Jump to content

Alatura-te grupului nostru pe FaceBook! Like & share! Like & share! Alatura-te grupului nostru pe FaceBook!
Photo

Ori suntem golani ,ori nu mai suntem!

Idei sugestii pareri

• Please log in to reply
110 replies to this topic

#101 verssatu

verssatu

premiant

• Super Membru
  • PipPip
  • 986 posts
  • Numar: acelasi

Posted 18 October 2017 - 09:47 PM

pasagera asta si-a pus si ea o poza de validare?

bad boys drive bad toys

#102 misionaru

misionaru

Incepator bătrân

• Super Membru
  • PipPip
  • 577 posts
  • Moto: Aprilia Pegaso Strada

Posted 18 October 2017 - 09:51 PM

Nup. E doar o posibila clona. 

haggard-5058397b05530.png

#103 pasagera

pasagera

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 236 posts
  • Moto: nu am
  • Numar: Necunoscut

Posted 18 October 2017 - 10:01 PM

@misionaru,

"Exerseaza si franarea, mai ales cand esti singura pe drum, spate mai intai plus fata, doar fata, doar spate, pe neutru, toate combinatiile, numai asa iti dai seama singura care e cea mai eficienta."

Cum vine asta, la neutru, adică pun motorul din nu știu ce treapta de viteza(pana acum MAX a fost a 4) pe neutru și încerc sa franez?
Asta cu ocoliți , mi-am dat seama ca dacă vreau sa zicem... sa ocolesc ceva prin dreapta mi-evmai simplu sa întorc întâi ghidonul stânga și apoi dreapta rapid.sper ca nu fac și aici ceva aiurea. Dar nu depășesc sa zicem banda pe care as fi încadrată.
Ca urăsc șoferii auto care fac dreapta dar întâi trag de volan stânga , sa aibe loc (in mintea lor). Oricum, fac comparații pentru ca asta e singurul reper.

Rămân datoare!

#104 misionaru

misionaru

Incepator bătrân

• Super Membru
  • PipPip
  • 577 posts

Posted 18 October 2017 - 10:09 PM

Corect, si eu urasc soferii de automobile care se cred cu tirul. Asta vine tot din obisnunta proasta, ori de la scoala facuta cu un Gigel, ori de la o deprindere de dinainte care a ramas fara explicatii logice.

Neutru la motor inseaman sa apesi maneta de ambreiaj, e clar ca nu o sa poti da frana de motor in situatii critice, si nici in alte situatii mai rare, e greu obiceiul asta. 

Incearca franarea cu ajutorul franei de motor in primele secunde, dupa care apasa ambreiajul si bazeaza-te doar pe frana spate-fata. Sau apasa ambreiajul de prima data fara a te ajuta de frana de motor, inainte sa tavalesti in pesmet maneta si pedala de frana.

Incearca si sa dai inferioara, daca nu e cazul de franare de urgenta. Neutru la motor nu e ca neutru la masina.  Tragi ambreiajul si esti la neutru. :)) Banuiesc ca lucrurile elementare ti s-au explicat la scoala moto.

Apropo, pasagero, o poza de validare nu ar fi prea rea, macar in cacao sa stim ca nu scriem la orice troll cu 3 conturi pe forum. Nu de alta dar am niste alte treburi de rezolvat decat sa scriu la 11 noaptea unei pasagere cu cont de cuc :)

Edited by misionaru, 18 October 2017 - 10:13 PM.

#105 pasagera

pasagera

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 236 posts
  • Moto: nu am
  • Numar: Necunoscut

Posted 18 October 2017 - 10:21 PM

Chestia e ca am observat ca atunci când intru in panica bag frâna de motor. M-a bulversat un câine când eram pe strada și am ajuns pe contrasens.
Când scot mâna din gaz și apăs ambreiajul parca nu franez, sau așa îmi pare. Se poate sa vorbească subiectivismul din mine.
Troll netroll, dacă ai treaba nu te rețin. Ca nu despre asta e vorba.
Multumescu-ți tie!
» Post actualizat in 18 Oct 2017 20:22
Cum adică, măcar in cacao ?

#106 paulynos

paulynos

Fat Ninja

• Carantina
  • PipPipPip
  • 3,447 posts
  • Moto: Tunet

Posted 18 October 2017 - 10:32 PM

Da chiar, ia baga o poza.

post-66943-0-67859200-1508359074_thumb.j

Poftim . 

Poti dormi acu ? 

Cum ma sa pui handguarduri pah harli. Mai baiatule tu vrei sa dai peste cap ordinea naturala a lucrurilor?!

Edited by paulynos, 18 October 2017 - 10:40 PM.

Common sense is not so common.

#107 derkleine

derkleine

/dev/null

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,497 posts
  • Moto: FXDB
  • Numar: Alb

Posted 18 October 2017 - 10:38 PM

22519183_1832192080138939_7879008667508603349_n.jpg

Da chiar, ia baga o poza.

Poftim . 

Poti dormi acu ? 

tenor.gif

#108 john17

john17

Avansat pan' la genunchiul broastei

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,398 posts
  • Moto: cu diapazoane
  • Numar: ioc cu y

Posted 18 October 2017 - 10:52 PM

@pasagero, cand iei mana din gaz fara sa tragi ambreiajul ai frana de motor, frana care e mai puternica decat la auto (mai ales daca e diesel conserva). Tragand ambreiajul o anulezi si viteza scade mult mai lent pt ca o reduc doar niste frecari. Capisci? Eu unul de multe ori calc putin frana daca iau gazul brusc, doar ca sa aprind stopul si sa previn un eventual bizon din spate care ar putea fi surprins de reducerea brusca a vitezei. Si am si un stop cu strobo + led pe placa de la topcase :P

#109 misionaru

misionaru

Incepator bătrân

• Super Membru
  • PipPip
  • 577 posts

Posted 18 October 2017 - 11:00 PM

Cum adică, măcar in cacao ?

Stii cum ghicesc tigancile alea in cafea, zatz, cacao? Asa si eu, macar in cacao sa ghicesc :) Daca nu, atunci, in cacao, sa mergem fiecare la casele lui :))

#110 SONYC

SONYC

Sticlist de anduranta!

• Membru
  • Pip
  • 235 posts
  • Interests:Viajes
    Senoritas
    Cervezas
  • Moto: Honda Hornet '07
  • Numar: B-xxx-xxx
  • Club: A

Posted 19 October 2017 - 09:02 AM

@misionaru

Afirmatia mea nu a avut scopul sa para "naturala", cert este faptul ca opinia exprimata a fost facuta in baza experientei avute pana in prezent. Am intampinat doua situatii in care, imi recunosc greseala, am avut o viteza mult prea mare pentru sectorul de drum in care ma aflam. Ca sa nu o lungesc, am fost nevoit sa franez de urgenta pana la oprire. Am constientizat rapid ca nu am posibilitatea sa opresc pana in obstacolul din fata astfel incat am cautat imediat o trasa alternativa.

In cazul primei situatii am oprit pe axul drumului iar in cazul celei de-a doua situatii, am oprit pe marginea drumului, pe o bucata de pamant. Am avut insa sange rece, ori, asa cum spuneam si mai devreme, nu toti il au.

Adevarat, soferul putea sa traga inclusiv drepta de volan, te intreb insa, nu merita incercata sansa de a evita?

Nu in ultimul rand, asa cum mentiona un coleg mai devreme, in momentul in care ai si pasager, trebuie sa regandesti modul in care vei merge, nu mai esti responsabil doar pentru viata ta. Indraznesc sa spun ca nici cand esti singur pe mobra nu trebuie sa exagerezi, pentru ca trebuie sa tii cont si de viata celorlalti participanti la trafic, nu merita sa distrugi viata unei familii nevinovate pentru cele 3 secunde de placere din cadrul unui viraj. Ma rog, intelegi ideea.

Imi mentin parerea, motociclistul vinovat 100%!

Edited by SONYC, 19 October 2017 - 09:03 AM.

Vorbeşte doar dacă poţi depăşi calitativ liniştea.

fei4qs.jpg

#111 mianmar23

mianmar23

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,108 posts
  • Interests:Corola de minuni a lumii...
  • Moto: De jucarie....
  • Numar: XY-11-KLM
  • Club: nu

Posted 19 October 2017 - 10:37 AM

Un cumul de calitati...extraterestre:  Stie sa franeze de urgenta, mintea-i zbernaie ca vibratorul si mai are si sange rece,..

Pfai!!!...Cum sa nu fii invidios s-abia sa mai respiri de respect si admiratie?...

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status