Sari la conținut

Un pic de ajutor


ToyBoy
 Share

Postări Recomandate

Salutari la toata lumea,

Am si eu nevoie de un pic de ajutor. (in Ploiesti)

Trebuie sa lipesc suportul ce tine computerul de bord la un kawasaki 636. modelul este 2003-2004 si nu gasesc piesa pe nicaieri, de aceea recurg la varianta romaneasca (poxipol) :)

 

Este cineva care se pricepe si poate sa ma ajute sa o scot cat mai bine?

atasez cateva poze cu piesa.

 

Bineinteles, berea si cinstea sunt subintelese :)

Contact: 0720113592 / vladbudar@yahoo.com

 

post-55492-0-94782600-1473841286_thumb.jpg

 

post-55492-0-24792300-1473841306_thumb.jpg

 

post-55492-0-54940800-1473841326_thumb.jpg

 

post-55492-0-24491300-1473841342_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred sa tina poxipolul... mai curand lipit cu ciocanul de lipit incins, tras plasticul sa se imbine la crapaturi si pusa plasa metalica, incinsa cu pistolul si infipta in plastic, pe spate/interior/unde nu se vede. Sau, in loc de plasa, "cusut" cu sarma... gaurele si bagata sarma de cupru/aluminiu, incinsa la randul ei cu pistolul de lipit ca sa intre in plastic. La final finisat si vopsit in negru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti incerca cu Bison Epoxy Metal (Bicomponent). Eu am lipit doua carene cu el si pentru moment pare ok. Conform specificatiilor de pe ambalaj, daca este destul de puternic pentru a repara cutite si angrenaje de metal cred ca tine si niste piese amarate de plastic :)

 

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt prea multe crapaturi si sta foarte tensionat, ma gandeam sa lipesc fiecare crapatura pe rand.

La dezmembrari nu gasesc si nici pe e-bay sau aliexpress. Carenele sunt pe drum din china, dar bucata asta nu o gasesc pe nicaieri...

Daca se incumeta cineva sa ii dau piesa sa o repare, fac cinste :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate vad eu, chestia asta se desface in doua si mai apoi ai acces pe ambele fete ale plasticului? E mai greu cu crapaturile de pe muchie, insa se rezolva...


Daca da, ia-ti un pachet de capse si incinge-le pe aragaz cu un patent si intareste chestia asta la fiecare crapatura. Am facut asa ceva la un plastic recent (tot al unui coleg de pe forum) si a iesit ok, inclusiv estetic. In principal te-as fi putut ajuta, insa chiar stau prost cu timpul in urmatoarele 2 saptamani... Daca nu rezolvi intre timp, da-mi un PM pe saptamana viitoare sa vedem... Iti platesti doar curierul, eu nu am nevoie de nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Banzay,

ideea cu capsele este buna, daca gasesc unele mai zdravene.

materialul este din polipropilena si nu stiu cat de bine adera poxipolul pe el.

am gasit si piesa originala dar costa 130 euro.....asa ca mai bine ma pun pe treaba :)

asfalt uscat si profitati de zilele aste frumoase de sfarsit de sezon.

daca mai aveti si alte idei, sunt binevenite, eu ma apuc de piesa abea in weekend.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut ceva timp liber astazi si am incercat cu niste capse in punctele cheie si poxipol (slefuita piesa in prealabil cu smirghel pentru aderenta mai buna).

Rezultat neasteptat cat de Bine s-au fixat. Mai intai am desfacut-o in 2 bucati si am reparat o parte. Maine sper sa o asamblez complet si sa o finisez cu un polizor fin, apoi vopsea (sprey negru-mat).

Daca cineva se mai loveste de problema asta, recomand solutia aceasta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca se poate, desfa-l. Ia niste sarma de aluminiu de 1-1.5 si roteste 2 bucati de sarme sa iasa ceva carliontat. Tai din sarma asta dubla bucati de 1.5-2 cm, incalzesti cu lampa de gaz pana ce se inroseste, si bagi in plasticul pus la loc cu mana unde este rupta si sufli un pic pana ce se intareste plasticul. Pui cate bucati crezi ca trebuie, si va arata ca o cusutura. Eventual daca nu a iesit perfect pe exterior, poti sa slefuiesti, chituiesti si sa vopsesti. Am lipit o gramada de carenaj cu metoda asta pe motoare, scutere si bare de masini.

 

Ar merge si cu poxipol, dar asta mi se pare mai robust. Ti l-as face cu placere dar sunt din Mures.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In continuare, cine ma poate ajuta sa montez si eu un set de carene pe moto, astăzi după ora 16? (Kawasaki 636, in ploiesti)

Berea este la rece deja :)

Codița am reușit sa o montez singur dar la restul, mai am nevoie de o pereche de mâini :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare

Cand mai ai nevoie de reparatii la motocicleta, incearca pe la noi, Inclusiv reparat plastice cu rasina epoxidica, reparat carene ( in cazul tau, montat de carene )

https://www.facebook.com/pages/TES-MOTO-Garage/1198369163520042

Spor la treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...