Sari la conținut

Pret asigurare masina UK


littlekriminal
 Share

Postări Recomandate

Salut

 

Am cumparat o masina in UK si surpriza la pretul asigurarii.

3000 £ pe an, hahahaha.

Masina am luat-o de la un prieten, adica am dat 500 £ pe ea, dar nu as vrea sa platesc 300 £ / luna.

Masina as vrea s-o pastrez, dar nu cu banii astia la asigurare.

Aveti vreun sfat, sau mai multe? Ce as putea sa fac?

Am facut niste calcule si cu o Toyota Corolla din 2005 - benzina, pretul fiind la jumate.

Deja am facut actele masinii pe care tocmai am cumparat-o si mi-e pesta mana s-o vand.


Sunt in UK de 3 luni, am NCD de la Asirom, cate 6 luni pe an pentru moto si masina, deci nu am avut niciodata asigurare pe mai mult 6 luni dintr-o bucata.

 

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eventusl sa o înscrii pe altcineva,cu istoric NCB bun si sa te treacă ca al doilea șofer.

Sau un NCB din țară facut pe nașpa.

Apropos,asigurarea e pe persoana si nu pe masina.

Editat de TheFatBob
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din experienta mea limitata, poti cere la asiguratorii romani sa-ti dea o scrisoare, in limba engleza, cu antet si toate insemnele cat mai oficiale, cum ca ai avut un total de x ani fara claims, intre perioada y si z.

Pt mine, in primul an, au pastrat quote-ul, dar nu au acceptat sa-mi treaca si bonusul, iar acum in al doilea an, am folosit aceeasi scrisoare + NCD doc de la asiguratorul precedent - care nu a mai vrut sa ma asigure, rezultand in 3 ani No claims si un pret sensibil mai bun.

Totusi, cred ca a fost plezeneala - o fi avut omul de la validari o zi buna, sau lipsa de chef de munca ? sau poate conteaza ca sunt deja in tara de 1 an?

Iti urez multa bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hm, daca masina in cauza este S500, este de inteles. Ce masina ai,ce cilindree?

 

-Intra pe comparethemarket.com

-asigurarea sa fie coprehensive, nu third party

 

De aici, completezi datele personale. Ma gandesc ca masina sa nu fie cat c sau d, dar da si tu mai multe detalii. Sa stii ca nu toate companiile accepta NCD.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Sunt in UK de 3 luni, am NCD de la Asirom, cate 6 luni pe an pentru moto si masina, deci nu am avut niciodata asigurare pe mai mult 6 luni dintr-o bucata.

Merci

http://www.unromaninuk.com/asigurarea-masinii-in-uk/

Ai făcut tot ce scrie acolo? Dacă ai bonus mai mare decât B0 în România te ajută un istoric ( de la ultimul asigurător ). PM dacă îţi trebuie model de cerere

Ţi-l dă în română semnat şi ştampilat, nu-l scrie nimeni în engleză şi "cât mai oficial"

Încerci să-l traduci de mână, daca nu-l acceptă, mergi la traducator

Editat de adrianm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu neaparat ca sunt vechi ca de exemplu inainte sa imi iau prima motocicleta aici (in uk) mafcusem o simulare pe un r6 din 2009 si imi daduse asigurarea sub 90/luna si pana la urma am ajuns de am cumparat un r6 2013 si am platit 110/luna deci sincer nu stiu care ii treaba care sunt criterile...

Cert este ca daca chiar ai nevoie de masina cel mai bine ii sa iei o masina ieftina motor mic

Cat despre NCB din ro sa sti ca nu toate firmele de asigurare accepta si cel mai bine ii ca inainte sa platesti asigurarea sa ii contactezi sa vezi daca accepta, in caz contrar daca tu pui de ex ca ai 5 ani de NCB si faci asigurarea si respectiva firma de asigurari nu accepta NCB din ro iti vor inchide asigurarea iar asta va fi un alt -(minus) la pretul asigurarii viitoare

Editat de Clever
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai merci de sfaturi.

Dupa lupte (aproape secular) am gasit la Direct Line cea mai "blanda" oferta.

Masina nu e cine stie ce, BMW 520i e39.

Din pacate, pentru ca sunt de foarte putin timp aici si nu am niciun istoric, am de suferit pe partea asta.

Am luat de la Asirom acele foi de care vorbiti chiar inainte sa vin, problema este ca nu am avut niciodata asigurare pe minim un an in Romania, ca la moto faceam pe 6 luni, la masina la fel.
Doar ca sa stiti, la Aviva si Direct Line se ia in considerare istoricul, dar e musai ca asigurarea sa fi fost pe minim un an.

Printre cele mai mari ponderi: timpul petrecut in UK pana la momentul incheierii politei, acest NCD (istoric asigurari) si adresa (am un prieten care a schimbat adresa cu doua strazi mai sus si a platit 400£ in plus, el fiind englez de la mama lui), capacitatea motorului (intre 1.3 bezina si 2.0 benzina, la mine, este o diferenta de 1500£), modul de plata ( in 90% din cazuri, daca alegi sa platesti lunar costa 3200£, daca alegi sa platesti pe tot anul cost 1500£.

Si inca ceva, "Third party", care in mintea mea trebuia sa fie cea mai ieftina polita (ca nu asigura mai nimic :)))) ) este (in 100% din cazuri) mai scumpa decat "Comprehensive", care asigura mai toate cele.

Sper sa fie de folos pentru altii ca mine, merci mult pentru sfaturi si ajutor. Sa fiti sanatosi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ii rau.. ce masina?? Io la un 320cd din 2004 cu un an de NCB dau 135/luna 😒

Si la motoreta r6 2013 in primu an 110/luna fara NCB si in al doilea an 50/luna

Acu sa vad la noua motoreta cat vine... imi este cam frica 😂 avand in vedere ca eate mai noua si mai mare (cilindreea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1500£ pe 10 luni, si a ramas acelasi pret pentru plata lunara, adica 150£ pe luna. Pe pamant e la fel de scumpa, in caz ca intreaba cineva :D .

 

Nu e rau, si eu am platit vreo £125/luna in primul an, cu tot cu >25ani de experienta, fara accidente, etc... in al doilea an deja a scazut la £77/luna. Depinde insa si de zona (de risc) in care este declarat domiciliul si conditiile in care e tinuta masina, in strada, garaj, etc. Oricum, mare atentie, nu stiu cum reuseste lumea sa se adapteze la mersul pe invers in cateva zile, mie mi-a luat peste 6 luni, plus ca am ras oglinzile de vreo 2 ori si odata toata masina pe partea stanga, cap coada. Si reparatiile ustura tare la buzunar...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a luat vreo doua zile pana am gasit-o pe asta la Direct Line.

Masina este BMW 520i, e39, am scris mai sus.

@Clever - poti sa suni la Direct Line (0345 246 3218) si sa vezi ce oferta iti fac. Poate mai scapi de niste bani in plus. Tu cum ai deja istoric in UK, ar trebui sa fie mai ok la tine.

@yo4hgx - Si eu am experienta 14 ani, dar nu s-a pus, din pacate. Sau s-o fi pus, dar nu cred ca a contat prea mult.

Masina o tin pe "driveway" acasa, si in parcare privata la munca. Domiciliul este intr-o zona cu risc, cica :))), desi rareori am vazut liniste si pace mai multa decat la mine in cartier.

Cu condusul, fara nicio exagerare, dupa prima zi as fi putut zice ca m-am nascut aici :P . Si parcarea laterala mi-a iesit din prima :D .

Acestea fiind zise mi s-a facut o pofta de o huliganeala pe drum/circuit.....moaaaa, hai cu aprilie mai repede!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...