Sari la conținut

Accident Intercontinental


Catalin Mihai
 Share

Postări Recomandate

Insisti sa dai cu mucii'n fasole. Ce treaba are cat de ingust e Batistei, cati pietoni trec samd, cand impactul a avut loc pe banda 2, pe N. Balcescu?

Daca te plictisesti, incearca sa-ti gasesti o ocupatie serioasa. Trollingul te depaseste.

 

De cand cu online ul, parca ati intrat in trasa.

Asta micul isi lasa degetele pe strada, 100% nevinovat si voi... (colegi motociclisti) mai aveti putin si-l executati la zid.

Ati incercat o cu banda de taxi, n a mers.

Acum o incercati cu 15 km/h Loganul.

Unde vreti sa ajungeti cu atitudinea asta de trolling intr o comunitate moto? Chiar nu aveti limite?

 

 

Dupa cum gindesti,, se pare ca esti tot carne de tun. Am explicat clar ca motoreta avea viteza mai mare decit masina implicata in accident.Cine a pomenit de 99km/h? E suficient sa ai 20km/h in plus, adica 60-70km/h, daca masina din stinga iti intoarce brusc, nu ai nici o sansa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 80
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mai tine si de cunoasterea Bucurestiului evitarea unui accident de genu.

Acolo 90% din banda 1 si 50% din a 2-a, fac dreapta , asa ca pentru directia inainte , majoritatea s-au obisnuit cu locul si se incadreaza pe a 4-a , respectiv a 3-a banda.

E cam la fel ca pe circuit , ti-ai gresit trasa , riscul sa faci poc e mai mare.

Macar sa fie asta cel mai grav accident al sezonului.

Pe stilul asta mi-am furat-o si eu acum 12 ani cand eram cu o coaja spre Tunari, cine mai era ca mine, era coloana de masini si eu mergeam intre bordura si banda 1 cu 30-40 la ora

A vrut unul sa faca dreapta pe-o straduta, eu nu am intuit, eram cu gandu-n alta parte si hop peste capota.

Cat esti mic inveti ,cand esti mare intuiesti si parca devii paranoia, iti dai pronosticuri in gand " daca face ala dreapta pe aici, hai sa-l fac prin stanga" si tot asa .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok haideti sa terminam cu discutiile in contradictoriu,cred ca sa inteles tematica accidentului ,iar concluzia pe care o tot trag de ceva ani este sa cascam bine ochii chiar daca suntem pe drum cu prioritate fie nu,esti pe motocicleta nu ai nici un fel de prioritate indiferent de situatie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, a taiat-o cu drujba. Custom made.

Lasand gluma, pare una sport dar sper ca nu incepem acum sa dam vina pe toba ca am deveni penibili :))

pai pe toba sport nu dai vina. pe toba sport te bazezi. loud pipes save lives

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insanatosire grabnica accidentatului dar eu am o intrebare:

 

- presupunem ca eu ma deplasez inainte cu viteza legala de pe banda 1 care e cu obligatoriu la dreapta si de pe banda 2 care are obligatoriu inainte ma buseste o masina care face totusi dreapta, cine e de vina pentru accident? tendinta initiala este sa zici culpa comuna dar oare chiar e adevarat?

 

eu zic ca doar cel cu masina e de vina pt accident, nu s-a asigurat la schimbarea directiei de mers, si eu sunt de vina pentru ca nu am facut dreapta pe obligatoriu si am mers inainte(sa-mi de amenda pt asta) dar eu nu am nici o vina in accidentul propriu-zis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insanatosire grabnica accidentatului dar eu am o intrebare:

 

- presupunem ca eu ma deplasez inainte cu viteza legala de pe banda 1 care e cu obligatoriu la dreapta si de pe banda 2 care are obligatoriu inainte ma buseste o masina care face totusi dreapta, cine e de vina pentru accident? tendinta initiala este sa zici culpa comuna dar oare chiar e adevarat?

 

eu zic ca doar cel cu masina e de vina pt accident, nu s-a asigurat la schimbarea directiei de mers, si eu sunt de vina pentru ca nu am facut dreapta pe obligatoriu si am mers inainte(sa-mi de amenda pt asta) dar eu nu am nici o vina in accidentul propriu-zis.

 

Eu consider ca in situatia prezentata de tine mai sus este culpa comuna. E drept ca unul este mai dezavantajat ca altul, in sensul ca motociclistul isi rupe una alta, iar soferul masinii nu are nimic, dar tot culpa comuna este pentru ca amandoi incalca cate o regula.

 

Nu cumva, ai tendinta sa zici ca-i conservarul mai vinovat pentru ca si tu la randul tau, motociclist fiind, esti mai expus ?

 

Deasemenea, consider ca daca intr-o locatie de genul asteia unde s-a intamplat evenimentul mergi cu viteza legala, in special prin Bucuresti, te risti pe pielea ta si ai partea ta de vina. Eu ca sa imi conserv pielea, apelez la conduita preventiva si cand mai aflu in situatia in care sunt pe banda 1 si se va face dreapta, merg catinel si cu 2 degete pe frana, iar prin intersectii la fel, mai usor decat legal si cu degetele pe frana.

 

P.S. Si nu, n-am mers dintotdeauna asa preventiv, doar dupa ce m-am infipt acu vreo 6 ani cu masina intr-un taxi Logan care mergea fara frane si nu a mai facut un stop. Am franat la limita la care am putut sa vad impactul, nu m-am pierdut, nu nimic, dar mergeam legal, prea legal. Daca as fi mers mai usor in intersectia aia, apucam sa ma opresc. Era o intersectie dintre 2 stradute perpendiculare si relativ inguste, de acolo si imposibilitatea de a vedea dupa colt. Atunci am inteles ca poti merge legal si sa te faci pachet cu dreptatea in mana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu consider ca in situatia prezentata de tine mai sus este culpa comuna. E drept ca unul este mai dezavantajat ca altul, in sensul ca motociclistul isi rupe una alta, iar soferul masinii nu are nimic, dar tot culpa comuna este pentru ca amandoi incalca cate o regula.

 

Nu cumva, ai tendinta sa zici ca-i conservarul mai vinovat pentru ca si tu la randul tau, motociclist fiind, esti mai expus ?

 

Nu nu, n-are legatura ce conduc soferii, presupunem ca amandoi sunt cu masina si au viteza legala amandoi. Eu sunt curios ce verdict ar da politia intr-un asemnea caz. Eu dupa capul meu nu as da culpa comuna, as da vina exclusiv celui care face dreapta si celuilalt i-as da amenda ca nu a facut dreapta cum era obligat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg acum la ce te referi. Eu cred ca ori le-ar da culpa comuna, ori l-ar socoti vinovat pe cel de pe banda 2, mai ales in cazul in care asta de pe 1 declara ca dom`le, el voia sa faca dreapta, dar n-a mai apucat ca s-a urcat cel de pe banda 2 pe el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca e destul de clar din screenshot-ul asta ca motociclistul circula pe banda de "inainte". Ca sa nu mai existe discutia asta.

post-16760-0-22220000-1489145901_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a lamurit si nu prea. Pentru ca tot mai apare cate o intrebare. Si degeaba imi spui de pagina a doua, de vreme ce pe paginile trei si patru se discuta mai mult despre ce toba avea si situatii ipotetice. Daca, totusi, te deranjeaza atat de tare postarea mea, o sterg.

Editat de Just_John
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarile care au aparut ulterior erau pur si simplu intrebari despre alte scenarii posibile si de impartire a vionovatiei in diverse variante de pozitionare. Nu stiu de ce sunteti unii asa de suspiciosi, si presupuneti ca orice intrebare e pusa pentru a arunca vina pe motociclist... O intrebare e o intrebare, nu o insinuare.

 

La fel si la faza cu toba. Intreba cineva daca cumva avea toba de nu-stiu-care, si imediat a comentat cineva ca ce treaba are toba... E o intrebare, oameni, nu o acuza, sau o insinuare. De fapt a si completat mai tarziu cel care intrebase ca era absolut nevinovata intrebarea, si ca era o pura curiozitate de-a lui.

 

Sau cand remarcase Jagi ca probabil motociclistul mergea mai repede ca Loganul, imediat a sarit nu-mai-stiu-cine foarte agresiv ca "cat 299 crezi ca avea? Ati luat-o razna rau de tot cu cliseele astea cu viteza". Asta in conditiile in care nu a spus nimeni ca mergea cu 60, 100 sau 299, ci doar mai repede ca Loganul (ceea ce s-a explicat de ce e probabil adevarat).

 

Oricum ar fi, e obositor sa te tot disculpi la orice sensibilitate a vreunuia de pe aici care vede in orice comentariu un atac la motociclistul accidentat. Asa ca ar fi mai simplu sa nu mai presupuneti ca orice intrebare sau comentariu are vreun scop ascuns de a arunca cu noroi in motociclisti. Plecati si voi de la ipoteza bunei-credinte a celorlalti care scriu pe aici, ca altfel ne contrazicem ca prostii pe chestii pe care cam toata lumea e de acord...

 

S-a lamurit si nu prea. Pentru ca tot mai apare cate o intrebare. Si degeaba imi spui de pagina a doua, de vreme ce pe paginile trei si patru se discuta mai mult despre ce toba avea si situatii ipotetice. Daca, totusi, te deranjeaza atat de tare postarea mea, o sterg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu stiu de ce sunteti unii asa de suspiciosi, si presupuneti ca orice intrebare e pusa pentru a arunca vina pe motociclist... O intrebare e o intrebare, nu o insinuare.

Chill, doi, nu stiu de ce ai sarit asa in defensiva.. Nu aparam rider-ul doar pentru ca e motociclist, dar am trecut pe acolo (cand era deja in ambulanta, era politie, si un coleg motociclist pe langa epava, deci nu am oprit), asa ca am pus poza de pe camera deoarece se vede clar pozitia vehiculelor in momentul impactului.

 

Si nu ii imputam nimic colegului cu toba, sau celor cu situatiile ipotetice - pur si simplu evidentiam faptul ca de la pagina a doua pana acum nu au fost postari despre pozitia riderului si a loganului, deci comentariul "nu se mai discuta de asta de la pagina a doua!!" nu prea e relevant.

 

Ma bucur sa aflu ca motociclistul a scapat relativ usor, vazand stalpii de pe trotuar, si unde era motocicleta, ma gandeam ca a iesit mult mai sifonat..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa sumarizam evenimentul a "Huoooo, moarte conservarilor!" ....aici scoatem furcile, topoarele si tortele din dotare (sarcasm), iar cel mai important "Insanatosire grabnica colegului".

Editat de Adixgl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa sumarizam evenimentul a "Huoooo, moarte conservarilor!" ....aici scoatem furcile, topoarele si tortele din dotare (sarcasm), iar cel mai important "Insanatosire grabnica colegului".

Nici'o sansa. Conform trollilor, vinovat e motociclistul.

Ce treaba ai cu conservarul? A procedat corect, din spusele ,,colegilor". Tragi dreapta ca orbul, tavalesti un motociclist, apoi tipi la el ca avea 200. Asa a auzit el pe net ca e marfa scuza asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia vino matale cu citate care sa-ti justifice afirmatiile...

 

1. Cine si unde a spus ca e vinovat motociclistul? Eu n-am vazut pe nimeni sa afirme asa ceva...

2. Cine si cand a zis ca conservarul a procedat corect? Nici asta n-a zis-o nimeni, din cate am citit eu...

 

Tu am impresia ca citesti alt topic si raspunzi pe asta... sau minti deliberat, cum ai vazut ca e reteta mai nou. Afirmi neadevaruri la foc automat, nu justifici nimic, pe ideea ca raman cititorii cu ceva din minciunile tale.

 

Deci? Vii cu citatele alea? Sau iar o dai pe trolleala?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia vino matale cu citate care sa-ti justifice afirmatiile...

 

1. Cine si unde a spus ca e vinovat motociclistul? Eu n-am vazut pe nimeni sa afirme asa ceva...

2. Cine si cand a zis ca conservarul a procedat corect? Nici asta n-a zis-o nimeni, din cate am citit eu...

 

Tu am impresia ca citesti alt topic si raspunzi pe asta... sau minti deliberat, cum ai vazut ca e reteta mai nou. Afirmi neadevaruri la foc automat, nu justifici nimic, pe ideea ca raman cititorii cu ceva din minciunile tale.

 

Deci? Vii cu citatele alea? Sau iar o dai pe trolleala?

Nu inteleg de ce insisti in continuare sa te bagi in seama.

Ai deja ignor de ceva vreme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...