Sari la conținut

Functionare din cand in cand a stopului la actionarea franei fata


Pandy
 Share

Postări Recomandate

Problema este exact ce se anunta in titlu.

FZS600.

Initial am descoperit chestia asta cand i-am facut o verificare inainte de prima utilizare. Am fost la service, au desfacut o piesa neagra de la maneta, cea care produce acel click la apasare franei si au "balacit-o" in sprayuri de curatat. Montat la loc, functionat.

Seara cand sa plec de la munca, surpriza, iar nu merge. Am nimerit la un coleg de pe forum pentru a lua ceva, si povestind, ma ajuta si el cu un spray de contact. Nimic, de data asta nu a mers deloc. Dar peste 10 minute cand ajung acasa, vad ca merge.

Next day. Azi a mers de dimineata, dupa-amiaza, dar cand am mai verificat-o pe seara, nu a mai mers.

 

Ceva sugestii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am avut aceeasi problema si s-a dovedit a fi electrica. insa buba era pe circuit cu tot cu frana spate. dupa ce s-au inlocuit diverse la butoiasul acela cu arc de la pedala s-a rezolvat. la picior se aprinde mereu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ala e un simplu switch pe baza a 2 tablite si un arculet. Da-l jos de pe maneta (1 sau 2 surubele), desfa-l (are niste picioruse din plastic) si curata ce e pe acolo. Asta daca esti sigur ca de acolo-i problema. Daca scoti papucii din el si ii pui in contact, ce zice becul de frana?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e 10 lei contactul ala, e ceva mai scump, in functie de marca/model sare si de 50 lei... daca frana spate aprinde becul fara probleme, buba cel mai probabil e la contactul de la maneta, 2 lamele ordinare. Desfacute, curatate (un strop de detartrant face minuni pe lamelele alea, clatit bine dupa), tras putin de ele sa calce bine una pe alta si date cu vaselina dielectrica. Doar dat cu spray in cutiuta nu ajuta prea mult, stiu din proprie experienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sugestiile luate la rand.

Spatele functioneaza permanent, nu are vreo idee de a merge altfel.

Fata, curatat. Nimic.

Fata, scosi acei papucei, pusi in contact, a ars siguranta de 20A care era pentru semnal si computer.

Mergem mai departe, schimbam siguranta.

Verificat si tras de cabluri, exista un punct in care se aprinde. Cablul trebuie sa faca un cot pentru a avea contact permanent. Undeva pe cablu trebuie sa fie distractia. Maine pe lumina voi dezvolta subiectul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost iar la service. Am desfacut acel, senzor sa ii zicem, de la el era problema. Desi parea de la cabluri, cand trageam de cablu se trageau acele lamele si functiona.

Rezolvarea, schimbarea senzorului, 10 lei si aia a fost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cade nimic la asta, e dintr-o bucata... l-am mai scos sa incerc sa-l curat, dar e capsulat complet, ar trebui taiat si lipit la loc. Dar e bataie de cap prea mare pt un rahat din asta.. mai ales daca se gasesc ieftine. O sa-l scot si ma duc pe Maica Domnului sa vad ce gasesc.


» Post actualizat in 05 Oct 2016 13:35

Am fost acum pe Maica Domnului, nu au ce-mi trebuie mie... adica asta http://ebayapi.loc8apartltd.netdna-cdn.com/00/s/MTIwMFgxMjAw/z/iGUAAOSwZSFXJSGX/$_1.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...