Sari la conținut

On top of the mountains Varful Tarcul 2000+m


M!rra
 Share

Postări Recomandate

O iesire superba prin toamna la Poiana Marului, Caras Severin.

traseu de la baza muntelui de la lac.. pana sus pe varful tarcu 2190m.

am filmat mult...si am incercat sa cuprind cat maimult in acest clip...

voi posta si ceva mai brut..fara muzica(multi apreciaza sunetul live)

 

 

tot de la respectiva iesire.. o urcare luuuuuuuunga.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este zapada acum?

 

"O iesire superba prin toamna la Poiana Marului"

 

Superba iesire, felicitari!

Editat de ZAPPY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adevarul e ca atunci cand vad pe la munte o zona in care au incercat baietii urcari (fie ele cu 2 sau cu 4 roti) ma gandesc doar la platforma tractata de masina de politie.... Confiscarea agregatelor si munca in folosu comunitatii - in special curatarea gunoaielor de pe munte.

Va place sa mergeti cu mobra in natura - mergeti frumos, pe drumuri existente preferabil sau cu multa atentie in afara lor, fara a sapa sant.

Va plac urcari si alte lucruri similare - fuga repede la prima cariera de piatra sau balastiera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si daca sapam niste santuri ce crima e? la cateva ploi serioase se astupa la loc.

 

Fix invers, mai ales în golul alpin... Odată stratul vegetal îndepărtat, urmele devin albie pentru torente, se adâncesc, iar degradarea devine ireversibilă. Dar ce contează, atâta vreme cât ne "simtem" bine...

Ca să nu zic că e si nițel ilegal...

Conform OUG nr 195/2005 privind protecţia mediului, aprobată prin Legea nr. 265/2006, art. 52, al. 3(d), "pe teritoriul ariilor naturale protejate sunt interzise (...) accesul cu mijloace motorizate, care utilizează carburanţi fosili pe suprafaţa ariilor naturale protejate în scopul practicării de sporturi, în afara drumurilor permise accesului public şi a terenurilor special amenajate".

Editat de Bogdan Brinduse
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multe goluri alpine sunt de la.defrisari ilegale,in zonele in care se merge randuri o sa observi ca deprinderile ilegale sunt mult mai putin,cat despre gunoi,de multe ori am.plecat de pe munte cu ciocanul plin de pungi si alte gunoaie,eu am văzut ecologiști care mergeau pe munte si au aruncat ambalaje de ciocolată in natura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de acord cu voi ca natura trebuie protejata si sa tinem cont ca vor si altii sa admire si sa se bucure de asa frumuseti.

cat despre aria protejata... nu cunosc acest lucru...stiam doar de retezat.

si acum...ca o scuza... tinand cont ca sunt din iasi si vin pt prima data aici... si vad pe munte zeci de motociclisti polonezi si unguri...si chiar un convoi de 4x4 pe drumul de pe pajistea alpina.

de unde gandul ca nu as avea voie pe acolo? cat timp localnicii si multi altii au recomandat zona.

 

acum depinde si de atitudinea pe care o ai cand explorezi astfel de zone.

si referitor la santuri si deteriorarea pasunilor... mai degraba un incepator iti face paguba pe munte decat un profi.

polemica asta cu enduro e veche rau... cat timp avem bun simt...zic ca putem continua asa.

 

cat timp organele ne sfideaza si nu respecta ce au reglementat.. ce sa zic de noi..

Editat de M!rra
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ars si eu gazul pe acolo niste anu buni. Zona e plina de motociclisti, najoritatea straini. La momentul respectiv nu era nici o zina protejata iar turismul de acest fel era incurajat si sustinut de localnicii din zona. Pe baza enduristilor s-au dezvoltat f bine zonele din jurul lui Tarcu.

Sper totusi sa ramana accesibil macar pt moto ca e pacat de priveliste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si referitor la santuri si deteriorarea pasunilor... mai degraba un incepator iti face paguba pe munte decat un profi.

 

Incepatorii au obligatia morala de a nu depasi 1400m altitudine.

» Post actualizat in 19 Dec 2016 20:24

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intr-adevar - genul ala de activitate in gol alpin genereeaza eroziune iremediabila impreuna cu distrugerea florei locale, e bine de tinut minte chestia asta.

Referitor la strainii care apar pe munte cu moto si auto - ei sunt acolo pentru ca la ei in tara nu e voie sa faci asa ceva si vine repede politia dupa tine. dece oare ? Cand ii mai vedeti - repede un telefon la jandarmi prin ceva numar monitorizat. sa vedeti ce salutari le dau.

Localnicii incurajeaza asa ceva pentru bani. Ei stiu ca vor castiga mai mult de la baietii care vin cu scule de mii de euro si ard zeci / sute de euro in carburant decat de la cei care vin cu ruxacul in spinare .

Referitor la taieri ilegale - a aparut in ro de cateva saptamani un portal care monitorizeaza asa ceva in mod automat, cu alerta la autoritati. Sa speram ca are succes. Puteti ajuta si voi cand vedet ilucruri suspecte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e sit natura 2000

"Din 2007 arealul Munţilor Ţarcu beneficiază de regim de protectie fiind declaraţi Sit Natura 2000 conform Directivei Habitate 92/43 a Comisiei Europene, transpusă în legislaţia naţională prin OUG 57/2007 şi Legea 49/2011.

Accesul vehiculelor motorizate este interzis în afara drumurilor publice."

 

http://www.tarcu.ro/natura-2000/rosci126-muntii-tarcu

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1r7B75KQ923Skh2dt02j0ZLLIA-c&hl=en&ll=45.29401940813506%2C22.511584999999968&z=11

 

bine, rau, nu stiu

dar e clar ca e ilegal

 

cum se zicea mai sus, strainii vin aici fiindca la ei e la fel de ilegal, dar si pedepsit

parti bune si parti rele in a trai in romania

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e sit natura 2000

"Din 2007 arealul Munţilor Ţarcu beneficiază de regim de protectie fiind declaraţi Sit Natura 2000 conform Directivei Habitate 92/43 a Comisiei Europene, transpusă în legislaţia naţională prin OUG 57/2007 şi Legea 49/2011.

Accesul vehiculelor motorizate este interzis în afara drumurilor publice."

 

http://www.tarcu.ro/natura-2000/rosci126-muntii-tarcu

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1r7B75KQ923Skh2dt02j0ZLLIA-c&hl=en&ll=45.29401940813506%2C22.511584999999968&z=11

 

bine, rau, nu stiu

dar e clar ca e ilegal

 

cum se zicea mai sus, strainii vin aici fiindca la ei e la fel de ilegal, dar si pedepsit

parti bune si parti rele in a trai in romania

Sit matura 2000 e orice vor ei. Pe mine ma doare-n cot de astia.

Daca nu e parc national sau rezervatie pa-pa.

Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu este terenul tau sau daca nu ai aprobarea proprietarului sau a autoritatilor, orice iesire de pe drumul public este interzisa de legi.

Natura 2000 este peste tot: circa 23% din teritoriul Romaniei si peste 80% in zona de munte.

Iete un articol mai vechi: http://autostiri.ro/pozitia-oficiala-a-f-r-m-arii-protejate/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot asa zice si ala cu drujba, are la fel de multa dreptate ca tine

Ala cu drujba taie copaci. Eu nu tai copaci. Vezi diferenta?!

Hai mai lasa-ti-ma cu extremismele astea! Io merg pe munte, si pe jos si pe mobra. Nu arunc nici un chistoc de tigara pe jos, nu las niciun gunoi, ba mai adun si dupa altii. Sa ma acuzi acum PE MINE ca poluez sau distrug mediul mi se pare nesimtire maxima. De ce, pentru ca calc doua fire de iarba cu mobra si dizloc doi bolovani?! Pe bune?!

» Post actualizat in 20 Dec 2016 09:27

Daca nu este terenul tau sau daca nu ai aprobarea proprietarului sau a autoritatilor, orice iesire de pe drumul public este interzisa de legi.

Natura 2000 este peste tot: circa 23% din teritoriul Romaniei si peste 80% in zona de munte.

Iete un articol mai vechi: http://autostiri.ro/pozitia-oficiala-a-f-r-m-arii-protejate/

Io stiam ca iesirea de pe drumurile special amenajate e interzisa doar in parcuri nationale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot asa zice si ala cu drujba, are la fel de multa dreptate ca tine

nu compara man.

abia am trecut de cateva ori cu motorul prin transeele facute de taf si sau alte utilaje grele.

nu exista termen de comparatie.

un amic a intrat cu un exc 450 intr-un sant facut de taf jumate de motor... wtf?

ce comparam? un utilaj de cteva tone sau un "tir" de lemne de zeci de tone cu o motocicleta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

» Post actualizat in 20 Dec 2016 09:27

 

Io stiam ca iesirea de pe drumurile special amenajate e interzisa doar in parcuri nationale.

 

Iesirea cu autovehicule, in speta motocicleta. Daca iesi de pe drumul public unde nimeresti: pe terenul tau, pe terenul altuia, in padurea statului sau in arii protejate. Nu exista coclau care sa nu fie arie protejata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ala cu drujba taie copaci. Eu nu tai copaci. Vezi diferenta?!

Hai mai lasa-ti-ma cu extremismele astea! Io merg pe munte, si pe jos si pe mobra. Nu arunc nici un chistoc de tigara pe jos, nu las niciun gunoi, ba mai adun si dupa altii. Sa ma acuzi acum PE MINE ca poluez sau distrug mediul mi se pare nesimtire maxima. De ce, pentru ca calc doua fire de iarba cu mobra si dizloc doi bolovani?! Pe bune?!

 

am inteles, consideri ca legea e gresita si o incalci

ai acolo un link cu o propunere legislativa de bun simt, partea proasta e ca iesirile in zonele astea in scopuri recreative ar fi la fel de ilegale, ai nevoie de o competitie organizata de federatie si avizul administratorului

 

cum ziceam, avantaje si dezavantaje in a trai in romania

partea buna e ca te plimbi pe unde ai chef, chiar daca e ilegal, fiindca nimeni n-o sa-ti faca nimic

partea proasta e ca nici altii nu respecta legea pe aceeasi idee

partea stupida e cand se trezeste cate unul revoltat ca nu e el singurul care incalca o lege si considera ca legea incalcata de el e cumva mai slaba decat legea incalcata de celalalt

 

ar trebui sa puna niste grade pe legile astea, sa stim care sunt alea ok de incalcat (gen intors pe linie continua daca te asiguri bine de tot, mers dupa ce ai baut cateva pahare daca tii la bautura, mers cu permis a2 pe busa daca intorci casca pe cap forumului, mers pe coclauri protejate daca nu esti amator etc.)

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...