Jump to content

<Alatura-te grupului nostru pe FaceBook! Like & share! Joint the event Like & share! Alatura-te grupului nostru pe FaceBook!
Photo

Dakar 2017

• Please log in to reply
78 replies to this topic

#61 B.B.

B.B.

El Canibal

• Carantina
  • PipPipPipPip
  • 17,805 posts
  • Interests:Nu.
  • Moto: VFR800i
  • Club: HRC

Posted 11 January 2017 - 09:38 AM

Treaba e că și Mani si mulți alții au pățit același lucru și s-au ales cu 1h penalizare.
Mani a explicat mai devreme pe pagina lui de Facebook.

Like!

Am gasit si eu ce-a zis Mani, pun aici:

”In ziua a patra, cand am venit din Argentina in Bolivia, am avut o neutralizare unde nu doar eu, ci si pilotii Honda si Svitko si multi alti concurenti, am crezut ca avem realimentare, dar nu am avut. Acolo am iesit de fapt din neutralizare 1 km ca sa alimentez. Concurentilor din top 20 le-au fost verificate GPS-urile si organizatorii au vazut ca de fapt am iesit din traseu un km si am revenit, iar pentru asta ne-au dat cate o ora penalizare. Sincer acum sunt foarte trist din cauza aceasta, pentru ca in concurs lupti foarte tare pentru fiecare minut ca sa reusesti sa avansezi in clasament si cand afli ca ai primit o ora de penalizare nu iti pica de loc bine.
Acum am fost retrogradat pe locul 29 si asta este foarte in spate fata de asteptarile mele. Nu stiu daca mai pot sau am sanse sa intru in top 20. Am sa trag tare in a doua saptamana a acestui raliu.”

#62 bimbominkia

bimbominkia

21, 27, 35, 93

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,366 posts

Posted 11 January 2017 - 05:20 PM

Sa ma mai apuc sa citez cum au furat Honda si i-au prins ? :D Asa se trag concluziile, rapid ( tribunal revolutionar )

Onda e-ner-ge-ti-ca!    Valentino Rossi c'è!    Lorenzo va a cagà!

oioioi, il bimbominchia Marquez e fuori dai giochi   :D

Se vince Pedrosa la domenica è schifosa, se Vince IL DOTTORE la domenica è uno splendore, e se vince Lorenzo...... Beh Lorenzo non vince 

#63 xt600

xt600

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,935 posts
  • Moto: Yamaha
  • Numar: Fara importanta

Posted 11 January 2017 - 05:46 PM

Cand concurezi intr-o astfel de competitie, citesti bine regulamentele, casti bine ochii si urechile la sedintele tehnice, etc. Nu "crezi", ci faci ceea ce trebuie. In definitiv, au fost alti piloti, cu mai putine participari (si implicit mai putina experienta) in Dakar, care nu au "crezut" ca acolo trebuie sa alimenteze si nu au primit penalizare. Prostia se plateste! Iar regulamentul este pentru toata lumea. Tot o labarim si le cautam circumstante atenuante... 

Etapa de astazi se pare ca a fost anulata. 

Edited by xt600, 11 January 2017 - 05:47 PM.

"When in doubt, gas it!"

"Once the throttle is cracked on, it is rolled on smoothly, evenly,

and constantly throughout the reminder of the turn"

JORGE LORENZO: "pero somos españoles, este título tenía que estar en España, era lo justo"

#64 bimbominkia

bimbominkia

21, 27, 35, 93

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,366 posts

Posted 11 January 2017 - 07:45 PM

Acu' se cheama "prostie" ? :D

Cu doua-trei zile in urma erau bagati la puscarie :D

» Post actualizat in 11 Jan 2017 17:45

Cam SF scenariul... Mai degraba ne putem gandi ca Honda suge cam mult/100km si cu ce mai aveau in rezervor, nu ar mai fi ajuns la CP, ca sa faca alimentarea. 

» Post actualizat in 11 Jan 2017 17:46

Oamenii aia nu au gresit nimic, au stiut exact ce fac, fapta a fost cu intentie, ca sa ma exprim in termeni juridici. Plus ca un alt principiu de drept spune ca nimeni nu se poate prevala de necunoasterea/neintelegerea normei juridice.   

» Post actualizat in 11 Jan 2017 17:47

Sigur au fost nevoiti sa alimenteze in alta parte (probabil o masina de asistenta le-a adus gaz) dar ganditi-va ca nu aveau de ales. Ori abandon ori penalizare de 1 ora, ce ati fi ales? Sau poate a fost o faza de genul: "nu alimentam acum sa nu pierdem timp ca ne ajunge ce avem pana la urmatorul CP" si pe parcurs au descoperit ca nu le-a ajuns si au ramas ca gasetele pe lac.. 

Edited by bimbominkia, 11 January 2017 - 07:47 PM.

Se vince Pedrosa la domenica è schifosa, se Vince IL DOTTORE la domenica è uno splendore, e se vince Lorenzo...... Beh Lorenzo non vince 

#65 john17

john17

Avansat pan' la genunchiul broastei

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,747 posts
  • Moto: cu diapazoane
  • Numar: ioc cu y

Posted 11 January 2017 - 11:32 PM

Plm, in regulament scrie excludere si au primit 1h penalizare. E posibil sa nu fi fost clar regulamentul sau roadbookul, nu ca pilotii in general ar fi f atenti la chichite din astea. La auto e treaba navigatorului, pilotii de multe ori habar n-au.
Cam de cacao@t, a 2-a (parca) etapa anulata, penalizari...

#66 bimbominkia

bimbominkia

21, 27, 35, 93

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,366 posts

Posted 12 January 2017 - 07:45 PM

Poate ca situatia a fost ambigua din partea organizatorilor. Cine stie ? La navigatie au fost multe voci care au spus ca indicatiile din roadbook sunt de ca_cat si ca a ajuns un soi de loterie 

#67 B.B.

B.B.

El Canibal

• Carantina
  • PipPipPipPip
  • 17,805 posts

Posted 12 January 2017 - 09:04 PM

Sa ma mai apuc sa citez cum au furat Honda si i-au prins ? :D Asa se trag concluziile, rapid ( tribunal revolutionar )

DA! :D :D
Asa l-au omorat si pe nea Nicu, saracu'..

Cand concurezi intr-o astfel de competitie, citesti bine regulamentele, casti bine ochii si urechile la sedintele tehnice, etc. Nu "crezi", ci faci ceea ce trebuie. In definitiv, au fost alti piloti, cu mai putine participari (si implicit mai putina experienta) in Dakar, care nu au "crezut" ca acolo trebuie sa alimenteze si nu au primit penalizare. Prostia se plateste! Iar regulamentul este pentru toata lumea. Tot o labarim si le cautam circumstante atenuante... 

Etapa de astazi se pare ca a fost anulata.

Daca mai citesti o data ce-a zis Mani o sa afli ca doar cei din top20 au primit penalizarea de 1h, acolo au alimentat mai multi, mult mai  multi dar doar pe cei meseriasi i-au taxat... Mani era pe 18 sau pe 16 la general in ziua respectiva.

Si doar pe primii 20 pentru ca doar lor le-au verificat GPS-ul si au vazut ca au iesit din traseu.

Edited by B.B., 12 January 2017 - 09:06 PM.

#68 DIU 46

DIU 46

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 133 posts
  • Interests:tot ce tine de 2 roti
  • Moto: CB 500 XA
  • Numar: SM xxx
  • Club: motociclism.ro

Posted 12 January 2017 - 09:09 PM

Pin la urma se adevereste ce a zis Coma, " cel mai dificil de pina acum " el se referea la traseu, dar se pare ca e o loterie din toate punctele de vedere.

#69 ERU

ERU

I'we joined the dark side. Wait ....is the blue side.

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,733 posts
  • Moto: BMW F 800 GS Yamaha WR 450 F
  • Numar: B 90 ERU
  • Club: I prefer a mace !

Posted 13 January 2017 - 01:02 AM

Ce va mai place drama .......

Au gresit [intentionat sau nu] si au fost penalizati, end of story. N-am auzt pe nimeni din cei penalizati sa dramatizeze, dar mna ei n-au cont pe motoretism.

bogdan_harea

Sustinator

• photo-8769.jpg?_r=1350127616
  • Super Membru
  • bullet_black.pngbullet_black.pngbullet_black.pngbullet_black.png
  • 5,254 posts
  • Moto: Yamaha SuperTenereXT1200Z
  • Numar: B120BOK
  • Club: Clubul Motoveteranilor

Sent Yesterday, 12:06 PM

Ba pielea puli ! Sunt ani de cand nu am mai scris nimic despre cacaturile voastre de BMW. Prima oara cand mai pomenesti numele meu pe forum ma jur ca te cauit si si o sa-ti fie bine. Sictir.

#70 john17

john17

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,747 posts

Posted 13 January 2017 - 01:30 AM

Pai ei ciocu' mic, ca or fi aflat macar dupa ca sanctiunea prevazuta de regulament era excluderea!
Pai na, vara mai invartim roata, iarna lopata, dar o mai ardem si p'aci, de aia e forum! :P

#71 xt600

xt600

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,935 posts

Posted 13 January 2017 - 09:40 AM

Pai ei ciocu' mic, ca or fi aflat macar dupa ca sanctiunea prevazuta de regulament era excluderea!

Pai cam asa! Mai ales daca au comis-o cu intentie (macar unii) ... :) 

"When in doubt, gas it!"

JORGE LORENZO: "pero somos españoles, este título tenía que estar en España, era lo justo"

#72 ovideu

ovideu

wild landscape road

• Membru
  • Pip
  • 337 posts
  • Moto: FX 650 Vigor / F800GS
  • Numar: BV 46 UVI / BV01UVI

Posted 14 January 2017 - 03:01 PM

de ultim moment pe pagina de FB
"Mani termina cu al 19- lea timp ultima proba speciala a Raliul Dakar si este pe locul 17 in clasamentul general. Acum este pe legatura de aproximativ 700 de km care ii duce pe concurenti la finisul din Buenos Aires. Rezultatele vor fi confirmate la ora 22.00, ora Romaniei, cand se va ajunge in capitala Argentinei."

Edited by ovideu, 14 January 2017 - 03:03 PM.

#73 bimbominkia

bimbominkia

21, 27, 35, 93

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,366 posts

Posted 14 January 2017 - 04:20 PM

Pai cam asa! Mai ales daca au comis-o cu intentie (macar unii) ... :)

Nu te lasa ! Pana-n panzele albe !  :)

#74 xt600

xt600

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,935 posts

Posted 14 January 2017 - 05:12 PM

Nu te lasa ! Pana-n panzele albe !   :)

Daca vrei sa-ti manifesti geniul :D spune ceva util. 

"When in doubt, gas it!"

#75 Pandy

Pandy

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 127 posts
  • Interests:Fotografia, ciclismul, motociclismul.
  • Moto: Yamaha FZS600
  • Numar: B89CDK

Posted 15 January 2017 - 08:51 AM

Oficial s-a mai dus un sezon, sezon in care Mani, daca nu ar fi avut incidentul nefericit, consider ca ar fi fost mai in fata, poate chiar cum estimasem initial. Dar diferenta fata de Sunderland (putin norocos ca sa castige, in opinia mea) a fost de 3 ore 48 min si 36 secunde.

Sunderland ar fi fost devansat de Bort daca nici acesta nu era penalizat. Este singurul pilot care a terminat cursa cu un timp de intarziere mai mic ca penalizarea, fapt ce l-ar fi ridicat pe prima pozitie, in schimb pilotul Honda trebuie sa se multumeasca cu locul 5.

Metge, un nume care era in primele locuri daca scoatem penalizarile de 2 ore si 11 minute, el aflanduse cu tot cu penalizari la 2 ore si 38.

Laia pe 16, inaintea lui Mani.

Celalalt compatriot, Butuza a reusit sa se claseze pe o pozitie compusa din aceleasi cifre ca Mani, doar ca citite invers. 71. Chiar daca e o pozitie joasa, important e ca termina si nu a avut vreun accident care sa il scoata din distractie.

La masini, clasicul Peterhansel i-a suflat titlul lui Loeb pentru 5 minute, om ce m-ar fi bucurat daca ar fi ridicat trofeul, dar mai are de asteptat.

#76 DIU 46

DIU 46

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 133 posts
  • Interests:tot ce tine de 2 roti
  • Moto: CB 500 XA
  • Numar: SM xxx
  • Club: motociclism.ro

Posted 15 January 2017 - 09:45 AM

Acciona Dakar masina 100% electrica termina Dakarul 2017 fiind prima masina electrica din istorie, care termina un rally raid de o asemenea anvergura. Bravo Mani si Butuza pt.locurile obtinute !

#77 B.B.

B.B.

El Canibal

• Carantina
  • PipPipPipPip
  • 17,805 posts

Posted 17 January 2017 - 02:17 PM

Pentru Butuza e o mare performanta sa termine, omul are o varsta si nu e nici pe departe de talia lui Mani.

Over-all un rezultat excelent, sa termini pe 17 e ceva.. cand compari cu entry-list.

#78 ERU

ERU

I'we joined the dark side. Wait ....is the blue side.

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,733 posts
  • Moto: BMW F 800 GS Yamaha WR 450 F
  • Numar: B 90 ERU
  • Club: I prefer a mace !

Posted 17 January 2017 - 02:17 PM

Oficial s-a mai dus un sezon, sezon in care Mani, daca nu ar fi avut incidentul nefericit, consider ca ar fi fost mai in fata, poate chiar cum estimasem initial. Dar diferenta fata de Sunderland (putin norocos ca sa castige, in opinia mea) a fost de 3 ore 48 min si 36 secunde.

Sunderland ar fi fost devansat de Bort daca nici acesta nu era penalizat. Este singurul pilot care a terminat cursa cu un timp de intarziere mai mic ca penalizarea, fapt ce l-ar fi ridicat pe prima pozitie, in schimb pilotul Honda trebuie sa se multumeasca cu locul 5.

Metge, un nume care era in primele locuri daca scoatem penalizarile de 2 ore si 11 minute, el aflanduse cu tot cu penalizari la 2 ore si 38.

Laia pe 16, inaintea lui Mani.

Celalalt compatriot, Butuza a reusit sa se claseze pe o pozitie compusa din aceleasi cifre ca Mani, doar ca citite invers. 71. Chiar daca e o pozitie joasa, important e ca termina si nu a avut vreun accident care sa il scoata din distractie.

La masini, clasicul Peterhansel i-a suflat titlul lui Loeb pentru 5 minute, om ce m-ar fi bucurat daca ar fi ridicat trofeul, dar mai are de asteptat.

Crezi ca Sunderland mergea la fel daca Bort nu avea penalizare? 

Vezi cum a mers Peterhansel stiind ca-l fugareste Loeb si asta se face cu niste riscuri, pt ca la vitezele alea risti sa rupi masina si sa abandonezi, dar apreciez ca nu s-au dar ordine de echipa si i-au lasat sa se bata pana la final nu ca la Mini unde i-au dat pe tava locul unu mahnitului ala  de Nani Roma.

Si nu in ultimul rand as vrea sa remarc performanta foarte buna a lui Despres care desi mai discret e totusi pe podium la clasa auto, clasa la care de abia a intrat.

bogdan_harea

Sustinator

• photo-8769.jpg?_r=1350127616
  • Super Membru
  • bullet_black.pngbullet_black.pngbullet_black.pngbullet_black.png
  • 5,254 posts
  • Moto: Yamaha SuperTenereXT1200Z
  • Numar: B120BOK
  • Club: Clubul Motoveteranilor

Sent Yesterday, 12:06 PM

Ba pielea puli ! Sunt ani de cand nu am mai scris nimic despre cacaturile voastre de BMW. Prima oara cand mai pomenesti numele meu pe forum ma jur ca te cauit si si o sa-ti fie bine. Sictir.

#79 john17

john17

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,747 posts

Posted 17 January 2017 - 05:31 PM

Pentru Butuza e o mare performanta sa termine, omul are o varsta si nu e nici pe departe de talia lui Mani.

Ce vrei sa zici?!? Ca e bosorog?! Am fost de-un leat, am facut amandoi armata la sectia moto de la Steaua - el pe bune ca era motocrosist (bun), eu mai cu raspelul, ca doar nu era sa ma duc pe la canal! E in floarea varstei :D

Edited by john17, 17 January 2017 - 05:32 PM.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status