Jump to content

Alatura-te grupului nostru pe FaceBook! Like & share! Like & share! Alatura-te grupului nostru pe FaceBook!
Photo

MotoGP presezon 2017

motogp

• Please log in to reply
778 replies to this topic

#1 vampiria_t

vampiria_t

Master of Puppets

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,416 posts
  • Moto: nu mai am, sunt oficial "conservar" :)
  • Numar: SB

Posted 13 November 2016 - 04:58 PM

La inceput de 2016 sustineam ca MM are o mare putere de adaptare si ma asteptam sa faca o figura faina pe Michelin insa a facut mai mult de atat, a trecut testul maturitatii.

Era si varianta in care Rossi, mai experimentat si trecant prin scoala Michelin ar putea fi avantajat si de posibilitatea rularii la ritm mai scazut. Nu a fost asa, au cazut recorduri peste recorduri pe f multe circuite in 2016.

La fel, ma gandeam ca vom avea ff multe cazaturi in curse comparativ cu anii precedenti. Nu stau acum sa numar, dar nu cred sa fi fost vreo diferenta majora, fapt ce demonstreaza clasa acestor piloti.

Ce-mi doresc pt 2017:

-In primul rand un adversar care sa tina piept in clasament lui MM. E aiurea cand un campionat se termina cu 3 curse inainte de Valencia, indiferent cine e noul campion. Iar cum JLO o sa adune (cred eu) maxim 180 de puncte in 2017, ma intreb cine va fi acel adversar pt MM, si din pacate nu il intrevad..

-Iannone sa-l bata pe Lorenzo la general, sa fluiere a puguba Ducati ca l-au zburat la cererea majorcanului.

-Vinales sa-l bata pe Rossi, sa se prinda mosul ca e timpul sa se retraga :)

-Dani - idem - ar cam fi cazul sa cedeze mobra unui tanar talent

Hai cu presezonul!

I love to ride naked!...bikes

http://i.imgur.com/qTE0YqY.gifv

#2 flaviu57

flaviu57

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 502 posts
  • Moto: Z1000

Posted 13 November 2016 - 05:10 PM

Nici nu s-a uscat sampania pe rochitele fetelor de pe podium si deja a aparut topicul de presezon :)

Rapida miscare, nu gluma.

Despre 2016 am spus ca il vom vedea pe Stoner in Australia (cel putin), insa se pare nu l-a lasat sefu' sau. De asemenea, n-am crezut ca vor fi asa de multe DNF-uri pt Rossi, avand cea mai bogata experienta. N-am crezut ca va lua Marc titlul, mai degraba l-as fi vazut pe Lorenzo. Si n-as fi crezut ca Ducati vor castiga vreo cursa.

Pt 2017- vreau sa ajung la minim 2 etape. Barcelona si Mugello :)

Restul, vedem ce iese.

#3 sonyy

sonyy

RobertMihai

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,294 posts
  • Interests:prietenie,socializare,tot ce tine de motociclism
  • Moto: FZ6 FAZER
  • Numar: poate naam, poate aaam!!
  • Club: Mai bine singur

Posted 13 November 2016 - 05:25 PM

rossi iesea campion daca nu avea mai multe abandonuri decat MM,parca a avut cu 1-2 mai mult decat joker,deci inca o sa se lupte la titlu Rossi si anul viitor.

#4 mad_max_86

mad_max_86

@Titanium inside

• Membru
  • Pip
  • 492 posts
  • Interests:motocicleala,ski,electronica,vehicule electrice
  • Moto: Honda NX250 , Yamaha XJ900S Diversion
  • Numar: IF69WAR,CT14FJR
  • Club: ul meu

Posted 13 November 2016 - 05:53 PM

aveti idee daca avem vreo televiziune care transmite sesiune de teste de maine ?? m-am uitat pe programul digisport si eurosport si nu apare nimic....

#5 Method

Method

Senna fan

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,796 posts
  • Interests:motogp fan
    MVAgusta fan
    BIG Yamaha fan
    F1 fan
  • Moto: '04 R1

Posted 13 November 2016 - 08:02 PM

Si eu am pus intrebarea asta,dar nu cred ca e in masura cineva sa ne raspunda.

Nu cred ca se transmit decat pe motogp.com cu videopass.

Oricum daca o sa le aiba cineva,sa puneti si pe aici un torrent un link ceva sa le vedem si noi macar si in reluare.Pentru ca vor fi f interesante.

La inceput de 2016 sustineam ca MM are o mare putere de adaptare si ma asteptam sa faca o figura faina pe Michelin insa a facut mai mult de atat, a trecut testul maturitatii.

Era si varianta in care Rossi, mai experimentat si trecant prin scoala Michelin ar putea fi avantajat si de posibilitatea rularii la ritm mai scazut. Nu a fost asa, au cazut recorduri peste recorduri pe f multe circuite in 2016.

La fel, ma gandeam ca vom avea ff multe cazaturi in curse comparativ cu anii precedenti. Nu stau acum sa numar, dar nu cred sa fi fost vreo diferenta majora, fapt ce demonstreaza clasa acestor piloti.

Ce-mi doresc pt 2017:

-In primul rand un adversar care sa tina piept in clasament lui MM. E aiurea cand un campionat se termina cu 3 curse inainte de Valencia, indiferent cine e noul campion. Iar cum JLO o sa adune (cred eu) maxim 180 de puncte in 2017, ma intreb cine va fi acel adversar pt MM, si din pacate nu il intrevad..

-Iannone sa-l bata pe Lorenzo la general, sa fluiere a puguba Ducati ca l-au zburat la cererea majorcanului.

-Vinales sa-l bata pe Rossi, sa se prinda mosul ca e timpul sa se retraga :)

-Dani - idem - ar cam fi cazul sa cedeze mobra unui tanar talent

Hai cu presezonul!

MM chiar ca a trecut testul maturitatii.

A pus un coleg statistica,au fost cele mai multe cazaturi ever dintr-un sezon,1000 si ceva daca imi aduc bine aminte,si asta pana la Valencia.Daca socotim si Valencia,se mai adauga.

In 2017 intradevar nu cred ca va exista vreun adversar pentru MM.

Iannone s-ar putea sa-l bata pe Lorenzo la general,depinde foarte mult cum vor mere motoarele fiecaruia la anul dar si cum se vor adapta pilotii la respectivele motoare.Nu cred insa ca asta va Iannone e mai bun pilot decat Lorenzo.Cel putin nu la ora actuala,peste cativa ani,cine stie...iarasi nu sunt de parere ca Lorenzo a influentat in vreun fel deciziile Ducati.Ati vazut ce inseamna uzina,cand zice ceva (de ex ca nu ai voie sa testezi sau etc) poti tu sa fii campion mondial ca nu ai ce comenta.Decum ce pilot sa pastreze si ce nu,care e o decizie mult mai importanta.

Insa,am mai zis asta,cred ca pt Iannone a fost foarte bine ca l-a sarit Ducati,pentru ca la Suzuki va fi sef,iar Suzuki se prezinta din ce in ce mai bine.

Vinales il va bate pe Rossi doar daca va fi mai rapid ca si viteza pura.Pentru ca nu il vad asa tare-n vana sa il bata in dueluri.Moshul e dat draq,e sacal rau.Dar daca il va bate la viteza,na,e greu sa te bati cu unul pe care nu-l poti ajunge :P Aceasta problema o avea Rossi si cu Lorenzo.

Nu sunt de parere ca Rossi si Pedrosa ar trebui sa se retraga.Inca sunt rapizi.Amandoi.Vom vedea la sfarsitul lui 2017.Sau mai degraba la sf lui 2018.

Vis-a-vis de teste,sa tinem minte 1.29.4 recordul circuitului stabilit acu la Valencia de Lorenzo si 1.31.1 ritm de cursa tot la Lorenzo si sa-l luam etalon pentru teste.Sa vedem cum se comporta noile moto vis-a-vis de acesti timpi,pe care teoretic ar trebui sa-i bata.

"Choose life. Choose a job. Choose a career. Choose a family.
Choose a fucking big television.
Choose washing machines, cars, compact disc players and electrical tin openers...
Choose DIY and wondering who the fuck you are on a Sunday morning.
Choose your future. Choose life... But why do I want to do a thing like that?"

#6 emanuelcristian

emanuelcristian

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 148 posts

Posted 13 November 2016 - 08:26 PM

Din ce zic baietii de la PitStops, am inteles ca postul american BEIN Sports va transmite live testele. Vezi ultmele randuri ale articolului: http://www.pitstops....nul-en-fanfare/

#7 MariusTm29

MariusTm29

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 276 posts

Posted 13 November 2016 - 09:30 PM

da cum o raman , il lasa yamaha pe Jorge sa testeze cu Ducati sau nu pana la  sfarsitul anului ?

#8 Method

Method

Senna fan

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,796 posts
    MVAgusta fan
    BIG Yamaha fan
    F1 fan

Posted 13 November 2016 - 09:53 PM

da cum o raman , il lasa yamaha pe Jorge sa testeze cu Ducati sau nu pana la  sfarsitul anului ?

Lorenzo va testa marti si miercuri cu Ducati.E test oficial si l-au lasat.Dar nu are voie sa vb despre Ducati pana la sf anului si testul tre sa se faca cu o moto nemarcata si combinezon nemarcat.Adica pe moto sa nu scrie Ducati iar pe combinezon la fel.Plm.

La testul oficial toti vor testa cu noile moto : Lorenzo cu Ducati,Vinales cu Yamaha,Iannone cu Suzuki,Pol cu KTM,etc,etc.

Pe 23-24 nov vor fi teste private la Jerez,si acolo nu il vor lasa.

Insa ei vor testa cu Vinales,ca Suzy il lasa,si la randul lor Ducati il lasa si ei pe Ian sa testeze cu Suzy.

Singurii care nu vor fi lasati sa testeze pe 23-24.11 vor fi pilotii Yamaha - Lorenzo cu Ducati si..Pol cu KTM.

Razna,sper sa le iasa pe nas aroganta asta celor de la Yamaha.

Choose washing machines, cars, compact disc players and electrical tin openers...

#9 flaviu57

flaviu57

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 502 posts
  • Moto: Z1000

Posted 13 November 2016 - 10:13 PM

@Method aceeasi parere o am despre Yamaha. Adica la toti se poate, la ei nu. Pana la urma e un fel de gentlemen's agreement. La ei nu.

La conferinta de presa cu managerii echipelor, mi s-a parut ca Lin Jarvis a fost cel mai intepat. Restul relaxati (unii emotionati), insa la el aproape toate raspunsurile s-au vrut politically correct. Nu cred ca e o calitate asta, decat in anumite ocazii.

Pe de alta parte, sunt curios daca Lorenzo va ramane cu Monster pe combinezon la anul, sau nu. Inainte de Rossi avea Rockstar, dar din 2013 a trecut si el la Monster.

#10 apriliacluj

apriliacluj

MEDALIA de AUR

• Carantina
  • PipPipPipPip
  • 9,171 posts
  • Moto: Hayabusa L1, DR650
  • Numar: cj40bub, cj48bub
  • Club: MY WAY

Posted 14 November 2016 - 08:02 AM

Ce-mi doresc pt 2017:

Rossi sa castige mai mult de 2 curse......

....si titlul nr 10 :)

!!!! NICI O FAPTA BUNA NU RAMANE NEPEDEPSITA !!!!

#11 September

September

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 560 posts
  • Moto: BMW R 1200 GS / K 1200 GT / K 1600 GTL

Posted 14 November 2016 - 09:23 AM

Rossi sa castige mai mult de 2 curse......
....si titlul nr 10 :)

De acord! :)
E anul când vor lucra toti de la Yamaha pentru el.
Poate il ia si pe Ramon Forcada, stie omul ala niste lucruri.

#12 apriliacluj

apriliacluj

MEDALIA de AUR

• Carantina
  • PipPipPipPip
  • 9,171 posts
  • Moto: Hayabusa L1, DR650
  • Numar: cj40bub, cj48bub
  • Club: MY WAY

Posted 14 November 2016 - 09:58 AM

si sa se alinieze si planetele pt realizarea acestui obiectiv!

!!!! NICI O FAPTA BUNA NU RAMANE NEPEDEPSITA !!!!

#13 PzKpfW

PzKpfW

Jupîn

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,938 posts
  • Moto: K1200S, RSV4 Factory APRC SE

Posted 14 November 2016 - 09:59 AM

Serios acum, nu cred că #99 a avut ceva de-a face cu plecarea lui #29. Și-a făcut-o cu mâna lui, este foarte rapid dar teribil de volatil și inconstant. Deși este pilotul mai bun dintre cei doi, a terminat campionatul în spatele lui Dovi. Iar asta cred că îi convinge pe Ducati cu atât mai mult că au făcut alegerea corectă pentru anul viitor.

Deși este adevărat că Iannone a făcut o super cursă ieri :)

#14 xt600

xt600

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,846 posts
  • Moto: Yamaha
  • Numar: Fara importanta

Posted 14 November 2016 - 10:08 AM

Poate sa aibe indirect. Depinde ce clauze contractuale are Lorenzo, referitor la colegul de echipa. In alta ordine de idei, intr-adevar, Iannone este un pilot destul de inconstant, insa sunt convins ca pe o motocicleta mai performanta si mai docila, va gresi mult mai putin. Oricum, in ultimele sezoane, nici Lorenzo nu a aratat cine stie ce constanta.  

Edited by xt600, 14 November 2016 - 10:08 AM.

"When in doubt, gas it!"

"Once the throttle is cracked on, it is rolled on smoothly, evenly,

and constantly throughout the reminder of the turn"

JORGE LORENZO: "pero somos españoles, este título tenía que estar en España, era lo justo"

#15 wbmt

wbmt

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 414 posts
  • Interests:Nimeni.. nu e nicăieri.
  • Moto: Monster S2R 800

Posted 14 November 2016 - 10:16 AM

Pentru testele de maine urmăriți aici postările.. cred ca vom găsi la momentul potrivit metode de a ne bucura cu toții de ele.

#16 Zimbrutza

Zimbrutza

Incepator

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,798 posts
  • Interests:Racing
  • Moto: nu mai am
  • Numar: 99 ADX

Posted 14 November 2016 - 10:20 AM

Bai nene, Fabio Quartararo a pus mana pe motoreta HP Pons a lui Rins?! Aia e moto cu stofa de campion (vezi P. Espargaro).

Ce a facut baiatul asta la Moto3? A venit mare scula din CEV si l-au batut toti debutantii (Navarro, Bulega, Mir, etc).

Ce-i drept, poate se acomodeaza mai bine pe motorul mai mare.

#17 Method

Method

Senna fan

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,796 posts
    MVAgusta fan
    BIG Yamaha fan
    F1 fan

Posted 14 November 2016 - 01:24 PM

@Method aceeasi parere o am despre Yamaha. Adica la toti se poate, la ei nu. Pana la urma e un fel de gentlemen's agreement. La ei nu.

La conferinta de presa cu managerii echipelor, mi s-a parut ca Lin Jarvis a fost cel mai intepat. Restul relaxati (unii emotionati), insa la el aproape toate raspunsurile s-au vrut politically correct. Nu cred ca e o calitate asta, decat in anumite ocazii.

Pe de alta parte, sunt curios daca Lorenzo va ramane cu Monster pe combinezon la anul, sau nu. Inainte de Rossi avea Rockstar, dar din 2013 a trecut si el la Monster.

Exact.

Jarvis zicea ca e destul asa,ca e prea bine faptul ca il lasa pe Lorenzo in testul oficial.Dar nu socoteste cu aceeiasi masura,pentru ca i se pare normal ca Vinales sa fie lasat sa testeze cu Yamaha si pe 23-24nov,dar la fel de normal i se pare ca el sa nu-i lase pe pilotii Yamaha sa testeze in acea perioada.

Si faza cu Pol a pus capac.Cum ma,ti-e frica de KTM?Mi se pare pur si simplu rea vointa.

Monster e un sponsor al echipei de uzina Yamaha,nu sponsor personal al lui Lorenzo.

Serios acum, nu cred că #99 a avut ceva de-a face cu plecarea lui #29. Și-a făcut-o cu mâna lui, este foarte rapid dar teribil de volatil și inconstant. Deși este pilotul mai bun dintre cei doi, a terminat campionatul în spatele lui Dovi. Iar asta cred că îi convinge pe Ducati cu atât mai mult că au făcut alegerea corectă pentru anul viitor.

Deși este adevărat că Iannone a făcut o super cursă ieri :)

Iannone e un pilot de viitor,dar e un pilot alfa.Nu cred ca ar fi facut casa buna Lorenzo si Iannone.

Iannone probabil intr-un viitor mai apropiat sau mai indepartat va fi campion mondial.Daca va avea noroc de un material de concurs competitiv si daca nu se va accidenta serios,desigur.

Bai nene, Fabio Quartararo a pus mana pe motoreta HP Pons a lui Rins?! Aia e moto cu stofa de campion (vezi P. Espargaro).

Ce a facut baiatul asta la Moto3? A venit mare scula din CEV si l-au batut toti debutantii (Navarro, Bulega, Mir, etc).

Ce-i drept, poate se acomodeaza mai bine pe motorul mai mare.

Majoritatea pilotilor care sunt cat de cat au migrat la moto2.Asta nu inseamna ca sunt piloti buni.

Draq,si la moto2 si la moto3 mi se pare o criza de piloti buni.Baiatul asta Quartararo s-a nascut talent si a murit speranta.El are probleme la moto3 si se duce la moto2,deh..

La moto3 Canet,Mir si Digianantonio (nr.4,ala cu Diggi pe cwr :P ) mi se par de viitor.Desigur sunt si Bagnaia si Bulega si Antonelli,sunt cativa.Dar sunt inca ff tineri.La anul insa cred ca astia vor inflori foarte frumos.

La moto2 mie numai Morbidelli mi-a facut o impresie,l-am mai urmarit in vreo cateva curse e foarte ok.

#18 xt600

xt600

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,846 posts
  • Moto: Yamaha
  • Numar: Fara importanta

Posted 14 November 2016 - 01:29 PM

Nu ii este frica de KTM, dar nu putea sa ii dea drumul lui Paul si lui Lorenzo nu. Batea la ochi, asa ca le aplica acelasi regim ambilor. 

Pe de alta parte, noi vorbim, dar chiar nu stim ce dreak de clauze are Yamaha, in contractele cu sponsorii lor... 

"When in doubt, gas it!"

"Once the throttle is cracked on, it is rolled on smoothly, evenly,

and constantly throughout the reminder of the turn"

JORGE LORENZO: "pero somos españoles, este título tenía que estar en España, era lo justo"

#19 PzKpfW

PzKpfW

Jupîn

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,938 posts
  • Moto: K1200S, RSV4 Factory APRC SE

Posted 14 November 2016 - 02:05 PM

Iannone probabil intr-un viitor mai apropiat sau mai indepartat va fi campion mondial.Daca va avea noroc de un material de concurs competitiv si daca nu se va accidenta serios,desigur.

Asta dacă prinde MM un sezon de coșmar. Și dacă JLo își rupe dinții cu Ducati. Și dacă Viñales nu face treabă la Yamaha. Și dacă nu vine cineva competitiv la Honda în locul lui Dani... Cu mulți de dacă :)

La moto3 Canet,Mir si Digianantonio (nr.4,ala cu Diggi pe cwr :P ) mi se par de viitor.Desigur sunt si Bagnaia si Bulega si Antonelli,sunt cativa.Dar sunt inca ff tineri.La anul insa cred ca astia vor inflori foarte frumos.

Di Giannantonio m-a surpins cel mai mult anul acesta. O fi câștigat Mir titlul de rookie cu victoria din Austria, dar el a fost de departe cel mai constant: doar două căzături în primul lui sezon (și doar una din vina lui) și 3 podiumuri. Bulega și Mir (care este cu un an mai mare decât el) au 4 abandonuri de căciulă. Cred că se va lupta pentru titlu în 2017 și vom mai auzi de el.

Antonelli s-a dus în jos rău față de 2015. A terminat pe 11, în spatele lui Fenati care a mers doar jumătate de sezon. Dacă nu revine măcar în top 5 la anul, nu cred că urcă nici în Moto2.

#20 Zimbrutza

Zimbrutza

Incepator

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,798 posts
  • Interests:Racing
  • Moto: nu mai am
  • Numar: 99 ADX

Posted 14 November 2016 - 02:39 PM

Majoritatea pilotilor care sunt cat de cat au migrat la moto2.Asta nu inseamna ca sunt piloti buni.

Draq,si la moto2 si la moto3 mi se pare o criza de piloti buni.Baiatul asta Quartararo s-a nascut talent si a murit speranta.El are probleme la moto3 si se duce la moto2,deh..

La moto2 mie numai Morbidelli mi-a facut o impresie,l-am mai urmarit in vreo cateva curse e foarte ok.

Moto 2 pare un cimitir de talente, nu stiu exact ce se intampla acolo, motoretele ar trebui sa fie cele mai echilibrate.

Cand colo aceiasi in fata: Rins, Zarco, Luthi, Lowes si Morbidelli cursa de cursa.

Kent, Oliveira si altii parca nici nu participa. Alex Marquez nici nu mai zic. Salom (RIP) la fel, pilotii cu pretentii veniti de la Moto3. Oliveira anul trecut cel putin era un super pilot, calculat, rapid, strateg bun...
Eu zic sa ne bucuram pt Binder ca la anul se va ingropa si el, mai ales cu combinatia fatala KTM-WP

Quartararo are mobra buna, daca nu cea mai buna. Totusi a fost la cele mai bune echipe si la Moto3 (Estrella Galicia si Leopard), Honda/KTM, chiar nici una sa nu i se potriveasca?! Nu castigi de 6-7 ori campionatul spaniei si de 2 ori la rand CEV fara sa ai cat de cat super talent. Si i-a batut tocmai pe astia de il bat acum (Canet, Mir, Bulega, Navarro). Si toate astea la Moto3, nu e ca si cand ar fi venit Baz din SBK la 2 metri si 100 kg si s-a urcat pe Moto3 prima oara... I s-o fi urcat celebritatea la cap.

Also tagged with one or more of these keywords: motogp

3 user(s) are reading this topic

3 members, 0 guests, 0 anonymous users

PzKpfW, bmdbmw, calimero2003
DMCA.com Protection Status