Sari la conținut

Circulatie scutere inregistrate la primarie cu nr galben in alta local


fredy_rock86
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Am o intrebare in legatura cu scuterele cu nr galben. Pot circula cu el si in alta localitate decat cea in care a fost inregistrat? Am scuterul inregistrat la primaria Tg Jiu pe numele meu (acolo am domiciliul in buletin) si voi vrea sa-l folosesc in Bucuresti. Nu am gasit nimic concret despre asta si parerile sunt impartite...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce stiu eu,da. Poti sa circuli atat timp cat ai actele in regula. Eu am scuterul inmatriculat pe primaria de la sat si m am plimbat cu el si prin tm fara probleme. E cel mai ieftin mijloc de transport si cel mai rapid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai voie sa circuli pe raza altui consiliu local decat cel care a emis actele. nu ai voie pe autostrada cu scuterul spre exemplu, dar odata ajuns in bucuresti nu vei avea probleme cat timp ai actele (certificat inregistrare, rca, permis, buletin) in regula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S a intrebat aseara si pe forumul de scuteristi. 100% ai voie., iar pe autostrada degeaba ti ai pus set de 80 si merge scuteru ca vantu. El nu are voie pt ca nu ar trebui sa depaseasca 45 la ora din fabrica. Daca te prinde garcea ori te arde pt ca nu ai ce cauta acolo, ori ca scuterul tau nu prinde aceeasi vit ca in acte

Editat de Klaus Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma refer la faptul ca daca scuterul din fabrica este construit sa mearga sa zic 65 km/h si e si reala viteza, tot nu are voie pe autostrada? Care e cauza? Ca e cu nr galben, sau? :)

minim 50 km/h viteza reala sau din acte, la care te referi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.pdc.ro/codul-rutier/capitolul-v-reguli-de-circulatie-circulatia-pe-autostrazi-38

 

pe certificatul de inregistrare ce scrie la categoria vehiculului si la viteza maxima constructiva?

 

https://www.totalauto.ro/2008/02/04/rntr2-categorii-standard-de-vehicule/


» Post actualizat in 08 Mar 2017 17:13

edit: am citit mai atent si am vazut ca ai si CIV la scuter. acolo sigur gasesti cele doua informatii

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma refer la faptul ca daca scuterul din fabrica este construit sa mearga sa zic 65 km/h si e si reala viteza, tot nu are voie pe autostrada? Care e cauza? Ca e cu nr galben, sau? :)

 

definitia scuterului/ mopedului la noi in tara e pana in 45/ora si pana in 50 cc. tu daca ai 65 la ora in acte deja nu mai e scuter, nu mai e de 50 cc ci mai mare, nu mai e legal sa-l inregistrezi la primarie ci trebuie sa-i faci civ la rar si sa-l inmatriculezi cu numere negre etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles. Ideea sta asa. Am un scuter de 49 si merge tare, undeva la 92 pe gps. De aia intreb. Nu ca ma tenteaza sa ajung pe autostrada..

e greu sa deschizi linkurile alea cu legislatia? permis ai? chiar nu e un caz de lege ambigua

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poa sa mearga si cu 200 la ora, te arde din acte si din legislatie...nu-i trebe nici radar la faza asta. si nu numai pe autostrada nu are voie, nici pe nationale, nici pe nationale express din cate tin minte, dar e posibil sa gresesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca te ia radarul cu mai mult decat ar trebui sa prinda jucaria e belea mare. Fie autovehicol neinmatriculat(nu conteaza ca e inregistrat, aia e ca moped) fie conducere fara pemis corespunator categoriei (daca mergi doar cu B) - etc....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poa sa mearga si cu 200 la ora, te arde din acte si din legislatie...nu-i trebe nici radar la faza asta. si nu numai pe autostrada nu are voie, nici pe nationale, nici pe nationale express din cate tin minte, dar e posibil sa gresesc.

Doar pe autostrada nu au voie vehiculele care prin constructia lor nu prind mai mult de 50 la ora (Mopede, tractoare, etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te incapatanezi sa nu citesti codul rutier sau speri ca ma enervezi pe mine facand pe idiotul?

» Post actualizat in 08 Mar 2017 20:30

Tractorul depaseste lejer 50 km/h. Depinde de model ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Dupa ceva insistente la primarie, am primit raspunsul asta:

 

OUG 195/2002 referitoare la circulatia pe drumurile publice, OUG 63/2006 care actualizeaza OUG195/2002 precum si HG 1.391/2006 referitoare la Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002 nu prevad restrictii de circulatie in alte localitati decat localitatea in care a fost inregistrat mopedului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...