Sari la conținut

4x4, pickup, benzen


mihaio07
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 134
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Numa' frecarile din v8 ala consuma cat produce un 0.9!

 

900 cmc e motor de mobra, nu are ce cauta pe o masina. E plin de oameni care se plang de consumul ascutitorilor astora in regim de mers incarcat, la deal sau pe autostrada. Ce turatie ii trebuie unei masini din asta sa tina 120 kmh?

 

 

fuelly sau spritmonitor pot arata consumuri reale de al alte utilaje similare.

 

Am cautat eu pentru Ford Ranger, V6 4.0L.

http://www.fuelly.com/car/ford/ranger?engineconfig_id=107&bodytype_id=&submodel_id=

 

13 - 14L/100, pentru astea mai noi de 2000. Asemanator cu ce zice si cartea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau ca nu mai am de ceva vreme chitantele aferente si km de pe bord. Daca mai ajung pe acolo si mai fac asa ceva o sa pun deoparte.

+ diagramele tahografului, sa vedem cum e cu abuzul si producerea curentului :P

Bonuri, km, am avut pt vreo 1/2 milion de km si crede-ma ca nu reflectau consumul real!

Cred ca in carcasa ambreiajului (sau in convertizorul de cuplu daca era automata, cum sta bine unui v8) intrasera niste rozatoare care ajutau motorul, pune si bonurile de la alune! :D

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

automata 4x2 cu buton de "tow" - mnah, remorcare. bonurile de benzina au fost bune la decont, la km m-am uitat asa de palmares, ca doar nu oi fi fost nebun sa zic si pe unde m-am plimbat dupa munca.

60mph = 1800rpm. talpa, kickdown, 4500 rpm si de acolo urca pana la 6000 in fiecare treapta, cu sunetul aferent. Ma itrebau aia pe acolo dece nu iau o berlina normala (aia ar fi fost compacta :( ) sa merg la hotel

Recunosc, nu m-am uitat daca avea sau nuhamster :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si asta pe care am luat-o eu e tot automata. Principala ei "buba", ca sa zic asa.

Kickdown-ul ala mi se pare nenatural, parca esti pe scaunu din dreapta la o curba nasoala sau la o frana nasoala. Si nici miscarea asta de a iesi cu piciorul prin podea nu-mi vine prea la indemana. Iar la plecatul de pe loc, nu prea mai merge schema cu talpa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut vreo 300 km cu un rezervor de gaz, si a iesit un consum de 18.5L/100 mixt. Mers relativ linistit.

Pentru benzina, nu am apucat sa fac decat un consum ochiometric, si mi-a iesit ceva gen 25 - 30, dar mers total nelinistit, inclusiv 4x4 Low prin noroaie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde gasesc si eu in Romania o acoperitoare de bena ca astea din poza:

 

Truck-Tonneau-Covers.jpg

 

truck_covers_usa_025.jpg

 

Preferabil SH, ca ma astept ca noi sa fie prea scumpe. Sau eventual cineva care sa faca la comanda.

Editat de mihaio07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ala e un oblon metalic. mergi la firmele de specialitate, nu trebuie sa fie dedicat auto.

 

Ai urcat mobra in bena pana acum ?


» Post actualizat in 10 May 2017 12:42

uite un exemplu cu 180 lei pe metru patrat - pe acolo e pretul. Te mai costa incuietoarea sau ii faci zavoare pe dedesupt si le manevrezi cand lasi jos tailgate.. De obicei astea au functie antiefractie - deci protejeaza si bena

http://www.jaluzeleexterioare-solar.ro/jaluzele-exterioare-aluminiu.php?gclid=CIitobWs5dMCFVyUsgodzwYOcQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai urcat mobra in bena pana acum ?

 

Nu :laugh:. Nu am zis ca pun video cand o urc?

Imi trebuie rampa intai. Dar ca sa am unde sa pun rampa, imi trebuie oblon din asta, sa nu mi-o salte baietii.

 

O sa ii intreb pe astia cu jaluzele daca fac si pentru masini. Vad ca materialul ala gen usa de garaj, care pare mai apropiat de ce trebuie, e vreo 400 - 450 lei MP.

Editat de mihaio07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu intreba daca fac si pentru masini ca o sa te coste cat nu face sau nu o sa se bage. Masoara cat trebuie sa fie si intreaba cat te costa una de x/y. Dupa ce iti spune pretul le arati unde vrei sa o pui :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu duba nu poti sa faci offroad. Si nici nu poti sa faci pe fermierul Krebbs.

 

Pana la urma, eu de acoperitoarea aia aveam nevoie mai mult pentru rampa. Dar mi-am dat seama ca se poate face o prindere de podea cu lacat, sau ceva de genul. Si nu-i trebe acoperis, ca n-are nimic daca o ploua.

Iar alt spatiu de depozitare, exista fie in spatele scaunelor (extra cab), fie intr-o cutie de aia mare de aluminiu, prinsa in suruburi tot in bena.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am plimbat cu masina pe la vreo 2 service-uri, dar nici unul nu a avut calculator din ala de diagnostic care sa se potriveasca cu modelul de US; nu am reusit sa scoatem decat informatii partiale.

Exista vreun adaptor sau vreo scula pe care pot sa mi-o cumpar eu si sa o pun pe laptop?

Editat de mihaio07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Revin cu detalii senzationale despre consumul pe benzen :laugh:

 

Deci, pe un traseu de fix 400 km, Buc - Plovdiv aproximativ, fara autostrada, mers relativ linistit, dar nu la consum => 48 L fix.

 

Sunt destul de impresionat, avand in vedere ca in situatii asemanatoare, cu Pajero ala de 3.0 scoteam pe la 13.5 - 14 L / 100.

 

Iar in regim de mers autostrada la ses, cum e Bucuresti - Constanta, scade sub 10 / 100 fara emotii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Se merge in ritmul traficului, unde se poate, se merge lejer cu 85m/h, asta cel putin in Fl unde traieste fratele meu.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Ca tot ma intreba cineva pe aici de un dodge, va arat altceva. E cam ciufulita, masina de porc (murdara), insa astea-s detalii minore,le rezolvam pe parcurs. Deja m-am apucat sa scot interiorul, terminat cu schimburile si upgradeurile. Are doar vreo 360 de mii km. Si totusi nu i-am gasit defecte, merge si se aude de parca-i la prima tinerete. Voiam duba, dar daca am gasit-o pe asta la pret bun si in stare decenta, am zis sa nu mai cotizez inca 2000$ in plus la o duba. Asadar, nu e masina de fite ca alea cu bena de 5.5ft, e un F150 2006, supercab, 2wd, bena de 2.4metri, 5.4L V8, 3 valve/cilindru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...