Jump to content

Photo

Birocratie Pipera

• Please log in to reply
62 replies to this topic

#1 Ungureanu Mihai Emil

Ungureanu Mihai Emil

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 8 posts

Posted 16 September 2016 - 11:30 AM

Saluatare dragi colegi, incep prin a ma plange despre sistemul de c...din departamentul politiei din Pipera, respectiv azi am fost sa ma reprogramez ptr traseu cat a, trecem peste cozi, ...ajung la ghiseu si: politistul...tot pentru A?, eu mirat, de ce ma intrebati?, pai nu mai sunt locuri, mama...mi-a picat fata, ok si ce-I de facut in situatia asta?, face omu cerere catre d-nul Comandat suprem pentru a-mi da permisiunea sa dau examen in 2016, nu in 1 saptamana, 1 luna...2-3...

In consecinta astept sa fiu sunat pentru a ma prezenta pentru reprogramare...:(

Intrebarea este pot sa dau examenul in alta loc?, putem face o petitie pentru sistemul de c...din politie?

Mihai

#2 Adixgl

Adixgl

Jupan pe doua roti

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,094 posts
  • Moto: Intruder M1500
  • Numar: de Romania

Posted 16 September 2016 - 11:36 AM

Poti sa iti faci viza de flotant in alt judet si dupa care sa incerci sa dai de permis acolo.

Atentie, scoala de soferi la care ai facut cursurile trebuie sa asigure mobra de examen si nu stiu daca vor fi dispusi sa o deplaseze in alt judet. Ca sa rezoli aceasta problema cred ca ar trebui sa vorbesti la o scoala moto in orasul in care iti faci viza.

intruder.jpg

#3 bigFatAss

bigFatAss

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,276 posts
  • Moto: FZ6S

Posted 16 September 2016 - 11:54 AM

Ai putea sa te duci sa le dai foc la hardughie... Sau sa accepti realitatea ca vine toamna/poile si toti agentii sunt ocupati cu alti oameni care s-au programat mai devreme. Your choice.

Petitiile sunt degeaba, la fel ca protestele pe facebook, flash mob-urile, grevele japoneze sau protestele pasnice. Daca vrei sa faci ceva cu adevarat in privinta asta, sa ridici auerness-ul cu privire la problema ta, poti face un gest extrem (gen sa le dai foc la hardughie) si atunci cu siguranta o sa te bage multa lume-n fata.

Sa dai examen in alt oras e ditai tambalaul. Tre sa te muti la alta scoala, sa-ti muti dosarul, sa te programezi la militie, sa te rogi la sfantul Petru sa aiba aia o motocicleta care nu se destrama in mers si un militian care sa nu aiba peste 0.1 tone (greu de gasit in orase mici). Si s-ar putea sa ajungi la aceeasi problema, anume nu au loc aia de tine.

Io acuma nu zic ca tre sa dai foc la DRPICIV, da ar fi interesant dac-ai face-o.

Edited by bigFatAss, 16 September 2016 - 11:58 AM.

#4 mafia01

mafia01

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 67 posts
  • Moto: BMW F650

Posted 16 September 2016 - 11:56 AM

Poti sa iti faci viza de flotant in alt oras, dar trebuie sa stii urmatoarele:

-va trebui sa iti retragi dosarul de la politia Bucuresti (printr-o cerere scrisa)

-vei achita iar taxa de examen sala si permis

-vei depunde dosarul din nou, cum ai facut si in Bucurest (verificat dosar, facut poza..)

-vei sustine proba teoretica din nou.

-poti sustine proba practica cu motocicleta oricarei alte scoli din localitatea respectiva.

Inainte sa faci toate acestea incearca sa suni la permisele respectivului judet si sa afli daca mai fac programari pentru anul acesta.

Asa ca spor si vezi daca merita cheltuiala si drumurile facute.

#5 Costin Nitsoc

Costin Nitsoc

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 108 posts
  • Moto: Honda CB500

Posted 16 September 2016 - 12:14 PM

good to know, deci cine pica examenul programat anul asta, il mai da iarasi prin primavara, isn't that great!?

altfel, ai putea sa te rogi la sfantul preafericit Daniel sa se elibereze vreun loc anul asta. eu unul nu stiam de chestia asta insa un alt "elev" spunea prin poligon ca pe el, cu sala luata luna asta, l-au programat peste 8 zile la traseu....

Mie imi miroase a pila dar cine stie? poate o fi fost un loc liber, militianul l-a intrebat daca vrea, omul a zis ca da si iaca-ta bulan :)

#6 Adixgl

Adixgl

Jupan pe doua roti

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,094 posts
  • Moto: Intruder M1500
  • Numar: de Romania

Posted 16 September 2016 - 12:43 PM

altfel, ai putea sa te rogi la sfantul mult preafericit Daniel 

rezolvat

intruder.jpg

#7 FLEX

FLEX

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,502 posts
  • Interests:orice ... cu motor
  • Moto: Gilera Dakota350/RC600-89/RC600-93Cobra
  • Numar: Benelli Tre-K1130 Amazonas
  • Club: DaewooClub

Posted 16 September 2016 - 12:59 PM

un alt "elev" spunea prin poligon ca pe el, cu sala luata luna asta, l-au programat peste 8 zile la traseu....

Depinde ce poligon/zona si-a ales pentru proba practica, de exemplu eu eram limitat la un singur poligon, din zona unde avea instructorul sediul, asa ca am petrecut niste minunate 6 saptamini intre absolvirea examenului teoretic si proba practica. Asa ca nu e obligatoriu pila, ci aliniere favorabila a astrelor.

@initiator: mi se pare normal sa fii reprogramat abia dupa ce sint examinati cei care inca nu au dat proba practica, nu sint ei de vina ca tu nu ai promovat di prima. Intr-adevar, sint prea putin politisti calificati pentru examinare moto dar asta nu se rezolva de azi pe miine.

OCHII IN PATRU!

#8 Kinkey

Kinkey

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 264 posts
  • Moto: Suzuki GSX-R 600 K7

Posted 16 September 2016 - 01:01 PM

6 saptamani :D 
That's funny :D

Am fost marti sa ma programez la traseu pentru categoria B si locuri libere erau abia la finalul lui ianuarie. Adica aproape 5 luni de asteptat.

La categoria A , am stat 1 luna pentru examen.

Problema cu asteptatul vine acum de la faptul ca se da sala e valabila un an de zile si poti sa te reprogramezi la traseu instant. De cand a intrat in vigoare legea asta, a inceput sa creasca timpul de asteptare, incet si sigur :) 

Edited by Kinkey, 16 September 2016 - 01:02 PM.

#9 mafia01

mafia01

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 67 posts
  • Moto: BMW F650

Posted 16 September 2016 - 01:03 PM

Eu am fost acum 3 saptamani si am dat sala iar când am ajuns la ghiseu pentru programare, mi-au spus ca nu mai au locuri libere pentru anul acesta, dar sa mai incerc peste 1 saptamana ca poate se elibereaza ceva (nu stiu cum s-ar putea elibera, ca nu e ca si cum cineva anunta ca nu se prezinta la traseu). In fine, dupa 1 saptamana m-am dus iar de la prima ora dimineata, am intrebat si am primit acelasi raspuns: ocupat tot anul si sa mai incerc peste 1 saptamana.

In consecinta mi-am facut viza de flotant, am dat deja iar sala si acum am traseu pe 4 octombrie.

#10 Ungureanu Mihai Emil

Ungureanu Mihai Emil

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 8 posts

Posted 16 September 2016 - 01:37 PM

Da..m-am lamurit, deci astept sa fiu sunat, cotactat ptr a ma prezenta din nou la Pipera..:(, asta e, ,,Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul", asfalt uscat tuturor..

#11 einstein1984

einstein1984

pragmatic

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,933 posts
  • Moto: Piaggio Beverly 300ie
  • Numar: nu le numar, de ce?
  • Club: offtopic racers

Posted 16 September 2016 - 02:15 PM

Am auzit ca vrea tariceanu si D+E si vin mai multi politisti sa-l vada, nu mai e loc sa dea si A-ul ca sunt ocupati. 

Da, trebuie

#12 Costin Nitsoc

Costin Nitsoc

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 108 posts

Posted 16 September 2016 - 02:31 PM

Depinde ce poligon/zona si-a ales pentru proba practica, de exemplu eu eram limitat la un singur poligon, din zona unde avea instructorul sediul, 

la acelasi poligon, acelasi instructor, acelasi judet Ilfov cu mine :)

E despre ce zicea colegu' mai sus, uneori "se elibereaza", nu stiu cum dar se pare ca unii au sansa.

Daca pic acum la sfarsitul lui septembrie, probabil voi fi programat iarasi pe undeva prin aprilie, adica cu o luna inainte sa-mi expire scoala.

Clar e caz de viza de flotant prin cine stie ce colt de tara unde au si poligon. 

In curand se va ajunge sa dai traseul la un an de la data la care ai luat sala. Noroc ca banii de permis iti sunt ceruti inainte, practic imprumuti statul cu 65 de lei pe un termen de la minim cateva luni la 1 an, poate si mai mult.

#13 Ungureanu Mihai Emil

Ungureanu Mihai Emil

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 8 posts

Posted 16 September 2016 - 02:54 PM

Sa speram ca anul acesta luam examenul:(, doar nu suntem atat de ghinionisti:), ca daca imi expira scoala turbez :tempted:

#14 razzvan

razzvan

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 11 posts
  • Moto: Kawasaki Vulcan S

Posted 16 September 2016 - 02:58 PM

Se mai elibereaza cate un loc la poligon+traseu, cateodata, nu-mi explic nici eu cum. Eu am dat sala anul asta la inceputul lui mai, stiam de la colegi ca la traseu sunt locuri libere de abia in iulie, de altfel asa mi-a spus si politistul care facea programarile, si - surpriza - cand a interogat sistemul i-a aparut un loc liber peste 1 saptamana! Programat, luat examenul, am avut bafta, ce sa spun!

#15 Pandy

Pandy

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 223 posts
  • Interests:Fotografia, ciclismul, motociclismul.
  • Moto: Yamaha FZS600
  • Numar: B89CDK

Posted 16 September 2016 - 03:26 PM

Sau se suplimenteaza. Spre exemplu pentru saptamana viitoare, 20-21, s-au suplimentat locurile.

#16 Ungureanu Mihai Emil

Ungureanu Mihai Emil

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 8 posts

Posted 16 September 2016 - 04:00 PM

Pai si cine stie decat organul daca s-a eliberat s-au nu locurile...se presupune ca ar trebui sa mergi la ei de cel putin 2 ori pe saptamana...in puuii mei...mai si muncim...:(

#17 XaeL

XaeL

pârș pe doo' roți

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,781 posts
  • Moto: Honda NC700SA
  • Numar: prin marinimia DRPCIV
  • Club: poate cand ma fac mare

Posted 16 September 2016 - 04:52 PM

Saluatare dragi colegi, incep prin a ma plange despre sistemul de c...din departamentul politiei din Pipera, respectiv azi am fost sa ma reprogramez ptr traseu cat a, trecem peste cozi, ...ajung la ghiseu si: politistul...tot pentru A?, eu mirat, de ce ma intrebati?, pai nu mai sunt locuri, mama...mi-a picat fata, ok si ce-I de facut in situatia asta?, face omu cerere catre d-nul Comandat suprem pentru a-mi da permisiunea sa dau examen in 2016, nu in 1 saptamana, 1 luna...2-3...

In consecinta astept sa fiu sunat pentru a ma prezenta pentru reprogramare... :(

Intrebarea este pot sa dau examenul in alta loc?, putem face o petitie pentru sistemul de c...din politie?

Mihai

welcome to Romania. situatia e cunoscuta, s-au dat materiale si la televizor despre cozile din Pipera. Nu stiu daca au pus accentul si pe perioada de asteptare pt programarea examenului practic. Poti scrie mailuri pe la televiziuni si vezi ce se intampla. Petitiile vor ajuta fix deloc, doar daca vrei sa ingrosi teancul deja existent si ignorat.

Ori sunt multi candidati, ori da fiecare de 2-3 ori pana ia, ori sunt putini examinatori.

Eu toamna trecuta am fost programat cam intr-o luna fata de sala. Vezi daca se prelungeste perioada de examinare, in 2015 s-au intins pana in jumatatea lunii decembrie pentru ca a permis vremea (adica nu a nins). Daca ninge mai devreme poti avea si surpiza inversa, sa se amane pentru pirmavara unii care ar fi trebuit sa dea in toamna.

....castigator la categoria "sinteza zilei"....

Ai prioritate cand ti se da.

#18 einstein1984

einstein1984

pragmatic

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,933 posts
  • Moto: Piaggio Beverly 300ie
  • Numar: nu le numar, de ce?
  • Club: offtopic racers

Posted 19 September 2016 - 10:47 AM

Daca 60% din candidati pica examenul si banui ca se si intorc... de aia e coada. 

Edited by einstein1984, 19 September 2016 - 10:48 AM.

Da, trebuie

#19 Costin Nitsoc

Costin Nitsoc

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 108 posts

Posted 19 September 2016 - 12:30 PM

cei care pica se intorc cand le vine randul (adica dupa alte 2-3 luni de asteptare), nu? ca nu cred ca au prioritate in fata celor care dau pentru prima oara.

din ce am mai citit si eu intr-o petitie online impotriva directiei cu pricina, e vorba de sistemul legal, practic, sunt multi candidati care isi depun dosarul din timp, isi rezerva loc la traseu si apoi dau sala f aproape de traseu. cica problema ar aparea cand astia pica sala iar locurile de la traseu devin vacante...

Acum nu stiu daca asa e pentru ca pe mine m-au programat la traseu dupa ce am dat si luat sala....

insa cei care pica la examenele care au mai ramas pe anul asta, cel mai probabil vor avea sansa sa dea iar prin primavara lui 2017...

#20 XaeL

XaeL

pârș pe doo' roți

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,781 posts
  • Moto: Honda NC700SA
  • Numar: prin marinimia DRPCIV
  • Club: poate cand ma fac mare

Posted 19 September 2016 - 12:38 PM

cei care pica se intorc cand le vine randul (adica dupa alte 2-3 luni de asteptare), nu? ca nu cred ca au prioritate in fata celor care dau pentru prima oara.

din ce am mai citit si eu intr-o petitie online impotriva directiei cu pricina, e vorba de sistemul legal, practic, sunt multi candidati care isi depun dosarul din timp, isi rezerva loc la traseu si apoi dau sala f aproape de traseu. cica problema ar aparea cand astia pica sala iar locurile de la traseu devin vacante...

Acum nu stiu daca asa e pentru ca pe mine m-au programat la traseu dupa ce am dat si luat sala....

insa cei care pica la examenele care au mai ramas pe anul asta, cel mai probabil vor avea sansa sa dea iar prin primavara lui 2017...

anul trecut nu erai programat la traseu fara sa fi trecut sala. nu cred ca s-a schimbat ceva

....castigator la categoria "sinteza zilei"....

Ai prioritate cand ti se da.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status