Jump to content

Photo

Interviu Septimiu Popa - prolog Motor Park 2016

RoSBK Septimiu Popa motociclism viteza motor park

• Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 mau

mau

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 646 posts
  • Moto: Honda
  • Club: SBZ

Posted 30 August 2016 - 09:41 AM

http://www.rosbk.ro/...motor-park-2016

1. Care sunt principalele dvs. provocări pentru etapa de la Motor Park?

Mai întâi fac o salutare către toți riderii din RoSBK , mai ales cei din Ardeal care mi-s mai apropiați și cu care am comunicat mai bine, probabil din cauza accentului :)

Îl felicit pe Mistode pentru aceasta competiție, de fiecare dată când mă văd cu el lucrează la organizarea etapelor, încearcă să dezvolte și să perfecționeze în fiecare zi acest puzzle la care luăm toți parte. Pentru mine este primul an în care particip la etapele RoSBK și al treilea an de când am luat contact cu motociclismul viteza. Despre Motor Park nu pot zice prea multe, pentru noi ca țară un asemenea circuit este un pas mic dar care ne pune pe direcția cea buna și sper să luăm urma țărilor din vest chiar dacă sunt cu multi pași înaintea noastră și la acest capitol. Revenind la întrebare, o prima provocare ar fi să mă obișnuiesc cu asfaltul, ultima etapa pe Hungaroring ne-a familiarizat cu un circuit de Formula 1 în care calitatea asfaltului era ireproșabilă, un adevarat paradis în care fiecare curba era exact ce ne doream. În schimb pe Motor Park lucrurile stau puțin diferit. Probabil cele mai solicitate vor fi suspensiile care vor încerca să facă față. Cred că riderii cu mai multa experiență se vor distanța la mai multe secunde decât pe alte circuite. Eu cel puțin nu cred că o sa mă las dus de val să îmi testez limitele pe un circuit nu prea sigur și voi încerca un condus mai defensiv și mai puțin violent în ideea de a evita o posibilă căzătură. Pe Motor Park am făcut până acum două zile de antrenamente cu motocicleta de concurs și mi s-a părut un asfalt destul de denivelat și prost turnat. Ca și desen mi se pare rezonabil, probabil câteva curbe de viteză ,o legătura mai cursiva între ele și o lățime un pic mai mare a asfaltului l-ar fi făcut mult mai interesant. La capitolul siguranță nu știu ce să zic, dar cred că mai trebuie "să treacă multă apă pe Mureș". Oricum am critica sau lăuda acest circuit , el este ceea ce aveam nevoie, este un pas în dezvoltarea noastră ca și mentalitate în sporturile pe doua și patru roți, este circuitul nostru și trebuie ca toți, spectatori sau concurenți să ne aducem contribuția la dezvoltarea acestui sport.

2. Ce părere aveți despre această idee a etapei comune RoSBK - FRM?

Ideea în sine poate fi bună, aducerea laolaltă a doua campionate românești poate să crească competitivitatea între rideri, să facă o mai mare priză la public. Pe fundal pot fi și probleme organizatorice, cele doua campionate având reguli diferite, mentalități diferite în a organiza și despre cum trebuie să se desfășoare o competiție. Cred că RoSBK-ul este mai libertin și mai "atractiv" pentru rideri din multe puncte de vedere. Noi venim cu un singur scop la circuit, acela de a ne simți bine, de a stabili niște performanțe sportive cât mai bune, de a arăta publicului că și la noi există motociclism de performanță.

3. Cum vi se pare tânăra generație de motocicliști? Care sunt perspectivele ei?

Acum nu prea-mi dau seama care ar fi tânăra generație. Pot zice că fac eu parte din ea că abia anul acesta am început, dar am aproape 30 de ani; sau putem vorbi de Robert Mureșan care e ceva mai tânăr.  Dar cred ca tânăra generație ar trebui să fie acei pitici care poate abia au terminat grădinița, dar ei stau pe mobră câteva zile pe săptămână, fac opturi printre jaloane te dor ochii uitându-te la ei, sunt sprijiniți de familie, au niște grupe la o școala moto unde e plin de alți pitici mari sau mici s.a. Problema e ca nu am văzut cam deloc asta la noi sau poate nu știu eu de ei.

4. Anul acesta suntem la a doua ediție a Grand Prix-ului pe Două Roți, cursa noastră ciclistă de viteză pe circuit. Veți participa și la aceasta? Ce părere aveți de această

Teoretic ca și motociclist ar trebui sa am o bicicleta și să o și folosesc. Din câte am văzut toți piloții de motociclism fac exerciții care solicită și întăresc picioarele.  Am chiar doua biciclete destul de bine aranjate, șterg praful de pe ele de doua ori pe luna și le umflu gumele în caz că ies cu ele. Am un program de șobolan de laptop, ca la biblioteca nu prea mai merge lumea și cred că mă fac de râs dacă vin la cursa de biciclete. Teoretic nu mă consider încă un pilot de motocicletă, având în vedere că singurele antrenamente moto sunt cele de dinaintea curselor iar mersul pe strada nu are nici o treaba cu circuitul. Eu zic că în viitor încerc să îmbrac armura de sportiv sau pilot, sa reușesc să mă antrenez și în afara etapelor, să fac bicicletă mai multa. Deci cu bicicleta am lămurit-o, anul următor vin sa rup asfaltul. O să rup și acum asfaltul dar cu mobra.

Bafta multa tuturor participanților!

septimiu%20popa.jpg

www.asista.cabanova.ro

#2 wtf?

wtf?

Mic ș'al dracu

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,981 posts
  • Moto: Repsol 600RR
  • Club: Moto RC

Posted 30 August 2016 - 11:08 AM

Frumos :) 

sig.png

#3 RRS

RRS

incepator avansat

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,007 posts
  • Interests:my daughter
  • Moto: Loading...
  • Numar: VRG
  • Club: -ul taticilor

Posted 30 August 2016 - 04:38 PM

in sfarsit un interviu interesant

Felicitari si bafta

[HOONIGAN]

#4 JAGI

JAGI

Sustinator

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 7,629 posts
  • Moto: R1 2008
  • Numar: lizing

Posted 31 August 2016 - 01:54 PM

Are multa diplomatie interviul asta.

#5 saian

saian

...

• Super Membru
  • PipPip
  • 652 posts
  • Moto: Suzuki gsxr 1000 k5

Posted 31 August 2016 - 02:46 PM

Da,are diplomatie si bun simt. Felicitari lui.

Asigurari Casco si RCA - 0766.321.955

Also tagged with one or more of these keywords: RoSBK, Septimiu Popa, motociclism viteza, motor park

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status