Jump to content

Alatura-te grupului nostru pe FaceBook! Like & share! Like & share! Alatura-te grupului nostru pe FaceBook!
Photo

Tura in Alpi cu Vlad 10 - iunie 2017

• Please log in to reply
66 replies to this topic

#1 KHK

KHK

BMW Motorrad

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,064 posts
  • Moto: R1200GS Rallye

Posted 31 January 2017 - 07:26 PM

Salutare!

Iata ca am ajuns si la a zecea editie! Am inceput in 2009 cu organizarea acestor plimbari si se pare ca lumea este bucuroasa in continuare sa mearga alaturi de mine cu motocicleta prin Alpi. O dovada poate este si faptul ca, de exemplu, la tura de anul trecut din Alpii francezi, majoritatea participantilor mai fusesera cel putin o data (unii chiar de 4-5 ori) cu mine in tura. Si, cum am spus si cu alte ocazii, pe langa plimbare si vizitat, un lucru foarte important si care ma bucura foarte tare sunt prieteniile care se leaga.

Tura de anul acesta va avea loc in perioada 23 iunie - 2 iulie iar ca si traseu, cel mai probabil, ne vom plimba patru zile prin Austria dar si cinci zile in Italia, mai precis prin Dolomiti si la Lago di Garda.

Perioada este clara, dar la traseu mai lucrez asa ca nu este inca batut in cuie. Insa intentionez sa ne intalnim vineri 23 iunie deja la munte, la cca. 200 km sud-vest de Viena, probabil sa stam doua nopti la prima cazare. Apoi doua nopti in Dolomiti (zona Sella Ronda cu pasurile aferente si am ales special sa nu fie weekend cand este aglomerat), trei nopti la Garda sa avem timp sa facem trasee pe ambele parti ale lacului iar vineri, via pasurile Gavia si Stelvio, sa ne intoarcem in Austria si sa stam ultimile doua nopti in Tirol astfel incat sambata sa facem o tura mare prin Tirol si Vorarlberg.

Ca intotdeauna, pretul final al excursiei nu-l pot comunica deocamdata pentru ca inca nu am rezervat cazarile, cel mai probabil pana la inceputul lui martie sper sa-l stiu final, insa pana acum se pare ca  m-am incadrat in limite absoult decente pentru tot ceea ce am oferit asa ca sigur asta nu va fi o problema. In plus, pentru ca lumea vine in vacanta si implicit asteapta un minim de confort, ideea nu este de low-budget ci de un bun raport pret/calitate iar cazarile trebuie sa se preteze unui astfel de grup.

Vor fi hoteluri bune de 3 si 4 stele si intentionez ca la toate cazarile pe langa micul dejun sa avem si cina inclusa.

Iar pe langa pretul excursiei cred ca lumea cam stie sa aprecieze costurile aferente celor cca. 4-5000km parcursi si gustarea de la pranz. Daca nu, putem ulterior discuta si pe aceasta tema.

Intentionez sa fim maxim 20 de persoane in grup, cu mentiunea ca deja minim 10 locuri sunt rezervate de participanti la turele anterioare si merg pe principiul primul venit, primul servit, in functie de plata avansului (250 €) pana cel tarziu la 1 martie. Va rog sa intelegeti ca intarzierea avansului inseamna intarzierea rezervarilor la cazari (unde la randul meu trebuie sa platesc avans) si implicit pierderea unor locuri de cazari. Restul de bani va trebui platit pana la inceputul lui mai.

Apropos de cazari, va rog sa va ganditi mai bine inainte cei care vreti neaparat single, din cauza preturilor sensibil mai mari la camerele single si din cauza numarului limitat de astfel de camere. Asta nu inseamna insa ca nu se poate.

Pentru cei care nu au mai fost, amintesc necesitatea de a avea experienta de mers la drum lung si pe trasee cu grade diferite de dificultate, experienta de mers in grup, motocicleta de minim 600-650cmc, in stare foarte buna de functionare si cu anvelope in stare cat mai buna (cum am spus, se vor parcurge cca. 5000 km din Ro si inapoi), echipament bun rezistent cam la orice fel de vreme. Si multa buna dispozitie si chef de duca si distractie.     :cheers:
Turele zilnice sunt in medie de 350km, fiecare merge in felul lui, intotdeauna ne-am impartit pe grupuri in functie de stilul fiecaruia, nimeni nu este obligat sa mearga mai incet sau mai tare decat are chef.
Ca intotdeauna va voi pune la dispozitie harti si ma voi stradui sa fac traseele si in format electronic, eventual si de transmis simplu prin bluetooth intre sistemele de navigatie.  
Intotdeauna am avut si pasagere in grup, deci eventualele doritoare sa nu-si faca probleme ca se vor simti singure.

Pentru alte informatii va stau la dispozitie, fie aici pe topic, fie privat.

Vlad     :bigstar: 

#2 blue_bandit

blue_bandit

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 117 posts
  • Moto: BMW 1200 GS Adventure

Posted 31 January 2017 - 10:16 PM

Salut Vlad,

Sper sa punctez si a 3-a participare si jumatate in turele cu tine. Sa vad cum se rezolva unele probleme pe care le am momentan si sper sa venim iar amandoi.

#3 123paturel

123paturel

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 28 posts
  • Moto: Triumph Tiger 800 XC / BMW G650 Xmoto
  • Numar: B123VIF
  • Club: MTC

Posted 31 January 2017 - 10:58 PM

Salut Vlad!

Elena si eu vom fi prezenti pentru a 3a editia. Mugur, sper sa va vedem si pe voi!

David

#4 apriliacluj

apriliacluj

MEDALIA de AUR

• Carantina
  • PipPipPipPip
  • 11,572 posts
  • Moto: Hayabusa L1, DR650
  • Numar: cj40bub, cj48bub
  • Club: MY WAY

Posted 31 January 2017 - 11:00 PM

Bun topic, de urmarit  :peace:

!!!! NICI O FAPTA BUNA NU RAMANE NEPEDEPSITA !!!!

#5 anapurna

anapurna

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 207 posts
  • Interests:MOTO SKI ALPINISM MUNTE
  • Moto: HONDA CBF 600 SA PC38
  • Numar: FREE RIDE
  • Club: nici vorba

Posted 01 February 2017 - 09:09 AM

nota  :10: ...........cum spunea colegul merita urmarit.

LIMITA DINTRE VIAŢĂ ŞI MOARTE,

ESTE LOCUL UNDE MĂ SIMT CEL MAI VIU.

#6 BxP_BV

BxP_BV

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 183 posts
  • Moto: Suzuki Bandit 600

Posted 01 February 2017 - 03:50 PM

O estimare a cheltuielilor? Care e procentul de autostrada din totalul turei?

De ce sa bei si sa conduci, cand poti sa fumezi si sa zbori?

#7 JohnyGabe

JohnyGabe

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 157 posts
  • Interests:moto, design, mecanica, web
  • Moto: Yamaha FZ8-SA

Posted 01 February 2017 - 04:42 PM

Salut Vlad,

Sper sa punctez si a 3-a participare si jumatate in turele cu tine. Sa vad cum se rezolva unele probleme pe care le am momentan si sper sa venim iar amandoi.

Salut Vlad!

Elena si eu vom fi prezenti pentru a 3a editia. Mugur, sper sa va vedem si pe voi!

David

O idee interesanta! S-ar potrivi si cu planurile mele pentru noul sezon.

As fi si eu interesat, doar ca am nevoie de o estimare a cheltuielilor totale - macar ce tine de organizare - cat ar fi pt organizator, pt cazari, altele (din experienta celor care au mai fost).

Banii de benzina/drum ii pot estima si eu, doar sa vad un traseu cat mai exact (astept si asta pana sa iau o decizie finala).

Multumesc, astept cat mai multe detalii (ma ajuta sa iau o decizie cat mai buna)! 

#8 KHK

KHK

BMW Motorrad

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,064 posts

Posted 02 February 2017 - 04:21 PM

Pur estimativ pentru moment, pentru ca discutiile cu cazarile nu sunt nici pe departe incheiate, as zice cca. 650 € / pers. in camera dubla (repet, pretul este pur estimativ pentru moment), cum am spus pentru cele noua nopti de cazare cu mic dejun si cina.

Restul ar trebui sa va puteti face calculul singuri: pt. 5000 km vreo 350€ benzina, vinietele de autostrada pt. Ungaria si Austria mai vin vreo 10-15 € , doua nopti de cazare la dus si intors si sa zicem cca 200-250 € pt. gustarea de pranz, cafele, beri etc. Deci sa zicem 1300 - 1400 € in total.

Tinand cont de planul actual, de la locul de intalnire pana la locul de despartire este foarte posibil sa avem zero km de autostrada.

» Post actualizat in 02 Feb 2017 14:23

Multumesc, astept cat mai multe detalii (ma ajuta sa iau o decizie cat mai buna)! 

Vezi mai sus.

» Post actualizat in 02 Feb 2017 14:25

La ce te referi cu "jumatate"? La tura in Albania? 

» Post actualizat in 02 Feb 2017 14:30

:makeout: :friends:

Edited by KHK, 02 February 2017 - 04:21 PM.

#9 audi_A9

audi_A9

Doctor fara bisturiu

• Membru
  • Pip
  • 372 posts
  • Moto: VFR 1200 F
  • Numar: Negru pe fond alb

Posted 02 February 2017 - 04:42 PM

Astept pozele de la tura asta a zecea... sa vad brandul si tipurile de motoare... sau e un deja-vu?

BMW, BMW, BMW, BMW, BMW, BMW, BMW, BMW, BMW, 

GS, GSA, 1200, GS, GSA, 1200, GS, GSA, 1200, GS ...

:crack:  :crack:  :crack:

Urmaresc de ceva timp "turele cu vlad", apreciez organizarea, locurile, mobrele, ... frumos!

Edited by audi_A9, 02 February 2017 - 04:44 PM.

There's no replacement for displacement!

#10 dexxter

dexxter

Biker inside ;)

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,682 posts
  • Moto: BMW R1200GSA
  • Numar: la locul lui

Posted 04 February 2017 - 05:01 PM

Poti sa mai adaugi linistit si RT, GTL si ST de la BMW.

Eu personal am fost prima data cu un Deauville si in multe alte ture am mai vazut Japoneze si austriece :). Dar, cum spui, preponderenta este marca mentionata de tine.

Drum bun, Taz! :(
taz.jpg

#11 blue_bandit

blue_bandit

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 117 posts
  • Moto: BMW 1200 GS Adventure

Posted 04 February 2017 - 06:05 PM

Pai tura aia din Albania nu a fost tura 8.5? Deci am turele 8, 8.5 și 9.

#12 Lucian M

Lucian M

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 249 posts
  • Moto: R1200GS
  • Numar: B76DFY
  • Club: Looney Tunes

Posted 06 February 2017 - 02:01 PM

Confirm prezenta!

#13 Lucian_M

Lucian_M

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,037 posts
  • Moto: Suzuki DL650 V-strom
  • Numar: gaurit
  • Club: -

Posted 07 February 2017 - 11:54 AM

M-am speriat, credeam că e vorba de mine, la vară merg in IT cu motorul, trec și prin Alpi, dar nu se potrivește perioada.
Coincidență de nume, dar mi-a sărit inima. 😉

Detest citatele și pe cei rămași în pană de idei.

#14 KHK

KHK

BMW Motorrad

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,064 posts

Posted 08 February 2017 - 10:54 AM

Confirm prezenta!

Salut! Pentru ca m-ati intrebat si tu si altii de cont pentru a vira avnsul (250€/pers.), uitati detaliile:

RO 04BACX 0000 0031 8611 2006 (in euro) la UniCredit Bank, pe numele Vlad Marica

Va rog sa ma anuntati dupa ce depuneti avansul si voi actualiza mereu lista aici pe topic.

#15 Axel85

Axel85

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 12 posts
  • Interests:Unlimited
  • Moto: GE ES
  • Numar: B-85-AXL

Posted 12 February 2017 - 07:41 AM

Asa, si cum spuneam dincolo, aduc si eu un GS si o pasagera. Mi s-a cerut sa postez si aici, ca cica nu aveti toti FB... daca nu ai, nu existi... o fi un cult secret aici...

#16 bogdan_fazer

bogdan_fazer

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 87 posts
  • Moto: V-Strom
  • Club: RIDE4FUN

Posted 13 February 2017 - 10:39 AM

+ 2 persoane pe o japoneza , mica si neagra :)

#17 marele alb

marele alb

calator

• Membru
  • Pip
  • 369 posts
  • Moto: BMW R 1200 RT
  • Numar: -
  • Club: -

Posted 13 February 2017 - 03:27 PM

Salutare tuturor !

Vlad, anul asta, dupa cum deja stii, o sa vin impreuna cu Carmen, deci, te rog, o camera dubla pt mine pe toata perioada turei.
Participant: R 1200 RT + pasager.

Daniel

#18 Alecsa Cristi

Alecsa Cristi

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 68 posts
  • Moto: suzuki v-strom
  • Numar: fara numar

Posted 19 February 2017 - 12:07 AM

Saluare!
Si eu as fi interesat sa particip (cred ca am sa ma descurc cu gsr-ul meu :))
Ideea e ca eu pe 1 iulie trebuie sa fiu undeva pe langa Monte Carlo la un
eveniment . M-as alatura acestei ture iar la final eu mi-as continua
drumul .Daca s-ar posta un traseu defalcat pe zile m-ar ajuta f mult sa
iau o hotarare.
Multumesc

#19 DANELUTA

DANELUTA

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 178 posts
  • Club: pauza

Posted 19 February 2017 - 09:26 AM

Like!

"UN LUCRU-I SIGUR, NIMIC NU-I SIGUR" -din popor.

#20 123paturel

123paturel

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 28 posts
  • Moto: Triumph Tiger 800 XC / BMW G650 Xmoto
  • Numar: B123VIF
  • Club: MTC

Posted 19 February 2017 - 11:17 AM

Astept pozele de la tura asta a zecea... sa vad brandul si tipurile de motoare... sau e un deja-vu?

BMW, BMW, BMW, BMW, BMW, BMW, BMW, BMW, BMW, 
GS, GSA, 1200, GS, GSA, 1200, GS, GSA, 1200, GS ...
:crack:  :crack:  :crack:

Urmaresc de ceva timp "turele cu vlad", apreciez organizarea, locurile, mobrele, ... frumos!

E si un Triumph... Saraca a fost singura englezoica 2 ani la rand

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status