Sari la conținut

RUSOAICA IJ-56 (1958) SAU CUM I-AM INDEPLINIT VISUL AMICULUI MEU!


Axel_Sniper
 Share

Postări Recomandate

Incep acest articol cu niste cuv, nu relatate la tema.
Sunt din Moldova. dar vreau sa spun ca ador Romania. eram candva un dalbaiob prost si uram romanii si Romania, (multumesc țărănoizilor prosti care sau deprins cu comunizmu si le crapa anusul de ciuda auzind despre unire si chestii de genu') dar lucrurile se schimba. Sbarciturile in creier se adancesc, si ami este rusine de ceea ce spuneam, si gandeam.
Sa va spun cinstit, primblandu-ma prin Iasi, ma simt ca acasa. Mai mult "ca acasa" decat in orasul meu natal Criuleni. Simt de parca eu am mai fost aici demult, si ma simt asa de comfortabil, de parca totul in jur e facut pentru mine, ca sa-mi placa. Da, stiu ca Romania are si unele dezavantaje, probleme, etc.. dar mi-i pohui de ele. Iubesc Romania si romanii!
Sunteti AWESOME! uite si exemplu, care demonstreaza ca sunteti awesome:



Acum incep si istoria cu IJ-ul.

IJ-49 este ultimul model de IJ pe care rusii l-au construit si proiectat folosind ca baza DKW-ul nemtesc.
15327357_623973014452982_410641888501196

 

DAR! motivul pt care eu acum am dejte ca niste crengi, este IJ-56!
Dupa cum v-ati dat seama, IJ-56 este prima initiativa a rusilor de a face ceva de sinestatator!

Sî merjim!

Intr-o buna zi, ma suna un amic. N-am vorbit cu el un car de vreme. Ami spunea ca a auzit ca restaturez motociclete partial, adica unele piese. Si rugamintea lui era ca eu sa-i restaurez o motocicleta veche. Total. Dar maximal de ieftin.

Eu i-am urat succes.

Peste un timp ma suna iara-si, si ami cere aceeasi, dar deja ami promite plata serviciilor, fara sa caute jale si compatimiri.

Eu am acceptat. Frati ca frati, dar brîndza-i cu bani.

Peste un scurt timp ami vine la poarta microbusul. sarmanul IJ aducea lacrimi pe obrajii mei chiar inainte eu sa-l scot din cabina.
h-243.jpg
h-242.jpg
h-244.jpg
h-245.jpg

 

Foarte soon o sa postez poze cu procesul restaurarii, pt ca sunt dohuia si trebuie sortate, nu le pot pune pe toate. Asa ca o sa asteptati un pic.

Sper ca va placut posarea. si sper ca o sa asteptati cu nerabdare poze noi!
Stay awesome bros!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

urata natie de culoare ai gasit...dar lasand cromatica, a iesit superb. m-as simti bine plimband cazanul (alintul meu pentru motocicleta) asta prin oras. stiind ca stau pe zeci de ani de istorie. sa il stapanesti sanatos si sa te bucuri de el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

urata natie de culoare ai gasit...dar lasand cromatica, a iesit superb. m-as simti bine plimband cazanul (alintul meu pentru motocicleta) asta prin oras. stiind ca stau pe zeci de ani de istorie. sa il stapanesti sanatos si sa te bucuri de el

Ah, ai inteles gresit, poza de sus nu e rezultatul restaurauii mele, e doar o poza de pe google, asta e ca sa explic ca inainte de modelul IJ-56, era modelul IJ-49, pe care rusii l-au proiectat copiindul pe DKW-ul nemtesc

» Post actualizat in 04 Dec 2016 20:16

Salutare Axel! Te urmaresc si pe FB. Imi place ce faci, mai ales in materie de polishare / lustruire.

SALUT AMICE!

Cum ati spune pe FB?

 

Mie imi place culoarea, parca aduce din nostalgia anilor trecuti. Spor la lucru!

 

Prima poza de sus nu e rezultatul restaurarii, e doar o poza de pa google a unui model mai vechi de IJ

» Post actualizat in 04 Dec 2016 21:16

Ok am dovdit sa redactez citeva foto, asa ca savurati!

 

Prima ce am facut, am dezasamblat dranduleta.

h-247.jpg

h-248.jpg

h-249.jpg

 

Apoi, dupa ce am sortat toate piesele, cele ce trebuiau vopsite, le-am dus la atelierul amicului meu, sa le vopseasca.

 

h-250.jpg

h-251.jpg

 

Si peste o saptamana le-am primit inapoi. ERAM ATAT DE FERICIT!

 

h-246.jpg

h-252.jpg

h-253.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

continuare!!! am gasit piesele de IJ-56 care lipseau, erau uzate sau inlocuirea celor neoriginale ce erau deja pe IJ!
SUKA! ORIGINALE!
DACA NU MI-AM ROS GENUNCHII PÎN LA OS DE ATÎTA UMBLĂTURĂ
h-255.jpg

h-259.jpg

h-260.jpg

h-258.jpg

h-257.jpg

h-254.jpg

h-256.jpg


» Post actualizat in 05 Dec 2016 22:47

Da' nevasta mai era fericita ca ai varsat ulei pe covor?!

Pat vad ca ai deja langa motoreta!

:D nu e ulei, e doar umbra de la piese.
Plus, eu nu am nevasta.. inca )) am prietena


» Post actualizat in 05 Dec 2016 22:49

ai varsat ulei pe covor?!

AA! asta din primele poze?
Nuu, nu e covor :) e linoleum
si este o incapere pe care o folosim ca un storage pentru diferite bunuri ))


» Post actualizat in 05 Dec 2016 22:50

Negrua r fi fost o alegere mai eleganta la culoare. macar sa faci niste dungi albe pe albastrul ala

Stai ca vezi la sfarsit )))


» Post actualizat in 05 Dec 2016 22:51

Lolo, daca intri pe aici, nu te apuca sa sedimentezi. Las-o asa, ca e bine.

Lolo? cine e?


» Post actualizat in 05 Dec 2016 22:51

@Alex_Sniper, da-i inainte, ca faci bine.

Multumesc pentru sustinere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lolo, daca intri pe aici, nu te apuca sa sedimentezi. Las-o asa, ca e bine.

N-am zis mimic, deocamdata. Astept finalul. Sti bine ca observatiile, de multe ori, sunt constructive.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incep acest articol cu niste cuv, nu relatate la tema.

Sunt din Moldova. dar vreau sa spun ca ador Romania. eram candva un dalbaiob prost si uram romanii si Romania, (multumesc țărănoizilor prosti care sau deprins cu comunizmu si le crapa anusul de ciuda auzind despre unire si chestii de genu') dar lucrurile se schimba. Sbarciturile in creier se adancesc, si ami este rusine de ceea ce spuneam, si gandeam.

Sa va spun cinstit, primblandu-ma prin Iasi, ma simt ca acasa. Mai mult "ca acasa" decat in orasul meu natal Criuleni. Simt de parca eu am mai fost aici demult, si ma simt asa de comfortabil, de parca totul in jur e facut pentru mine, ca sa-mi placa. Da, stiu ca Romania are si unele dezavantaje, probleme, etc.. dar mi-i pohui de ele. Iubesc Romania si romanii!

Sunteti AWESOME! uite si exemplu, care demonstreaza ca sunteti awesome:

Acum incep si istoria cu IJ-ul.

IJ-49 este ultimul model de IJ pe care rusii l-au construit si proiectat folosind ca baza DKW-ul nemtesc.15327357_623973014452982_410641888501196

 

DAR! motivul pt care eu acum am dejte ca niste crengi, este IJ-56!

Dupa cum v-ati dat seama, IJ-56 este prima initiativa a rusilor de a face ceva de sinestatator!

Sî merjim!

Intr-o buna zi, ma suna un amic. N-am vorbit cu el un car de vreme. Ami spunea ca a auzit ca restaturez motociclete partial, adica unele piese. Si rugamintea lui era ca eu sa-i restaurez o motocicleta veche. Total. Dar maximal de ieftin.

Eu i-am urat succes.

Peste un timp ma suna iara-si, si ami cere aceeasi, dar deja ami promite plata serviciilor, fara sa caute jale si compatimiri.

Eu am acceptat. Frati ca frati, dar brîndza-i cu bani.

Peste un scurt timp ami vine la poarta microbusul. sarmanul IJ aducea lacrimi pe obrajii mei chiar inainte eu sa-l scot din cabina.h-243.jpgh-242.jpgh-244.jpgh-245.jpg

 

Foarte soon o sa postez poze cu procesul restaurarii, pt ca sunt dohuia si trebuie sortate, nu le pot pune pe toate. Asa ca o sa asteptati un pic.

 

Sper ca va placut posarea. si sper ca o sa asteptati cu nerabdare poze noi!

Stay awesome bros!

Succes! Ij-ul 56 este o motocicletă care merită !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CONTINUARE!

AM INCEPUT SA SLEFUIESC SI LUSTRUIESC PIESELE DE LA IJ-56!
SAVURATI!

h-267.jpg

h-262.jpg

h-259.jpg

h-268.jpg

h-261.jpg

h-264.jpg

 

TADAM! BLEATI!
ZECI DE ORE DE LUCRU!!

h-266.jpg

h-265.jpg

h-270.jpg

h-269.jpg


mierea pe la buci va continua!


» Post actualizat in 16 Dec 2016 23:31

AN SFARSIT AM ACCESAT SITE-UL !
SUKA BLEATI !


» Post actualizat in 18 Dec 2016 18:11

curand mai postez foto!


» Post actualizat in 18 Dec 2016 21:50

UITE CA NU MA LAS BATUT ASA USOR
Intr-o zi, cand m-am uitat mai atent la jumatatile de motor, am observat asta!
h-273.jpg

Well, clar lucru ca am sudat totul, adica am farmat bucatile celea, si am sudat din nou aluminiu amprejur.
h-275.jpg

Apoi am decis sa rod cu surubelnita murdaria de 58 de ani!
h-272.jpg
h-274.jpg

Si in final le-am spalat minutios, fiecare colt, pana a ramas murdaria pe care era imposibil de spalat
h-277.jpg

Si am slefuit restul suprafetei

h-276.jpg

 

Aluminiul constituia 50 de procente din ratia mea de zi cu zi :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Băi da cum dracu lustruiești in halul ala?! Cu ce?

in chisinau exista asa o piata.. se numeste "Piata Centrala" cele mai pizdoase discuri de lustruit, si pasta de lustruit le gasesti acolo, productie RUSSIA.

» Post actualizat in 27 Dec 2016 21:18

Rabdare. Multa.

oooohhh yyyyaaassssss..... am scolioza de la asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in chisinau exista asa o piata.. se numeste "Piata Centrala" cele mai pizdoase discuri de lustruit, si pasta de lustruit le gasesti acolo, productie RUSSIA.

Am auzit și eu de chestia asta,și ca atare m-am dus la prietenii de vin cu acareturi de peste Prut la piață.I-am rugat să-mi aducă și mie și ai dracu că nu,că nu se găsește.....vrăjeală! :shootingsmilie:

Чувак, ты великий мастер! Ввод фотографий, как приятно для глаз! :10: Parcă așa...

» Post actualizat in 30 Dec 2016 15:41

L.E:

Mama ce oglinda au iesit.

Te vezi în ele,nu alta... :crack:post-95759-0-09160100-1483112496_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit și eu de chestia asta,și ca atare m-am dus la prietenii de vin cu acareturi de peste Prut la piață.I-am rugat să-mi aducă și mie și ai dracu că nu,că nu se găsește.....vrăjeală! :shootingsmilie:

Чувак, ты великий мастер! Ввод фотографий, как приятно для глаз! :10: Parcă așa...

» Post actualizat in 30 Dec 2016 15:41

L.E:

Te vezi în ele,nu alta... :crack:attachicon.gifraketz.jpg

 

OOOO!!!! OAMENI !!! MULTUMESC PT APRECIERE!!!!

IN CURAND MAI ADAUG POZE!!!

 

P.S. daca ai nevoie de discuri si pasta, ati aduc eu, numai trimite-mi rubla si le trimit cu posta. da-mi detaliile tale in privat. de ajut eu cum pot

» Post actualizat in 30 Dec 2016 16:10

Чувак, ты великий мастер! Ввод фотографий, как приятно для глаз!

wow, de unde stii rusa?

apropo rusa e prima limba pe care am invatat-o

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai nevoie de discuri si pasta, ati aduc eu, numai trimite-mi rubla si le trimit cu posta. da-mi detaliile tale in privat. de ajut eu cum pot

Mulțumesc frumos de ofertă dar la vară cred că trag o plimbare la Chișinău să mă uit de o Lada 1200S și o să dau și prin Piața Centrală la tarabe să-mi iau tot ce-mi trebuie!Oricum,frumos gest! :cheers:

 

wow, de unde stii rusa?

Dintr-un manual de rusă,că am fost nevoit să o învăț să pot descifra schemele la aparatele de radio din colecție(sunt puțin bolnav cu capu' :crack: ).....dar e cam ruginită,nu prea îmi ies bine propozițiile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc frumos de ofertă dar la vară cred că trag o plimbare la Chișinău să mă uit de o Lada 1200S și o să dau și prin Piața Centrală la tarabe să-mi iau tot ce-mi trebuie!Oricum,frumos gest! :cheers:

OO!!! pe ce data aproximativ? eu lucrez peste hotare, dar vara posibil vin pe vre-o 2 saptamani

» Post actualizat in 02 Jan 2017 22:23

OK! INCA OLEACA DE LUSTRUIRE!

 

Asta e inelul in care stea sticla farului frontal.

Ateliere de cromare NU SUNT IN MOLDOVA!

Cele mai apropiate sunt in Ucraina. Odessa.

Pret?? hmm.... 25 de dolari pentru cromatul acestui inel. si polisarea (adica prepararea suprafetei spre a fi cormata) trebuie sa fie facuta de mine! ei nu pregatesc suprafata, DOAR CROMEAZA!

In asa caz... mi-am culcat (cuvant urat) pe ei.

 

am decis sa o lustruiesc intr-atit, incat sa fie chiar si mai lucioasa decat ar fi cromata.

Stage 1:

Slefuirea suprafetei de cromul vechi cu grinderul, si slefuirea cu sandpaper pina scot toate defectele si fac suprafata curata, mata.

h-286.jpg

 

Apoi m-am gandit, ce naiba sa lustruiesc doar un inel, i-an da-i sa-i fac toati zapceastili

 

Capacele decorative de la brake drum

h-287.jpg

 

Apoi am ajuns si la amortizatoare. care aveau aceea-si problema: cromul era mort. iesirea din situatie era doar slefuirea lui totala de pe suprafata, sa nivelez defectele cu sandpaper, apoi sa lustruiesc pana imi ies ochii din cap

 

h-289.jpg

 

h-280.jpg

 

Si la un moment dat mi-a venit asa o ideie.

i-a da eu sa suflu cu nisip suprafata amortizatorului,

 

h-279.jpg

 

Apoi sa le acopar cu lac in doua nivele.. arata pizdos!!!!!!!

 

h-284.jpg

 

h-285.jpg

 

 

Terminase-m cu cover-ele arcului amortizatorului. erau destul de lustruite. si le-am suflat cu lac in doua sloiuri.

 

h-278.jpg

 

h-282.jpg

 

Well... doamnelor si domnilor... uite si rezultatul mult asteptat. (cromul nervos fumeaza intr-un colt)

 

h-281.jpg

 

h-283.jpg

 

h-288.jpg

 

multumesc pentru apreciere prieteni!

P.S. stiu ca romana mea e cam stranie... va place?

» Post actualizat in 02 Jan 2017 22:35

Negrua r fi fost o alegere mai eleganta la culoare. macar sa faci niste dungi albe pe albastrul ala

dungi albe o sa fie, fara ele nu e retro :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca am inteles bine, ai indepartat cromul de pe piesele cromate si apoi ai lustruit otelul? In cazul asta crezi ca vor rezista in timp cele 2 straturi de lac?

Am unele piese in asa mod au supravietuit fara un punct de rugina mai mult de jumatate de an

» Post actualizat in 11 Jan 2017 00:11

Hai nișcă buca aiși, că noi continuăm sarbatoarea trupului și sufletului:

 

h-297.jpg

h-298.jpg

h-294.jpg

h-296.jpg

h-293.jpg

h-291.jpg

h-292.jpg

» Post actualizat in 11 Jan 2017 22:13

Oare meritați voi atîta ghinișor?

 

Hai că's bun azi

 

Deci a ajuns motorul si pe la sandblasting:

 

h-310.jpg

 

Si cilindrul

h-306.jpg

h-309.jpg

 

Si carburatorul a ajuns pe acolo, era plin de oxide si murdarie pe suprafata, incat am decis sa-i dau o "suflare" de viata :lool:

h-308.jpg

h-307.jpg

 

ȘȘȘȘȘIIIIIIIIIIIIIII!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ALELUIA APROAPE 40 DE ORE DE LUCRU!

 

h-304.jpg

h-300.jpg

h-301.jpg

h-303.jpg

h-302.jpg

h-305.jpg

» Post actualizat in 11 Jan 2017 22:16

daaaa daaaaa..... cirand pun si poze cu asamblarea motocicletei... stiu, ultima poza e un spoiler...

» Post actualizat in 13 Jan 2017 01:50

ba o p*la voua! :nono:

o sa va arat mai intai cum eu nu am gasit spite de IJ 56 originale si am facut spite din unele de URAL!

Si iata ca asa le-am inceput, dupa poza intelegeti

h-311.jpg

 

h-312.jpg

 

Si sa stiti ca ma satisfacut rezultatul! dar am taiat, apoi batut capuri noi, la o sumedenie de spite de Ural...

h-315.jpg

 

Apoi cu sandblasterul am curatit si capacele rotilor, ele erau pline de murdarie care nici nu surubelnita nu o rodeai! dar bleati stie cum cu sandblasterul a luat-o usor ca buna ziua!

 

h-316.jpg

 

h-314.jpg

 

h-313.jpg

 

Apoi am gasit la un omulean batran aceste manete de la decompressorul IJ-ului, si maneta imbogatire a mixturii combustibile, rusii o mai numesc "Pizdabolka" (Пиздаболка), posibil, corectati-ma, ea aproape ca nu-si indeplineste functia.

h-318.jpg

 

Si deja daca v-am zadarit, hai ca va arat pozele cu inceperea asamblarii IJ-ului:

 

h-319.jpg

 

h-317.jpg

 

h-320.jpg

 

sincer sper ca va place ceea ce postez si felul meu de a povesti.

P.S. eu asa vorbesc si in viata de zi cu zi :D

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Cautam eu aceste capace decorative pentru IJ 56 daca nu gresesc vre-o luna. la ucraineni gaseam, dar nu aveam incredere in ei, dar in Moldova ba cineva le vindea cu un pret turbat, ba erau distruse complet.
Dar intr-o zi.. mi-am adus aminte ca am niste bro si in Transnistria.
A DOUA ZI EI MI-AU GASIT CEEA CE CAUTAM!

dar un pic bortelite si aripioarele decorative (le vedeti sudate) slefuite pin in piozdă. Asa ca m-am apucat si am sudat tot inapoi.
h-321.jpg

 

h-322.jpg

 

h-323.jpg

 

h-325.jpg

Urmatoarea problema e sa le slefuiesc si sa le vopsesc.


» Post actualizat in 14 Jan 2017 23:10

EU CIND VAD CA LUMEA NU COMENTEAZA NIMIC IAR EU NUMAI PUN POZE AMI VINE NAHUI SA STERG POSTAREA!
ȘIȚ MAI JII VĂROG!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Transnistria (@ bro) ar fi in Moldova? :)

Transnistria se rupe in 4

ba vrea unire cu Russia, ba vrea unire cu Moldova, ba vrea unire cu UE, ba vrea sa fie independenta... nustiu ce e ea...

» Post actualizat in 15 Jan 2017 00:21

Dar "jucaria" a iesit fain, cu multa munca si alergatura probabil. Bravo!

Asta si face toata istoria unicala... sa restaurezi o motocicleta unde totul este, si este la indemana, deja nu e acel azart ma intelegi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...