Sari la conținut

India - Nepal 2017 (?)


Beatrice
 Share

Postări Recomandate

In eventualitatea in care ne stragem 4-5 insi, planuiesc o tura prin India si Nepal (Himalaya). Momentan ma intereseaza sa stiu daca s-ar mai baga cineva la asa ceva - pana acum suntem 2 hotarati, iar unul cu semn de intrebare.

Planul este sa ajungem in New Delhi, inchiriem moto, mergem pana la pakistanezi sa vedem si noi soldatii lor - Wagah, apoi Manali - Leh, si intoarcere prin Nepal, prin Himalaya, in Katmandu, unde lasam motoarele si luam avionu'. Traseul are undeva pe la 3500-3700km, iar media este de vreo 200-250km pe zi.

 

Detalii:

- traseu: link - aici e de tinut cont ca se ajunge pana in Leh, deci inca 1000km dus-intors, dar nu ma lasa gugalu' sa fac traseul pentru ca e drum inchis momentan; dupa ce imi confirma si prietenii indieni ca asta este ruta cea mai potrivita din Nepal in Manali, pot sa confirm ca ramane batuta-n cuie

- perioada: iulie

- durata: 3 saptamani, deci vreo 15 zile de motociclit

- viza: pentru India se obtine viza din tara, protocolul standard, cost 200lei; pentru Nepal se obtine de la granita, dar costul este spre nesemnificativ

- cost bilete avion: aproximativ 500-550E, cu escala de multe ore in Dubai, ca sa vedem si ce-i p-acolo

- cost inchiriere moto: 15-20E pe zi, depinde ce moto vrei (eu m-am uitat la un Royal Enfield Himalayan 400 si Royal Enfield Bullet 500)

- cost benzina: neglijabil, sub 200E

- cost cazare: 15-20E pe noapte, la hotel, in general 3 stele cu mic dejun

Deci cu 2000E ar cam trebui sa ne incadram, dar recomand un buffer de vreo 500E.

 

post-48785-0-45973300-1483815394_thumb.jpg

 

Cu inchirierea si ajustarea traseului o sa ne mai ajute niste prieteni indieni, care sper sa ne si insoteasca. Pe drum o sa mai avem niste locali care ne pot ajuta in caz de ceva.

Planul este ca unul dintre noi sa inchirieze si o conserva, deci daca e, ar avea si gagicile ceva loc in masina + eventualele bagaje/mancare/canistre de benzina.

 

Daca e cineva interesat, putem sa discutam mai multe detalii.

Nu merg cu oricine intr-un traseu de genu', si mentionez ca drumurile te fac cu nervii din toate punctele de vedere si nu sunt deloc recomandate incepatorilor. O parte din ele nu sunt nici asfaltate, ov cors. :bike-037:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, tocmai am fost in India si pot sa va spun ca granita cu Pakistanul este inchisa si situatia in zona nu tocmai roza, adica tocmai au schimbat niste amabilitati cu artileria pe acolo (am fost pana in Jaisalmer) . Oricum frumoasa ideea, mult succces !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

muson - o sa cam fie ceva ploaie... ceva gen kklau... 250km pe zi = nerealist in india. o mobra de inchiriat (daca nu e noua) nu are sanse sa faca 2.5-3k fara sa crape ceva... timpul prea scurt, manali - leh - manali e treaba de 1wk daca vrei s-o faci fara riscuri.... cam 25-30 euro camera decenta pe noapte... pt masina de asistenta e nevoie de permis pt rohtang la... si doua treceri cu masina prin rohtang pot sa insemne 2 zile complete numai pasul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

The way Top Gear manifests itself on Flower Power!

Mult prea optimista aprecierea financiara. Eu as pune x2 sau mai mult.

Dar sincer iti urez succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost 2 persoane in India, am stat 3 saptamani, ne-am plimbat cu trenul , autobuzul si avionul , am vazut 9 orase + doua zile in Goa la final la relax , si am cheltuit in 3 saptamani 1500 E impreuna deci 2 luni cu 2 mii de euro de caciula nu este imposibil dar, nu iti recomand sa mergi in sezonul ploios pentru ca nu vei putea sa faci nimic pe moto, mai ales cand vei vedea si ce drumuri au. Sfatul meu este sa mergi clar in sezonul uscat si sa eviti granita cu Pakistanul. Bafta multa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Daca mai ramin prin partea asta de lume, ma bag si eu daca primiti. Biletul de avion ma ajunge la vreo 100 euro retur de aici. Am intilnit aici un tip brazilian care tocmai se intorsese din acest tur. Si mi-a arata poze. Si am ramas cu gura cascata. Omul a facut totul singur.

Eu tot timpul am fost gigi contra cu India ( am primit si contracte de munca pe acolo), imi ajung indienii de aici. Dar pt asa o tura as face o exceptie . Dar ma bag bag numai pt ultima bucata

 

 

bafta si am sa urmaresc topicul

Editat de reverend
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

india are mereu atentionari si pe buna dreptate. Este tara cu cea mai mare cota/rata de: furturi/ omoruri/ etc si baietii sint pe primul loc in lume la violuri...Cum am zis mai sus, am avut ocazia sa ma duc platit acolo de mai multe ori, dar parca nu. Sus in munti calare pe motor pt max o sapt e altceva..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai analizat putin situatia si am ajuns la concluzia ca Nepal e o tara extraordinara, cu multe rezervatii si animale, si merita stat mai mult si mers mai putin. Plus ca este putin mai greu sa trimiti motorul inapoi in India dupa finalul turului.

Asadar, pentru ca la mine la munca au mai intervenit niste chestii si este si putin mai safe iunie, o sa fie plecare in jurul datei de 1/2 iunie, cu intoarcere in tara pe 23/24 iunie.

 

Tura va fi New Delhi - inchiriat motor -> Manali -> Leh -> Wagah (granita cu Pakistan) -> New Delhi, New Delhi -> Kathmandu cu avionu', Kathmandu - inchiriat motor -> Pokhara -> toate rezervatiile din zona aia -> Kathmandu. In Kathmandu vom vizita destul de multe chestii, apoi planuiesc sa gasim cazare intr-o rezervatie unde iti vin elefantii la balcon si ca ultima distractie, vom avea un drum prin munti, la intoarcere.

 

 

Salut, tocmai am fost in India si pot sa va spun ca granita cu Pakistanul este inchisa si situatia in zona nu tocmai roza, adica tocmai au schimbat niste amabilitati cu artileria pe acolo (am fost pana in Jaisalmer) . Oricum frumoasa ideea, mult succces !!!

Da, intr-adevar, in sudul Pakistanului este epoca de piatra cel mult, si din cauza asta mai sunt conflicte pe acolo. In nord este ok, atata timp cat nu ajungi la LoC. Au fost niste conflicte anu' trecut dar e un foc mocnit deocamdata. Vedem cum e situatia cand ajungem acolo, dar nu cred ca ceremonia de deschidere a granitelor va avea de suferit.

 

muson - o sa cam fie ceva ploaie... ceva gen kklau... 250km pe zi = nerealist in india. o mobra de inchiriat (daca nu e noua) nu are sanse sa faca 2.5-3k fara sa crape ceva... timpul prea scurt, manali - leh - manali e treaba de 1wk daca vrei s-o faci fara riscuri.... cam 25-30 euro camera decenta pe noapte... pt masina de asistenta e nevoie de permis pt rohtang la... si doua treceri cu masina prin rohtang pot sa insemne 2 zile complete numai pasul.

Musonul incepe abia de la mijlocului lunii iulie, dar la ei intr-adevar vara este in iunie.

Manali - Leh - Manali are 8 zile, dar refuz sa cred ca doar pentru Rohtang o sa avem nevoie de 2 zile. In mare parte este asfaltat, prost, dar este, iar zona cu probleme mari nu are decat 5-6km.

Pretul de cazare l-am pus pe cap de vita furajera :) Deci 30-40E camera, ceea ce zic eu, ca este ok ca medie per total, asta presupunand ca nu vrea nimeni sa stea singur in camera, ci cate 2...

La ce te referi cu masina de asistenta? Eu vreau doar sa inchiriez masina in caz ca mai e cineva care vrea sa mearga, dar nu pe motor.

 

The way Top Gear manifests itself on Flower Power!

Mult prea optimista aprecierea financiara. Eu as pune x2 sau mai mult.

Dar sincer iti urez succes.

Eu nu prea ma descurc cu engleza, vrei sa-mi explici prima fraza? Restu'... Nu ma intereseaza aprecierile aruncate-n vant, fara argumente.

 

Am fost 2 persoane in India, am stat 3 saptamani, ne-am plimbat cu trenul , autobuzul si avionul , am vazut 9 orase + doua zile in Goa la final la relax , si am cheltuit in 3 saptamani 1500 E impreuna deci 2 luni cu 2 mii de euro de caciula nu este imposibil dar, nu iti recomand sa mergi in sezonul ploios pentru ca nu vei putea sa faci nimic pe moto, mai ales cand vei vedea si ce drumuri au. Sfatul meu este sa mergi clar in sezonul uscat si sa eviti granita cu Pakistanul. Bafta multa

Nu sunt 2 luni cu 2000E de caciula... Sunt 14 zile in India si 10 zile in Nepal :)

 

Salut,

 

Daca mai ramin prin partea asta de lume, ma bag si eu daca primiti. Biletul de avion ma ajunge la vreo 100 euro retur de aici. Am intilnit aici un tip brazilian care tocmai se intorsese din acest tur. Si mi-a arata poze. Si am ramas cu gura cascata. Omul a facut totul singur.

Eu tot timpul am fost gigi contra cu India ( am primit si contracte de munca pe acolo), imi ajung indienii de aici. Dar pt asa o tura as face o exceptie . Dar ma bag bag numai pt ultima bucata

 

 

bafta si am sa urmaresc topicul

Sigur! Daca esti hotarat, vorbim pe PM. Pana acum doar un om a confirmat sigur si urmeaza sa ne vedem in weekend sa vorbim mai multe.

Mai am 2 cu semnu' intrebarii, din care unu' vine doar daca se mai combina cineva la masina.

 

Pe site-ul MAE in capitolul 'Alerte de calatorie' se afla si India cu ceva atentionari.

 

http://mae.ro/travel-alerts/2934

 

Mult succes!

Atentionarile astea sunt overrated... Uite aici atentionare de tara periculoasa: https://travel.state.gov/content/passports/en/country/romania.html :lies:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

/index.php?/topic/739426-himalaya-2016/

poate te ajuta pentru unele aproximari. poate vorbesti mai in detaliu cu oamenii care au fost acolo... plus ca e o lectura interesanta

Hai ca mi-ai dat de lucru :)))

Cred ca o sa-l stresez mai incolo pe @B374 cu niste intrebari, daca e pe aici :grinbandit:

 

Cred ca cea mai mare problema o sa fie mersu' pe "contrasens". Ma uitam la pozele lor si nu intelegeam de ce tot ocolesc pe partea "gresita" :))))

Editat de Beatrice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Musonul incepe abia de la mijlocului lunii iulie, dar la ei intr-adevar vara este in iunie.

 

depinde. in anumite parti e vara, in altele d-abia poti sa treci. nu ca ar aveam mare legatura dar iunie, tf-ul e inchis - ca exemplu. musonul incepe cand incepe - depinde de zona si de an. in iunie, la campie, am inteles ca deja erau drumuri impracticabile din cauza de noroi. de la un cetatean care avea treaba dincolo de ele dar zicea ca nu poate sa plece inca. in zona de inaltimi joase am simtit vreo zi ce inseamna un fel de ploaie... e multa si eram la marginea musonului.

 

Manali - Leh - Manali are 8 zile, dar refuz sa cred ca doar pentru Rohtang o sa avem nevoie de 2 zile. In mare parte este asfaltat, prost, dar este, iar zona cu probleme mari nu are decat 5-6km.

 

ai cativa km in varf care nici cu motorul nu-i faci la strecurat. la limita, varful, 2km/h - cu motorul. pentru ca e cel mai inalt traffic jam ever. o masina ii ia o zi plina de nervi traversarea de pe o parte pe cealalta daca e sezon de rohtang... ca suprafata de rulare, rohtang e super ok comparat cu alte parti spre leh. doar ca asta e aproape de manali.

 

La ce te referi cu masina de asistenta? Eu vreau doar sa inchiriez masina in caz ca mai e cineva care vrea sa mearga, dar nu pe motor.

 

traditional, in india, se merge in grup pe motoare + masina de asistenta. aia care cara bagajele, piesele de schimb, mecanicul, ghidul si alte alea... pt grup mare e mai bine cu. pt grup mic... depinde ce stie fiecare... daca facut o pana, un schimb de lant, cablu de ambreiaj, placute, reglat frana, schimbat o bujie, scos un filtru de aer e sf pt participanti, e mai bine cu asistenta. daca nu, e ok si altfel. 2 cabluri de ambreiaj + un set de placute metal pe metal in 1000km / 4 mobre... e cam ce te poti astepta de la average renter.... nu zic ca 2 aveau franele oricum aproximative si asa... si una mergea la 4k doar cu airbox desfacut.... se poate si mai bine. dar depinde. vezi ca himalayan nu pare fiabil. in vara 2016 inchiriatorii nu voiau sa cumpere si sa ofere din cauza de riscuri de fiabilitate. poate s-a mai schimbat anul asta. royal enfield 500 sunt si cu injectie.

 

nu te baza pe motociclisti locali. majoritatea, sunt poeti. daca n-ai vazut motociclist care sa se opreasca inainte de trecerea prin balta, sa-si dea bocancii jos, bocancii pe bagaj, sa scoata slapi, sa treaca, sa faca poza, sa scoata slapi, bage in bagaj, puna bocancii la loc... asta e india. de scule n-au auzit sa-si ia... pana mea, unii nici de bidoane cu benzina...

» Post actualizat in 12 Jan 2017 19:31

/index.php?/topic/739426-himalaya-2016/

poate te ajuta pentru unele aproximari. poate vorbesti mai in detaliu cu oamenii care au fost acolo... plus ca e o lectura interesanta

 

mno, mi-ai adus aminte.... merci. tre sa scot hard-ul de la naftalina ... ca a ramas in preambul :)

» Post actualizat in 12 Jan 2017 19:47

Cred ca cea mai mare problema o sa fie mersu' pe "contrasens". Ma uitam la pozele lor si nu intelegeam de ce tot ocolesc pe partea "gresita" :))))

 

cam o zi ia obisnuitul cu stanga. la plecari rapide / schimbari de directie poate mai ai ceva reflexe si dupa. dar aia e partea minora referitor la 'driving habits'... sens / contrasens - NU exista.

 

parerea mea e ca iti propui mult prea mult comparat cu ce merita / e fezabil in timpul ala.

» Post actualizat in 12 Jan 2017 19:50

ah, si... daca nu cunosti oamneii cu care mergi - mai bine plecati din start la o ora diferenta.

» Post actualizat in 12 Jan 2017 20:08

si ca clarificare de final... in nici un caz, niciodata... nu vreau sa fiu inteles ca zic ca nu merita. merita. o data in viata. pe unde 'trebuie'. dupa... poti sa consideri daca pt tine merita sau nu a doua oara....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu prea ma descurc cu engleza, vrei sa-mi explici prima fraza? Restu'... Nu ma intereseaza aprecierile aruncate-n vant, fara argumente.

 

Dupa ce faci un busteni - babele pe motor poti inchide gura tuturor carcotasilor.

Eu am apreciat doar functie de cati parametrii ai inclus tu in calcul (adica toti parametrii posbili). Recunosc ca nu am parasit europa si aici sub 7 zile (cu motorul meu) ajunge aproape de pragul sugerat de tine (ok, dorm DOAR la hotel)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Asta e tare! :D

 

Mişu a avut probleme cu Turcia că nu e ţară sigură. Dar graniţa dintre India si Pakistan...?? Eventual bănuiesc că va fi trecută printre somaţii şi focuri de armă trase in aer, pe un naked, inchiriat din India şi abandonat in Nepal... Cred că James Bond sau chiar Indiana Jones ar fi tare invidioşi!!!!

 

Gata! M-am hotărat pentru la vara! Mă gândesc să strabat Turcia şi Siria, cu intoarcere prin Irak. Asta pentru că vreau să admir soldaţii din miliţiile peshmerka!!!! Suntem unul hotărât şi altul cu semn de mirare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La kurdistan m-as baga si eu sa admiram impreuna bravii luptatori peshmerka, poate mai au locuri libere pt voluntari, mai ajutam si noi cum putem, cu un sfat, c-o vorba buna..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...