Jump to content

Alatura-te grupului nostru pe FaceBook! Like & share! Like & share! Alatura-te grupului nostru pe FaceBook!
Photo

Motociclismul in Canada vazut prin ochii unui incepator

• Please log in to reply
55 replies to this topic

#1 sebibv

sebibv

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 954 posts

Posted 18 August 2016 - 08:04 PM

Salut,

Vroiam sa scriu undeva cateva randuri si nu am gasit un topic adecvat asa ca am decis sa deschid altul.

Cateva cuvinte despre mine ca sa intelegeti din ce perspectiva voi povesti lucrurile: incepator, cu permis de anul trecut, ceva peste 1000 km facuti (deci experienta mai deloc).

Asada, m-am intors saptamana trecuta din vacanta petrecuta la niste prieteni in Canada (Montreal). In timpul celor aproape 3 saptamani ne-am plimbat destul de mult ca pasageri pe locurile din spate ale unui autoturism si am putut sa observ traficul de acolo. M-a interesat in primul rand sa vad cum se comporta lumea si mi-au atras cel ami mult atentia motociclistii. Am vazut lucruri bune dar si lucruri rele pe care as vrea sa vi le relatez.

1. Echipamentul

Din pacate echipamentul le cam lipsea acestor oameni. Cei mai multi aveau casca simpla (cum erau cele de armata, nici macarJET). Oamenii mergeau de regula cu pantaloni normali, blugi, si tricou cu maneca scurta. Cum reuseasu? Nu stiu, daca erau in Romania se loveau de ei toate gazale. Eu unul uneori ma mai si sperii cand ma pocneste in casca o vietuitoare de-aia mare care lasa un lichid scarbos. In fine din pacate echipamentul este precar.

2. Viteza: mergeau pe autostrada, in general, cu viteze cuprinse intre 90-110 (estimarea o faceam in functie de viteza masinii cu care ne deplasam). In Canada, limita de viteza de regula este 100 km/h. Nu am vazut autostrazi pe care sa fie permise viteze de 130 km/h. Totusi, daca depaseai viteza cu mai mult de 50km/h, in anumite zone, puteai sa ramai fara automobil. O astfel de masura ar trebui luata si la noi.

3. Comportamentul in trafic

Eh, aici nu era o rusine pentru motociclist sa fie depasit de o masina, asa cum este la noi (sau cel putin asa cred altii). Este drept, ca pe autostrazile lor, riscurile sunt mai mici, neexistand dobitoci care sa intoarca pe linie continua cum se intampla la noi pe DN-uri sau sa depaseasca in curba.

O alta chestie care mi-a placut este ca desi erau ambuteiaje, nu incepeau sa croseteze printre masini. Stateau frumos in coloana, nu ambalau motoarele ca idiotii ca sa li se faca loc.

De depasit pe dreapta nici nu poate fi vorba (in RO eu am patit-o pe Predeal - m-au depasit unii simultam si pe stanga si pe treapta, desi aveam semn de incepator si puteam sa fac orice manevra tampita.

Imi cer mii de scuze daca am deranjat pe cineva cu acest post.

LE: dupa aceasta experienta mi-am schimbat mult modul in care conduc masina, desi nici inainte nu faceam eu prea multe tampenii insa cand aveam prioritate si imi intra unul in fata imi facea placere sa ii fac semn cu farurile sau sa il claxonez.

Edited by sebibv, 18 August 2016 - 08:05 PM.

#2 Penetru

Penetru

CERTIFIED HAUNEBU PILOT

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,549 posts
  • Moto: MTD500 Bronto (MaoTzeDong)
  • Numar: metalic
  • Club: Donatori de Organ Erect

Posted 18 August 2016 - 08:43 PM

Acum dacă ai revenit în junglă încearcă să te adaptezi..

Dulgher priceput caut domnisoara fara o doaga sa i-o pun.

#3 Adixgl

Adixgl

Jupan pe doua roti

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,114 posts
  • Moto: Intruder M1500
  • Numar: de Romania

Posted 18 August 2016 - 08:50 PM

Trezeste-te din vis.

Welcome to the dark side.....we have cookies!

intruder.jpg

#4 sebibv

sebibv

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 954 posts

Posted 18 August 2016 - 08:58 PM

Eu cred ca se vor schimba lucrurile si pe la noi. Intr-un fel e de inteles ca dupa ce stai 2 ore pe DN1 (zona Busteni) sa fii nervos si sa vrei sa mergi mai tare dar...parca totusi, am putea sa fim mai calmi la volan (sau la ghidon). Eu fac tot ce pot sa fiu cat mai preventiv posibil.

#5 shpixy

shpixy

MOTOCICLISTICUS

• Super Membru
  • PipPip
  • 755 posts
  • Moto: BMW R1200GS-dohc
  • Numar: pe la spate
  • Club: ex METALU'

Posted 18 August 2016 - 09:12 PM

Te scuzam... !

#6 Baxxter

Baxxter

spoonman

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,841 posts
  • Moto: BMW / Benelli / IJ56 / IJ49
  • Numar: inmatriculata

Posted 18 August 2016 - 09:36 PM

1. Fac la fel
2. Fac la fel
3. Nu fac la fel :)
Închiriez remorca moto 3 locuri/ATV - 50 lei pe zi

București 0730 654 777

#7 rola

rola

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 454 posts
  • Moto: HD

Posted 18 August 2016 - 09:48 PM

nu compara infrastructura canadiana cu cea romaneasca, ca aici daca vrei sa faci 500km legal i faci in 10 ore, 

#8 WotRU2Me

WotRU2Me

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,501 posts
  • Moto: GSX-R 750 K2

Posted 18 August 2016 - 10:06 PM

Pai tu deranjezi si tot tu ceri scuze? Eu nu ti le ofer...
Canada e alta lume, nu ai ce sa compari. Bine, raportat la Romania, cam in orice tara civilizata e alta lume. Platim asigurari mai mici insa. Si la banii pe care-i avem, merita deranjul. Nu știu exact sumele, dar dupa relatarile unor prieteni stabiliti acolo, e cam scumpa viața de motociclist.

#9 adiy32

adiy32

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,275 posts
  • Moto: Aprilia Spotcity 200,Kymco MXU 50,NF 250
  • Numar: B-50-TTU

Posted 18 August 2016 - 10:09 PM

De ce sunt idioti cei care ambaleaza sa li se faca loc?Ce mare faradelege fac?

Aia au rabdare ca au milioane de kilometrii patrati,mii de kilometrii de autostrada si zeci sau sute de kilometrii intre localitati!

Nu-si mananca nervii in trafic aglomerat cu o banda pe sens,cu zeci de localitati prin care trec in numai o suta de kilometrii!

E normal sa mergi relaxat cand pe 100 de km nu e nici dracu,2-3 masini ca pe route 66!

In Canada se merge ca in Canada,in Romania ca in Romania iar in India ca in India!Comparam mere cu pere!

Ar fi o tampenie sa conduci in Canada ca in Romania !

La fel si daca mergi in Romania ca in Canada!

Stiu un englez care atunci cand a venit in Romania mergea frumos ,elegant,parca regulamentar!Dupa un an era roman,bagat ,scos,parcari pe trecere de pietoni!

E de-al nostru,acum!

Bucurate  ca esti intr-o tara unde te poti bucura de mersul cu motorul!

Dar nu te mai grabi sa pui etichete negative unora care incearca sa se bucure de motociclit luptanduse sa supravietuiasca!

Pentru ca asta facem aici ,incercam sa supravietuim si in acelasi timp sa ne bucuram de nebunia motorului!

Si nu e usor deloc!

Nu sunt de acord cu ceea ce spui, dar voi apara pana la moarte dreptul tau de a o spune” – Voltaire

(1) Libertatea de exprimare a gândurilor, a opiniilor sau a credințelor și libertatea creațiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace            de comunicare în public, sunt inviolabile.

(2) Cenzura de orice fel este interzisă

#10 sebibv

sebibv

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 954 posts

Posted 18 August 2016 - 10:28 PM

Tocmai eu am zis ca poate nu e corect sa comparam infrastructura dar... vazand ce ambuteiaje apar pe autostrazile lor de ... 7 benzi pe sens langa Toronto (in care pur si simplu stationezi la ore critice) mi-am promis ca nu voi mai fi niciodata nervos pe traficul din Brasov.

In mod sigur ca in Bucuresti e mai rau.

Bine, daca scuzele nu sunt acceptate, macar am multumirea sufleteasca legata de faptul ca eu mi-amc erut scuze :).

#11 mianmar23

mianmar23

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,148 posts
  • Interests:Corola de minuni a lumii...
  • Moto: De jucarie....
  • Numar: XY-11-KLM
  • Club: nu

Posted 18 August 2016 - 10:39 PM

Ai deranjat grav pe motociclistii adevarati...

Edited by mianmar23, 18 August 2016 - 10:43 PM.

#12 danielt

danielt

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 112 posts
  • Moto: XJ 600 Diversion

Posted 18 August 2016 - 10:57 PM

Numa din contra as sta in mijlocul drumului daca imi tureaza vreunu motoru la geam sa ii fac loc.

#13 WotRU2Me

WotRU2Me

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,501 posts

Posted 18 August 2016 - 11:07 PM

Tocmai eu am zis ca poate nu e corect sa comparam infrastructura dar... vazand ce ambuteiaje apar pe autostrazile lor de ... 7 benzi pe sens langa Toronto (in care pur si simplu stationezi la ore critice) mi-am promis ca nu voi mai fi niciodata nervos pe traficul din Brasov.
In mod sigur ca in Bucuresti e mai rau.

Bine, daca scuzele nu sunt acceptate, macar am multumirea sufleteasca legata de faptul ca eu mi-amc erut scuze :).

Aoooleuu...Se accepta daca se prezinta, daca se cer, cum sa se accepte? Era mai mult o gluma dom'le.

#14 radu86

radu86

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,483 posts
  • Interests:twins... V-twins
  • Moto: SV-ist
  • Numar: rectangular
  • Club: no club

Posted 18 August 2016 - 11:57 PM

Din ce citesc inteleg ca si in Canada se merge diferit in zone diferite. Eu am fost in iarna in Saskatchewan (sper ca am scris bine). Bun era rece si nu erau motoristi, dar am inchiriat o masina si am mers si eu cativa km pana in provincia de la vest. Prima chestie, nimeni nu respecta limita de viteza. Era de 100 km/h, pe highway sau freeway, nu stiu care e aia care are doar o banda pe sens dar nu trece prin localitati. Cred ca freeway ii zice. 

A doua chestie e ca atunci can am plecat eu la plimbare, era un polei de nu frana masina. Pe acel polei nu respectau ei limita de viteza. Or sti ei ceva ce eu nu am stiut.

A treia chestie, soseaua era atat de libera incat am setat masina la 100 km/h dupa ce am scapat de partea de drum cu polei si nu a mai fost nevoie sa incetinesc, decat cand m-am oprit pentru cafea. Deci intr-adevar nu prea poti compara o medie de viteza de 98-100 km/h cu 50 pe care o scoti in romania.

In rest ce stiu despre viata de motorist in acea provincie e ca, asigurarea la sportiva e mai mare decat la cruiser, si totul e atat de drept incat... cred ca adormi la ghidon. Daca mobra merge drept, nu prea mai ai ce sa faci decat sa tii gazu. Cred ca devine foarte frumos cand intri in munti.

-------------------------------------
Life is a fucked up game.... but the graphics are awesome
-------------------------------------

Manuale SV650 & 1000

Coduri filtre ulei + cantitatile de ulei necesare (1st gen -- 2nd gen)

Coduri rulmenti SV

Melc viteza SV

#15 zielsziek

zielsziek

iresponsabil

• Membru
  • Pip
  • 452 posts
  • Interests:Error establishing a database connection.
  • Moto: yzf r125

Posted 19 August 2016 - 12:46 AM

Trezeste-te din vis.

Welcome to the dark side.....we have cookies!

ăsta e şi sfatul meu.

nu zâmbiţi vă rog atunci când vorbesc serios, uneori tre' să mă chinui să vorbesc frumos

#16 sebibv

sebibv

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 954 posts

Posted 19 August 2016 - 05:49 AM

Eu am văzut foarte putine sportive. Într-adevăr, cei de pe sportive erau echipati.

#17 Husqvy

Husqvy

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 88 posts
  • Moto: Yamaha MT-07/Suzuki V-Strom

Posted 19 August 2016 - 08:38 AM

O alta chestie care mi-a placut este ca desi erau ambuteiaje, nu incepeau sa croseteze printre masini. Stateau frumos in coloana, nu ambalau motoarele ca idiotii ca sa li se faca loc.

De depasit pe dreapta nici nu poate fi vorba (in RO eu am patit-o pe Predeal - m-au depasit unii simultam si pe stanga si pe treapta, desi aveam semn de incepator si puteam sa fac orice manevra tampita.

Sunt si eu curioasa sa vad cine sta in trafic in Bucuresti la 35 grade in spatele masinilor cu ITP-ul luat pe ochi frumosi si cu noxe de 100 de ori peste limita legala.  :glare:

#18 dess

dess

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 48 posts
  • Moto: VN 800A '97
  • Numar: B --- RAW
  • Club: de lectura

Posted 19 August 2016 - 11:13 AM

Eu stau, daca nu am sau nu mi se face (in mod voluntar) loc.

Mi se pare ca in momentul in care ceri sa fii trtat cu respect trebuie sa raspunzi cu aceeasi moneda.

La fel cum mi se pare de prost gust sa turezi motorul ca se dea "conservarii" din fata ta.

Si ca sa usurez viata "riderilor" speciali de pe aici, da eu sunt un prost din ala care si-a luat mobra ca sa stea in trafic.

#19 WotRU2Me

WotRU2Me

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,501 posts

Posted 19 August 2016 - 11:31 AM

Dar daca turezi ca nu care cumva sa te inchida cand ai loc si vrei sa treci?

Edited by WotRU2Me, 19 August 2016 - 11:32 AM.

#20 Starcream

Starcream

nebun de negru

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,009 posts
  • Interests:Faster, faster, until the thrill of speed overcomes the fear of death.
  • Moto: n-am, sunt sărac :(

Posted 19 August 2016 - 11:43 AM

Daca ai oute si iti asumi, treci printre masini in 8000 de ture cu ambreiajul cuplat, nu turezi ca maimutica si astepti sa ti se faca loc ca ai tu statut special de motociclist. E chiar mai de prost gust decat flashurile de ML de pe B2 din autostrada.

Faptul ca soferii fac loc sa trecem printre ei e un favor pentru care trebuie sa le multumim, nicidecum o obligatie (asa cum este la depasirea simpla). Ca sa nu mai zic ca arati ca un papagal cand iti turezi motorul si nu se da nimeni la o parte, doar asa, sa iti faca in ciuda.

Quo vadis?

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status