Sari la conținut

Ma bate gandul sa ma mut in Sibiu


Supa La Plic
 Share

Postări Recomandate

Salutari tuturor,

 

 

De ceva timp ma bate gandul sa ma mut din Iasi in Sibiu, dar nu stiu unde as putea sa imi iau un apartament intr-o zona decenta si cat de usor imi pot gasi de munca.

 

Ca idee am experienta in munca de vreo 6 ani doar retail, acu ocup functia de Administrator intr-un magazin de Retail.

 

Ca studii, diploma de tehnician in automatizari cu atestat profesional, facultate absolvita nu am licenta data, in domeniul Instalatii pentru Constructii.

 

 

Ca experienta in domeniul tehnic nu prea am, dar vreau sa cred ca pot sa invat destul de repede.

 

Ca si completare nu imi caut neaparat in domeniul de retail de munca sau in domeniul tehnic, informatiile erau pur orientative.

 

 

Cu respect,

Andrei

Editat de fratzyk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer motivul pentru care vreau sa ma mut este ca am ajuns de doua ori pana acum in Sibiu si mi-a placut si ca oras si ca mentalitate a oamenilor care i-am intalnit.

 

Ideea de a pleca din Iasi o am de ceva timp, doar ca nu eram hotarat unde.

Editat de fratzyk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari tuturor,

 

 

De ceva timp ma bate gandul sa ma mut din Iasi in Sibiu, dar nu stiu unde as putea sa imi iau un apartament intr-o zona decenta si cat de usor imi pot gasi de munca.

 

Ca idee am experienta in munca de vreo 6 ani doar retail, acu ocup functia de Administrator intr-un magazin de Retail.

 

Ca studii, diploma de tehnician in automatizari cu atestat profesional, facultate absolvita nu am licenta data, in domeniul Instalatii pentru Constructii.

 

 

Ca experienta in domeniul tehnic nu prea am, dar vreau sa cred ca pot sa invat destul de repede.

 

Ca si completare nu imi caut neaparat in domeniul de retail de munca sau in domeniul tehnic, informatiile erau pur orientative.

 

 

Cu respect,

Andrei

De lucru gasesti in multinationale. (continental sibiu de exemplu) Tehnician mentenanta preventiva / corectiva sau/si proces.

 

Cauta inainte pe BestJobs (BlowJobs).

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Si pe mine ma batea cand am terminat scoala. Era Brasov si Sibiu (orase de munte, asezate central) la concurenta cu Timisoara.

Primele doua pentru munti si, pe vremea aceea, sporturi extreme.

Cu oameni la fel de misto, a castigat Timisoara. Din cauza apropierii de granita.

Imi place Sibiul fiindca este la o aruncatura de bat de orice zona din tara. Indiferent ce ai vrea, ai distante egale catre orice destinatie mototuristica.

Cateva glume de FB citite recent ziceau ca viata de noapte e cam slaba rau la Sibiu.

Just sayin. Nu stiu. Mie mancarea si atmosfera de la terasele din centru mi-a placut mult in noptile de vara petrecute acolo in 2015.

Sa ai o casa la marginea Sibiului si sa privesti panorama Fagarasilor in fiecare dimineata din gradina casei...hmm, asta mi-a placut si mai mult decat terasele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si in Sibiu e ca oriunde in lume,orașele devin tot mai mari,mai aglomerate,multiculturalismul devine evident.

Pentru liniște si obiceiuri culturale transilvane,recomand orășelele/comunele/satele.

mare drepate.

respect ceea ce ai spus.

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm, din exterior Sibiul este foarte bine vazut, stiu.

 

Pro-uri

pentru motociclisti sunt trasee de plimbat garla. si asfalt si on-off si enduro.

comunitatea de motomobristi este destul de mare.

de lucru se gaseste sigur. in ultima vreme tot aud oameni care cauta angajati si este cam pauza.

 

minusuri

preturi la case destul de mari.

daca esti genul cu night life ... cam slabut.

 

acuma o mutare de genul asta este un pic dificila in primele 6 luni pana incepi sa te reacomodezi.


» Post actualizat in 25 Jan 2017 08:40

Ardelenii ii iubesc maxim pe moldoveni. Trebuie sa ai pielea tare sau sa fii tare de urechi pe acolo pana te aclimatizezi.

fals, din punctul asta de vedere nu va fi nici o problema.


» Post actualizat in 25 Jan 2017 08:42

Pentru liniște si obiceiuri culturale transilvane,recomand orășelele/comunele/satele.

corect mai ales ca la 10 km de Sibiu in anumite zone preturile sunt mici.

se pune insa problema navetei zilnice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ce faci acum....stai batut? :tempted:

Daca esti om linistit fara prea mult dor de lai-lai, teatre, petreceri si alte din astea atunci iti va placea Sibiul. Pana si carciumile se inchid la ora 22.

Daca esti pasare de noapte atunci mai cauta.

 

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mah....mor cand va aud cu naveta asta ....in pana mea ...estimativ asa, se zice ca bucale are cam 21km diametru ( luat de pe goagal ) . ....si tu te sperii de 10 -15 ????

Nu kilometrii is problema ci mijlocul de transport si ruta.

Daca mergi cu masina,si drumul e înzăpezit sau e accident,nu ai alta ruta si stai si aștepți pina deblochează.daca n-ai masina,posibil sa nu ai autobuz pe ruta aia sau e la 5-6 dimineata.deci anumite restricții ai,pe cind in oraș,fie masina,fie autobuzul,taxiul sau bicicleta.sau chiar pe jos.

» Post actualizat in 25 Jan 2017 11:03

Si ce faci acum....stai batut? :tempted:

Daca esti om linistit fara prea mult dor de lai-lai, teatre, petreceri si alte din astea atunci iti va placea Sibiul. Pana si carciumile se inchid la ora 22.

Daca esti pasare de noapte atunci mai cauta.

 

Cluburi de bunți bunți sunt citeva dar,sunt cluburi cu blues,jazz,rock etc cu muzica live ,asa ca ai ce face/vedea/auzi.

Asta ca sa nu mai spun de fest de teatru,film plus Păltinișul si Bâlea pt ski sau drumeții.

 

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am locuit 3 ani în Sibiu, am revenit în Brașov acum.

 

E ok, nu pot spune ca am cuvinte de lauda dar nici nu am întâmpinat probleme. Singurul aspect care nu mi-a placut (exceptând restul de 300 printre care și "bulevarde" cu o singura banda pe sens) este acela ca toata lumea, dar toata toata lumea, a fost în Italia crescuta. Vei observa asta din prima zi acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...