Sari la conținut

Postări Recomandate

Iata-ma intors acasa dupa prima mea experienta serioasa pe doua roti in afara Bucurestiului. Din punct de vedere al integritatii corporale sunt ok. Toate oasele sunt la locul lor iar pielea o am intreaga pe 100% din suprafata corpului. Totusi, m-am ales cu o raceala de zile mari. De ieri, de cand m-am intors, o tin incontinuu cu paracetamol si nurofen, dar asta este, un tribut tot trebuia platit.

Lasand la o parte acest mic amanunt (pe care sper ca o sa-l trec cu bine) a fost o tura exceptionala din care am invatat multe, si in privinta moto dar si ca experienta de viata. Cand am cumparat XT-ul stiam ca nu l-am luat pentru touring, ci mai degraba pentru iesiri ocazionale pe langa Bucuresti. Ei bine, la drumul asta am constatat ca o astfel de mobra te poate aduce la exasperare pe autostrada. Pana pe la 110-115 era relativ ok, dar peste aceasta viteza se destabiliza groaznic din cauza vantului si mai ales din cauza camioanelor care genereaza turbulente. Dansam pe asfalt de parca eram la "Dansez pentru tine" dar fara spectatori. Cel mult, soferii din spatele meu s-ar fi putut intreba daca eram beat sau daca cunosc ca linia dreapta e... dreapta, nu franta. Altfel, pe nationale/judetene/comunale/off road mobra s-a comportat exceptional. Au fost cateva treceri cu lipsa asfalt sau plombe, ceea ce-i determina pe colegii intalniti pe traseu sa incetineasca rau de tot ca sa evite neplacerile, insa caprita mea s-a simtit in elementul ei. Natural ca pe on road aveam dezavantaj, dar cum eu nu tineam sa dobor vreun record ci sa ma bucur de o iesire cu happy end, am ignorat acest lucru. Sigur ca am fost depasit dar am si depasit la randul meu si nu putine vehicule, moto sau auto. Cel putin nicio masina nu a reusit sa ma faca sa raman in spatele ei, desigur, daca imi permiteau conditiile de depasire. In mod previzibil am fost nevoit sa incalc si cateva reguli de circulatie, dar asta este, daca un nene se pozitiona cu 40 in fata mea nu puteam sa stau si sa numar copacii de pe langa drum... Mai o linie continua, mai un 70 in localitati, stiti voi, micile noastre pacate...

In rest, vreme extraordinara (mare noroc pe capul meu) si privelisti de vis...

Poze nu am facut decat cateva, fara mare relevanta, dar am filmat aproape tot drumul. Spun aproape pentru ca inainte de Ranca cu vreo 5-10 Km camera s-a blocat, probabil de la trepidatiile din mufa de alimentare sau habar nu am. Cert este ca toate urcarile in ac de par le-am pierdut, unde au fost cateva situatii tragi comice. Doua masini carora li s-au oprit motoarele in rampele alea nasoale, magari (d'aia adevarati) care stationau exact in apexul curbei etc. Una peste alta, in afara faptului ca am fost foarte mirat cand am constatat ca la un moment dat a trebuit sa retrogradez in treapta 1 pe cateva urcari (chiar, voi ati facut asa?) totul a fost ok.

Daca sunt doritori de detalii va stau la dispozitie. Filmulete nu postez decat daca este cerere.


Afalt uscat tuturor si multumiri pentru toate sfaturile extrem de utile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca te-ai intors intreg.

In legatura cu raceala, ti s-a atras atentia ca in perioada asta pot fi si zero grade sus. Dar nu moare nimeni dintr-o raceala.

Si da, daca vrei sa se miste mobra sprinten pe iesirile din acele de par, trebuie cateodata sa-i dai "a-ntaia". Mai ales daca inainte de curba ai redus serios viteza din diverse motive (nisip, masini, magari sau altele).

Drumuri bune in continuare.

 

PS Poate lipeste cineva topicul asta de celalalt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ciudat cu raceala, eu de cind merg cu motoreta (3 ani) nu am mai racit; dar fiecare om e alt om.Mi se pare chiar ca expunerea asta prelungita la elemente mi-a fortificat organismul.

Caprele sint sinistre pe drumurile de viteza, ele ar putea dar nu poti tu (sa ramii in sa); foarte pacatoase masinile cu caroserii patratoase (dube, camioane), produc turbulente nasoale in spatele lor, asa ca solutia e sa le depsesti sau sa le lasi sa se duca.

Pe Rinca-Novaci a fost singurul segment de drum in care am fost nevoit sa iau virajele in urcare cu a I-a, acolo sint chiar si 3-4m diferenta de nivel intre inceputul si sfirsitul acului de par, daca nu ai inertie suficienta din cauza traficului sau ai iesit un pic de pe trasa trebuie sa retrogradezi.

 

Felicitari pentru tura!

Cit a consumat yamahaia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca te-ai intors intreg.

In legatura cu raceala, ti s-a atras atentia ca in perioada asta pot fi si zero grade sus. Dar nu moare nimeni dintr-o raceala.

Si da, daca vrei sa se miste mobra sprinten pe iesirile din acele de par, trebuie cateodata sa-i dai "a-ntaia". Mai ales daca inainte de curba ai redus serios viteza din diverse motive (nisip, masini, magari sau altele).

Drumuri bune in continuare.

 

PS Poate lipeste cineva topicul asta de celalalt.

De imbracat m-am imbracat bine, colanti+bluze termice, apoi piele de sus pana jos. Guler, cagula polar. Suspectez ca am fost prea bine imbracat, am transpirat, apoi la popasuri in loc sa ma schimb am ramas asa. Dupa care calareala din nou si asta a fost. Multumesc pt explicatii.

» Post actualizat in 11 Sep 2016 22:48

Ciudat cu raceala, eu de cind merg cu motoreta (3 ani) nu am mai racit; dar fiecare om e alt om.Mi se pare chiar ca expunerea asta prelungita la elemente mi-a fortificat organismul.

Caprele sint sinistre pe drumurile de viteza, ele ar putea dar nu poti tu (sa ramii in sa); foarte pacatoase masinile cu caroserii patratoase (dube, camioane), produc turbulente nasoale in spatele lor, asa ca solutia e sa le depsesti sau sa le lasi sa se duca.

Pe Rinca-Novaci a fost singurul segment de drum in care am fost nevoit sa iau virajele in urcare cu a I-a, acolo sint chiar si 3-4m diferenta de nivel intre inceputul si sfirsitul acului de par, daca nu ai inertie suficienta din cauza traficului sau ai iesit un pic de pe trasa trebuie sa retrogradezi.

 

Felicitari pentru tura!

Cit a consumat yamahaia?

Asa m-am gandit si eu ca trebuie sa fie. Despre consum in functie de sector: 5,2 pe autostrada+30 km de oras (alimentasem cu 2 zile inainte), 4,2 Corbeni-Cisnadie, 4 Cisnadie-Alba-Sugag, 4,5 Sugag-Rm Valcea.

» Post actualizat in 11 Sep 2016 22:56

Sau, consum mixt: ~4,5, facand media tuturor alimentarilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

c. Una peste alta, in afara faptului ca am fost foarte mirat cand am constatat ca la un moment dat a trebuit sa retrogradez in treapta 1 pe cateva urcari (chiar, voi ati facut asa?) totul a fost ok.

Tu si socramiu ce va mirati de asta (el era cu masina, dar oricum). Sunt rampe acolo cu 15% si mai mult, in afara de vreo motoreta de stunt mai e nevoie si de 1-a pe acolo, ca nu ai tot cuplul la 2000 de ture ca sa urce dealul.

Editat de einstein1984
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima treapta la masini nu e sincronizata, teoretic trebuie sa te opresti pe loc, sa bagi in 1 si apoi sa pleci de pe loc.

Practic, daca procedezi cu duhul blindetii poti baga intiia din mers, mai ales la o masina mai veche, cu uzuri in cutie.

Daca nu cunost drumul pe acolo te trezesti ca nu ai suficienta viteza la atacarea virajului (e atit de frumos ca mai toata lumea merge gura-casca) si alta solutie nu ai decit prima treapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... Sunt rampe acolo cu 15% si mai mult, in afara de vreo motoreta de stunt mai e nevoie si de 1-a pe acolo, ca nu ai tot cuplul la 2000 de ture ca sa urce dealul.

 

Asa este, deci nu am fost eu defect cand am procedat asa...

» Post actualizat in 12 Sep 2016 13:02

Vremea la munte cum a fos?cat de racoare?daca ai fost un weekend, car de aglomerat a fost?ma bate gandul sa fac si eu o iesire la sfarsit de sezon.

Vremea a fost splendida. Am intrat pe la 10 si ceva pe TF si pe la 9:30 pe TA. Am avut ceva emotii gandindu-ma ca dau peste portiuni umede, chiar cu mazga, dar nu a fost cazul. Doar in zonele impadurite am avut grija sa nu fortez norocul in curbe si le-am abordat prudent dar nu cu viteza melcului. Insa, pe masura ce inaintam in calendar este posibil sa nu mai fie asa. Luna septembrie se anunta in continuare frumoasa dar la munte nu e valabila prognoza pe 3 zile.

» Post actualizat in 12 Sep 2016 13:03

Aglomeratie nu prea. Eu am plecat din Buc. joi si m-am intors sambata.

» Post actualizat in 12 Sep 2016 13:10

Sa va mai spun o faza legata de surprize in trafic. Ca am intalnit 2 turme de oi, vaci, magari a fost cum a fost, dar la un moment dat, din departare se profila o turma mai mica, de oi, credeam eu. M-am apropiat incet si ce sa vezi, langa 2 ciobani mergeau tacticos cel putin 10 caini, avangarda la o turma aflata la cateva sute de metri mai in spate. Am inghitit in sec si am stationat cuminte pana cand m-au depasit. Nu m-au bagat in seama si ma gandeam ce diferenta intre cainii de la turma si javramentele din orase. Erau aliniati de parca formau o unitate de comando.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-au bagat in seama si ma gandeam ce diferenta intre cainii de la turma si javramentele din orase. Erau aliniati de parca formau o unitate de comando.

Am impresia ca tu nu prea ai mers pe munte. Ai fi vazut adevarata fata a ciobanescului romanesc, de toate rasele. Niste animale salbatice comparativ cu maidanezii de Bucale. Aia cu care te-ai intalnit tu erau obisnuiti cu soseaua intens circulata. Dar ia sa te intalnesti cu turme pe forestiere! Sa vezi alergatura si clampaneli la picioare. Daca o pui jos esti mancat! La propriu. La fel si perpedes pe poteci alpine. De vreo doua ori era sa ma manance pur si simplu. Iar pe ciobani ii doare la ciomag. Asa ca daca o sa iesi prin zone de munte mai putin circulate nu te baza pe ce ai vazut acum la ciobanesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am impresia ca tu nu prea ai mers pe munte. Ai fi vazut adevarata fata a ciobanescului romanesc, de toate rasele. Niste animale salbatice comparativ cu maidanezii de Bucale. Aia cu care te-ai intalnit tu erau obisnuiti cu soseaua intens circulata. Dar ia sa te intalnesti cu turme pe forestiere! Sa vezi alergatura si clampaneli la picioare. Daca o pui jos esti mancat! La propriu. La fel si perpedes pe poteci alpine. De vreo doua ori era sa ma manance pur si simplu. Iar pe ciobani ii doare la ciomag. Asa ca daca o sa iesi prin zone de munte mai putin circulate nu te baza pe ce ai vazut acum la ciobanesti.

Corect!

Spray-ul cu jet de piper e baza.

Uita-te ce am io pe portbagajul fata de deasupra farului(e negru si mare,cu buton rosu...poza de ieri):

Editat de CRISTIAN 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect!

Spray-ul cu jet de piper e baza.

Uita-te ce am io pe portbagajul fata de deasupra farului(e negru si mare,cu buton rosu...poza de ieri):

Probat vreodata cu adevarat? Nu de alta dar am auzit povesti cum ca mai rau ii enerveaza pe aia de stana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Am impresia ca tu nu prea ai mers pe munte. Ai fi vazut adevarata fata a ciobanescului romanesc, de toate rasele. Niste animale salbatice comparativ cu maidanezii de Bucale. Aia cu care te-ai intalnit tu erau obisnuiti cu soseaua intens circulata. Dar ia sa te intalnesti cu turme pe forestiere! Sa vezi alergatura si clampaneli la picioare. Daca o pui jos esti mancat! La propriu. La fel si perpedes pe poteci alpine. De vreo doua ori era sa ma manance pur si simplu. Iar pe ciobani ii doare la ciomag. Asa ca daca o sa iesi prin zone de munte mai putin circulate nu te baza pe ce ai vazut acum la ciobanesti.

» Post actualizat in 12 Sep 2016 20:44

Ce -mi place cum ai descris lupta cu "catelusii" de la stanele din varf de munti"sa vezi alergatura si clampaneli la picioare ,daca o pui jos esti mancat😆.Nu ma pot opri din ras la cum ai potrivit cuvintele.Aceasta experienta am avut-o si eu cu atv-ul la primele iesiri prin coclauri si ma urcasem cu picioarele pe sa sperand sa nu ajunga cainii pana la mine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect!

Spray-ul cu jet de piper e baza.

Uita-te ce am io pe portbagajul fata de deasupra farului(e negru si mare,cu buton rosu...poza de ieri):

Nu stiu de ce a disparut poza,o incarc inca odata.

Se gaseste de cumparat cu 29 de lei la magazinele vanatoru'&pescaru' sportiv.Si e piper natural.

Probat vreodata cu adevarat? Nu de alta dar am auzit povesti cum ca mai rau ii enerveaza pe aia de stana.

Da,de multe ori deja.Cum unul ia flitul in bot,toti ceilalti se opresc sa vada ce a patit "colegu'".

Intre timp tu-i dai blana... :)

Sau ai sters-o englezeste.

» Post actualizat in 13 Sep 2016 05:11

PS:Mno,amu o reaparut poza la postarea de ieri.

Ufo,nu altceva...

post-41801-0-35324000-1473743159_thumb.jpg

Editat de CRISTIAN 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am impresia ca tu nu prea ai mers pe munte. Ai fi vazut adevarata fata a ciobanescului romanesc, de toate rasele. Niste animale salbatice comparativ cu maidanezii de Bucale. Aia cu care te-ai intalnit tu erau obisnuiti cu soseaua intens circulata. Dar ia sa te intalnesti cu turme pe forestiere! Sa vezi alergatura si clampaneli la picioare. Daca o pui jos esti mancat! La propriu. La fel si perpedes pe poteci alpine. De vreo doua ori era sa ma manance pur si simplu. Iar pe ciobani ii doare la ciomag. Asa ca daca o sa iesi prin zone de munte mai putin circulate nu te baza pe ce ai vazut acum la ciobanesti.

 

De retinut :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce a disparut poza,o incarc inca odata.

Se gaseste de cumparat cu 29 de lei la magazinele vanatoru'&pescaru' sportiv.Si e piper natural.

Da,de multe ori deja.Cum unul ia flitul in bot,toti ceilalti se opresc sa vada ce a patit "colegu'".

Intre timp tu-i dai blana... :)

Sau ai sters-o englezeste.

» Post actualizat in 13 Sep 2016 05:11

PS:Mno,amu o reaparut poza la postarea de ieri.

Ufo,nu altceva...

Merci. Cu prima ocazie imi iau unul. Imi recomanzi o marca, ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci. Cu prima ocazie imi iau unul. Imi recomanzi o marca, ceva?

Pe al meu era un autocolant cu NATO,pe care l-am dat jos.

Vezi sa ceri sa-ti dea din cel cu jet,nu cel ce pulverizeaza.Asta cu jet e din categoria punct ochit-punct lovit la 5 m!!!Si asa e!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...