Sari la conținut

Pentru cei care au fost in Thasos


raluca_carlan
 Share

Postări Recomandate

Pe 4 septembrie as vrea sa plec in Thasos cu cortul pentru 5 zile. As vrea ceva detalii de la cei care au fost acolo:

1. Ce traseu e recomandat din Bucuresti? Traseul acesta poate fi facut cu mobra mea de 125 (ybr yamaha)? Traseu: https://www.google.ro/maps/dir/Bucure%C8%99ti/Camping+Pefkari,+Thasos,+Grecia/@42.5179164,22.9314183,7z/am=t/data=!3m1!4b1!4m13!4m12!1m5!1m1!1s0x40b1f93abf3cad4f:0xac0632e37c9ca628!2m2!1d26.1025384!2d44.4267674!1m5!1m1!1s0x14aee61e7d5e1c7d:0x15ec46a9a39bbdb3!2m2!1d24.600729!2d40.615984

As vrea un traseu fara prea mult "montan". Mobra mea nu are putere, iar la coastele accentuate cam merg cu treapta a 2 a si incurc lumea ... As prefera ceva mai "ses" fara coaste abrupte!

2. Ce taxe de drum (in afara de ferry evident) trebuiesc platite la moto?

3. Este inca cald in perioada asta sau sa ma astept la frig?

4. Vreau sa stau cu cortul la Pefkari. Le-am trimis un mail si mi-au raspuns ca pentru cort nu trebuie rezervare. Pot sa ma trezesc cu vreo surpriza sa nu am unde campa?


» Post actualizat in 25 Aug 2016 00:55

Si intrebarea 5 ca nu ma lasa sa dau edit: Daca nu reusesc sa fac drumul dintr-o bucata, unde as putea dormi o noapte cu cortul in Bulgaria? Undeva intr-un camping cat mai aproape de Grecia?

Editat de raluca_carlan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai de achitat taxa de autostrada care costa 1.9E daca imi amintesc eu bine.

traseul ales de tine e super doar sa stii ca ai de traversat cativa munti dar eu zic ca e ok. pantele nu depasesc cateva grade deci nu cred ca o sa ai vreun fel de problema.

eu cu vstromul fac drumul asta in 7 ore maxim. tu nu ai cum sa faci mai mult de 10 deci stai linistita ca ajungi bine. poti sa pleci mai de dimineata. daca treci granita la noi pe la 6 eu zic ca pana la 6 esti deja in thassos cu 4-5 opriri scurte.

cred ca pe la mijlocul lui Septembrie trag si eu o fuga pentru un weekend prelungit :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseul e ok; ca si taxe mai nou a fost introdusa o taxa de acces in Grecia pe care o platesti la vama si pe autostrada spre Keramoti ai un punct de taxare,

Pentru masina platesti 2.4 euro la fiecare, pentru motocicleta cred ca e mai ieftin, cum zice colegul mai sus.

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca devansezi un pic plecarea poate m-as baga si eu (evident daca nu va incurc).

 

si confirm, la Ruse nu se plateste podul si nici vinieta pe BG

 

PS: recomand o asigurare medicala ceva...totusi se merge cu motoru si nu doar pana la Ruse...

Editat de enemy2day
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma 30 de ani ne plimbam cu Mobra pe Transfagarasan, adica cu 4 CP. Si iata ca ne-am si intors acasa intre timp :). Tu ai 11 CP adica aproape de 3 ori mai mult asa ca nu iti fa griji.

Festina lente si 10-11 ore si ai ajuns.

O haina un pic mai groasa nu strica niciodata

Sa ai la tine un Kit pana moto. (sa faci si o verificare tehnica inainte de plecare)

Distractie placuta!

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseul e ok; ca si taxe mai nou a fost introdusa o taxa de acces in Grecia pe care o platesti la vama

 

sa stii ca eu n-am platit asa ceva acum cateva saptamani si nici n-am vazut pe nimeni sa plateasca ceva la Makaza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa stii ca eu n-am platit asa ceva acum cateva saptamani si nici n-am vazut pe nimeni sa plateasca ceva la Makaza

Am fost acu' 2 saptamani in GR si la trecerea Kulata-Promahonas am platit taxa de drum (banuiesc ca se refera la autostrada nou construita/in constructie care pleaca din granita). S-a introdus de la 01.08.2016. Daca o fi ceva de plata si la Makaza asta este alta treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut eu plimbare prin muntii Greciei cu scuterul de 125 cmc si vreo 6-7 CP si nu am avut probleme decat din cauza benzinei proaste de la niste benzinarii no-name din munti.

Stai linistita ca nu o sa incurci traficul.

Gasesti povestea care sa te motiveze in linkul de mai jos

 

/index.php?/topic/726497-tura-de-o-saptamana-ultra-low-budget/page-3

Editat de mony
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, am fost acum doi ani in Thassos in același camping in care veți mergeai voi, nu se plătește vinieta pe nicăieri si nici taxa de pod la Giurgiu -Ruse . Traseul este cel bun ales de tine si cel mai scurt. In Grecia o sa platesti o taxa de autoatrada care este 1,4 EUR + feribotul. In Thassos îți recomand sa mergi dea lungul o insulei pe partea dreapta a insulei cum mergi către camping, o sa ai parte de un apus foarte frumos si mergi pe lângă mare aproape tot drumul pana la destinație. Nu-ți fa probleme cu puterea Moto, o sa te bucuri altfel de peisaj, o sa vezi. Eu am fost cu un vulcan de 400 cu 30 cp. cu pasager si bagaje pana la refuz. Drum bun!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost acu' 2 saptamani in GR si la trecerea Kulata-Promahonas am platit taxa de drum (banuiesc ca se refera la autostrada nou construita/in constructie care pleaca din granita). S-a introdus de la 01.08.2016. Daca o fi ceva de plata si la Makaza asta este alta treaba

ai de achitat taxa de autostrada care costa 1.9E daca imi amintesc eu bine.

Deci să-nțeleg că pentru bucata de autostradă dintre Komotini și Keramoti se plătește taxă? Dacă da, unde și cum? Se poate plăti cu cardul? :)

 

Plec pe 3 și aș vrea să știu dacă trebuie să am euro la mine pe drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai fost cumva anul trecut in Muntenegru...Kotor?...

Vezi ca ai posibilitate sastai si in Crisi Ammoudia....Camping Golden Beach.......si esti mai aproape de doua plaje superbe...Vathi Beach si Marble Beach...

» Post actualizat in 25 Aug 2016 15:12

Am uitat....10 eur/noapte..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci să-nțeleg că pentru bucata de autostradă dintre Komotini și Keramoti se plătește taxă? Dacă da, unde și cum? Se poate plăti cu cardul? :)

 

Parca auzisem ceva de card, insa nu sunt sigur. Plus ca e motiv de pierdut vremea :) Asa, schimbi si tu de un 10 euroi, ii ai acolo, in 10 secunde ai rezolvat treaba. Grija cu vantul de dupa tarabele astea...

 

Pe aici era parca treaba:

https://www.google.ro/maps/@41.1203556,25.080648,3a,60y,289.1h,78.71t/data=!3m6!1e1!3m4!1surDjLT9K1Ik6t20wS3utvA!2e0!7i13312!8i6656

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci de indicație. Se vede și semnul cu taxele: 1,70€ pentru moto, 2,40€ auto. Prefer să plătesc cu cardul, este mai simplu (adio matematică de clasa a 3-a), mai comod și mai rapid - mai ales când e vorba de valută. Dar se pare că trebuie să-mi iau crăițarii după mine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prefer să plătesc cu cardul, este mai simplu

E o varianta comoda. Eu nu am avut probleme pe unde am fost (si alte tari) si cursul de schimb a fost decent zic eu, nu m-a tzacat banca cum ma asteptam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut@raluca_carlan. Nu stiu ce ritm ai de mers, dar distanta asta o parcurgi in cateva ore bune, 10-12 ore. Eu cu Transalp 600, pasager, bagaje la greu, am facut 620km, de la 8AM-19PM. Este drept, pe autostrada. Am plecat la 8 din Tm si am ajuns la 19 la Tetovo(Macedonia). La fiecare 100km am oprit 10-15 min, sa se dezmorteasca pasageerul, dar asta dupa primii 200km.

Poti pleca pe la 6, si pana seara la 9 ajungi. Daca vrei sa iesi ieftin cu mancarea, faci cumparaturi de la market. La taverna te omoara cu preturile. La fel si benzina, este foarte scumpa, peste 1,35 euro/l pe continent, iar pe insula ajunge si la 1,60 euro/l. In rest, bani pe card, si cash, pe cat posibil sa ai monede, pentru plata autostrazi, daca este nevoie pe ruta aleasa de tine. Eu am mers pe Macedonia, unde se plateste foarte des autostrada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare , eu am plecat la ora 05:00 din buc si am ajuns la ora 20:00 in campingul Pafkari , am fost doua moto si am făcut multe opriri + rătăcire prin Bulgaria :)), important este sa ajungi cu bine si sa te bucuri de peisaj. Campingul Pafkari este aproape de Limenaria o stațiune foarte frumoasa din Thassos . Drum bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci de indicație. Se vede și semnul cu taxele: 1,70€ pentru moto, 2,40€ auto. Prefer să plătesc cu cardul, este mai simplu (adio matematică de clasa a 3-a), mai comod și mai rapid - mai ales când e vorba de valută. Dar se pare că trebuie să-mi iau crăițarii după mine...

Nu se plateste nicio taxa la Makaza! Dupa Komotini, la vreo 10 km de mers pe A, platesti taxa de autostrada, dar nu se poate cu cardul in cazul asta. Pentru Keramoti se iese de pe A spre Chrisoupouli dupa vreo 70 km de mers pe autostrada.

Din Bucuresti pana la Keramoti pe acest drum sunt 570 km. Daca vrei mai scurt cu cca. 20 km, treci pe la Zlatograd, care este tot prin zona.

Vacanta frumoasa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se plateste nicio taxa la Makaza! Dupa Komotini, la vreo 10 km de mers pe A, platesti taxa de autostrada, dar nu se poate cu cardul in cazul asta. Pentru Keramoti se iese de pe A spre Chrisoupouli dupa vreo 70 km de mers pe autostrada.

Din Bucuresti pana la Keramoti pe acest drum sunt 570 km. Daca vrei mai scurt cu cca. 20 km, treci pe la Zlatograd, care este tot prin zona.

Vacanta frumoasa!

 

Merci de info și de idee. Văd că arată bine drumul și pe partea aia. Care ar fi traseul până la Zlatograd? Și de la Zlatograd, tot în jos până la Xanthi și apoi autostradă până la Chrysoupoli? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zlatograd xanti este super drum de MOTO

este plin de curbe si ingust cu masina nu prea este o placere sa mergi

Pe site-ul am fost acolo despre acest drum: drumul intre Zlatograd si apropierea de Xanthi este dificil si foarte sinuos (il pot compara cu Transalpina).

Soseaua are o latime foarte mica (cu greu pot incapea 2 masini) si este formata numai din serpentine.

Daca aveti copii sau persoane care nu reactioneaza ok la serpentine nu recomand folosirea acestui drum spre Grecia.

LE cum scap de galbeneala asta?!?

Editat de raluca_carlan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe acolo ne-am intors anul trecut din Grecia, erau si masini, dar mai multe moto, nu avantajeaza pe nici unii, este drum intotocheat, sinuos, cu urcari si coboriri accentuate, ingust, lung, cred ca am facut 2 ore pe 50 km, apoi in BG pina iesi la DN drumul este foarte prost, cam 30 km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PzKpfW ai acelasi drum pana la Kardzali, dupa care, inainte de Momchilgrad faci dreapta catre Dzhebel pentru Zlatograd. Daca scapi intersectia asta si ramai pe drumul de Makaza, mai gasesti vreo doua iesiri catre Zlatograd.

Cum toata lumea se repede catre Makaza, drumul de Zlatograd e mai liber si foarte frumos, cu multe viraje inainte si dupa vama. Nu mai platesti nici autostrada de la Xanthi spre Chrysoupoli unde trebuie sa iesi pentru Komotini.

Drum bun (vezi google street pt. intersectia in cauza).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.nu stiu, cred ca da

traseul e bun, musai sa eviti nova zagora, altfel iti blestemi zillele.

nu poti evita muntii in 600 de km, dar, daca nu ai pasagera, te descurci

2.nicio taxa. doar atustrada 1.70 euro. iar bacul e fix 3.5 de adult si 5 euro de moto.

3.e inca cald si bine

4.pefkari e ok, dar e plin de bulgari...iar eu nu am incredere deloc in ei. gasesti locuri pe alese..dupa umbra, chiar. sezonul e pe duca


» Post actualizat in 28 Aug 2016 19:58

PzKpfW ai acelasi drum pana la Kardzali, dupa care, inainte de Momchilgrad faci dreapta catre Dzhebel pentru Zlatograd. Daca scapi intersectia asta si ramai pe drumul de Makaza, mai gasesti vreo doua iesiri catre Zlatograd.

Cum toata lumea se repede catre Makaza, drumul de Zlatograd e mai liber si foarte frumos, cu multe viraje inainte si dupa vama. Nu mai platesti nici autostrada de la Xanthi spre Chrysoupoli unde trebuie sa iesi pentru Komotini.

Drum bun (vezi google street pt. intersectia in cauza).

tocmai ce spunea ca nu vrea virajat, vrea fara munti, coborari si urcari abrupte si tu ii recomanzi zlatograd?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...