Sari la conținut

Noul Kawasaki Ninja ZX 10


sprike
 Share

Postări Recomandate

un lucru mi s-a parut penibil in clipul de prezentare, acolo cand enumera diverse caca.turi si la un moment dat enumera si "RR embossed Logo on pulser cover"


Da-te-n ....

 

Imi aminteste de specificatiile la Dacii,in anunturile de vanzare mai vechi: "Al treila stop frana" etc...

 

Logo ul ala "embossed' va fi 'selling point' ul pt ZX10RR :)))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Da.

Eram curios sa vad ce impresii au cei care au modelul 2016, ca sa imi fac si eu o idee despre motocicleta, pentru ca fiind iarna nu o sa am cum sa ies pe strada cu 2017-le care urmeaza sa ajunga in tara in curand :hug:

Ai sarit direct de la CBR600RR/05? Nu ca ar fi ceva rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Concurenta nu 'bate pasul pe loc'....

Zx10 RR este raspunsul celor de la Kawasaki la Honda CBR SP2. Comparativ cu modelul zx10 din 2016, ZX10RR a scos cu 2 secunde mai putin pe tur la Kumamoto, Japonia in noiembrie 2016. Varianta vine cu un ‘race kit’ la motorizare: inaltarea camelor pe axe cu 0,7mm, tacheti tratati cu diamant si micsorarea sectiunii pentru circuitul de racire al cilindrilor, astfel crescand grosimea de material aferenta zonei inferioare a cilindrilor necesara kit-ului ‘race’ si turatilor ridicate. KQS(Kawasaki Quick Shifter) devine standard pentru ZX10RR, jentile din aluminiu forjat si cu 7 spite sunt mult mai rigide si cu un moment de inertie mai mic fata de ce are zx10_2016. Find un model destinat curselor, lipsesc scaritele, saua si manerele pentru pasager, iar anvelopele Diablo Supercorsa SP sunt in echiparea standard. Pentru 2017 modelul este lansat pe piata intr-un numar de 1000 exemplare la pretul de 18.899$ recomandat de producator pentru vanzare.

Un pret pe masura si in plus este KAWASAKI :hug:

post-74268-0-39234000-1483339798_thumb.jpg

post-74268-0-86181000-1483339807_thumb.jpg

post-74268-0-48023100-1483339818_thumb.jpg

post-74268-0-71125600-1483339829_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suna-l pe Masinuta si intreaba-l cite bucati din astea au fost deja comandate pt RO.

 

Si-asa modelul 2016 era cu 2 clase peste actualul Honda SP (Nspe). 2017 este si mai sus. Parerea inginerilor care prepara motociclete Kawasaki pt BSB si WSBK este ca modelul 2016 deja era proiectat din start pt curse cu mentiunea ca putea fi folosit si pe strada. In interiorul propulsorului ei practic nu mai aveau ce prelucra. Si cind te gindesti ca vin cu garantie de 2 ani pt rulaj pe strada.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-l sun ca poate este pe circuit prin tarile calde :P cate ? 5 bucati sau ma dai pe spate cu o alta cifra...

Eu ma bucur cand aud ca un roman are masina second, dar plateste 16.000 -17.000 euro pe o motocicleta noua.Stiu, sunt putini la numar cei de genul acesta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ZX-10RR, CBR SP2, RSV4 R FW, GSX-R 1000R, Panigale R sunt modele speciale de omologare pentru SSTK, SBK sau alte competiții similare. Sunt fabricate în serii limitate de câteva sute de unități, iar scopul lor principal este să ofere o bază legală (conformă cu regulamentul) pentru motocicletele cu care uzinele vor concura în competiție prin folosirea unor materiale și componente mai "exotice". Aceste homolgation specials au revenit la modă după ce regulamentele diferitelor competiții au devenit din ce în ce mai puțin permisive cu diferențele dintre modelele de stradă și cele care intră în concurs. Sunt deci de fapt niște premise necesare programului competițional al uzinelor, nimic mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...