Jump to content

Iubim 2 Roti 2
Photo

Primele curbe serioase pe 2 roti le-am facut in August pe Transfagaras

Transfagarasan Kawasaki ER6-N Romania

• Please log in to reply
51 replies to this topic

#21 bang-bang

bang-bang

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 149 posts
  • Moto: Honda d'naia cu strungareata
  • Numar: prea lung
  • Club: No way

Posted 05 September 2016 - 06:26 PM

Ce sar oamenii de parca i-a obligat cineva sa se uite . baga 10X speed la filme :) o sa faci senzatie :)

Motorcycle friendly : www.doualumi.com

#22 Starcream

Starcream

nebun de negru

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,899 posts
  • Interests:Faster, faster, until the thrill of speed overcomes the fear of death.
  • Moto: n-am, sunt sărac :(

Posted 05 September 2016 - 07:56 PM

Va salut!

M-am uitat cu prietena mea la filmulete.

Zice ca mergi ca o domnisoara...

Quo vadis?

#23 Dracon

Dracon

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 111 posts

Posted 05 September 2016 - 08:02 PM

Ce aveti maicilor cu omu'? Injura, ok, putea sa se abrina daca tot stia ca pune pe utub' altfel omu a zis-o de cateva ori ca e prima oara pe curbe si ni stie daca a facut bine ca a mers singur. Invata.... Plm! Mai bine acolo decat pe tastatura, in afara de faptul ca nu stie si nici nu a pretins ca stie nu se da agresiv, nu exagereaza... INVATA! Bravo cwoaie (ca sa te parafrazez). Mai baga pe masura ce inveti ca sa se linisteasca maicile

Edited by Dracon, 05 September 2016 - 08:03 PM.

#24 zahei

zahei

Vatman grabit

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,004 posts
  • Interests:interventii chirurgicale: 5
    fracturi: 7
    tije titan: 2
    placute titan: 1
    suruburi: 4
  • Club: Gloria Brotherhood

Posted 05 September 2016 - 09:05 PM

un incepator care iese sa invarta roata pentru prima data in afara orasului, nu e nimic spectaculos. un incepator care iese dupa 2 ani din oras cu motoreta, si mai face si super montaje din mersul stil troleibuz, wtf? ce a facut doi ani, a vrajit fetele la cafenea, a turat-o la semafoare? despre ce motociclist vorbim aici? poate nu avem toate datele problemei si ne lamureste el. speța e inca in atentia oamenilor de stiinta, inca analizeaza :)

#25 Dracon

Dracon

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 111 posts

Posted 05 September 2016 - 09:30 PM

Foarte bine ca nu a iesit daca nu s a simtit in siguranta. Eu am iesit in prima saptamana dupa ce mi am luat permisul catre predeal si ma rugam sa fie coloana ca sa nu o provoc eu. 😂 Si a fost...
Mie nu mi se pare nimic anormal, ok, a exagerat putin cu limbajul da plm suntem la manastire?! Mie mi s a parut foarte cinstit ce a facut, ce a scris si cum s a comportat. In loc sa o arda aiurea omul si a luat inima in dinti si a plecat singur! Bravo! Nu toti avem "skill" sau chiar dorinta de a merge la drum lung. Cunosc multi motociclisti carora nu le place la drum si prefera 2 roti in oras sau pana la Snagov cel mult, ce e rau in asta. Preferi retarzi fara permis care omoara babe?! Sau alti retarzi de pe aici care au A2 si vor SS ca sa-l "limiteze" sa avem ce da cu RIP?! Pe bune acum

#26 R4DIKL

R4DIKL

Membru

• Membru
  • Pip
  • 446 posts
  • Moto: Yamaha Tricker XG250, Yamaha XT600E

Posted 06 September 2016 - 05:01 AM

Foarte bine ca nu a iesit daca nu s a simtit in siguranta. Eu am iesit in prima saptamana dupa ce mi am luat permisul catre predeal si ma rugam sa fie coloana ca sa nu o provoc eu. Si a fost...
Mie nu mi se pare nimic anormal, ok, a exagerat putin cu limbajul da plm suntem la manastire?! Mie mi s a parut foarte cinstit ce a facut, ce a scris si cum s a comportat. In loc sa o arda aiurea omul si a luat inima in dinti si a plecat singur! Bravo! Nu toti avem "skill" sau chiar dorinta de a merge la drum lung. Cunosc multi motociclisti carora nu le place la drum si prefera 2 roti in oras sau pana la Snagov cel mult, ce e rau in asta. Preferi retarzi fara permis care omoara babe?! Sau alti retarzi de pe aici care au A2 si vor SS ca sa-l "limiteze" sa avem ce da cu RIP?! Pe bune acum

In sfarsit, a venit si un comentariu pertinent. Prea usor etichetam, clasam oameni, situatii. In privinta limbajului si a modului de manifestare nimic de comentat. Se incadreaza in context. Ganditi-va ca: prima tura mai serioasa, singur, pe alocuri vreme rea... Ce ati fi vrut, sa citeze din Istoria Religiilor? Lasati omul in pace si faceti o spovedanie adevarata, sa vedem cat de virtuosi mai sunteti atunci. Inca o data felicitari pentru curaj.

#27 9470m

9470m

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 238 posts
  • Moto: 1992 Kawasaki GPZ 500S

Posted 06 September 2016 - 08:17 AM

OP: Absolut orice ai zice/prezenta/ comenta aici o sa se gaseasca one-up-eri care sa zica cum au facut ei mai gros, mai lung, mai adanc si mai repede. Nu te agita, repeta drumurile de gen si o sa vina de la sine. 

Curba stransa...no es buenoooo 

#28 JUST4TNT

JUST4TNT

....................

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,180 posts
  • Moto: VN900

Posted 06 September 2016 - 08:27 AM

. Inca o data felicitari pentru curaj.

Ce curaj ? Despre ce vorbim aici ? S-a dat omul cu moto din dotare , ai nevoie de 3 bilute pt asta ? ...  A iesit din oras pina pe TF , nu a facut turul Africii pe moto .

Nu are nimeni nimic cu el , poate sa se filmeze si cand face dus si apoi sa isi puna filmele pe youtube. Dar daca ai facut un filmulet submediocru din toate punctele de vedere , macar evita sa scrii asta :

Daca v-a placut si vreti sa ma sustineti, o puteti face printr-un Subscribe si Like in paginile aferente.  :06Biker:

Facebook is like a jail. You sit around, waste time, have a profile picture, write on walls and get poked by guys you don’t really know.

#29 R4DIKL

R4DIKL

Membru

• Membru
  • Pip
  • 446 posts

Posted 06 September 2016 - 08:55 AM

Ce curaj ? Despre ce vorbim aici ?

Despre curajul de a parasi zona de confort, de a aborda un traseu pretentios pentru cineva care nu a mai practicat astfel de drumuri, de a pleca singur la drum etc. Sa inteleg ca tu te-ai dat cu genunchiul pe jos dupa ce ai iesit din poligon si te-ai vazut cu plasticul in buzunar? Eu zic ca pentru orice exista un inceput, iar acel inceput nu trebuie inhibat, blamat, marginalizat, chiar daca este un semi esec (ceea ce la el nu este cazul). Inca o data, sa fim mai toleranti si sa privim lucrurile nu din perspectiva unui experimentat, ci a unuia care simte pentru prima oara adrenalina la nivel maxim.

#30 JUST4TNT

JUST4TNT

....................

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,180 posts
  • Moto: VN900

Posted 06 September 2016 - 09:04 AM

Despre curajul de a parasi zona de confort, de a aborda un traseu pretentios pentru cineva care nu a mai practicat astfel de drumuri, de a pleca singur la drum etc. Sa inteleg ca tu te-ai dat cu genunchiul pe jos dupa ce ai iesit din poligon si te-ai vazut cu plasticul in buzunar? Eu zic ca pentru orice exista un inceput, iar acel inceput nu trebuie inhibat, blamat, marginalizat, chiar daca este un semi esec (ceea ce la el nu este cazul). Inca o data, sa fim mai toleranti si sa privim lucrurile nu din perspectiva unui experimentat, ci a unuia care simte pentru prima oara adrenalina la nivel maxim.

Poate gresesc , dar din ce am vazut , parerea mea e ce omul a fost mai interesat sa faca un filmulet ( comentarile/injuraturile s-au vrut a fi funny) pt a primi like-uri si a avea subscriberi la canalul de youtube , decat de placerea de a se da cu moto . 

Facebook is like a jail. You sit around, waste time, have a profile picture, write on walls and get poked by guys you don’t really know.

#31 florinelu07

florinelu07

UFU

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,666 posts
  • Moto: XL650V; ZX550A; Mobra 50;

Posted 06 September 2016 - 09:24 AM

Foarte bine ca nu a iesit daca nu s a simtit in siguranta. Eu am iesit in prima saptamana dupa ce mi am luat permisul catre predeal si ma rugam sa fie coloana ca sa nu o provoc eu. Si a fost...

Deci nici tu nu ai skill......

Ai prioritate cand ti se da.

#32 Figment

Figment

ಠ_ಠ

• Super Membru
  • PipPip
  • 603 posts
  • Moto: Triumph Tiger 800 XC, Yamaha WR250R

Posted 06 September 2016 - 10:23 AM

L-ati luat cam tare. Omul poate se simtea putin (mai mult) nesigur pe el, fiind prima iesire mai serioasa, de unde si injuraturile care presupun ca ajuta la concentrare. Nu m-am uitat integral la clipuri, dar mi se pare o iesire normala de incepator. Eu ii dau 5 stele din 7. 

favicon_50.png Moto Report - Aplicație iOS (Android e pe vine) de mentenanță moto

#33 iaco

iaco

h8er

• Membru
  • Pip
  • 255 posts
  • Moto: F4i

Posted 06 September 2016 - 10:37 AM

Poate gresesc , dar din ce am vazut , parerea mea e ce omul a fost mai interesat sa faca un filmulet ( comentarile/injuraturile s-au vrut a fi funny) pt a primi like-uri si a avea subscriberi la canalul de youtube , decat de placerea de a se da cu moto . 

Si mie mi-a lasat aceeasi impresie. Cred ca era mai bine sa se concentreze pe abordarea virajelor, in loc sa povesteasca drumul pentru "fani"

#34 R4DIKL

R4DIKL

Membru

• Membru
  • Pip
  • 446 posts

Posted 06 September 2016 - 11:04 AM

L-ati luat cam tare. Omul poate se simtea putin (mai mult) nesigur pe el, fiind prima iesire mai serioasa, de unde si injuraturile care presupun ca ajuta la concentrare. Nu m-am uitat integral la clipuri, dar mi se pare o iesire normala de incepator. Eu ii dau 5 stele din 7. 

De acord.

» Post actualizat in 06 Sep 2016 09:06

Si mie mi-a lasat aceeasi impresie. Cred ca era mai bine sa se concentreze pe abordarea virajelor, in loc sa povesteasca drumul pentru "fani"

Cred ca este doar o stare de spirit. Si mie mi se intampla sa vorbesc singur cand sunt pe moto, chiar daca nu inregistrez intotdeauna.

#35 Lucian_M

Lucian_M

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 910 posts
  • Moto: Suzuki DL650 V-strom
  • Numar: gaurit
  • Club: -

Posted 06 September 2016 - 11:16 AM

Intru de acasă pe pc, îs și eu curios. Am făcut TA și TF în două zile consecutive, cu soția și bagaj după mine, experiență... cât am putut aduna de pe 18 aprilie in vreo 6000 km. Dar tot nu m-am dat cu poponeata de pamant în gen "io-te ce tare îs eu".
Ca o completare: ambele Trans-uri le-am făcut pe frig, cu ploaie si vânt.

Edited by Lucian_M, 06 September 2016 - 11:20 AM.

Detest citatele și pe cei rămași în pană de idei.

#36 Dracon

Dracon

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 111 posts

Posted 06 September 2016 - 12:59 PM

Deci nici tu nu ai skill......

Nu mister eu nu am skill, eu merg pe motocicleta, >15.000 km/an. Si nu pun pe motoretism.ro, pe facebook and othe shit laudandu-ma cu asta. O fac pt ca mi place la drum lung in tara si in afara. O fac pt ca pot, pt ca uneori imi permite timpul si uneori imi permit financiar. O fac pentru ca am mers la cursuri de perfectionare, am citit tot ce am gasit pe net si nu numai. Skill-ul e pentru "show-off"!! Motociclismul in siguranta e pentru cei ce inteleg ce inseamna sa mergi de placere, sa te intorci la familie, sa mai faci ghidusii atunci cand traficul iti permite etc. nu sunt vreun calugar, am luat si eu amenda de viteza pe moto, ma "dau" si eu pe curbe mai "smuls" atunci cand e loc, mai o dunga continua mai un demaraj in forja... Plm, d'ale noastre. Dar intotdeauna ma
Intorc acasa!!! Poate obosit, poate usor stresat de trafic si uneori nervos dar la sfarsitul zilei cand ma dau jos de pe motor sunt fericit si bucuros! Asta nu inteleg "riderii" de oras cu "skill" care baga gaz de 20RON sa se dea pe o roata la Arc si pe Magheru.

PS: pe transalpina cand am mers, in al doilea sezon de motociclist, ma rog nu eram motociclist, aveam max 4000 km la bord abia stiam sa pun benzina. Am strans din cwr, m-am concentrat si m am bucurat de drum si de prietenii cu care eram. Acum rad de mine pt drumul ala. La fel si baiatul asta, peste 3 ani o sa l umfle rasul cand o sa se uite la filmulete.
» Post actualizat in 06 Sep 2016 11:11
PPS: anul asta nu am facut decat 10k de km... Nu am avut timp, toti in tara, 95% la drum lung. Peste 2 sapt plec in tura de RO de 2200km. O sa pun poze si filmulete, promit sa nu injur! 😂😂😂

Edited by Dracon, 06 September 2016 - 01:09 PM.

#37 R4DIKL

R4DIKL

Membru

• Membru
  • Pip
  • 446 posts

Posted 06 September 2016 - 01:14 PM

Nu mister eu nu am skill, eu merg pe motocicleta, >15.000 km/an. Si nu pun pe motoretism.ro, pe facebook and othe shit laudandu-ma cu asta. O fac pt ca mi place la drum lung in tara si in afara. O fac pt ca pot, pt ca uneori imi permite timpul si uneori imi permit financiar. O fac pentru ca am mers la cursuri de perfectionare, am citit tot ce am gasit pe net si nu numai. Skill-ul e pentru "show-off"!! Motociclismul in siguranta e pentru cei ce inteleg ce inseamna sa mergi de placere, sa te intorci la familie, sa mai faci ghidusii atunci cand traficul iti permite etc. nu sunt vreun calugar, am luat si eu amenda de viteza pe moto, ma "dau" si eu pe curbe mai "smuls" atunci cand e loc, mai o dunga continua mai un demaraj in forja... Plm, d'ale noastre. Dar intotdeauna ma
Intorc acasa!!! Poate obosit, poate usor stresat de trafic si uneori nervos dar la sfarsitul zilei cand ma dau jos de pe motor sunt fericit si bucuros! Asta nu inteleg "riderii" de oras cu "skill" care baga gaz de 20RON sa se dea pe o roata la Arc si pe Magheru.

PS: pe transalpina cand am mers, in al doilea sezon de motociclist, ma rog nu eram motociclist, aveam max 4000 km la bord abia stiam sa pun benzina. Am strans din cwr, m-am concentrat si m am bucurat de drum si de prietenii cu care eram. Acum rad de mine pt drumul ala. La fel si baiatul asta, peste 3 ani o sa l umfle rasul cand o sa se uite la filmulete.
» Post actualizat in 06 Sep 2016 11:11
PPS: anul asta nu am facut decat 10k de km... Nu am avut timp, toti in tara, 95% la drum lung. Peste 2 sapt plec in tura de RO de 2200km. O sa pun poze si filmulete, promit sa nu injur!

:10:   :mexicanwave:

#38 andrei gras

andrei gras

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 726 posts
  • Moto: r1200r dohc

Posted 06 September 2016 - 03:40 PM

Gata s-a rezolvat.am tras eu niste sfori ,am dat citeva telefoane si pina simbata vor asfalta tot transfagarasanul .dar nu te duce weekend-ul asta .trebuie sa mai vb cu astia de la salubritate sa dea cu matura in padure sa adune tot pietrisul care ar putea sa ajunga pe strada.ai grija in curbe daca sunt prea strinse sa nu se opreasca motorul si sa cazi de pe motocicleta.ps.ca sa nute superi pe mine pentru comentarii rautacioase m-am abonat a canalul tau de youtube .serios. acum lasind gluma la o parte incalta mobra cu ceva bun pr4 de preferat ,baga aer cit trebuie si dai gaz aasfaltul este alunecos in general in orase din cauza prafului si lichidelor scurse de la masini .sa sti ca ai aderenta destula si pe ploaie .singurul lucru care poate destabiliza motoreta pe ploaie nu e nisipul sau mizga esti tu.asa ca baga gaz fara frica.nu 140 pe tf da nici 30km/h.iti mai astept filmulete

#39 Razvan_01

Razvan_01

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 54 posts
  • Interests:Motorcycles
  • Moto: Honda CBR F4i

Posted 06 September 2016 - 09:27 PM

Bine zis, mai bine sa mergi prudent dupa 2 ani decat sa te dai mare smecher dupa 2 luni

#40 Geo_ZGA

Geo_ZGA

etern incepator

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 5,547 posts
  • Moto: Viroguta de-un sfert, Vacadero de-o mie
  • Numar: da
  • Club: Totenkopf Division

Posted 07 September 2016 - 08:13 AM

Sa zici ms ca nu te-ai intalnit cu colegii reisari, care se dau cu genunchiul jos pe contrasens :))

In alta ordine de idei... prea multe pooli, prea multa panica. Poate nu trebuia sa te duci direct pe tf, ai alte N drumuri virajate si mai putin circulate, mai scurte, mai usoare... da, mergi ca o domnisoara, total nesigur pe tine, dar e de inteles daca-s primele curbe, lasa ca le inveti (poate).

Baga niste teorie despre countersteering si mutarea corpului pe mobra si pune-o in practica usor, usor, sa-ti fie ceva mai usor pe curbe. Anvelope bune, frane, benzina si timp sa fie. Ai o mobra usurica si manevrabila, esti singur, n-ar trebui sa fie chiar atat de greu.

Lasa filmuletele (nu inseamna sa nu te filmezi, e ok sa vezi dupa aceea ce greseli ai facut) si mergi concentrat la drum.

Arbeit macht frei

Also tagged with one or more of these keywords: Transfagarasan, Kawasaki, ER6-N, Romania

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status