Sari la conținut

Solutie anti-vant


catalin2308
 Share

Postări Recomandate

Salut!

Am o geaca moto de vara bine ventilata la care nu se poate adauga mesada.

Am vreo solutie de pus pe dedesupt sa nu ma mai bata vantul? Am mers astazi pentru prima oara in Bucuresti cu noile temperaturi scazute dupa ploaie iar vantul mi-a cam intrat in oase/piept/burta.

Trebuie neaparat sa imi schimb geaca? Nu prea as vrea...

Ceva de pus pe dedesupt imi recomandati?

Am tot cautat de exemplu bluza termica. De exemplu BLUZA TERMICA IXS MARTON. Se comporta bine in situatia mea? Nu specifica nimic de vant doar ca iti tine corpul cald...

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Geaca de ploaie, de la orice magazin de biciclete pe care sa o iei peste geaca de vara. Dar bine ar fi sa te duci cu geaca de moto dupa tine ca sa poti proba.

Tie iti trebuie ceva antivant. Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă îți e frig, trebuie să ții aerul rece în afara gecii.

 

Cu bluze și alte artificii de genul pe dedesubt o să intre frigul în geacă. Tu vrei să ai o barieră termică între tine și exterior, să reții căldura și să blochezi frigul.

 

Soluția?

 

Pune ceva peste ea. Mai bine iei o bluză windstopper care să fie trasă peste geacă, și ceva termic subțire aproape de piele. Sau o geacă de ploaie.

 

Anul trecut, cu orice aș fi pus sub geaca de piele perforată, tot simțeam frigul. Degeaba aveam bluză termica și fleece, că tot îmi era frig.

 

Un parbriz înalt și lat de asemenea ajută enorm.

 

Gândește bine soluția înainte să o implementezi.

Editat de FadeToBlack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca este necesara o solutie temporara, merita trasa o bluza mai groasa pe sub geaca de vara, dar ca si solutie permanenta este necesar sa scoti ceva banuti...

 

da o cautare pe olx sau aici pe forum si sigura gasesti ceva rezonabil calitate vs. pret (chiar si second)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

sau ca esti intr-un sac de plastic si transpiri in ele pana esti mai ud decat fara jacheta....

 

 

Problema cu astea este că nu sunt gândite pentru moto și fâlfâie ca naiba.

 

Am doua, le folosesc pe bicicleta iarna peste tricou (asta pentru a forma o idee cat de bine tin de frig). Daca nu fac efort eu personal nu transpir in ele.

Daca iei o marime care sa nu-ti fie larga si le porti sub geaca peste o bluza cu maneci lungi ar trebui sa fie extrem de comod, la 30 lei n-ai mare lucru de pierdut (poti decupa gluga daca te incurca).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare din nou! Va multumesc pentru raspunsuri, asta e, daca m-am grabit cu geaca moto si nu m-am gandit in perspectiva am de suferit.

Asta era si nedumerirea mea, ori sub ori peste..

Da, solutia este temporara. Imi voi face loc in buget si pentru ceva de vreme rece. Momentan nu am bani asa ca voi incerca solutiile temporare/ieftine mentionate de voi ca sa ma pot plimba in continuare. Doar nu ma urc in masina ca ma vajaie vantul putin aka BATE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un sfat luat din ceva ani de dat pe moto

 

orice carpaceala' aduce cheltuiala

geaca de toamna primavara nu se compara cu nimic

o bluza windstopper nu va tine de cald

o bluza termica nu va tine de vant

un waterproof nu va tine nici de cald si nici vant decat foarte putin

 

o sa iei 7 bluze si nu faci nimic

 

cumpara o geaca cu mesada si gata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un sfat luat din ceva ani de dat pe moto

orice carpaceala' aduce cheltuiala

geaca de toamna primavara nu se compara cu nimic

o bluza windstopper nu va tine de cald

o bluza termica nu va tine de vant

un waterproof nu va tine nici de cald si nici vant decat foarte putin

o sa iei 7 bluze si nu faci nimic

cumpara o geaca cu mesada si gata

Asa este

Si eu intampin aceiasi problema si prefer sa-mi iau o geaca de sezon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un sfat luat din ceva ani de dat pe moto

 

orice carpaceala' aduce cheltuiala

geaca de toamna primavara nu se compara cu nimic

o bluza windstopper nu va tine de cald

o bluza termica nu va tine de vant

un waterproof nu va tine nici de cald si nici vant decat foarte putin

 

o sa iei 7 bluze si nu faci nimic

 

cumpara o geaca cu mesada si gata

 

Gresit! Incearca un Gore-Tex de la Mammut sau Arcteryx si o sa-ti schimbi parerea. Cu un mid layer si o membrana gore-tex faci minuni...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice bluza mai groasa din "polar" (insulation sau second layer) este buna in principiu, nu este windstopper insa deja ai peste ea o jacheta care protejeaza de vant, chiar daca este bine ventilata. Ambele mobre le-am cumparat in jurul datei de 1 decembrie si nu m-am putut abtine sa ma plimb cu ele nitel, fiind uscat pe jos dar frig (2-5 gr. C). Neavand decat o jacheta moto de vara, fara mesada, am bagat pe sub ea echipamentul de munte, base layer sau bluza termica, plus o bluza fleece mai groasa, pantaloni si manusi de ski si am plecat la drum. Am mers de multe ori pe bicicleta la temperaturi de -5 gr.C, uneori chiar si la -15, insa nu se compara cu moto, la bicicleta te incalzesti si te deplasezi mult mai incet, pe moto trebuie sa fii mult mai gros imbracat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă te uiți la o geacă moto 4-anotimpuri descoperi că, de fapt, e un sistem cu mai multe straturi: mesada (un material matlasat, nu foarte gros), membrana antiploaie/antivânt și layerul exterior (geaca propriu-zisă).

Am două geci din astea și sunt la fel, ca sistem de protecție...

 

Așadar, dacă poți reproduce chestia asta - eventual cu elemente separate care au calități mai bune decât cele din costumele moto (mă refer la echipamentele medii ca preț, nu echipamentele de adventure de mii de euro..) - obții un rezultat mai bun, sunt sigur, la un preț mai ușor de suportat.

Un base layer (tricou de corp), cu un fleece bun (mai gros sau mai subțire, după vreme) și un windstopper fac minuni sub geacă. Problema e că geaca moto e destul de slim, încât să nu fâlfâie în mers, deci important e să încapă toate acolo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mergi pe solutia cu windstopper-ul, iti recomand sa iei ceva cu goretex. Motivul e ca in sezonul asta ploile sunt mai dese. Si daca geaca ta are parti perforate care nu se pot inchide, in cazul unei ploi, orice ai pune pe dedesubt o sa fie expus la apa. Un windstopper (materialul original, nu clonele) rezista un pic la apa, dar la un moment dat tot se uda. Si in momentul in care esti ud, pe motor, in frig, situatia devine destul de nasoala. Goretex-ul rezista ceva mai mult la apa, deci ai sansa sa ajungi (mai) uscat la destinatie.

 

Insa asta e o solutie temporara. Solutia definitiva e sa-ti iei o geaca la care se pot inchide toate aerisirile si care are o membrana (preferabil detasabila) de ploaie. O sa simti diferenta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...