Sari la conținut

S-au rezolvat toate problemele


gn77b
 Share

Postări Recomandate

hai ca nu mai am timp.

taceti si inghititi...

si se va contiuna sa se mearga la fel...

ca se poate, nu se scandalizeaza nimeni...

 

ala cu masina mai mica face loc la ala cu masina mai mare, ca deh ala are jepan...

ala cu motorul face loc la ala cu masina, ca deh e mai mare si mai grea...

prioritate de tonaj frate!

 

 

daca esti frustrat si 'nu ai timp', ciocu mic si joc de glezne, nu te mai baga in contre fara argumente doar ca ai tu frustrari :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 86
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ma da mai dati-l incolo. Faza patita de mine. Coboram Copoul pe strada (pt. ieseni) acuma vreo 2-3 ani si ma depaseste un grup mare de biciclisti, astia fiind pe trotuar. La prima intersectie trec toti pe strada in fata mea. Mergind in spatele lor am remarcat un lache cu o cursiera cu cauciucuri de MTB cum facea slalom printre masini, pe o bucata a coborit chiar pe contrasens. La un moment dat se opresc si eu merg mai departe. Ajung la semafor la fundatie (pe vremea aia era semafor). Stau la rosu si cind dau sa plec trece lache ala pe linga mine cu viteza f mare (acolo prinzi 50 km/h plus la vale) la 2 centimetri si aud un "oops". Apai sa nu-l urmaresti si sa-i faci 8 jantele?

 

Gata, plec intr-o tura, sper sa nu las bani pe drum.

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma da mai dati-l incolo. Faza patita de mine. Coboram Copoul pe strada (pt. ieseni) acuma vreo 2-3 ani si ma depaseste un grup mare de biciclisti, astia fiind pe trotuar. La prima intersectie trec toti pe strada in fata mea. Mergind in spatele lor am remarcat un lache cu o cursiera cu cauciucuri de MTB cum facea slalom printre masini, pe o bucata a coborit chiar pe contrasens. La un moment dat se opresc si eu merg mai departe. Ajung la semafor la fundatie (pe vremea aia era semafor). Stau la rosu si cind dau sa plec trece lache ala pe linga mine cu viteza f mare (acolo prinzi 50 km/h plus la vale) la 2 centimetri si aud un "oops". Apai sa nu-l urmaresti si sa-i faci 8 jantele?

 

in intersectie la fundatie, inainte trebuia sa acorzi prioritate cand ajungeai in giratoriu. Am incetinit/oprit, a trecut un lache din asta pe langa mine racheta, KAMIKAZE a intrat in intersectie.

 

daca venea unul din dreapta/stanga il facea afis....

» Post actualizat in 15 Jul 2016 13:04

minutul 13:30 (biciclista)

 

cand o sa vedem si la noi asa ceva ( a se urmari macar 30/35 secunde). A ocolit autobuzu pe trotuar, intr-o maniera eleganta, fara sa incurce pe nimeni. (ulterior o ajunge din urma iarasi,pe strada)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca nu e mare brinza ce face aia. Si a facut-o mai mult pt. ca nu avea loc si era riscant sa se bage intre bordura si autobuz.

 

Nu e mare branza, n-am zis c-a facut un miracol. Mi s-a parut de bun simt. La noi biciclistu' sare de pe asfalt pe trotuar si viceversa, din mers, din fuga, fara respect fata de pietoni/masini....

 

Daca as avea bicicleta as fi ipocrit sa spun ca as face la fel ca ea, dar nici la polu' opus,cum fac meltenii la noi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu imi vine sa cred ca sunt "motociclisti" care zic ca trebuia sa il loveasca pe bicilist. Parca sunt pe trafictube, numai acolo am gasit oameni atat de sinistri.

 

Mie mi s-a parut deplasata atitudinea biciclistului de a se tine de portiera omului si de a i-o deschide in mers, atentand atat la bunul omului cat si punandu-si viata in pericol..

 

In primul rand ala cu masina nu se 'urca' peste el,spre deosebire de alte filmari / cazuri in care conservarii chiar dau sa se urce pe motociclisti/biciclisti (chiar si pietoni)...

 

Eu nu inteleg ipocrizia aia din celalalt clip cand ii spune motociclistului "nu m-a deranjat deloc", cand motociclistul se bagase peste el, pe banda lui,mult mai din scurt, insa acum vezi doamne, moarte conservarului ca era pe banda aia si il incomoda...

 

Culmea, in clipul cu motociclistul, biciclistul este cel care procedeaza gresit, si acum face pwla mare in clipul asta cu conservarul....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu imi vine sa cred ca sunt "motociclisti" care zic ca trebuia sa il loveasca pe bicilist. Parca sunt pe trafictube, numai acolo am gasit oameni atat de sinistri.

 

nu cred ca a zis nimeni ca trebuia sa-l loveasca. nu cu masina, adica. dar tinand cont de atitudinea de labar cautator de atentie si subiecte de senzatie pt canalul de yt... nu-i strica sa-si ia ceva... e un labar, chiar daca teoretic are dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

la genul asta de comportament meriti sa dea putin peste tine sa raschetezi asfaltul. ce vina are masina? Una e sa fie prea aproape 'pentru confortul tau', si alta e sa-i zgarii de-an pulea masina la om.

Amenzile se dau repede. Tabla se repara usor. Oasele nu.

 

Si asta nu e singura opinie de genul asta, doar ca sunt pe telefon si caut greu.

 

Dupa cum spuneam, sinistru, mai ales venind de la niste oameni expusi zilnic la astfel de pericole.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ala trece prin intersectia aia (Unirii) probabil zilnic si ar trebui sa stie cum se circula pe-acolo. Daca vrea sa mearga inainte cel mai sigur e sa se incadreze pe banda a treia. Dar daca e pus pe scandal...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Ieri am patit o faza care mi-a amintit de topicul asta partial pt. ca s-a petrecut destul de aproape de locul unde am luat amenda (aporopo, inca nu mi-a venit acasa, poate am scapat) si a doua oara pt. ca oricum discutia a degenerat inspre biciclisti vs conservari.

 

Eram la intersectia de la Selgros (ca mai citesc ieseni) si mergeam spre Podu Ros. Stiti faza cind o masina de pe sens opus se incadreaza mai brusc linga ax dar asteapta totusi traficul din sens opus? Dupa ceva vreme in trafic iti faci obiceiul (prost) de a presupune ca n-o fi ala nebun sa se bage chiar asa, si majoritatea nu se baga, doar incadrarea o fac mai agresiv. Ieri mi-a facut faza un taxi si nu am incetit, dar mirletele s-a bagat nasol in continuare pe sens opus, ca sa intoarca. Am frinat foarte tare ca sa nu intru in el. N-a oprit dar l-am vazut tragind pe dreapta mai incolo, linga biserica Catolica. Vazindu-ma in oglinda scoate mina pe geam a scuze. Ma opresc in dreptul lui si face "dar de unde ati venit? nu v-am vazut" "de pe strada" "imi pare rau, nu v-am vazut" "pai nu trebuie sa va para rau, trebuie sa vedeti". In fine, am plecat ca macar n-a fost ultimul ghiolban sa dea vina pe mine. 200 de metri mai incolo vad aceeasi faza in fata mea pe care o face tot un taxi, de data asta unei alte masini din trafic.

 

Exista multe stereotipuri, cum ca ar fi ca femeile conduc prost. Iaca mie nu mi se pare ca-i asa, femeile o fi avind reflexe mai proaste dar nu se baga in situatii limita din care iesi prin pur noroc. Dar observind traficul in timp, cam orice stereotip despre taximetristi mi se pare ca se confirma: sint in majoritate mirlani care cred ca sofatul agresiv prost (ca exista si sofat agresiv facut totusi cu cap) se scuza prin faptul ca ei isi cistiga banii din asta.

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

majoritatea femeilor conduc incet.... daca media lor de deplasare ar creste cu cativa km la ora, ar fi prapad..

 

am observat atent in trafic multe femei ce fac, unde le e atentia si capu si uneori mi se ridica parul pe spinare vis a vis de ce vad....

 

deocamdata norocul lor este nu dau blana cum dau unii barbati, ca altfel, ar fi jale...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...