Jump to content

Photo

Ori suntem golani ,ori nu mai suntem!

Idei sugestii pareri

• Please log in to reply
71 replies to this topic

#61 einstein1984

einstein1984

pragmatic

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,862 posts
  • Moto: Piaggio Beverly 300ie
  • Numar: nu le numar, de ce?
  • Club: offtopic racers

Posted 07 June 2017 - 10:00 AM

In brazilia motoretele trec pe rosu ca regula, altfel risca sa se trezeasca cu un pistol in fata la semafor si sa ramana fara jucarie. De aia merg asa repde....

Da, trebuie

#62 mianmar23

mianmar23

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,054 posts
  • Interests:Corola de minuni a lumii...
  • Moto: De jucarie....
  • Numar: XY-11-KLM
  • Club: nu

Posted 07 June 2017 - 10:38 AM

Asa cum am mai zis, in Brazilia fenomenul moto este respectat, soferii stau cuminti in trafic, nu deschid usile... nu scuipa, etc. deoarece printre benzi se circula pe doua roti. LEGAL! ???

Pentru cine nu intelege sau nu are educatie in acest sens pare ca tipul din clip este dus cu porcu'... n-o avea el toata tigla pe casa dar are nervi de otel si reflexe de motogp. Si la fel ca el sunt sute sau poate chiar mii... da o cautare "motoboy brazil" si o sa intelegi la ce ma refer.

P.S. Cel mai tare insa m-au impresionat femeile, in fuste scurte si pantofi cu toc... cu sacosele pe coarne... pun pariu ca 90% din leii de aici de pe forum nu se pot tine nici 2 minute dupa ele. Eu unul mi-am muscat buzele de zeci de ori.

Da legea-i numai pentru aia pe 4 roti ?

#63 Latomeru

Latomeru

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,501 posts

Posted 07 June 2017 - 12:03 PM

Cel mai tare insa m-au impresionat femeile, in fuste scurte si pantofi cu toc... cu sacosele pe coarne... pun pariu ca 90% din leii de aici de pe forum nu se pot tine nici 2 minute dupa ele. Eu unul mi-am muscat buzele de zeci de ori.

God save the Queens!

"The difference between who you are and who you want to be, is what you do."

#64 yo4hgx

yo4hgx

Amateur

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,500 posts
  • Moto: FZR1000EXUP'95
  • Numar: 73 CT HGX

Posted 07 June 2017 - 01:27 PM

Da legea-i numai pentru aia pe 4 roti ?

Inainte de '90 exista o lege care interzicea moto-rete-ciclete-lor sa se deplaseze printre masini, printre benzi. Aceasta lege a fost abrogata si, conform principiului daca ceva nu e interzis... este permis. Moto-rete-ciclete-le pot sa circule pintre masini printre benzi, fie ca aceastea sunt in stationare sau in miscare. Si se refera la vehiculele pe 2 roti... 4 ar fi cam greu sa incapa printre benzi!?!?

» Post actualizat in 07 Jun 2017 11:29

In brazilia motoretele trec pe rosu ca regula, altfel risca sa se trezeasca cu un pistol in fata la semafor si sa ramana fara jucarie. De aia merg asa repde....

Asta ai aflat-o de la "antene"?...

Never argue with an idiot. They drag you down to their level then beat you with experience!

#65 vlad58

vlad58

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,965 posts

Posted 07 June 2017 - 06:27 PM

Cred ca despre clipul asta e vorba

#66 mianmar23

mianmar23

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,054 posts
  • Interests:Corola de minuni a lumii...
  • Moto: De jucarie....
  • Numar: XY-11-KLM
  • Club: nu

Posted 07 June 2017 - 07:19 PM

Inainte de '90 exista o lege care interzicea moto-rete-ciclete-lor sa se deplaseze printre masini, printre benzi. Aceasta lege a fost abrogata si, conform principiului daca ceva nu e interzis... este permis. Moto-rete-ciclete-le pot sa circule pintre masini printre benzi, fie ca aceastea sunt in stationare sau in miscare. Si se refera la vehiculele pe 2 roti... 4 ar fi cam greu sa incapa printre benzi!?!?

» Post actualizat in 07 Jun 2017 11:29

O fi si pe acolo localitate si ma gandesc ca exista o limitare a vitezei, chiar daca-i Brazilia. Una e sa ai voie sa

circuli printre benzi si alta e sa o faci cu 90-100km/h sau mai mult...Oricum, parerea mea este ca ceea ce fac acesti

"meseriasi" ai soselelor se numeste circ, iar locul circarilor este in manej...

#67 petre81

petre81

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 310 posts
  • Moto: Suzuki DR350

Posted 07 June 2017 - 07:34 PM

Cea mai eficienta politie: politist, procuror, judecator si calau.  :10:

#68 yo4hgx

yo4hgx

Amateur

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,500 posts

Posted 08 June 2017 - 09:07 AM

La asta ma refeream prin "antene"... "cultura generala" culeasa de pe net. Daca e sa caut un pic probabil as gasi ceva asemenator si in Romania... doar ca "brazilienii" de aici nu au pistoale ci cutite si in general mutileaza motociclistii deja accidentati sau ii injunghie pe la spate pe cei care au oprit sa ofere primul ajutor. Ring a bell?

» Post actualizat in 08 Jun 2017 07:09

O fi si pe acolo localitate si ma gandesc ca exista o limitare a vitezei, chiar daca-i Brazilia. Una e sa ai voie sa

circuli printre benzi si alta e sa o faci cu 90-100km/h sau mai mult...Oricum, parerea mea este ca ceea ce fac acesti

"meseriasi" ai soselelor se numeste circ, iar locul circarilor este in manej...

Tu ai citit titlul topicului? Pai ori suntem golani ori... calugarite pe scutere?...

» Post actualizat in 08 Jun 2017 07:26

Cea mai eficienta politie: politist, procuror, judecator si calau.  :10:

Exista 3 tipuri, sau daca preferi, 3 "nivele" de politie... civila, militara si "trupe speciale". Cu astia din urma nu e de gluma, logo-ul cred ca e suficient de sugestiv...

bope.jpg

Never argue with an idiot. They drag you down to their level then beat you with experience!

#69 JAGI

JAGI

Sustinator

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 7,629 posts
  • Moto: R1 2008
  • Numar: lizing

Posted 08 June 2017 - 04:06 PM

Am vazut filmul artistic cu BOPE. Corupti si aia pina in maduva oaselor.

#70 yo4hgx

yo4hgx

Amateur

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,500 posts

Posted 08 June 2017 - 05:45 PM

Cred ca nu prea ai inteles in totalitate despre ce era vorba, politia e corupta, nu bope... dar nu asta am vrut sa scot in evidenta, discutia era cam cum se merge pe doua roti pe alte meleaguri.

Am avut o perioada in care am locuit in Brazilia cam 2 ani (cap la cap) unde, din motive evidente, am renuntat la masina in favoarea unui "tantar" de 125cmc. Si acum ma ia cu fiori cand imi amintesc cum ma impingeau de la spate printre masini...ca eram prea "precaut" (a se citi cu morcovu' pana la frunze)... printre care multe matracuce trecute bine de prima tinerete :))))

Bineinteles ca la asa trafic accidentele sunt inevitabile, insa mult mai putine decat ai crede. Si aici revin la ideea initiala, cultura moto, asa ceva s-ar transforma in carnagiu daca soferii nu ar avea respect pentru motociclisti.

In Ro rata accidentelor moto este atat de mare nu numai din cauza teribilismului "racerilor" ci si a lipsei infrastructurii dar mai ales a lipsei de educatie a soferilor.

#71 Kagemusha

Kagemusha

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 217 posts
  • Interests:Supravietuirea...
  • Moto: Z250SL, KLE 500, SV 650
  • Club: Lonewolf

Posted 09 June 2017 - 07:56 AM

In Ro rata accidentelor moto este atat de mare nu numai din cauza teribilismului "racerilor" ci si a lipsei infrastructurii dar mai ales a lipsei de educatie a soferilor.

Mare adevar!

There are old riders and bold riders, but no old bold riders...

#72 john17

john17

Avansat pan' la genunchiul broastei

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,147 posts
  • Moto: cu diapazoane
  • Numar: ioc cu y

Posted 09 June 2017 - 07:02 PM

Cauzata in mare masura de durerea in pwla a autoritatilor care tolereaza traficul haotic si nu aplica sanctiuni.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status