Sari la conținut

4x4, pickup, benzen


mihaio07
 Share

Postări Recomandate

Pai 2 state sunt mai putine de 50 ,cate are in total .

 

In mare ai dreptate, ca tu stii cel mai bine de ce ai nevoie ...

Nu vorbeam de nevoie, era doar o discutie libera legata de 'ce stiam si ce e', impresii doar :)

 

dar daca tu compari masinile japo fabricate in UK,Turcia si Ungaria cu alea importate sau asamblate in USA ,nu prea esti pe calea cea buna .

MEXIC!!! :crack:Cum ziceam, fiecare are defectele ei. Japoneze sau nu :) Daca ar fi sa imi iau una noua, as merge pe Kia.

 

Nici alea mici, gen Caddy, nici alea mari gen Sprinter. Si parca nici camioane de tonaj mic nu prea sunt. Progresia pare a fi F150 - F350 - 18 wheeler :)

Iar pick-up-urile sunt destul de comune, si in statele albastre, civilizate, si fara "taranoi".

Au inceput incet incet sa apara transit-uri din astea mici (sau Turneo nu stiu cum le zice) si am inceput sa vad si de la concurenta, micutele Ram-uri, car par a semana cu citroenuri sincer sa fiu. Astea mari, Jumperele, le-am reperat din prima, ca doar am avut prin tara, difera doar sigla. Si culmea e ca, decat dube, sunt mai multe camioane de tonaj mic, multe Isuzu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 134
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator goe 75

Am oferit si eu o opinie personala,fiind interesat primordial in fiabilitate , bazata pe experienta mea dupa ce am detinut :Civic 1.7 ,Pontiac GrandAm v6 3.0, Mustang 2.0, Mustang 3.4 v6, Lincoln Mark 7 v8 5.0, Mitsubishi Galant 2.4 , Galant 3.0 v6 , Ford Windstar 3.8 v6 si am avut ocazia sa folosesc si altele ocazional inclusiv pickup-uri si van-uri.

Civicul fabricat in East Liberty ,Ohio si Galanturile in Ilinois.

Fiecare cu experienta si concluziile lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa deviem incet si fara violenta mai spre ontopic, un video cu avantajele si dezavantajele pick-up-ului pe offroad, fata de un 4x4 conventional:

 

 

(tot n-am aflat cum sa fac embed)

 

Pe scurt:

Dezavantaje pick-up:

- suspensii: in general au foi pe spate

- unghiurile de ramp-over si departure

- confort, faptul ca nu poti sa dormi inauntru stock

- nu poti lasa nimic in bena descoperita

 

Avantaje pick-up:

- taxarea, care mai peste tot e diferita pentru vehiculele comerciale

- masa incarcabila mai mare, capacitatea de tractare in general mai mare

- nu e top heavy pentru ca nu are nevoie de roof-rack

- mai multe optiuni de modificare (dar bineinteles mai scump de modificat)

 

La dezavantaje, as mai adauga de la mine ca in general nu au diferential blocabil. Iar la avantaje, faptul ca poti relativ usor sa iei mobra / atv / snowmobil cu tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am oferit si eu o opinie personala,fiind interesat primordial in fiabilitate , bazata pe experienta mea dupa ce am detinut :Civic 1.7 ,Pontiac GrandAm v6 3.0, Mustang 2.0, Mustang 3.4 v6, Lincoln Mark 7 v8 5.0, Mitsubishi Galant 2.4 , Galant 3.0 v6 , Ford Windstar 3.8 v6 si am avut ocazia sa folosesc si altele ocazional inclusiv pickup-uri si van-uri.

Civicul fabricat in East Liberty ,Ohio si Galanturile in Ilinois.

Fiecare cu experienta si concluziile lui.

Ai avut ceva masini. Galanturile vad nu prea sunt cautate, valoare de revanzare mica din ce pricep eu, insa sunt niste masini foarte marfa. Lincolnul ala...hm... interesant. Am mers cu unul mai nou, town car. Confortabila dar consuma benzina aproape asa de repede cum o bagi. Am avut ocazia sa ma joc la un mustang fox body cu 5.0 :D Legat de fiabilitate si intretinere, nu am criticat asiaticele (la intretinere chiar am dat o bila alba). Dar mi se par masini fara personalitate (majoritate, nu generalizez). Gen dodge stratus, malibu si impala mai vechi (nu vorbim de SS) sau altele. Cum ziceam, nu exista jucarie care sa fie dpdv ingineresc perfecta (sau estetic, sa placa tuturor), indiferent ca e asiatica sau europeana sau made in usa lui sTrump.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar la avantaje, faptul ca poti relativ usor sa iei mobra / atv / snowmobil cu tine.

Prototipu' de redneck :D As vrea sa vad cum urci/cobori snowmobilul.

Ca sa nu mai zic ca bena double cab-urilor e scurta, o mobra incape doar pe diagonala.

Mai baga la avantaje ( :P ) comportamentul rutier mai apropiat de camion decat de autoturism!

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prototipu' de redneck :D As vrea sa vad cum urci/cobori snowmobilul.

Ca sa nu mai zic ca bena double cab-urilor e scurta, o mobra incape doar pe diagonala.

Mai baga la avantaje ( :P ) comportamentul rutier mai apropiat de camion decat de autoturism!

 

:laugh: eu as numi ce a facut ala un succes. Nici el, nici mobra, nici masina nu au patit nimic. Oricum pe youtube ajung doar rednecii care nu reusesc sa urce atelajul in bena.

 

sau varianta barbateasca

 

Cat despre bena, extra cab is best cab. Si astea americane in general au bena mai mare decat ce avem noi pe-aici. Dar chiar si la Hilux / L200, poti sa bagi o mobra de cross dreapta, cu tailgate-ul jos bineinteles.

 

Am pus la dezavantaj suspensiile. In rest, orice 4x4 care se respecta merge ca un camion, ca nu vorbim de SUV-uri AWD aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...