Jump to content

Photo

Sfat achizitionare Moto!

• Please log in to reply
30 replies to this topic

#1 ciceu4

ciceu4

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 13 posts

Posted 11 February 2017 - 07:51 PM

Salutare, doresc si eu un sfat in achizitionare unui cruiser/chopper  pentru  sezonul care vine.  O voi folosi pentru plimbari 70-100 km  la sfarsit de saptamana. Detin permis pentru categoria A ( dar nu am mers de multa vreme cu motocicleta ca.8-9 ani ). Am 28 ani  175 si ca 80 kg. Eu ma gandeam  la un motor 250-650 cm³ .

Ce mi-ati recomanda ? Multumesc , orice sfat  sau link pentru documentare e bine venit.

#2 Bobossus

Bobossus

Etern nemultumit

• Super Membru
  • PipPip
  • 780 posts
  • Moto: Honda 954RR "Fireblade", BMW R850 GS
  • Numar: din metal

Posted 11 February 2017 - 08:22 PM

Honda Shadow 600 sau 750, anul si modelul depinde de buget

57377930f6f44744936373a5f26e1355d35d6704

#3 Adrian M.

Adrian M.

EU

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,464 posts
  • Moto: R1200RT
  • Club: nu

Posted 11 February 2017 - 08:36 PM

In functie de buget, shadow, intruder, vulcan, dragstar. 600-800cc. Eu am avut dragstar de 650, si am fost multumit de el.stabileste un buget, si incepe sa cauti. Oricum, cred ca pe la 3000 ca sa gasesti in stare ok. Daca vrei la drum lung, shadoe 750, vulcanul vn800, sau un m800 ar fi mai ok, sa nu simti ca o chinui.

#4 matrixx

matrixx

skywalker

• Super Membru
  • PipPip
  • 602 posts
  • Interests:moto , pescuit , microelectronica
  • Moto: Yamaha TDM
  • Numar: infinit
  • Club: alien cowboy

Posted 12 February 2017 - 10:38 AM

In nici un caz sub 600cc pentru tine , chiar daca au trecut ceva ani reflexele revin rapid.

N-am plecat niciodată de-Acasă, doar m-am împrumutat o vreme altor locuri

Pe cine deranjeaza gramatica mea si ortografia sa-si ia o carte de gramatica si sa citeasca acolo.

#5 ciceu4

ciceu4

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 13 posts

Posted 12 February 2017 - 02:03 PM

Multumesc pentru raspunsurile de pana acum.

Cred ca voi merge pe Intruder m800 . Bugetul ar fi undeva la 4000-4500 euro. Am gasit cateva exemplare. Cam ce probleme ar avea acest model ( la ce sa fiu atent ?) 

Varianta 1:

Varianta 2

#6 brake

brake

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,426 posts
  • Moto: CBF600SA
  • Numar: AG 68 AXI
  • Club: NU INCA

Posted 12 February 2017 - 05:33 PM

Ai buget,bv.peste 600 cc clar.

#7 ashtray.

ashtray.

Rider

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,441 posts
  • Interests:Motorcycles until i die and after....
  • Moto: Kawasaki Versys 1000

Posted 12 February 2017 - 05:36 PM

Cred ca voi merge pe Intruder m800 . Bugetul ar fi undeva la 4000-4500 euro. Am gasit cateva exemplare. Cam ce probleme ar avea acest model ( la ce sa fiu atent ?) 

Varianta 1:

Varianta 2

electrica...suzuki sunt cunoscute pentru electrica slaba..

#8 Klaus Cata

Klaus Cata

Check my blog

• Super Membru
  • PipPip
  • 543 posts
  • Moto: Kawasaki ER-6N

Posted 13 February 2017 - 01:04 AM

Eu as lua ori un vt600 din 2000 cu jumatate din bugetul , ori suzuki intruder de 800 dupa 2005. Nu trebuie sa te sperie greutatea sau capacitatea mare. Te vei descurca mai ales ca ai deja experienta (a trecut ceva timp de atunci, dar in 2 saptamani recuperezi)

#9 Bobossus

Bobossus

Etern nemultumit

• Super Membru
  • PipPip
  • 780 posts
  • Moto: Honda 954RR "Fireblade", BMW R850 GS
  • Numar: din metal

Posted 13 February 2017 - 10:38 AM

Varianta 1:

Varianta 2

Uite aici ce scria userul Willy despre modelul lui de M800. 

"Concluziile mele dupa 7000km in 3luni cu Suzuki Intruder M800,an fabricatie 2006

Consum:- mediu urban 5,5-6 l/100km
-afara 4-4,3 l la 120-130km/h

Aderenta excelenta, nu ticaie, nu zornaie, nu vibreaza (al meu are doar o mica vibratie la oglinda dreapta in turatii joase), demaraj impresionant pt un cruiser cu o masa de 247kg la gol, cuplu generos,frana de motor remarcabila(am fost in conditii critice cand frana de motor m-a ajutat enorm), ciclistica f buna, ia virajele fara a necesita un prea mare efort din partea pilotului, sta bine pe denivelarile mici-furca inversata isi face datoria cu prisosinta, monoamortizor spate reglabil,sea pilot confortabila, comenzi comode,bord vizibil si cu casca integrala.

Un mare minus... se cere nevoia unui al doilea disc de frana pe fata!!! frana spate pe tambur este acceptabila.
Seaua pasagerului mica,incomoda-but wtf! M800 are aerul unui egoist!
Lipsa turometru(dar nu stiu cat conteaza asta pt un cruiser...).
Lipsa indicator nivel benzina-exista in schimb becul rosu...
Aripi plastic ... dar asta e solutia japoneza pt reducerea cat de cat a masei...

Schimb ulei la service-ul reprezentantei(cu consumabilele lor)- 420 RON(8 euro/h manopera)
Primul schimb de ulei(daca motocicleta este noua) se face la 1000km, apoi la 6000km,apoi la fiecare 6000km

Nu sunt concluziile mele finale, ci numai ce mi-a venit prima data in minte referitor la motocicleta asta- nu stiu cate pareri avizate pot exista avand in vedere ca acest model de Intruder este destul de nou in Romania si sunt putine exemplare pe strazi..."

57377930f6f44744936373a5f26e1355d35d6704

#10 Pop Mihai Lucian

Pop Mihai Lucian

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 221 posts
  • Interests:who's motorcycle is this?
  • Moto: xf 650
  • Numar: 1

Posted 13 February 2017 - 02:30 PM

eu zic sa iei un m800 la o tura prin oras apoi 50 km pe afara ca sa iti faci o parere. Nu stiu cat de mare poate fi diferenta intre un M800 si un vz800, pe care m-am dat eu.

Cam ce cred eu despre vz800, poate te ajuta;

ok: arata bine, suna bine, putere destula

mai putin ok: ciclistica de autobuz, pozitie incomoda la drum lung, sezut stock prea tare. Ma apucau durerile de spate dupa 30 de km. Tin sa precizez ca lucrez de 10 ani la birou si am sensibilitate crescuta la pozitia de condus. Poate un june mai sanatos nu are probleme din astea.

I WANT TO BELIVE

#11 Adixgl

Adixgl

Jupan pe doua roti

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,147 posts
  • Moto: Intruder M1500
  • Numar: de Romania

Posted 13 February 2017 - 02:54 PM

Salut,

Recomandarea mea este Intruder M800/C800.

Cu Shadow 600 sau 750 vei ajunge destul de rapid in limitare ca sa nu mai spun ca daca iei si pasager nu vei avea de unde sa scoti o rezerva de putere.

Sunt destule Intrudere pe strazile patriei si din cate am vazut probleme apar doar daca nu o intretii (dohhhh).

Am vazut mai sus un post cu privire la partea electrica. Partea electrica devine o problema la orice motocicleta care este tinuta afara fara a fi protejata de intemperii. Contactele oxideaza, cablurile crapa si apa se infiltreaza peste tot. Din cate motociclete M800/C800 am vazut pana acum nu am auzit la nici una sa aiba probleme electrice ereditare, adica o problema comuna.

Din punct de vedere al gabaritului stiu fete care merg pe M800/C800 fara absolut nici o problema de manevrabilitate.

Eu am un M1500 si am facut si 600km intr-o singura zi. Cu siguranta nu are cea mai confortabila sa dar nu am cumparat-o pentru confort. ;)

Spor la cautari si succes.

Edited by Adixgl, 13 February 2017 - 02:55 PM.

intruder.jpg

#12 Pop Mihai Lucian

Pop Mihai Lucian

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 221 posts

Posted 13 February 2017 - 06:55 PM

Din punct de vedere al gabaritului stiu fete care merg pe M800/C800 fara absolut nici o problema de manevrabilitate.

Daca compari chopper cu chopper, da, unele sunt mai manevrabile ca altele si pe orice se poate merge. Dar daca compari chopper cu altceva....

I WANT TO BELIVE

#13 Adixgl

Adixgl

Jupan pe doua roti

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,147 posts

Posted 14 February 2017 - 09:54 AM

Daca compari chopper cu chopper, da, unele sunt mai manevrabile ca altele si pe orice se poate merge. Dar daca compari chopper cu altceva....

Pai omul spune ca vrea cruiser, normal ca am comparat mere cu mere ca degeaba bagi gogosari la raft daca pe eticheta scrie branza.

intruder.jpg

#14 Pop Mihai Lucian

Pop Mihai Lucian

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 221 posts

Posted 14 February 2017 - 11:21 AM

Pai omul spune ca vrea cruiser, normal ca am comparat mere cu mere ca degeaba bagi gogosari la raft daca pe eticheta scrie branza.

Pai daca omul vrea cruiser se poate si cu ceva sub 800 cmc, de exemplu: vn500 (un motor destul de usor si foarte confortabil pentru distante scurte si lungi)

I WANT TO BELIVE

#15 Adixgl

Adixgl

Jupan pe doua roti

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,147 posts

Posted 14 February 2017 - 11:25 AM

Pai daca omul vrea cruiser se poate si cu ceva sub 800 cmc, de exemplu: vn500 (un motor destul de usor si foarte confortabil pentru distante scurte si lungi)

Cu siguranta ca se poate.

Edited by Adixgl, 14 February 2017 - 11:25 AM.

intruder.jpg

#16 ciceu4

ciceu4

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 13 posts

Posted 15 February 2017 - 06:02 PM

@Bobossus  Multumesc de detalii . Eu sa merg sa vad exemplarul Rosu de mai sus ca e cel mai aproape de mine. Ma gandesc sa o cumpar prin Aprilie-Mai cand va fi si vremea mai buna.

#17 Lucian_M

Lucian_M

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,484 posts
  • Moto: Suzuki DL650 V-strom
  • Numar: gaurit
  • Club: -

Posted 15 February 2017 - 06:55 PM

... și prețurile mai mari.
Asta dacă nu se vând modelele vizate.

Edited by Lucian_M, 15 February 2017 - 06:58 PM.

Detest citatele și pe cei rămași în pană de idei.

#18 ciceu4

ciceu4

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 13 posts

Posted 09 February 2018 - 11:45 AM

Salutare, anul trecut nu am apucat sa cumpar modelul dorit si au explodat preturile.

Cerintele au ramas la fel + se adauga mers prin oras .Iar  acum as vrea sa merg sa cumpar ca sa nu mai ratez momentul. O singura dilema am ( am tot testat Gama  din Gama Naked  er6n , NC750S, si mi se par foarte confortabile si usor de manevrat ). Ar  fi o idee mai buna o motocicleta din Gama Naked  decat Intruder ? Am comparat piata si e diferenta de cateva sute de euro intre o mobra din 2016/2017 si una din 2012, am hotarat sa iau ceva mai nou. Bugetul e pe la 4500-5500.

Varianta 1:

Varianta 2

Varianta 3

O zi faina 

#19 Adrian M.

Adrian M.

EU

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,464 posts
  • Moto: R1200RT
  • Club: nu

Posted 09 February 2018 - 02:10 PM

Iar compari mere cu pere. Pai ori vrei cruiser, ori vrei naked? M800 e un motor misto, pentru un cruiser de inceput. Cele 2 naked uri, sunt in alta clasa. er6n e ceva mai inghesiuit. NC ul, e misto ca vine cu o cutie automata. Pentru oras sunt ambele foarte ok.

#20 Klaus Cata

Klaus Cata

Check my blog

• Super Membru
  • PipPip
  • 543 posts
  • Moto: Kawasaki ER-6N

Posted 09 February 2018 - 02:49 PM

Acum un an cand ti am raspuns prima oara doream sa imi iau cruiser, intre timp mi am luat er-6n :)). Nu ne poti pune pe noi sa alegem din 3 categorii diferite (pana si nc-ul e diferit de er). Tu ai banii, tu o vei calari, tu stii unde ai de gand sa o folosesti si tu stii mai bine daca te vezi pe ea sau nu.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status