Sari la conținut

Achizitie ghete Forma


Regele
 Share

Postări Recomandate

Salutare.

 

Va rog sa imi spuneti si mie, care aveti Forma, ce parere aveti despre marca in general.Cum sunt ca si calitate, comode sau nu, merita sa cumpar asa ceva,etc. ?

 

Multam'!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit tot aici pe forum niste discutii mai vechi in care se plangeau colegii de calitate, ca sunt incomode, ca se vad ca sunt ieftine...Mie mi se par k dar vroiam si parerea unora care au purtat asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu forma freccia din 2014. Pana acum am pupat asfaltul de 2 ori cu ele in picioare. Si.au facut functie de protectie cu brio. Din ambele accidente de la tibie in jos am iesit nevatamat, cizmele s.au degradat destul (plastic topit, piele jupuita). Avand model alb, plasticele ingalbenesc in mod natural si arata aiurea. Nu lua alb!

 

Confort? Pe moto 10, mers pe jos cu ele in blugi 7, mers pe jos in combinezon nota 3. Strang, inteapa, deranjeaza, turbezi. Luate nr 42 (eu port la adidasi 41), cu pantaloni de piele sunt dezamagitoare. Nu poti merge mult pe jos.

 

La circuit am dat cu botul de asfalt de cateva ori, inca arata bine.

 

La capitolul calitatea pieii...crapa. Repede. Eu le.am spalat cu crema de ghete de la otter + lapte doina si la fiecare 5 luni cu cif + lapte doina. Cred ca am gresit eu bagand cif in ecuatie, dar a crapat pielea de peste tot unde are forma de cute (glezna, fata, spate).

 

Concluzie:

Cizme foarte bune calitate pret

Calitatea pieselor la banii aia este super

In caz de pocneala si.au facut datoria, picioarele mele sunt intacte, cizmele nu prea

Confortabile pe motor sau la mers putin, o zi cu ele in picioare de mers pe jos e un blestem

Ai grija mare cu spalatul, crapa repede

Ventilatia e ok-ish. Nu exceleaza, dar nici nu te topesti in ele.

 

Eu le dau nota 8. Daca ar fi sa am banii din nou, tot forma mi.as lua, dar nu albe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu forma freccia din 2014. Pana acum am pupat asfaltul de 2 ori cu ele in picioare. Si.au facut functie de protectie cu brio. Din ambele accidente de la tibie in jos am iesit nevatamat, cizmele s.au degradat destul (plastic topit, piele jupuita). Avand model alb, plasticele ingalbenesc in mod natural si arata aiurea. Nu lua alb!

 

Confort? Pe moto 10, mers pe jos cu ele in blugi 7, mers pe jos in combinezon nota 3. Strang, inteapa, deranjeaza, turbezi. Luate nr 42 (eu port la adidasi 41), cu pantaloni de piele sunt dezamagitoare. Nu poti merge mult pe jos.

 

La circuit am dat cu botul de asfalt de cateva ori, inca arata bine.

 

La capitolul calitatea pieii...crapa. Repede. Eu le.am spalat cu crema de ghete de la otter + lapte doina si la fiecare 5 luni cu cif + lapte doina. Cred ca am gresit eu bagand cif in ecuatie, dar a crapat pielea de peste tot unde are forma de cute (glezna, fata, spate).

 

Concluzie:

Cizme foarte bune calitate pret

Calitatea pieselor la banii aia este super

In caz de pocneala si.au facut datoria, picioarele mele sunt intacte, cizmele nu prea

Confortabile pe motor sau la mers putin, o zi cu ele in picioare de mers pe jos e un blestem

Ai grija mare cu spalatul, crapa repede

Ventilatia e ok-ish. Nu exceleaza, dar nici nu te topesti in ele.

 

Eu le dau nota 8. Daca ar fi sa am banii din nou, tot forma mi.as lua, dar nu albe

 

Observ ca ale tale sunt cu un nr mai mare.Nu se potrivesc nr pe nr sau asa ai vrut tu sa le iei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

41 ma strangeau...si 42 face bataturi la mers mult pe jos. Nu sunt numar pe numar, cel putin nu astea ale mele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o pereche de Forma Freccia.Initial,erau foarte incomode,dar in timp s-au dat dupa picior si acum le port zilnic..si prin oras si cand mai merg pe circuit.Dupa cum zicea colegul,pielea se crapa la un moment dat,si sunt nitel incomode cand au si pantalonii de piele bagate in ele,dar per total cred ca sunt mega ok ca raport calitate pret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima pereche de ghete a fost Forma velocity si mi-au placut destul de mult :) Nu era totusi marimea mea reala, ci cu un numar in plus.

Apoi, am luat Forma Ice Pro Flow. Foarte multimit de ele, desi a tinut un pic pana sa realizez care e pozitia in care trebuie tinuta gheata astfel incat sa am ventilatie.

Acum am si a 3a pereche, Forma Cooper. Astea mi-au venit perfect din prima.

 

Cum zicea si SyDemon, sunt niste ghete corecte la un pret corect. Eu nu imi regret achizitia. Eu am luat direct de la ei ( office@formaboots.ro ) si in felul asta am probat marimi pana mi-au venit cum trebuie. Initial am comandat 43 ce imi erau nitel "mari" si am zis sa iau 42, dar 42 erau prea mici, asa ca am trimis inapoi si am luat 43. Au fost foarte foarte ok oamenii. Bineinteles ca eu am suportat taxele de transport inapoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.Am fost sa le probez dar din pacate asa este, difera cu un nr.Eu port 42 si ma strangeau.Trebuia 43.Ghetele sunt aproape noi.Daca purtati 41 si vreti sa va luati recomand.Sunt f misto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Tocmai mi-am luat o pereche de forma adventure

Inainte imi luasem o pereche gaerne tot adv asemanatoare...care din pacaye luau apa la greu ....trimis italia ...schimbat cu altele aceeasi problema ...banii inapoi!!made in italy

Am luat forma ...peste tot recomandau cu un nr mai mare...mi-au fost mari ...facut retur ..schimbat cu 42 marimea mea

Cele mai comode cizme avute pana in prezent .made in Satu Mare!!!!

..le-as putea asemana cu ghete de treking ..ceva mai inalte

Toate cele bune!!!!

» Post actualizat in 16 Aug 2016 14:05

Mi-am purtat un pic cizmele ...pe moto ..

Pe jos ... Un vis placut cismele astea

Superconfortabile mie imi vin fix la nr ca si la pantofii de strada si mai pot baga o soseta groasa

Le-am purtat 3 zile la un festival si au fost de vis le-am spalat incaltat in parau

0 apa

Doar cuvinte de lauda pt forma .made in Satu Mare!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Si eu am Forma Ice Pro marimea 43. Le-am luat de noi dar le-am purtat doar cateva ture. Fiind noi inca, imi mai dau ceva batai de cap in sensul ca au unele zone care apasa destul de serios pe picior. Au inceput sa se mai lase..dar am sa vad daca voi ajunge la nivelul de confort al TCX-urilor mai vechi. Altfel...nivelul de protectie este foarte bun fiind destinate curselor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca sunt experiente diferite cu mărimile Forma. Mi-au ajuns astăzi o pereche de Forma Adventure mărime 42 (US 8 pe eticheta) și ma strâng rău. Eu port 41.5 la încălțămintea de strada.

Am o pereche de tcx mărime 41 (US 8 pe eticheta!!), care îmi sunt pana în vârf.

Cred ca mărimea US este cea după care ar trebui sa ne ghidam în cazul ambilor producatori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate influențează și calapodul tălpii. Uneori e piciorului mai deosebit și chiar dacă marimea e cea purtata de obicei, posibil sa fii jenat de ergonomia ghetei (sau sa fii fericitul posesor de un ușor platfus) Tocmai de aceea, proba e Sfânta.. Altfel iti asumi un risc mai mic sau mai mare :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Talpa absolut normala, doar de lungime vorbesc. Acum nu poti umbla cu proba la toti vanzatorii. Comanzi cum te orientezi pe forumuri, daca esti la primul model cumparat, apoi faci "reglaje". Dar vezi, colegului mishu_dark nu i-au trebuit mai mari, iar mie, asa cum spun restul, imi trebuie un numar mai mare.

La mai toti producatorii de incaltaminte barbatesti, de strada sau moto, 42 este achivalent US 8.5; ei bine la Forma 42 este US 8.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Talpa absolut normala, doar de lungime vorbesc. Acum nu poti umbla cu proba la toti vanzatorii. Comanzi cum te orientezi pe forumuri, daca esti la primul model cumparat, apoi faci "reglaje". Dar vezi, colegului mishu_dark nu i-au trebuit mai mari, iar mie, asa cum spun restul, imi trebuie un numar mai mare.

La mai toti producatorii de incaltaminte barbatesti, de strada sau moto, 42 este achivalent US 8.5; ei bine la Forma 42 este US 8.

cel mai bine te orientezi dupa nr talpicului ex la cizmele mele forma 42 am 27 cm lungimea talpicului interior am pantofi luati din decathlon marime 41...27 cm talpic ..am bocancii de munte 4 sezoane 43 ...27 cm talpic si bocancii de altitudine peste 4000m tot 43 dar 27.5 cm talpic

intradevar nici un producator nu se apropie 100/100...de aceea ma orientez mai mult dupa marimea talpicului pe masurate si mai apoi forma piciorului ...ex sidi are calapod ingust ....

eu am reusit sa-mi iau cizmele direct din fabrica Forma care se afla in Satu Mare....ei nu direct ci comanda ....comandat 43 ...venit prin curier ...imi erau mari ...trimis inapoi ...mi-au trimis 42 care imi erau bune ...am platit extra doar curieratul

foarte faini oamenii de acolo ....doar ca am avut noroc ....ca le-am luat pe firma ... nu vand direct la persoane fizice

oricum dupa vreo 3000 km forja vreo 4 zile de umblat prin noroaie ....paraie ...stat in apa si-au facut treaba impecabil ...pot sa fiu mandru ca sunt Made in ROMANIA nota 10 pt cizme si le pot cataloga best boots ever bought ....de mine la fel de confortabile ca si incaltamintea de strada ...pe bune !!!!

toate cele bune !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schimbat Forma Adventure 42 (US 8) cu Forma Cortina 43 (US 9). Îmi sunt bune, dar le-aș fi vrut puțin mai fixe pe laba piciorului. Având doua fermoare se lațeste cam urat zona unde se îndoaie cizma când flexezi piciorul, dar probabil ca e din cauza ca nu îmi sunt fixe pe latime/înălțime. In rest sunt foarte faine si usoare. Revin cu impresii după prima purtare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

Stie cineva daca cizmele astea http://www.motor-bike.ro/http/www-motor-bike-ro/http/www-motor-bike-ro/motor-bike-ro/eshop/5-1-ECHIPAMENTE/69-2-Cizme-Ghete-Bocanci-Moto-52

sunt waterproof? Sau cat de water resistant sunt. Nu gasesc nicaieri nici o informatie despre acest model.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...