Sari la conținut

Gilera SMT


Chifor Cosmin
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor!


Acesta e primul meu post aici,desi citesc de ceva timp forumul cautand informatii utile.


Am prins microbul ,,2 roti,, pe un scooter cu care am facut aproximativ 15000km (naveta casa/munca prin oras).


Planuiesc ceva mai mare in maxim 2 ani,sunt cu capul pe umeri asa ca incerc sa o iau treptat,sa ma acomodez cu viteza/reactii/schimbat viteze.


Momentan ma face sa zambesc la fiecare iesire o mica Gilera SMT .



Jucaria mea actuala:


Gilera SMT : 50 cc motor derbi euro 3. 5200km (in 6 luni)


Modificari: Esapament Conti BlackStreet V7 (puturos sub 8000rpm apoi se dezlantuie smile.png )


Cutie de aer preparata


Jiglor principal carburator(dellorto 17,5) mai mare.


Pinion transmisie 13 dinti.


Retrovizoare noi.


Probleme pana acum:


Bujie/antiparazit schimbate.


Bec far ars/schimbat.


Placute frana fata complet terminate/disc zgariat(ciudat la doar 5000km)/schimbate.


Consum: 3,5/4l la drum intins 4,5/5l in oras.




post-94994-0-75048100-1470380252_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Bine ai venit.Faina jucaria. cred ca e destul de distractiv prin oras cu ea.

De ce peste doi ani ceva mai mare? Cati ani ai acum? daca ai varsta, nu te mai complica , si da direct de A. Se gasesc jucarii destule pentru incepatori. Cumpatat si calculat sa fi. Eu sunt incepator si mi-am luat tractoras :) Tine de tine ce si cum faci.

Bafta!

dark.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Nu e varsta o problema (avem aceiasi ani)dar am alte prioritati+lipsa de timp pentru A,sper totusi ca sezonul viitor sa ma prinda pe ceva mai mare.

Frumos tractorasul! pe la 50 de ani ma vad si eu pe un Night Rod :P

 

Profit de contul pe forum si pun si eu cateva intrebaride incepator:

De ce pe un picior(telescop sau cum se numeste) de la furca am tot timpul un inel de ulei/vazelina pe care se prinde praful? banuiesc ca

nu e normal din moment ce doar pe unul apare chestia asta.

Am impresia ca dupa aproximativ 1000km lantul se tot slabeste, e normal?

La turatii/viteze mari, in a 3/a 4-a(peste 10000rpm), cand motorul e fierbinte(si atunci uneori) si bruschez acceleratia imi patineaza putin ambreiajul,un set de arcuri de ambreiaj,mai tari

ar rezolva problema? Nu stiu daca intreb unde trebuie(deh peste 10000rpm 2T)sper sa nu deranjez pe nimeni pe aici...

 

ps:Tocmai mi-a sosit uleiul pentru schimb :) si o amenda parcare pe trotuar :(

post-94994-0-85035700-1470468352_thumb.jpg

Editat de Chifor Cosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

sunt incepator, dar tot ma prind : din ce spui, trebuie servisata furca fata-semeringuri, praf si ulei. De lant, nu ma pronunt-nu stiu, si am cardan :). la fel si de restul.

Curios, unde ai luat amenda pentru parcare pe trotuar? era semn clar ca nu ai voie pe trotuar? legea inca permite sa parchezi, daca ramane culoar de 1 m pentru pietoni. erai longitudinal sau transversal pe trotuar?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jermanica, cred ... in prima poza pare scris ceva in hitleriana pe cladirea aia.

Editat de FLEX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum naiba, ca am vazut sute de motociclete/maxiscutere parcate pe trotuar in Paris, legate de copaci, cosuri de gunoi, stilpi pentru semnele de circulatie, etc. ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Salutare!

 

Imi puteti recomanda o pereche se pantaloni de ploaie subtiri/usori care sa reziste la un drum de o ora,doua.

Am incercat pantaloni grosi,impermeabili de la Dainese si Sace dar imi par foarte grei si incomozi tinand cont ca cobor de mai multe ori de pe moto in drumul meu.

Momentan folosesc modelul ce se trage peste pantalonii normali dar nu am gasit inca perechea prin care sa nu intre apa la imbinaturile materialului(intre picioare).

 

Jucaria mea inca functioneaza ok, are aproximativ 23.000 km.

Un filmulet cu ea in actiune :

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...