Sari la conținut

Accident grav Brasov - Calea 13 Septembrie


ChrisRR
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 213
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

De ce trebuie sa fim condamnați la moarte doar ca suntem motocicliști? Șoferul ala merita pușcărie pe viata, dar na omu are "jiiip"probabil și bani și bineînțeles ca o sa ia cu suspendare

Pentru ca e un sport periculos pe care ni-l asumam.

Daca motocicleta a avut viteza, vina ii apartine in destula (ca sa nu zic mare) parte motociclistului.

Cand mergi (mult) peste limita, iti asumi.

Sa va/ne intre bine in cap, nu toti soferii au reflexe, vedere, experienta, motivatie de soferi profesionisti. Ca sa nu mai spun ca si profesionistii gresesc.

Editat de littlekriminal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce trebuie sa fim condamnați la moarte doar ca suntem motocicliști? Șoferul ala merita pușcărie pe viata, dar na omu are "jiiip"probabil și bani și bineînțeles ca o sa ia cu suspendare

 

 

Luand in considerare datele ecuatiei.....mai usor cu 'moarte conservarilor' in cazul asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Daca motocicleta a avut viteza, vina ii apartine in destula (ca sa nu zic mare) parte motociclistului.

 

Sa va/ne intre bine in cap, nu toti soferii au reflexe, vedere, experienta, motivatie de soferi profesionisti. Ca sa nu mai spun ca si profesionistii gresesc.

da, ineleg ca nimeni nu se asteapta sa vina o racheta cand se asigura...

dar eu am vazut racheta din masina, m-am asigurat si am vazut ca vine. si venea tare rau...

insa ... mi-au taiat calea si la 50 la ora... de multe ori nu se uita deloc.

duminica mi-a iesit unu de pe drum secundar (eram cu caruta) cu 35-40 la ora fara nici o ezitare in fata... noroc ca a fost spatiu. daca iesea 5 secunde mai tarziu il omoram in bataie. ar fi intrat ata in usa nevestei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inafara de faptul ca imi pare rau de tineretea celor doi dar mai ales de cei ramasi care ii plang acum, nu stiu cet de vinovat e nenea cu jeep'ul ! Da,corect,neacordare de prioritate! Dar bai boss, cand prin oras mergi cum mergi,mai iei si pasager dupa tine sa i arati ce utilaj smecher ai, ii mai si spui ca merge si fara casca un km, doi, cam ce vina ai??!!

Pai si daca il baga vinovat pe nenea, sau e culpa comuna, sau orice, un avocat relativ ok il scoate cu suspendare. Nu din cauza ca are nenea bani, ca daca judecam dupa dupa motor, nici motociclistul nu conducea un f2.

E doar o parere asa ca tratati-o ca atare, nu intru in polemici cu nimeni ca nu merita.

 

Rip.

De ce trebuie sa fim condamnați la moarte doar ca suntem motocicliști? Șoferul ala merita pușcărie pe viata, dar na omu are "jiiip"probabil și bani și bineînțeles ca o sa ia cu suspendare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..............dar na omu are "jiiip"probabil și bani și bineînțeles ca o sa ia cu suspendare

hai mai colegule, e o masina ordinara de vreo 10k de euro

nu e un jiiiip de 100k!

 

Daca motocicleta a avut viteza, vina ii apartine in destula (ca sa nu zic mare) parte motociclistului.

Cand mergi (mult) peste limita, iti asumi.

Sa va/ne intre bine in cap, nu toti soferii au reflexe, vedere, experienta, motivatie de soferi profesionisti. Ca sa nu mai spun ca si profesionistii gresesc.

+1 !!!!!!!!

si atentie mare la neatentia altora!

 

 

 

 

RIP :rose: , odihneasca-se in pace amandoi......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce trebuie sa fim condamnați la moarte doar ca suntem motocicliști?

 

Oh, da, inchizitia automobilistilor care arde pe rug motociclistii eretici.

In cazul de fata e vorba de indiferenta si neatentie din partea automobilistului (neatentie care probabil se va rasfrange si asupra lui vreodata) si inconstienta din partea motociclistului.

 

Nu ti s-ar parea ridicol sa auzi vreun automobilist care dupa un accident (cu victime) cu vreun TIR sa se lamenteze ca "de ce trebuie sa fim condamnati la moarte doar pentru ca suntem automobilisti?" Peste tot in lume motociclististii sunt mai vulnerabili si mai expusi accidentelor decat conducatorii auto si e penibil sa ne plangem ca are cineva ceva cu noi. Cum sunt soferii neatenti sau nesimtiti cu motociclistii, exact la fel sunt si cu alte vehicule. De ce crezi ca vezi atatea stiri cu idioti care nu sunt in stare sa vada bariera coborand, sau trenul apropiindu-se?

 

Deci texte cu "condamnati la moarte", "vanati pe sosele" si alte exprimari similare sunt niste exagerari demne de titluri de articole online tip click-bait.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa va faceti o idee cu ce maimute impartim soselele: sofer care se uita dupa alai de nunta, intra in alta masina si sare de pe un pod. Si e vorba de microbuz de transport persoane... adica om cu vietile pasagerilor in maini: link

 

Pai pe atentia si reflexele unora ca astia ne bazam noi?

Daca nu avem noi grija sa evitam inclusiv greselile celorlalti din trafic, cine sa aiba? De-alde Gogu asta, sofer de duba care se uita dupa nunti in trafic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O camera pe tot 13 septembrie acela nu e? Mi-e greu sa cred! Undeva tot a surprins ceva,cumva,pe o roata,doua,1-2-3 blana...

 

Totusi..este vorba de Brasov, oras cu potential turistic ridicat.

Editat de Sinister
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da corect...băieții au descoperit accelerația și au uitat sa ia mana din ea, dar asta nu înseamnă să îi condamnam la moarte....

 

S-au condamnat singuri, ce-s cu porcariile astea de parca te-ar vana automobilistii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce trebuie sa fim condamnați la moarte doar ca suntem motocicliști? Șoferul ala merita pușcărie pe viata, dar na omu are "jiiip"probabil și bani și bineînțeles ca o sa ia cu suspendare

 

Da corect...băieții au descoperit accelerația și au uitat sa ia mana din ea, dar asta nu înseamnă să îi condamnam la moarte....

» Post actualizat in 19 Jul 2016 13:54

Accelerație*

 

:)

» Post actualizat in 19 Jul 2016 14:13

&

 

Aici ai dreptate, și motociclistul are vina lui, dacă avea o viteza decenta, o culca jos și aia era

 

Nu a zis nimeni ca nu a avut partea lui de vina...dar erau pe drumul cu prioritate nu?

Editat de the insider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La peste 200km/h, motorul respectiv parcurge peste 55 de metri la fiecare secunda (spre deosebire de 60km/h unde faci cam 17m/s)... Daca "jiiiiipul" respectiv s-a asigurat stanga, tu erai la peste 200 de metri si pana sa se asigure si dreapta, tu erai deja in el pentru ca efectiv "zburai la altitudine joasa", cam ce vina sa aiba si omul ala?!

 

Daca gonesti cu 200km/h prin oras sau aglomeratie, ti-o cauti cu mana ta... si spun asta ca motociclist si sofer...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici ai dreptate, și motociclistul are vina lui, dacă avea o viteza decenta, o culca jos și aia era

da...

si mi-am schimbat semnalizarile singur, polizat o cutie, rupt blugii.

boul care nu a dat prioritate a ... plecat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si mai e un detaliu: http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/accident-grav-in-brasov-doua-persoane-au-murit-dupa-ce-o-motocicleta-a-fost-spulberata-de-un-autoturism-de-teren.html

 

In a doua poza se vede lamaia in geam. Posibil ca soferul sa fi fost incepator? (la 42 de ani)

e greu sa estimezi la inceput vitezele celorlalti care vin spre tine. imi amintesc ca in primul an de permis fie ma bagam foarte greu gen chiar asteptam sa nu mai vad pe nimeni, fie nu calculam bine si ma bagam prea repede "jenand" soferii din trafic.

Daca motocicleta avea viteza mare, e suficient sa te asiguri si in celelalt sens dupa ce ai vazut-o si cand te-ai bagat, te-a lovit.

trist si RIP :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta e unul din motivele pentru care e bine sa ai si experienta la volan inainte sa dai blana orbitoare pe o sosea unde intra si ies masini din trafic. de la volan se vede altfel, iar cateodata nu se vede. ai o disputa cu pasagerul din dreapta, ai un necaz in familie si gandurile aiurea, e usor sa nu fii atent 2 secunde. si oricat de moralisti ati fi, fiecare ati fost neatenti 2 secunde intr-o zi. "alea e". vina ii apartine motociclistului, din toate unghiurile: nu iei pasager fara casca. nu iei pasager fara casca si ii dai blana in oras. daca circuli pe drumul cu prioritate nu inseamna ca poti sa faci ce vrei, in speranta ca ceilalti se vor asigura ca ramai in viata. in general se straduiesc sa nu te omoare, exceptand alea 2 secunde. asta a fost accident de darwin awards.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si mai e un detaliu: http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/accident-grav-in-brasov-doua-persoane-au-murit-dupa-ce-o-motocicleta-a-fost-spulberata-de-un-autoturism-de-teren.html

 

In a doua poza se vede lamaia in geam. Posibil ca soferul sa fi fost incepator? (la 42 de ani)

e greu sa estimezi la inceput vitezele celorlalti care vin spre tine. imi amintesc ca in primul an de permis fie ma bagam foarte greu gen chiar asteptam sa nu mai vad pe nimeni, fie nu calculam bine si ma bagam prea repede "jenand" soferii din trafic.

Daca motocicleta avea viteza mare, e suficient sa te asiguri si in celelalt sens dupa ce ai vazut-o si cand te-ai bagat, te-a lovit.

trist si RIP :(

 

La varsta aia e mult mai posibil sa aiba un copil care tocmai ce si-a luat permisul. Iar lamaia sa fie pentru perioadele cand conduce incepatorul.

Cel mai trist acum e pentru rudele apropiate ale decedatilor. Adica ai fost bine de dimineata, poate chiar cu cateva minute inainte si ai iesit sa dai o tura de 1-2 km cu un prieten la care vrei sa-i arati cum "trage" motoreta. Si n-ai mai venit...

La asta ar trebui sa se gandeasca fiecare cand se urca pe motoreta..

Sa le fie tarana usoara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...