Sari la conținut

Ori suntem golani ,ori nu mai suntem!


ghidon
 Share

Postări Recomandate

Nu toti motociclistii stau pe forum, nu mi-as face probleme ca nu se strang minim 1000-1500 de simpatizanti/cotizanti in primele cateva luni de la infiintare. Asta ar fi una din primele indatoriri ale reprezentantilor / membrilor fondatori: atragerea de noi colegi si prezentarea obiectivelor asociatiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 100
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@ghidon,io nu ma afiliez,ca-s golan...:)

Editat de CRISTIAN 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Uite aici golan adevarat

 

https://www.reddit.com/r/motorcycles/comments/61amqv/youtuber_maxwrist_sentenced_to_2_years_in_prison/

 

Condamnat la 2 ani pentru mers ca un turbat si postat dovezile pe youtube.

» Post actualizat in 25 Mar 2017 18:39

Proces de curte martiala , nu civil ...

nu,un rahat "invadator" care profita de statusul de sclavet la unchiu sam , numai ca nemtii nu-s rromani sa-l lase sa scape

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Un "vest" un pic mai sudic, asa... oricum, in Brazilia fenomenul moto este nu numai inteles ci si respectat, legea care interzicea mersul motoarelor printre benzi a fost abrogata demult, pe la inceputul anilor '90 si fiecare intersectie mare este prevazuta cu o "banda" in prima linie in care motoarele care curg printre benzi sa se rasfire. Bineinteles ca de aici s-a sarit direct in extrema cealalta, merg astia cu trocariciurile de 125cc ca nebunii prin trafic infernal cu 80-100km/h si peste... eu aproape m-am caqat pe mine la propriu cand am ajuns cu motorul prima data in SP!

 

Ma mir sa vad insa clipul asta, in general soferii de masini nu se pun cu motoretistii ca raman fara oglinzi instant... sau chiar mai rau.

 

Cam despre asta vorbesc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum am mai zis, in Brazilia fenomenul moto este respectat, soferii stau cuminti in trafic, nu deschid usile... nu scuipa, etc. deoarece printre benzi se circula pe doua roti. LEGAL!

 

Pentru cine nu intelege sau nu are educatie in acest sens pare ca tipul din clip este dus cu porcu'... n-o avea el toata tigla pe casa dar are nervi de otel si reflexe de motogp. Si la fel ca el sunt sute sau poate chiar mii... da o cautare "motoboy brazil" si o sa intelegi la ce ma refer.

 

 

P.S. Cel mai tare insa m-au impresionat femeile, in fuste scurte si pantofi cu toc... cu sacosele pe coarne... pun pariu ca 90% din leii de aici de pe forum nu se pot tine nici 2 minute dupa ele. Eu unul mi-am muscat buzele de zeci de ori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum am mai zis, in Brazilia fenomenul moto este respectat, soferii stau cuminti in trafic, nu deschid usile... nu scuipa, etc. deoarece printre benzi se circula pe doua roti. LEGAL! ???

 

Pentru cine nu intelege sau nu are educatie in acest sens pare ca tipul din clip este dus cu porcu'... n-o avea el toata tigla pe casa dar are nervi de otel si reflexe de motogp. Si la fel ca el sunt sute sau poate chiar mii... da o cautare "motoboy brazil" si o sa intelegi la ce ma refer.

 

 

P.S. Cel mai tare insa m-au impresionat femeile, in fuste scurte si pantofi cu toc... cu sacosele pe coarne... pun pariu ca 90% din leii de aici de pe forum nu se pot tine nici 2 minute dupa ele. Eu unul mi-am muscat buzele de zeci de ori.

Da legea-i numai pentru aia pe 4 roti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai tare insa m-au impresionat femeile, in fuste scurte si pantofi cu toc... cu sacosele pe coarne... pun pariu ca 90% din leii de aici de pe forum nu se pot tine nici 2 minute dupa ele. Eu unul mi-am muscat buzele de zeci de ori.

 

 

God save the Queens!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da legea-i numai pentru aia pe 4 roti ?

 

Inainte de '90 exista o lege care interzicea moto-rete-ciclete-lor sa se deplaseze printre masini, printre benzi. Aceasta lege a fost abrogata si, conform principiului daca ceva nu e interzis... este permis. Moto-rete-ciclete-le pot sa circule pintre masini printre benzi, fie ca aceastea sunt in stationare sau in miscare. Si se refera la vehiculele pe 2 roti... 4 ar fi cam greu sa incapa printre benzi!?!?

» Post actualizat in 07 Jun 2017 11:29

In brazilia motoretele trec pe rosu ca regula, altfel risca sa se trezeasca cu un pistol in fata la semafor si sa ramana fara jucarie. De aia merg asa repde....

 

Asta ai aflat-o de la "antene"?...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de '90 exista o lege care interzicea moto-rete-ciclete-lor sa se deplaseze printre masini, printre benzi. Aceasta lege a fost abrogata si, conform principiului daca ceva nu e interzis... este permis. Moto-rete-ciclete-le pot sa circule pintre masini printre benzi, fie ca aceastea sunt in stationare sau in miscare. Si se refera la vehiculele pe 2 roti... 4 ar fi cam greu sa incapa printre benzi!?!?

» Post actualizat in 07 Jun 2017 11:29

 

Asta ai aflat-o de la "antene"?...

O fi si pe acolo localitate si ma gandesc ca exista o limitare a vitezei, chiar daca-i Brazilia. Una e sa ai voie sa

 

circuli printre benzi si alta e sa o faci cu 90-100km/h sau mai mult...Oricum, parerea mea este ca ceea ce fac acesti

 

"meseriasi" ai soselelor se numeste circ, iar locul circarilor este in manej...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca despre clipul asta e vorba

 

La asta ma refeream prin "antene"... "cultura generala" culeasa de pe net. Daca e sa caut un pic probabil as gasi ceva asemenator si in Romania... doar ca "brazilienii" de aici nu au pistoale ci cutite si in general mutileaza motociclistii deja accidentati sau ii injunghie pe la spate pe cei care au oprit sa ofere primul ajutor. Ring a bell?

» Post actualizat in 08 Jun 2017 07:09

O fi si pe acolo localitate si ma gandesc ca exista o limitare a vitezei, chiar daca-i Brazilia. Una e sa ai voie sa

 

circuli printre benzi si alta e sa o faci cu 90-100km/h sau mai mult...Oricum, parerea mea este ca ceea ce fac acesti

 

"meseriasi" ai soselelor se numeste circ, iar locul circarilor este in manej...

 

Tu ai citit titlul topicului? Pai ori suntem golani ori... calugarite pe scutere?...

» Post actualizat in 08 Jun 2017 07:26

Cea mai eficienta politie: politist, procuror, judecator si calau. :10:

 

Exista 3 tipuri, sau daca preferi, 3 "nivele" de politie... civila, militara si "trupe speciale". Cu astia din urma nu e de gluma, logo-ul cred ca e suficient de sugestiv...

 

post-11356-0-75170100-1496906811_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca nu prea ai inteles in totalitate despre ce era vorba, politia e corupta, nu bope... dar nu asta am vrut sa scot in evidenta, discutia era cam cum se merge pe doua roti pe alte meleaguri.

 

Am avut o perioada in care am locuit in Brazilia cam 2 ani (cap la cap) unde, din motive evidente, am renuntat la masina in favoarea unui "tantar" de 125cmc. Si acum ma ia cu fiori cand imi amintesc cum ma impingeau de la spate printre masini...ca eram prea "precaut" (a se citi cu morcovu' pana la frunze)... printre care multe matracuce trecute bine de prima tinerete :))))

 

Bineinteles ca la asa trafic accidentele sunt inevitabile, insa mult mai putine decat ai crede. Si aici revin la ideea initiala, cultura moto, asa ceva s-ar transforma in carnagiu daca soferii nu ar avea respect pentru motociclisti.

 

In Ro rata accidentelor moto este atat de mare nu numai din cauza teribilismului "racerilor" ci si a lipsei infrastructurii dar mai ales a lipsei de educatie a soferilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Ro rata accidentelor moto este atat de mare nu numai din cauza teribilismului "racerilor" ci si a lipsei infrastructurii dar mai ales a lipsei de educatie a soferilor.

Mare adevar!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Am zis sa nu deschid topic nou asa ca pun aici un accident ultra dezbătut pe trafictube. https://www.trafictube.ro/accident-motocicleta-live/

 

Ce, nu-i evident ? Sofer needucat si lipsa infrastructura....

Nu imi vine sa cred ce norocosi au fost. Intrebare, a franat cu fata , doar cu fata ? Merci pentru lamuriri.

Cand nu respecti legea si vrei sa fii "golan" pentru ca altfel esti calugarita pe scuter, cale de mijloc nu exista dupa parerea unora

 

care pot fi catalogati drept autori moral ai multor accidente, poti sa fii chiar inventatorul franarii, accidentul nu poate fi evitat,,

 

ci cel mult poti face ca efectele sa fie mai putin grave...

Editat de mianmar23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Nu ma preocupa descoperirea autorului moral ci doar sa ma lamuresc daca wheelie se produce atunci cand franezi doar cu frana fata cu ghidonul drept. Am o oarece teama de frana fata si m-am setat cumva sa nu i folosesc prea mult, prefer frana de motor si frana roata spate. Cu frana fata si ghidon nu tocmai drept am reusit Sa imi invinetesc picioarele.

Ma gandesc ca a franat cat a putut de bine, dar daca a franat si cu roata spate e posibil ca motorul sa ajunga in pozitia aia la impact?

» Post actualizat in 15 Oct 2017 07:03

PS: sa nu se inteleaga ca ma preocupa sa invat sa franez pe roata fata, ci sa evit asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...