Sari la conținut

S-au rezolvat toate problemele


gn77b
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 86
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

nu am citit tot ca este destul de mult

dar de ce ai oprit la ei si ai mai luat si amenda,

eu merg la maxim cat poate bicicleta si picioarele trotuar strada nu ma intereseaza,ca in filmul curier pe bicicleta,trec pe rosu calc pietoni,speri 2 minim pe zi cand ies cu bicla,stiu ca o sa ma injure lumea de pe forum dar sunt fix pe banda ,pe mijloc si vorbesc la telefon si merg in diagonala si se inchide culoarul,si asa merg in spatele lor in timp ce dau la pedale,nu se aude nimica si cand ajung in dreptul lui fac stanga dreapta si cand ajung in dreptul urechi lui tip un pic scurt gen hhaa :)

stiu. nu sunt intreg la cap,merg cateva mii de km cu bicla pe an in bucuresti si mam saturat de prosti

 

 

ador astia care vad un topic si se baga in seama din nevoia de a-si exprima opinia, neavand bunul simt sa citeasca ce s-a scris,nu de alta, dar poate nu fac decat sa regurgiteze niste idei deja enuntate de altii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand vezi faze din astea, efectiv te ia cu scarba de tara asta si de toate....

 

Nu zic sa nu fim conform legii, sau sa facem fiecare, cum ne taie capul, dar sa dai 750 ron amenda pt lipsa buletin mi se pare ca trebuie sa fii putin prost...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iaca ce am gasit intre timp.

 

Se pare ca pistele sint reglementate de STAS 10144/2 – 1991

 

http://www.slideshare.net/sonk69/stas-10144-291-trotuare-alei-piste-de-ciclisti

 

„Lăţimea minimă a pistelor de ciclişti trebuie să fie de 1,00 m pentru o bandă şi un sens de circulaţie, 1,50 m pentru două benzi şi un sens de circulaţie şi 2,00 m pentru două benzi în ambele sensuri de circulaţie. La racordarea pistei de ciclişti cu partea carosabilă a drumului se prevăd borduri teşite cu înclinarea 1:3. Când pista de ciclişti este adiacentă trotuarului, între acestea se prevede o bordură de demarcaţie.“

 

Sper sa am timp sa trec in seara asta pe acolo sa fac niste poze. 1,5 metri? :)))) Rampe 1:3? :))

 

Indiferent daca o sa-mi pierd vremea si o sa-mi fac nervi eu contest amenda si trimit si plingere la rutiera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si legat de ce ma intrebai mai sus:

 

(din articolul de pe VICE)

„Ne-a zis asa: «Eu o să vă las să plecați, să vă duceți la concurs, și o să mă duc frumos la umbra unui copac să vă întocmesc procesele verbale în liniște. O să le primiți prin poștă»"

 

Suportul de chipiu stie el legile atita cit sa poata sa se foloseasca de ele cind are chef.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite un biciclist idiot :)

Sincer consider mai vinovat biciclistul decat soferul, in situatia asta.

de ce?

biciclistul mergea inainte... masina la fel,

masina era sa se suie pe biciclist. punct.

ala a deschis geamul sa fie jmec4er ...

ca el face ce vrea el. si nu i-a iesit. ups!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Obiectiv privind lucrurile stau asa.

Romania nu are si nici nu poate avea in viitorul apropiat infrastructura pt. biciclete si situatii din astea in care amindoi sint tembeli vor fi tot timpul. Dp meu de vedere bicicletele sint vehicule tolerate in trafic. Adica trebuie sa intelegi ca poti incurca traficul si de asta sa n-o faci daca poti dar si soferul trebuie sa inteleaga ca intre oasele tale si tabla lui nu se pune problema cine invinge si de asta sa nu faca faze din alea chiar daca biciciclistul e prost, mai ales ca l-a vazut. Nu e Carmaggedon si nici nu se da premiu pt. cel mai mare orgoliu.

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce?

biciclistul mergea inainte... masina la fel,

masina era sa se suie pe biciclist. punct.

ala a deschis geamul sa fie jmec4er ...

ca el face ce vrea el. si nu i-a iesit. ups!

 

 

inseamna ca ai probleme de vedere

 

zi-mi si mie minutul/secunda in care masina 'se urca pe el'? Eu cred ca unii aveti o ura nejustificata fata de 'conservari' sincer....

 

Eu la inceputul clipului ma uitam la ala cu fordul alb din fata, ma asteptam ala sa faca ceva, nu ma asteptam ca (cuvant urat) de biciclist sa se planga de ala din stanga...

 

la cate clipuri exista pe net cu conservari care dau sa se urce pe motociclisti/biciclisti, ceea ce vad in clip e parfum... Nu neg ca soferul e cheie de biserica, dar atitudinea de (cuvant urat) a biciclistului, cum se baga in fata masinii, cum il forteaza spre stanga si trage de portiera.....cine plm se crede? in locul lui ala cu masina il tavaleam pe jos putin,ca sa aiba motiv intemeiat sa faca pwla mare..

 

si in primu' rand ce pwla mea cauta biciclistu pe banda 2????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adrian, deși biciclistul în cauză are o gură de-mi vine să-i dau pumni, are dreptate!

Uite cum arată marcajul înainte de intersecția respectivă: post-7334-0-47730400-1468501469_thumb.jpg

Uite și indicatorul cu obligativitatea de mers înainte și la dreapta: post-7334-0-96204300-1468501528_thumb.jpg

 

Cu alte cuvinte, pentru a merge înainte (adică jumate stînga, pentru că nu e perfect înainte, dar acel drum este considerat „înainte”, biciclistul s-a încadrat corect, pe banda doi, care are permisă circulația pe ambele direcții. Banda trei este cea pe care respectivul care face dreapta are obligatoriu înainte!


» Post actualizat in 14 Jul 2016 13:20

Aceasta este intersecția: click here!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce?

biciclistul mergea inainte... masina la fel,

masina era sa se suie pe biciclist. punct.

ala a deschis geamul sa fie jmec4er ...

ca el face ce vrea el. si nu i-a iesit. ups!

 

Daa te uiti atent, 'greseala' pe care o face omu' cu masina o face si cel din fata lui (ala cu verde), de fapt toti de pe banda aia 3 care ar fi pentru 'inainte' (stanga), se duc 'inainte' (dreapta).

 

in afara de asta, de la inceputul filmarii se vede ca biciclistul NU merge pe banda 1,ci merge pe banda 2. Daca vrea sa faca 'inainte' (stanga), trebuia sa se incadreze mai tarziu, inainte ca liniile despartitoare sa devina neintrerupte. Omul insa merge pe banda 2 de ceva vreme (neregulamentar)

 

Repet, nu zic, au gresit amandoi,insa atitudinea de pixda a biciclistului, si felul cum trage de portiera soferului...sincer nu-l pune intr-o lumina buna...

 

Daca ar fi sa facem filmari pt toate fazele astea, intalnite in trafic, am umple youtube-ul de cacaturi inutile...

 

Iar militianul ala prost, primul lucru pe care trebuia sa-l faca ,dupa ce-a ajuns langa ei,era sa elibereze zona, sa decongestioneze traficul, nu sa se certe inca 10-20-30 secunde cu ei, si aia din spate sa astepte ca prostii..

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Daa te uiti atent, 'greseala' pe care o face omu' cu masina o face si cel din fata lui (ala cu verde), de fapt toti de pe banda aia 3 care ar fi pentru 'inainte' (stanga), se duc 'inainte' (dreapta).

 

in afara de asta, de la inceputul filmarii se vede ca biciclistul NU merge pe banda 1,ci merge pe banda 2. Daca vrea sa faca 'inainte' (stanga), trebuia sa se incadreze mai tarziu, inainte ca liniile despartitoare sa devina neintrerupte. Omul insa merge pe banda 2 de ceva vreme (neregulamentar)

 

Repet, nu zic, au gresit amandoi,insa atitudinea de pixda a biciclistului, si felul cum trage de portiera soferului...sincer nu-l pune intr-o lumina buna...

 

Daca ar fi sa facem filmari pt toate fazele astea, intalnite in trafic, am umple youtube-ul de cacaturi inutile...

 

Iar militianul ala prost, primul lucru pe care trebuia sa-l faca ,dupa ce-a ajuns langa ei,era sa elibereze zona, sa decongestioneze traficul, nu sa se certe inca 10-20-30 secunde cu ei, si aia din spate sa astepte ca prostii..

 

 

 

Dacă te uiți la aproape toate filmulețele grețosului ai să vezi de ce-mi vine să-i dau pumni! Este genul de hyper-corect (în creierașul lui), dar care, prin atitudinea de căăcaat, face mult mai mult rău decît bine! Lui și celorlalți bicicliști!

 

Eu circul mult mai neregulamentar decît amărîtul ăsta, dar cu mult mai multă viteză, atenție, intuiție și mult mai puțin deranjant. Dar eu am permis de conducere folosit din 1991, iar pe bicicletă am mers prima dată singur în trafic în 1979, la șapte ani !!! Plus că las de la mine mult, ceea ce individul nu face deloc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă te uiți la aproape toate filmulețele grețosului ai să vezi de ce-mi vine să-i dau pumni! Este genul de hyper-corect (în creierașul lui), dar care, prin atitudinea de căăcaat, face mult mai mult rău decît bine! Lui și celorlalți bicicliști!

 

Eu circul mult mai neregulamentar decît amărîtul ăsta, dar cu mult mai multă viteză, atenție, intuiție și mult mai puțin deranjant. Dar eu am permis de conducere folosit din 1991, iar pe bicicletă am mers prima dată singur în trafic în 1979, la șapte ani !!! Plus că las de la mine mult, ceea ce individul nu face deloc!

 

 

am vrut sa-ti dau quote tie,nu lui JErry

 

dar ai inteles pana la urma ce vroiam sa zic :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vrut sa-ti dau quote tie,nu lui JErry

 

dar ai inteles pana la urma ce vroiam sa zic :D

 

M-am prins că mie mi-ai răspuns. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daa te uiti atent, 'greseala' pe care o face omu' cu masina o face si cel din fata lui (ala cu verde), de fapt toti de pe banda aia 3 care ar fi pentru 'inainte' (stanga), se duc 'inainte' (dreapta).

corect, acuma daca toti intorc pe dubla continua... hai si eu... ca o fac toti.

 

Daca ar fi sa facem filmari pt toate fazele astea, intalnite in trafic, am umple youtube-ul de cacaturi inutile...

corect, eu as fi trecut pe langa el, daca ar fi fost mult prea aproape pentru confortul meu, pe bicicleta, ii zgariam cu pedala tabla in mers si ciao tata ma mai prindea la sfantul asteapta.

(am niste multi ani de dirt, urban si dh, nu mai am genunchi dar ca tehnica daca ignor durerile ma dau bine)

 

acum vreo 10 ani un nenea prost rau cu o dacie de cacao iese de pe o strada laterala ocupa 75% din banda de langa trotuar, pe banda 2 autobuz, eu pe banda 1 cu 35-40 la ora, coborare... in forta.

il vad pe dobi, trag la ollie si imi trece prin cap de ce draqu sa-l iert pe fraer? si nu ma mai fortez sa ridic calumea spatele, pe spate janta sun rims double track de 24, spite dt... roata tare.

bita un full de dh mare si greu, eu 90 de kile... aripa indoita, capota indoita, ghinon. nici macar snake bite nu am facut... desi am dat canta serioasa... acuma puteam sa trag la ollie cel putin cat sa nu-i fac aripa zob si doar sa-i sterg capota... dar nah si-a meritat-o.

exact ca asta din film... daca tacea nu avea parte de amenda... dar el nu, smecher, ca el face ce vrea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corect, acuma daca toti intorc pe dubla continua... hai si eu... ca o fac toti.

 

eu doar ti-am aratat ca nu a fost doar unul care a gresit...

 

corect, eu as fi trecut pe langa el, daca ar fi fost mult prea aproape pentru confortul meu, pe bicicleta, ii zgariam cu pedala tabla in mers si ciao tata ma mai prindea la sfantul asteapta.

(am niste multi ani de dirt, urban si dh, nu mai am genunchi dar ca tehnica daca ignor durerile ma dau bine)

 

la genul asta de comportament meriti sa dea putin peste tine sa raschetezi asfaltul. ce vina are masina? Una e sa fie prea aproape 'pentru confortul tau', si alta e sa-i zgarii de-an pulea masina la om. Pana la urma, parca ai multi de dirt si urban, iar la 'anii astia' nici nu ar trebui sa ai o zona de 'confort'. Ori suntem golani ori nu mai suntem?

 

acum vreo 10 ani un nenea prost rau cu o dacie de cacao iese de pe o strada laterala ocupa 75% din banda de langa trotuar, pe banda 2 autobuz, eu pe banda 1 cu 35-40 la ora, coborare... in forta.

il vad pe dobi, trag la ollie si imi trece prin cap de ce draqu sa-l iert pe fraer? si nu ma mai fortez sa ridic calumea spatele, pe spate janta sun rims double track de 24, spite dt... roata tare.

bita un full de dh mare si greu, eu 90 de kile... aripa indoita, capota indoita, ghinon. nici macar snake bite nu am facut... desi am dat canta serioasa... acuma puteam sa trag la ollie cel putin cat sa nu-i fac aripa zob si doar sa-i sterg capota... dar nah si-a meritat-o.

exact ca asta din film... daca tacea nu avea parte de amenda... dar el nu, smecher, ca el face ce vrea...

 

mama comparatiilor. Hai sa ne rezumam la clip,si nu la amintiri din copilarie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma, parca ai multi de dirt si urban, iar la 'anii astia' nici nu ar trebui sa ai o zona de 'confort'. Ori suntem golani ori nu mai suntem?

pai aia e. sunt golan, daca dai dau si eu, daca "te faci ca dai" eu nu am de unde sa stiu ca te prefaci... deci dau.

am fost strans la bordura de n-spe mii de masini. au zbierat o tona de fraeri dinastia ca ce caut cu bicicleta pe strada...

culmea, de ciuda probabil ca ma deplasam mai repede ca ei...

pe bmx, pe montan, pe dh... nici unu nu a scapat fara atentionare. o pedala, un papuc, daca eram cu clickurile, naspha...

 

cu motorul la fel.

am facut chicken cu cativa... scriu aici, acum deci este clar ca au evitat.

toti "e" tari pana la proba contrarie.

 

acu' sunt si sofer de caruta de putin timp.

la draqu ca sunt in aceeasi situatie...

da-te ca eu am masina mai mare. mai tare...

ei nu se gandesc decat la scula, niciodata si la rider...

te face unu bun cu o troaca de nu-ti vine a crede oricat de scup ai utilajul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai aia e. sunt golan, daca dai dau si eu, daca "te faci ca dai" eu nu am de unde sa stiu ca te prefaci... deci dau.

am fost strans la bordura de n-spe mii de masini. au zbierat o tona de fraeri dinastia ca ce caut cu bicicleta pe strada...

culmea, de ciuda probabil ca ma deplasam mai repede ca ei...

pe bmx, pe montan, pe dh... nici unu nu a scapat fara atentionare. o pedala, un papuc, daca eram cu clickurile, naspha...

 

cu motorul la fel.

am facut chicken cu cativa... scriu aici, acum deci este clar ca au evitat.

toti "e" tari pana la proba contrarie.

 

acu' sunt si sofer de caruta de putin timp.

la draqu ca sunt in aceeasi situatie...

da-te ca eu am masina mai mare. mai tare...

ei nu se gandesc decat la scula, niciodata si la rider...

te face unu bun cu o troaca de nu-ti vine a crede oricat de scup ai utilajul...

 

tu nu intelegi ca nu ne intereseaza exemplele tale din copilaria ta agitata....de cate ori sa-ti repet ca era vorba de exemplul din clip...

 

Se vede clar ca omul nu il inghesuie, nu se baga peste el. Nu am zis ca soferul e sfant, a gresit si el. Eu nu as fi facut atata caz, si sa trag de portiera, in locul biciclistului...

 

Eu sincer la cati idioti vad cu bicla pe strada si cum fac slalom fara sa se asigure,cum trec de pe trotuar pe strada pe trecere si viceversa, sincer nu le plang de mila niciodata atunci cand ei patesc ceva. De ce? pentru ca unii o cauta grav !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta merita sa si-o ia cel putin o data...

 

 

cum a zis si cicloburu,daca te uiti la cel putin 1-2 clipuri de-ale lui,iti dai seama ce jeg de om e

 

in urmatorul clip, mi se pare ca bikerul se baga mai din 'scurt' decat cel cu masina din primul clip...

 

insa biciclistul nu schiteaza aceeasi atitudine cum a facut cu consevaru'

 

Mai e un clip in care omul sta si-l asteapta pe unu cu autobuzul sa-i spuna lui cu ce si unde a gresit...

 

ba nene cat timp liber sa ai sa-ti pierzi timpul cu cacaturi din astea ca ultimul fatalau...

 

Nu mai zic de faptul ca taie liniile alea continue care despart benzile fara sa se incadreze unde trebuia,din prima....un labagiu notoriu care se trezeste sa corecteze pe altii cand el e vai de pwla lui....

 

labagii din astia strica imaginea biciclistilor..

 

 

Editat de the insider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ca nu mai am timp.

taceti si inghititi...

si se va contiuna sa se mearga la fel...

ca se poate, nu se scandalizeaza nimeni...

 

ala cu masina mai mica face loc la ala cu masina mai mare, ca deh ala are jepan...

ala cu motorul face loc la ala cu masina, ca deh e mai mare si mai grea...

prioritate de tonaj frate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...