Jump to content

Alatura-te grupului nostru pe FaceBook! Like & share! Like & share! Alatura-te grupului nostru pe FaceBook!
Photo

Ofer cazare in Alpii Austrieci

Austria schi snowboard Grossglockner Nockalmstrasse Alpi cazare

• Please log in to reply
11 replies to this topic

#1 Speedy.K

Speedy.K

Megamembru

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 9,527 posts
  • Moto: KLE 500
  • Numar: SPD

Posted 21 January 2017 - 05:44 PM

Ce au in comun schiul si motociclismul in Romania? Exact!  Sunt foarte periculoase si enervante din cauza conditiilor execrabile. Ce face un motociclist sau un schior satul de mizeriile intalnite pe drumurile si partiile patriei? Cauta sa schieze si sa motocicleasca, macar cateva zile iarna si cateva zile vara intr-o tara mai "cu apa calda". Noi am ales, firesc dupa parerea mea, Austria. Si, cum ne place sa ne simtim, chiar si in vacanta, ca acasa din punct de vedere al cazarii si mancarii ni s-a parut ca cea mai buna solutie ar fi o locatie de cazare a noastra. Si, cum in Austria nu e greu sa imbini drumurile de munte pline de curbe si peisaje cu partiile de schi excelent intretinute si cum am dorit un loc nu prea aglomerat, am ales Innerkremsul. Asa ca ne-am cumparat un apartament acolo.

Innerkrems este o mica si cocheta statiune de schi in landul Kärnten, la 35 km de Spittal an der Drau, la 100 km de Klagenfurt si la vreo 400 km de Viena. De aici pana la granita cu Italia, traversata de numeroase pasuri, sunt doar 100 km.   Distanta fata de Bucuresti este de aproximativ 1400 km, depinde pe unde o iei. De jur imprejur e plin de munti si lacuri, de statiuni de schi mai mici sau mai mari. Asta in afara de propriiile partii.

Iarna se schiaza in cele mai bune conditii, partiile sunt impecabile, fara aglomeratia si cocalarii romani pe care-i gasesti chiar si in marile statiuni de profil din occident. Detalii despre cabluri, partii si cabane aici:

http://www.bergfex.com/innerkrems/

Vara zona este impanzita de motociclisti, datorita minunatului Nockalmstrasse, un drum alpin inchis iarna si care ofera pentru calaretii de motoare toate facilitatile pe care si le-ar putea dori: restaurante biker-friendly pe toata valea, unele cu serviceuri moto, asfalt special cu aderenta ridicata in conditii de ud, "vestiare" gratuite pentru casti si alte piese de echipament la majoritatea cabanelor de pe drum si chiar si la raspantiile de trasee de drumetie de pe munte, curbe de mare angajament, parcari dedicate, ce mai, tot tacamul. Detalii despre Nockalmstrasse aici:

https://www.nockalms...s/motorcyclists

La doar 130 km de Innerkrems ( o ora si un pic pe autostrada, cam cat faci pana pe Cheia la noi) gasim cel mai vestit drum alpin din Austria, Grossglokner High Alpine Road, raiul austriac al motociclismului  . Detalii aici:

https://www.grossglo...s/motorcyclists

Tot aici iubitorii de drumetii sau alpinism gasesc, fireste, o provocare majora: cel mai inalt varf din Alpii Austrieci, Grossglockner, impreuna cu ghetarul ce-l strajuieste. Tot aici se schiaza iarna, partia plecand de pe la 3000 m altitudine.

Pe o raza de numai cativa km. de Innerkrems gasim, deasemenea, alte numeroase distractii, de la castele pana la cabane, de la varfuri muntoase pana la lacuri superbe. Merita amintit la mai putin de 40 km distanta, Millstatter See, un lac exceptional cu numeroase stranduri amenajate pe maluri. http://www.millstaet...aetter-see.html

Asta fiind zise, astea fiind oportunitatile zonei, iata si oferta noastra de cazare:

Apartamentul se afla in centrul Innerkremsului, la 5 minute de mers pe jos de baza cablurilor ce deservesc partiile si la 1,5 km de bifurcatia de unde incepe Nockalmstrasse, intr-un fel de bloc de apartamente care arata cam asa:

146.jpg

Apartamentul are in total cam 45 m2 si este compus din hol+living+bucatarie deschisa, baie cu cada, dormitor si balcon.

Dormitorul are doua paturi de cate o persoana ce pot fi lipite sau despartite, noptiere si un sifonier.

Livingul beneficiaza de o canapea extensibila pe care pot dormi linistit doi adulti, fotolii, televizor plat, dulapuri.

In felul asta apartamentul poate gazdui pana la 4 persoane.

Bucataria este utilata cu tot ce trebuie: cuptor electric, frigider, plita electrica, filtru de cafea, vesela, oale si cratiti, tacamuri, ce mai, tot. Avantajul bucatariei este ca nu tre' sa dai in fiecare zi 10 euro pe un snitel si 3 euro pe fiecare bere. Noi economisim in felul asta cam 400-500 de euro/ sejur.

Incalzirea este cu calorifere electrice de perete, cu reglaje proprii. Apa calda e pe baza de boilere electrice - unul mare in baie si unul mic in bucatarie.

Balconul este suficient de mare incat vara sa se poata manca in patru pe masa si scaunele de acolo.

Toate ferestrele apartamentului sunt spre firul vaii Kremsului, paraul ce curge spre Gmund, cel mai apropiat orasel, locul unde se si coboara de pe autostrada de Viena.

La parterul blocului exista o camera de schiuri gratuit la dispozitia "locatarilor" cu toate cele necesare.

Parcarea este privata si gratuita langa bloc.

Cateva poze (amarate), dar promitem poze noi dupa 1 martie, cand ne vom intoarce din tura noastra de schi de acolo:

063.JPG 065.JPG 066.JPG 068.JPG

Tariful la care ne-am gandit dupa ce am vazut cat cer nemtii pe ale lor in bloc este de 50 de euro/apartament/noapte, indiferent daca este ocupat de doua sau patru persoane.

Avand in vedere ca toate facilitatile apartamentului sunt pe baza de curent electric, acesta nu este inclus in pret, ci se acghita separat la finalul sejurului. Pe noi ne costa iarna cam 50 euro/saptamana, dar depinde de cat de frigurosi sunteti si cata risipa faceti. Vara am consumat cam 5 euro/saptamana (incalzirea nefiind necesara), dar iarasi depinde de cat folositi boilerele si plita electrica.

In afara de costurile astea se achita o taxa de 30 euro/sejur pentru curatenie, la direct a "nemtoaica" care are grija de asta. deasemenea, daca doriti schimbarea lenjeriei mai des se plateste tot la ea suplimentar.

Concluzionand, iarna costurile de cazare pentru o saptamana (6 nopti) socotind cu consumul nostru de curent si cu tot cu taxa de curatenie ar fi cam 380 de euro. Adica o medie de 64 euro/noapte. Vara va iesi, fireste, mai ieftin.

Pentru detalii suplimentare va asteptam pe PM, Facebook https://www.facebook..._homepage_panel (unde puteti vedea mai multe poze din zona) si la telefon 0722.612.717.

Pentru orice alte intrebari va stau la dispozitie, fireste, si aici, comentariile de orice fel fiind, deasemenea, binevenite, mai ales ca nu ne-am mai ocupat pana acum cu asa ceva si e loc pentru multe invataminte.

Asfalt uscat si zapada buna sa aveti!

Edited by valicaddy, 21 January 2017 - 05:59 PM.

#2 JUST4TNT

JUST4TNT

....................

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,621 posts
  • Moto: VN900

Posted 21 January 2017 - 07:29 PM

:10:  Cu toate ca am trecut de varsta/perioada de iesit la haiduceala si acum prefer 1 sapt la munte iarna cu familia cazare+masa la hotel/pensiune , nu se stie niciodata  cand ai nevoie de asa ceva . Oricum cazare+masa asa iesi la  50%< pret decat in varianta clasica hotel/motel in Austria . Succes!

Facebook is like a jail. You sit around, waste time, have a profile picture, write on walls and get poked by guys you don’t really know.

#3 Mougli

Mougli

Vagabond

• Super Membru
  • PipPip
  • 765 posts
  • Interests:Fabricarea bombei atomice
  • Moto: K1600GTL

Posted 21 January 2017 - 07:41 PM

Deci nu e disponibila inainte de 1 Martie?

Vouă, celor din hronici, pecetii şi herburi, fiarelor nepăscătoare de ierburi, nepăsătoare de carne de fiară, neumbrite de nour.
Căci de zboară-mi zboară altfel decât raţa, se ivesc pe lume nu din ou ca raţa, nici nu-mi pasc fâneaţa-n toată dimineaţa.
Ci-şi păstrează pururi harul şi verdeaţa, taina şi dulceaţa, fiindcă nici viaţă nu le e viaţa!

406404.png

http://horizonsquest.blogspot.co.uk/

#4 cicloburu

cicloburu

MeZe-riaș cu Ural

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,443 posts
  • Interests:Întîi de toate: fetele mele; apoi... munte - în toate formele, fotografie, old rock music, biciclete de curse și motociclete clasice.
  • Moto: Ural M63
  • Numar: B 69 UOG

Posted 21 January 2017 - 10:07 PM

De cîțiva ani îmi tot propun să schiez în Austria așa că oferta asta e ce-mi trebuie! Probabil că-ți voi fi client la anul. Oricum, te voi anunța din timp.

#5 Klaus Cata

Klaus Cata

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 457 posts
  • Moto: Kawasak ER-6N
  • Numar: BV 27 TKA

Posted 22 January 2017 - 12:07 AM

F frumoasa initiativa. Pacat ca nu stiu sa schiez :(. Insa cred ca e o f dragut si vara

#6 Speedy.K

Speedy.K

Megamembru

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 9,527 posts

Posted 22 January 2017 - 11:45 AM

:10:  Cu toate ca am trecut de varsta/perioada de iesit la haiduceala si acum prefer 1 sapt la munte iarna cu familia cazare+masa la hotel/pensiune , nu se stie niciodata  cand ai nevoie de asa ceva . Oricum cazare+masa asa iesi la  50%< pret decat in varianta clasica hotel/motel in Austria . Succes!

Asta a fost si motivul pentru care am preferat varianta asta. Cazarea la hotel si mai ales mancarea si bautura la restaurante te cam rup. Asa, cu autogospodarire, cu bere de la Spar la 80-90 de centi doza iesi mult mai bine.

» Post actualizat in 22 Jan 2017 09:56

Deci nu e disponibila inainte de 1 Martie?

Intre 18 si 26 februarie suntem noi acolo. Si mai am o cerere pentru februarie de la un prieten, dar inca nu e 100% sigur. O sa aflu sigur maine seara.

Spune-mi cam cand te-ar pasiona si vedem cum facem.

Noi am fost intr-un an in jur de 10 martie si a fost geniala zapada. Dar cu vremea nu stii niciodata. O data n-am putut schia decat 2 zile din 6 in ianuarie din cauza de viscol si ninsori, ca austriecii tin la siguranta turistilor si opresc cablurile daca e vremea sau zapada nasoala. Din punctul asta de vedere e la noroc, n-ai ce sa faci.

Repet, zi-mi cand ai vrea si vedem.

» Post actualizat in 22 Jan 2017 10:03

De cîțiva ani îmi tot propun să schiez în Austria așa că oferta asta e ce-mi trebuie! Probabil că-ți voi fi client la anul. Oricum, te voi anunța din timp.

Burule, stii unde ma gasesti pentru intrebari si detalii.

» Post actualizat in 22 Jan 2017 10:16

F frumoasa initiativa. Pacat ca nu stiu sa schiez :(. Insa cred ca e o f dragut si vara

Eu am fost prima oara acum doi ani cu mobra si am ramas cu gura cascata ce pot face austriecii pentru motociclisti.

Vara asta am in plan o catarare pe Grossglockner. Sa vedem cum e si cu alipinismul austriac, cu cabanele, refugiile si alte asemenea.

#7 l.u.v

l.u.v

Vanturator de tarana si alergic la prostie..

• Admin
  • PipPipPipPip
  • 8,893 posts
  • Moto: Doispesute elte

Posted 22 January 2017 - 04:10 PM

Foarte tare, m-ar tenta un astfel de sejur, binevenita oferta!

Bafta la clienti!

PS: Nu ar fi rau daca ai scrie si cat costa un skipass pentru 7 zile.

"Prefer fiarele mai vechi in locul plasticelor de ultima generatie"..

#8 easy ride on!

easy ride on!

free rider

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,364 posts
  • Interests:freedom, rock and roll, ride to live, electric engineering, research, art, poltergeist, fucking police :)
  • Moto: MZ RT125/2 - 1958 d.i.y.
  • Numar: 4.......

Posted 23 January 2017 - 05:27 AM

Ce au in comun schiul si motociclismul...?

Daca un motociclist beat conduce in zig-zag iar un schior beat coboara... drept, sunt complementare :lol:

Edited by easy ride on!, 23 January 2017 - 05:29 AM.

#9 b52izgodlike

b52izgodlike

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 425 posts
  • Interests:Fitness & motorsports
  • Moto: Ducati Aprilia KTM

Posted 23 January 2017 - 09:15 AM

ti-as da like dar n-am butonul :P niste poze cu dormitoarele putem primii inainte de 1 martie ? :)

#10 Speedy.K

Speedy.K

Megamembru

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 9,527 posts

Posted 23 January 2017 - 12:43 PM

PS: Nu ar fi rau daca ai scrie si cat costa un skipass pentru 7 zile.

Toate informatiile despre partii, preturi, dificultati, lungimi, cabluri se gasesc in linkul pe care l-am pus in postul initial.

Il mai pun odata aici:

http://www.bergfex.c...erkrems/preise/

» Post actualizat in 23 Jan 2017 10:44

Daca un motociclist beat conduce in zig-zag iar un schior beat coboara... drept, sunt complementare :lol:

:alcy: :eek:

» Post actualizat in 23 Jan 2017 10:50

ti-as da like dar n-am butonul  niste poze cu dormitoarele putem primii inainte de 1 martie ?

Tocmai am gasit aseara inca cateva poze, ceva mai noi. Se pot observa caloriferele electrice schimbate (alea vechi erau din anii 90 si aveau randament mai mic) si dormitorul cu paturile individuale schimbate intr-unul matrimonial. De asemenea aveti in plus o imagine cu baia.

IMG-20170121-WA0000.jpg IMG-20170121-WA0001.jpg IMG-20170121-WA0002.jpg IMG-20170121-WA0003.jpg

IMG-20170121-WA0004.jpg IMG-20170121-WA0005.jpg IMG-20170121-WA0006.jpg

#11 bmwio

bmwio

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 912 posts
  • Interests:Calatorii, motociclete, autoturisme, tenis
  • Moto: BMW K1100LT, Yamaha Royal Venture 1300
  • Numar: PH-11-YTF, PH-14-EWE
  • Club: Propriu

Posted 23 January 2017 - 09:51 PM

Felicitari, super actiune, sper sa aveti clienti, poate ajung si eu cindva in zona cu moto nu cu rata, sa nu va pierdeti entuziasmul!

» Post actualizat in 23 Jan 2017 19:56

Felicitari, super actiune, sper sa aveti clienti, poate ajung si eu cindva in zona cu moto nu cu rata, sa nu va pierdeti entuziasmul!

Am fost in Austria, Germania, Elvetia si Franta  de citeva ori, au preturi duble cel putin fata de noi si cu nimic in plus, propunerea voastra este rezonabila.

Vind Porsche 944, Mercedes 190E, Mini Cooper 1,6i, Vw Kafer 1302

#12 Speedy.K

Speedy.K

Megamembru

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 9,527 posts

Posted 23 January 2017 - 10:42 PM

» Post actualizat in 23 Jan 2017 19:56

Entuziasmul e OK. Apartamentul e acolo, daca mai scoatem din cheltuieli cu inchiriatul e si mai bine!

Multumim.

» Post actualizat in 25 Jan 2017 09:52

Inca cateva poze din zona|:

Una din multele partii din statiune:

20160126_130850.jpg DSCF0712.jpg

Gmund, oraselul in care cobori de pe autostrada:

20140120_094839.jpg

Castelul de langa Villah:

IMG_5743.JPG

Strandul de pe Millstatter See:

20150721_154208.jpg

Also tagged with one or more of these keywords: Austria, schi, snowboard, Grossglockner, Nockalmstrasse, Alpi, cazare

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status