Sari la conținut

Diverse intrebari legate de inmatriculare, asigurare etc.


Ahile Flo
 Share

Postări Recomandate

Salut ! am o nelamurire...daca imi iau un motor si il inscriu pe numele unuia din parinti sa platesc mai putin, in caz de accident, asigurarea este valabila? Dar daca o inscriu pe numele meu, am 25ani aproape la un motor de 600cc maxim (astept variante mai multe 300cc/400cc) cat costa asigurarea si impozitul ? Si ce scoala de soferi recomandati pentru A in Craiova ? Si cine ma poate ajuta cu niste lectii de practica pentru poligon ? multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ! am o nelamurire...daca imi iau un motor si il inscriu pe numele unuia din parinti sa platesc mai putin, in caz de accident, asigurarea este valabila? Dar daca o inscriu pe numele meu, am 25ani aproape la un motor de 600cc maxim (astept variante mai multe 300cc/400cc) cat costa asigurarea si impozitul ?

 

La Hornetul meu de 600 asigurarea a costat 270 lei(cu aproximatie) in Iulie.

Asigurarea se face pe vehiculul pe care vrei sa il scoti pe drumurile publice, nu pe proprietar. Deci, da, e valabila asigurarea, daca motocicleta e pe numele parintilor si o conduci tu, desi nu stiu cati bani vei scuti inmatriculand-o pe numele unuia din parinti. Impozitul nu tine cont de varsta proprietarului, iar asigurarile s-au scumpit in continuu in ultimii 2 ani. Probabil pe numele parintilor vei plati 50-100 de lei pe sezon mai putin la o asigurare. Dupa parerea mea nu merita efortul.

Editat de gabizxc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ! am o nelamurire...daca imi iau un motor si il inscriu pe numele unuia din parinti sa platesc mai putin, in caz de accident, asigurarea este valabila? Dar daca o inscriu pe numele meu, am 25ani aproape la un motor de 600cc maxim (astept variante mai multe 300cc/400cc) cat costa asigurarea si impozitul ? Si ce scoala de soferi recomandati pentru A in Craiova ? Si cine ma poate ajuta cu niste lectii de practica pentru poligon ? multumesc

1) pana acum am condus masini care nu erau pe numele meu, am avut incidente si din vina mea, nu au fost probleme cu asigurarea. In caz ca esti victima e posibil ca asiguratorul sa vrea sa fie si proprietarul din acte la intocmirea dosarului. Dar asigurarea e valabila indiferent cine conduce. Vrei sa fii ultra-sigur? Pune-l pe proprietar sa iti dea procura notariala ca ai dreptul sa conduci mobra (si sa iesi din tara cu ea, eventual, ca asta chiar nu poti face fara sa fie proprietarul de fata).

2) exista simulatoare de tarife pe site-urile de asigurari. doar asa poti vedea cat ar costa. iti trebuie mai multe date din certificatul de inmatriculare. uite aici un site din Craiova, cand locuiam acolo aveam asigurare prin ei https://www.romasig.ro/

3) impozitul primul an e gratuit. oricum afli la administratia financiara locala. sau de aici, daca e actualizata informatia. eu am gasit linkul folosind google http://www.calculweb.net/impozit-auto/

4) scoli moto din Craiova poti gasi daca te duci pe unde se strang motociclistii si ii intrebi. sau folosesti google. sau search pe forum. e putin probabil sa fii primul care a pus intrebarea asta aici.

5) lectii de practica in poligon faci la scoala moto

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma inspira titlul...asadar:

 

Un tip trece pe rosu la semafor.
Dupa 2 min il opreste pe dreapta o politista de la circulatie.
Tipul da geamul jos si cu o moaca spasita intreaba:
− Cât?
Politista:
− 300 RON.
Tipul:
− Bine. Urca!

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

3) impozitul primul an e gratuit. oricum afli la administratia financiara locala. sau de aici, daca e actualizata informatia. eu am gasit linkul folosind google http://www.calculweb.net/impozit-auto/

...

 

nu este gratis, doar il plateste integral vanzatorul, iar noul proprietar plateste incepand cu 1 ianuarie a noului an.

» Post actualizat in 08 Aug 2016 05:45

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu este gratis, doar il plateste integral vanzatorul, iar noul proprietar plateste incepand cu 1 ianuarie a noului an.

ms de lamurire. la taxe locale nu mi-au explicat, au zis doar ca primul an nu platesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru raspunsuri. pentru ce-i care sunt mai funny, am permis B,C,E de 6 ani la masina personala am clasa B10 pe numele meu platesc asigurare 600lei pe 6luni (am platit si mai mult)! nu stiu de ce vi se pare ca am pus intrebari "stupide" pentru mine niste raspunsuri "actualizate" si reale ma ajuta sa nu iau o decizie proasta.

@gabizxc tu ce varsta ai ?? sunt curios cat plateste cineva care are varsta apropiata mie (pana in 30ani sunt scumpe asigurarile)

 

p.s. nu-mi pot calcula asigurarea pe net ca nu am serie sasiu, nr inmatriculare

Editat de Ahile Flo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gabizxc tu ce varsta ai ?? sunt curios cat plateste cineva care are varsta apropiata mie (pana in 30ani sunt scumpe asigurarile)

 

p.s. nu-mi pot calcula asigurarea pe net ca nu am serie sasiu, nr inmatriculare

 

29 de ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-am facut eu o simulare pe motorul meu (VFR800) dar cu CNP-ul lui frate-miu care are 27 de ani!

Ai avea de plata 331 lei pe 6 luni si 540 pe 12 luni la City (cel mai ieftin). Din simulare daca schimb puterea sau cilindreea nu influenteaza de loc! Deasemenea orasul este Ploiesti. Pretul va varia cu locatia!

Eu la 31 de ani platesc 244 pe 6 luni la clasa B0. Am schimbat motoarele cam la an si nu am acumulat clase de bonus!

Editat de Bogus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Ti-am editat titlul, data viitoare nu mai pune titluri gen de ce, cat, care, cum etc etc, ci da o denumire cat mai concreta topicului! Ca recomandare, daca ai mai multe intrebari rasfoieste ariile forumului si pune-le pe ariile respective, gasesti mult mai usor raspunsuri decat intr-un topic aflat undeva si in care ai pus 10 intrebari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar daca le schimbi la an, clasele iti raman. eu am luat motorul si prima asigurare a fost direct b6. preluata de la motorul vandut anterior.

eu stiam ca se transfera doar daca faci tu o cerere in acest sens. trebuie sa prezinti CVC-ul, asigurarea veche si sa nu mai ai alta masina/motocicleta, parca.

la tine s-o fi ocupat de asta persoana care-ti face asigurarile :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este! Se transfera numai daca faci cerere! Ba chiar unii se fac ca nici nu au auzit de clauza asta! Eu nu le-am acumulat fiindca am dat motorul cu asigurare cu tot, dar ca sa beneficiezi de transfer iti trebuie polita in original, unde mai pui si ca am aflat abia acum un an jumate (fiindca nici un broker nu iti zice de buna voie)!

Plus nu merge daca se suprapun in posesia ta mijloacele de transport ce fac obiectul asigurarii. Adica intai trebuie sa vinzi si sa pastrezi polita de asig. E facuta in asa fel incat sa fie in avantajul asiguratorului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ceea ce priveste ultima ta intrebare, daca eram din acelasi oras, te-as fi putut ajuta mai mult (mi-ar fi prins bine o reintalnire cu motocicleta). Iti trimit cateva link-uri (mie mi-au fost de folos) in care iti este explicat cum se face poligonul:

1.

2.

3. https://www.youtube.com/watch?v=BnUUce4bcsM

 

Daca te vei baza exclusiv pe ce vei invata in scoala, e posbil sa ai surprize la examen; cel putin asta am constatat la alti colegi (depasirea timpului alocat, numararea gresita a 8-urilor). Eu m-am certat cu un instructor care nu-mi dadea voie sa ma cronometrez.

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scoala e obligata sa iti dea casca. Ala e singurul echipament obligatoriu legal.

Preferabil ar fi sa o ai pe a ta, si-asa o sa iti cumperi ulterior. Tot ideal ar fi sa ai încălțăminte peste gleznă, ceva geaca cu protectii, genunchiere. O sa cazi oricum, macar la scoala daca nu si după, preferabil ar fi sa nu ramai cu cicatrici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine la scoala am vazut ca aveau mai tot echipamentul (casca, geaca/plasa cu protectii, manusi, genunchere), cu exceptia cizmelor/ghetelor, pe care nu le-am vazut. Mai toate scolile au cam la fel. Eu mi-am cumparat aproape tot echipamentul, deoarece am vrut sa ma simt comoda in el si sa fie pe masura mea. E important sa fii echipat, dar e important sa ai si echipamentul adecvat. Intr-o zi foarte calduroasa am avut proasta inspiratie sa ma echipez cu geaca mea (care e cam groasa) si am fost nevoita sa ma duc de 2 ori sa beau apa, pentru ca altfel lesinam la propriu.

 

Poligonul s-ar putea sa ti se para cam dificil la inceput, insa daca exersezi suficient (aici depinde de fiecare persoana in parte), in ziua examenului o sa ti se para usor, mai ales daca nu o sa ai nici emotii. Cat priveste timpul, nu ai de ce sa fii presat din cauza lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci obligatoriu prin lege trebuie sa am casca, ghete, geaca, armura cand am examenul sau doar casca ? la casca nici nu se pune problema imi iau ceva certificat. restul nu stiu cat de necesare o sa-mi fie daca nu merg cu viteza dar probabil o sa le iau pe rand mai ales ca tind spre super motot.

@Iulia problema e ca din cate am inteles la scoala fac doar 2h practica si ma costa 450lei parca sau 1000lei cu 12h practica iar eu nu am mers niciodata pe un motor(doar scuter) si nu cunosc pe nimeni sa iau sa exersez de asta sunt stresat..:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legal trebuie casca si atat. daca vrei sa ramai cu pielea pe tine, la peste 30 la ora iti trebuie tot echipamentul. ia google-ul si cauta poze cu articulatii polizate pana la os in accidente moto. imagineaza-ti cum e sa ramai cu cotul sau cu glezna tepene, sa nu le mai poti misca. sau mai rau, sa iti faci mana praf ca nu ai manusi.

la scoala moto pe care am facut-o eu costau 1000 si 1500 cele doua pachete, avand 26 si 38 ore de poligon si oras.

tu esti foarte dezinformat.... cauta pe net "scoala moto Craiova" si du-te la aia sa iti lamureasca chestiile astea de baza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu ar trebui sa fii stresat la inceput, ci entuziasmat; se presupune ca o faci din pasiune. Prima data cand am pus mana pe o motocicleta a fost acum un an, la scoala. Pentru ca stiam sa merg pe bicicleta, nu a fost o problema nici sa-mi mentin echilibrul pe motocicleta. Am inceput pe motociclete mici, cu care nu s-a pus problema de cazaturi.

 

La examen trebuie sa ai obligatoriu echipament complet, dupa ce iti iei permisul esti obligat sa porti doar casca. Eu nu as risca sa ies neechipata pe strada, indiferent daca sunt sau nu prietena cu viteza (o sa incerc sa nu fiu). Asta nu pentru ca nu mi-as permite sa mor, ci pentru ca nu-mi permit sa stau prin spital sau sa-mi angajez dadaca.

 

Eu am avut in programa 10 h poligon si 4 h trafic (850 lei), insa pe langa acestea am facut multe ore suplimentare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...