Sari la conținut

Noi suntem motociclisti!


JusTryMe
 Share

Postări Recomandate

Ma..uite d-aia incep sa nu mai sufar eu motociclistii...Mai duzilor, fiecare intelege motociclismul in felul lui. Unii folosesc mobra ca un mijloc de deplasare. Altii ii dau in goarna cu antebratul pe jos si GoPro-ul legat de rotula pe Cheia si Dealu negru la 257km/h .Altii vor sa calareacsca un tractor cu 110 in linie dreapta si sa-i doara la Vasile(Alexandri) iar unii vor sa ajute babe din nameti si sa se filmeze facand asta. Clipul initiatorului, desi nu pare nici pe departe miezul din dodoasca, reprezinta viziunea lui sincera(sper) si penru asta il respect. Chill za fac doun!

Foarte adevarat ce zici si iti dau dreptate.... de aici si problema. Viziunea lui sincera. Daca avea un alt titlu la film si vorbea in nume propiu chiar era foarte ok. Eu nu vreau sa fiu asociat cu aia care pleaca de acasa pe 2 roti cu frica ca nu se vor mai intoarce.

 

1.Omul ia curbele bine si sunt sigur ca are dovada in montajele sale. Tu pe de alta parte nu ai dovada ca macar poti lua curbe, cine stie, nu e sigur ca esti motociclist. Macar pisica aia din poza e a ta?

2.E arma prostului sa decurgi la jigniri, doar atat poti?

3.Nu avem poze *pe unii* care merg pe o roata, avem poze cu NOI, cu mobrele NOASTRE, cu ceva ce reprezinta nivelul nostru de indemanare(in ambele cazuri in medii controlate, presimt ca vei incerca sa te legi si de asta). Ai cautat ceva cu care sa pari smecher, inteligent, nu prea stiu ce vrei sa demonstrezi cu asta si cred ca nici tu.

Incercarile tale de jigniri nu isi au locul si probabil ai realizat ca cu fiecare postare, in ochii nostrii, esti din ce in ce mai indraznet, dar nici pe departe mai destept.

 

Probabil esti prea batran sa intelegi conceptul de action cam sau cum se foloseste dispozitivul magic. :crack:

 

EDIT: Sunt de acord cu tine ca e datoria noastra sa ne ferim, cine vizioneaza videoclipul nu se incadreaza la ce ai spus tu totusi. Pe langa asta, gandeste-te la tineri, ei sunt publicul cheie si videoul asta are impact pentru generatiile viitoare in special. In toate sporturile mentionate de tine nu exista alte persoane care sa iti puna viata in pericol, daca eram doar noi motociclistii pe asfalt, asa cum impune problema, nu se mai plangea nimeni de masini. Nimeni nu se plange cand cade din vina lui, dar e firesc cand se intampla din cauza altcuiva,

1. Pisica din poza chiar este a mea. de fapt este pisoi ca are bilute. iar despre mine, ai putea afla mai multe daca ai intra pe topicul dr-istilor. O sa gasesti destule filmulete cu multe curbe (nu toate luate bine...) si multi km. Si dovedeste ca am si camera (deja inseamna ca sunt motorist daca am camera).

2. Nu te-am jignit cu nimic chiar daca aseara eram mai inflacarat din cauza unor multe beri. cu ce am gresit cand am zis ca ai nik cu nume de gagica. Eu am avut o gagica cu nume Andra.

3. asta nu prea o cred desi nu este imposibil. Eu cred ca initiatorul (dupa mobra, stil de condus si inflacarare) este un tanar relativ incepator care crede ca printr-un film poate schimba lumea. Din punctul meu de vedere trebuie sa o lasam mai moale cu atentionarile astea si sa incercam sa fim mai atenti. Si daca atentia creste sansele de accident scad. Sa induci ideea celor tineri incepatori ca, conservarul e devina mi se pare o prostie. Sau sa incurajezi asa incepatorii iar mi se pare o prostie.

Ca sa inchei si promit sa nu mai intru aci (poate doar dupa foarte multe beri). Nu am o problema cu nimeni. Nici cu cei ce se dau pe o roata (am chiar prieteni si imi plac), nici cu vitezane, nici cu enduristi, nici cu mobrele de strada, nici cu fricosii. Am o problema doar cu cei ce isi insusesc dreptul de a reprezenta prin diferite forme, toti motociclistii. Si mai ales cand fac asta public cerand altora sa fie corecti si atenti prin metode aproape ilegale. Ceri corectitudine? fa asta corect (nu mergand cu o mana , calcand linia continua de frica santurilr si cu selfie stik).

Pe scurt. Motociclistii sunt mult mai bine vazuti si reprezentati prin : MIHAI BARBU, MANY GHINES, ACTIUNEA SANZIENI, DIFERITE ACTIUNI (DE PROTEST SAU INTRAJUTORARE), FILMULETE DIN EXCURSII CU MULTI KM, SI MULTE ALTELE. in nici un caz prin filmulete plangacioase.

Hai pa.... ma duc ca am lucruri mai importante de facut (neste semeringuri si scaune de supape) pentru ca nu ma astept sa mor anul asta si as vrea sa-mi depasesc recordul de km anual.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 181
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@chucki, cu siguranta Einstein s-ar plictisi sa rezolve integrale dar, pentru un elev care abia paseste in clasa a XI-a este o provocare destul de mare, de aceea este patruns de tot felul de emotii si le transmite asa cum este el pregatit in acel moment. Evident ca lui Einstein i s-ar parea ca o face intr-un mod naiv, pisicesc, plangacios, etc. Doar ca experienta difera de la un individ la altul.

Tu ai probabil o experienta vasta si te amuza astfel de exprimari. Esti mai radical din fire, esti mai aventuros, mai cu picioarele pe pamant. Dar tocmai pentru ca esti asa, trebuie sa arati ca esti si mai intelept si, in loc de critici acide (care nu te reprezinta), sa il indrumi cu profesionalism spre a gasi calea corecta si buna (in acceptiunea ta) de a transmite toate acele emotii, la un nivel mai ridicat sau cu o tonalitate adecvata.

Stiu ca intelegi ceea ce vreau sa spun. Si sunt convins ca o poti face. Doar sa si vrei.

Succes tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: astia cand se urca pe motor plang mai mult ca aia care pleaca in Afganistan, nene , nu mai speria frate oamenii , ce zic incepatorii care vor sa intre in lumea moto cand te aud pe tine . E o pasiune frumoasa , respecta tu cat decat regulile de circulatie si limita de viteza si te asigur eu ca te intorci acasa , nici 20 sec. nu am putut asculta palavrele alea , le stiu ca pe mine. Motociclismul e cu totul altceva , nu ce spui tu acolo .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: astia cand se urca pe motor plang mai mult ca aia care pleaca in Afganistan, nene , nu mai speria frate oamenii , ce zic incepatorii care vor sa intre in lumea moto cand te aud pe tine . E o pasiune frumoasa , respecta tu cat decat regulile de circulatie si limita de viteza si te asigur eu ca te intorci acasa , nici 20 sec. nu am putut asculta palavrele alea , le stiu ca pe mine. Motociclismul e cu totul altceva , nu ce spui tu acolo .

Daca incerci sa faci un efort si sa urmaresti 2/3 clipuri o sa iti dai seama ca si eu fac greseli. Oricine face. Nu mi-e cuda ca o sa mor din prostia mea. Daca eu gresesc, nu am nicio problema cu asta... Dar ma oftic dac-as muri din prostia altuia. Eu unul respect regulile de circulatie cat de mult posibil, dar daca ai fi urcat pe motor si ai fi iesit in trafic ai fi realizat ca asta nu e de ajuns. Trebuie mult mai mult de atat. Mori cu dreptatea in brate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Mori cu dreptatea in brate.

Hai ma lasa-ne...

 

Se mai intampla dar hai scapam de restul de motive pentru care se moare si suntem ok.

 

+1 pentru -UFO-.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ma lasa-ne...

 

Se mai intampla dar hai scapam de restul de motive pentru care se moare si suntem ok.

 

+1 pentru -UFO-.

Lol, "se mai intampla"?

Ce pot sa zic... Sper sa nu ti se intample tie sau altora de pe aici, dar cine stie.. Se mai intampla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Dar ma oftic dac-as muri din prostia altuia.

Macar daca mi se intapla mie stiu macar ca nu o sa mai pot sa ma oftic.😉

 

Am sanse mai mari sa mor din prostia mea pentru ca am zile in care exagers cu riscuri prostesti.

 

Si daca totusi mor cu dreptatea-n brate ,macar pana in momentul ala m-am bucurat de viata si de acest sport si am mers cu incredere si placere nu timorat sau umbrit de preocupari morbide.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Am sanse mai mari sa mor din prostia mea pentru ca am zile in care exagers cu riscuri prostesti.

Si daca totusi mor cu dreptatea-n brate ,macar pana in momentul ala m-am bucurat de viata si de acest sport si am mers cu incredere si placere nu timorat sau umbrit de preocupari morbide.

Cum te cheamă, pui de dac? Am auzit de tine de pe la competiţii? Sau tu numeşti sport forjatul semafoarelor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si smartphone-urile sunt periculoase:

 

explosions-droid-2.jpg

 

Oare cu ce emotii raspunde asta la telefon acum.. poate urmatorul apel ii va fi fatal...

 

http://www.androidauthority.com/busting-the-myth-yes-cell-phones-can-explode-42582/

Editat de -UFO-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Cum te cheamă, pui de dac? Am auzit de tine de pe la competiţii? Sau tu numeşti sport forjatul semafoarelor?

Gata te-ai impiedicat de un cuvant.Inlocuieste sport cu pasiune si poti sa dormi linistit.Nu am facut mare branza la copetitii dar macar am participat.Din moment ce se vorbea despre mersul pe strada ....

» Post actualizat in 14 Jan 2017 09:47

Unii zic mobra atii motoreta ,eu zic motor.Si asta iti creaza confuzie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata te-ai impiedicat de un cuvant.Inlocuieste sport cu pasiune si poti sa dormi linistit.Nu am facut mare branza la copetitii dar macar am participat.Din moment ce se vorbea despre mersul pe strada ....

» Post actualizat in 14 Jan 2017 09:47

Unii zic mobra atii motoreta ,eu zic motor.Si asta iti creaza confuzie?

Ahhhh, deci turatul motoarelor la semafoare s-a transformat intr-o pasiune.. Acum totul e clar in mintea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prea multă harneală pt un clip amărât de iarnă. Nici eu nu mă regăsesc în şleahta asta de motarzi exclusivişti şi pretenţioşi care simt nevoia să-şi afirme existenţa dar nu fac mare caz de asta.

Nu pretind că scriu poezie pe asfalt când ies cu mobra, nici mai mult spaţiu sau mai multă atenţie din partea celorlalţi participanţi ( nu eroi, sportivi sau conservari ).

Parcă mobra era destinată printre altele a economisi spaţiu şi fum (particule că e la modă la noi la Lyon am avut chiar circulaţie alternată ca pe vremea lui răposatu'.

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am ajuns la "am si eu un suflet, nu ma omori"... moment in care am auzit-o pe prietena-mea care devenise brusc atenta cu un "what the fuck?!?" oripilat...

dupa muzica si tonul monologului ma asteptam sa vad la final poze cu motociclisti morti... sau un mesaj de genul "in memoria lui Gigi, prietenul meu cel mai bun, motociclist omorat de conservar"... ia-o mai light ca sperii lumea, e mult prea sumbru clipul. si un pic patetic.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Daca incerci sa faci un efort si sa urmaresti 2/3 clipuri o sa iti dai seama ca si eu fac greseli. Oricine face. Nu mi-e cuda ca o sa mor din prostia mea. Daca eu gresesc, nu am nicio problema cu asta... Dar ma oftic dac-as muri din prostia altuia. Eu unul respect regulile de circulatie cat de mult posibil, dar daca ai fi urcat pe motor si ai fi iesit in trafic ai fi realizat ca asta nu e de ajuns. Trebuie mult mai mult de atat. Mori cu dreptatea in brate.

nam prea vazut motociclist sa respecte regulile de circulatie la sange , si da mori cu dreptatea in mana cand alergi cu 150 prin oras si iti iese unu in fata cu toate ca tu ai prioritate .

» Post actualizat in 14 Jan 2017 10:56

Siroposena e mult prea mare. Nu ma regasesc.

 

Oare ce gandeau Ei? cand si-au pus castile:

d-day-invasion-troops-land.jpg

 

Solutia pentru sensibilosi este un SUV pentru sosele si cu moto prin curte.

 

Nu sunt eu mare zmeu pe motor dar daca simt ca nu mai pot o las.. ca si cu tigarile n-am mai putut si le-am lasat.

:crack: asta cu castile chiar mia facut ziua , pana si aia in Normandia erau mai linistiti.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Ahhhh, deci turatul motoarelor la semafoare s-a transformat intr-o pasiune.. Acum totul e clar in mintea mea.

Peste cativa ani cand o sa ai motocicleta adevarata si o sa mai inveti sa mergi ,o sa te invit sa iesi cu noi sa vezi cat de mult turam motoarele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Peste cativa ani cand o sa ai motocicleta adevarata si o sa mai inveti sa mergi ,o sa te invit sa iesi cu noi sa vezi cat de mult turam motoarele.

Ahhh da. Motocicletele adevarate sunt doar ss-urile, ai dreptate. In cazul asta nu-mi doresc o motocicleta adevarata, raman la jucarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Ahhh da. Motocicletele adevarate sunt doar ss-urile

Nu la asta m-am referit.Aluzia era la un motor mai cu spirit ca sa nu ai pe ce da vina cand nu o sa te poti tine dupa noi,nu doar ss-urile au spirit in ele.

 

Gata, ajunge cu atentii personale .Nu aveam nici o intentie dar ca de obicei cand nu sunt argumente se mai impiedica lumea de un cuvant sau o virgula.

 

Multa bafta la boceala.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu la asta m-am referit.Aluzia era la un motor mai cu spirit ca sa nu ai pe ce da vina cand nu o sa te poti tine dupa noi,nu doar ss-urile au spirit in ele.

 

Gata, ajunge cu atentii personale .Nu aveam nici o intentie dar ca de obicei cand nu sunt argumente se mai impiedica lumea de un cuvant sau o virgula.

 

Multa bafta la boceala.

Ahhh, ai dreptate. Doar ce e peste 180 cai e motor adevarat. :( Restul sunt scutere cu viteza. Inteleg ce zici.. Cat despre argumente, eu nu vad niciunul concret la tine la tot ce ai zis.

Eu nu vreau sa ma tin dupa nimeni, voi va duceti ca sagetile si va bucurati de viteza. Eu vreau sa ma bucur de viata, de peisaj si de drum. Asta e diferenta dintre noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu pe bune şi chiar ontopic: filmuleţul e bun, e bine făcut, cu filmări mişto şi e pus în aria potrivită. Frumoasă şi faza cu drona. Un pic siropos da' merge. Cui i se pare că îl reprezintă, să dea share.

Eu nu mă regăsesc pt că sunt mai mult navetist decât poet şi nu vreau să demonstrez nimic, nimănui.

Visul meu e să cutreier lumea într-o rulotă cu biciclete şi mobre agăţate în spate şi să mă opresc acolo unde îmi convine. Iar unde îmi convine să stau o lună, două să cunosc bine oamenii şi viaţa lor. Eventual să şi muncesc o vreme acolo.

Aia mi se pare adevărata libertate: o casă pe roţi pe care s-o pui unde vrei. Vis de pensionar băşinos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...