insotit de o masina din Romania pe traseul Austria-Italia-Croatia-Muntenegru-Serbia. Partea fixa si reuniunea cu familia se face in Rimini-Italia in perioada 15-22 Iulie unde ne cazam toti. Asta nu se poate schimba restul programului inainte si dupa 8-15 si 22-29 sunt la liber. Tinind cont de asta dar si de faptul ca nu am mai fost plecat la drumuri lungi prin Europa apelez la parerile voastre si sfaturile voastre.

traseul consta in doua parti, prima Austria-Italia 1 saptamana iar cea de a doua saptamana. Trec cu bacul din Italia in Croatia si mai departe in Muntenegru.

Asadar va rog sa imi dati sugestii de trasee si ce merita vazut Austria-Italia dar si Croatia-Muntenegru-Serbia.

 

Va multumesc!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Completeaza ti si tu profilul mai intai. Daca nu din alt motiv, macar din bun simt ca sa poti spera si la cateva raspunsuri...

Crezi ca stie cineva ca esti din Vaslui sau Botosani ?

Editat de BMWs1000RR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Completeaza ti si tu profilul mai intai. Daca nu din alt motiv, macar din bun simt ca sa poti spera si la cateva raspunsuri...

Crezi ca stie cineva ca esti din Vaslui sau Botosani ?

 

Bagator in seama de calitate SH, colectionar de postari, motociclist de tastatura.

 

 

Salut,

 

In aceasta vara in perioada 8-29 Iulie Vreau sa plec cu motocicleta insotit de o masina din Romania pe traseul Austria-Italia-Croatia-Muntenegru-Serbia. Partea fixa si reuniunea cu familia se face in Rimini-Italia in perioada 15-22 Iulie unde ne cazam toti. Asta nu se poate schimba restul programului inainte si dupa 8-15 si 22-29 sunt la liber. Tinind cont de asta dar si de faptul ca nu am mai fost plecat la drumuri lungi prin Europa apelez la parerile voastre si sfaturile voastre.

traseul consta in doua parti, prima Austria-Italia 1 saptamana iar cea de a doua saptamana. Trec cu bacul din Italia in Croatia si mai departe in Muntenegru.

Asadar va rog sa imi dati sugestii de trasee si ce merita vazut Austria-Italia dar si Croatia-Muntenegru-Serbia.

 

Va multumesc!

 

Salut,

 

Cel mai simplu lucru care sa te inspire in alegerea si planificarea traseelor sunt postarile colegilor care au fost deja in acele locuri. Citeste pe unde au fost altii si alege-ti ce-ti place si ce se nimereste sa fie in drumul tau.

Poti incepe lectura aici.

 

/index.php?/topic/741645-doua-saptamani-noua-tari-si-5800-km-prin-balcani/

/index.php?/topic/730679-wegoslavia/

/index.php?/topic/726474-balcani-aprilie-2015-hu-hr-bih-mne-al-ksv-mk-bg-ro/

/index.php?/topic/730738-parcul-national-durmitor-canionul-tara-dubrovnik/

/index.php?/topic/740914-dubrovnik-cu-orice-pret/

/index.php?/topic/738325-tura-in-balcani-15-motociclisti-mai-2016/

 

Spor!

 

 

 

.

.

.

Na, ca i s-a raspuns la topic.

 

 

PS:

Pentru Austria si nordul Italiei, urmareste topicurile Tura cu Vlad ( /index.php?/topic/743913-tura-in-alpi-cu-vlad-10-iunie-2017/ ), a zecea la numar deja.

Ca idee, musai Grossglockner, Stelvio, Dolomiti, San Boldo Pass... etc.etc Trebuie sa citesti.

Editat de George M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Cel mai simplu lucru care sa te inspire in alegerea si planificarea traseelor sunt postarile colegilor care au fost deja in acele locuri. Citeste pe unde au fost altii si alege-ti ce-ti place si ce se nimereste sa fie in drumul tau.

Poti incepe lectura aici.

 

/index.php?/topic/741645-doua-saptamani-noua-tari-si-5800-km-prin-balcani/

/index.php?/topic/730679-wegoslavia/

/index.php?/topic/726474-balcani-aprilie-2015-hu-hr-bih-mne-al-ksv-mk-bg-ro/

/index.php?/topic/730738-parcul-national-durmitor-canionul-tara-dubrovnik/

/index.php?/topic/740914-dubrovnik-cu-orice-pret/

/index.php?/topic/738325-tura-in-balcani-15-motociclisti-mai-2016/

 

Spor!

 

PS:

Pentru Austria si nordul Italiei, urmareste topicurile Tura cu Vlad ( /index.php?/topic/743913-tura-in-alpi-cu-vlad-10-iunie-2017/ ), a zecea la numar deja.

Ca idee, musai Grossglockner, Stelvio, Dolomiti, San Boldo Pass... etc.etc Trebuie sa citesti.

 

 

Mersi pentru info George, am citit ce mi-ai dat, o parte din topicuri le vazusem dar acum am reusit sa mai pun cap la cap niste puncte de inters

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Croatia este standard, tarmul pina la golful Kotor, apoi spre Niksic-Pluzine-Parcul Durmitor-Zabljac, de aici ai 2 variante foarte frumoase, spre Berane-Novi Pazar-Kapaonic-Krusevac-Paracin sau Zlatibor-Cacak-Kragujevac-Jazecar.

Sau mai scurt Ploce-Metkovic-Mostar-Sarajevo-Visegrad-Mokra Gora-Cacak-Jazecar.

Toate sint frumoase, spectaculoase, drumuri bune, destul de libere, cazare si masa gasesti la preturi bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hop m-am abonat si eu la topic, is curios ce variante mai propuneti, tare mi-ar placea sa imi iasa socotelile si mie anul asta, exact la traseul asta m-am gandit si eu, poate usor scurtat.

Ar fi prima iesire din tara calare pe mobra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe baza informatiilor de pe forum am creionat prima parte a traseului

 

In primul rand, asa cum ti s-a cerut mai sus, si eu consider cumva un fel de respect afta de ceilalti sa pui un minim de date la profil; de exemplu localizarea te poate ajuta cand primesti sfaturi, poate chiar si tipul motocicletei ca in functie de asta ti se pot da sfaturi suplimentare. De ex daca ai naked, nu ti-as recomanda un traseu de 6-700 km intr-o zi dar daca vad ca ai un touring, poate ca da. Sau locul de unde esti... ti-as fi putut recomanda o prima noapte intr-un fel daca esti din Arad si alt fel daca esti din Bucuresti. Si dupa cum ai vazut si pe topicul de BMW asta a fost prima intrebare ce ti-a fost adresata. ;)

 

Sa revenim la trasee... obisnuiti-va sa dati mai multe detalii cand cereti ajutorul altora. De exemplu, in cazul de fata, mi se pare foarte relevant daca vrei sa innoptezi la Viena ca as putea sa-ti sugerez un traseu si eventual un urmator loc de cazare... sau nu, daca vii direct dinspre Ro si Viena nu e in plan de data asta.

 

Pana acum am vazut deja o greseala in traseul tau: ai pus varful Grossglockner (3798m, cel mai inalt din Austria) ca punct reper pe harta si nu cred ca asta intentionezi :D Cred ca ai vrea sa te dai pe Grossglockner Hochalpenstrasse

Pentru asta trebuie sa iei ca reper fie localitatea Fusch dinspre nord, fie Heiligenblut dinspre sud. Si cu recomandarea sa-ti rezervi macar juma' de zi pentru asta.

Apoi, poti da o tura (dus-intors) si la localitatea Kals ca sa vezi muntele/varful de pe cealalta parte si drumul este frumos iar acolo sus dupa Kals era o cabana unde poti ajunge pe roti si face o pauza de cafea sau pranz.

 

O varianta buna ar fi sa ai cazare macar doua nopti in zona Kaprun iar plecarea din Asutria spre Dolomiti s-o faci pe GG si apoi pe Staller Sattel.

 

Drumul de la Viena l-ai facut foarte ok pana la Villach, dar de acolo spre Heiligenblut ti-as recomanda s-o iei putin mai pe sus, pe la Obervellach, e mult mai frumos de motociclit, B100 e plictisitor.

 

Hotarasate-te cate nopti iti raman pt Austria (cu/fara Viena) si cate pt Italia (si acolo mai trebuie lucrat la traseu, ex de inclus eventual si Stelvio) si te mai pot ajuta cu sfaturi concrete. ia in calcul si locuri unde sa stai macar doua nopti pt ca este mult mai comod.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa plec cu motocicleta din dotarecare care este naked, din Bucuresti pe data de 8 Iulie si intentionez sa ma cazez cat mai aprope de granita cu Ungaria.

Pe 9 Iulie sper sa reusesc sa traversez Ungaria si sa ma cazez in sau cat mai aproape Viena. Intrucat sunt 1000km de strabatut in 2 zile sunt constient ca o sa ma resmit foarte tare asa ca de aici vrea sa micsorez pasul si imi mai raman 6 zile sa ajung in Rimini.

Intentionez sa petrec 3 zile in Austria (10,11 si 12) si In Italia zilele de 13, 14 si 15 cand trebuie sa ajung la cazare.


» Post actualizat in 16 Mar 2017 11:26

revin cu un nou traseu (link) dupa informatiile primite mai sus pentru Austria (multumesc Vlad). Nu pot sa introduc mai mult de 10 destinatii in google maps asa ca ma opresc la abordarea GG din sud prin Heiligenblut de unde as continua spre Fusch.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

» Post actualizat in 16 Mar 2017 11:26

 

Nu pot sa introduc mai mult de 10 destinatii in google maps asa ca ma opresc la abordarea GG din sud prin Heiligenblut de unde as continua spre Fusch.

Foloseste my maps,...pe zile / straturi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...