Sari la conținut

BMW R80 recuperat dintr-o magazie din Germania


Papa_Bear
 Share

Postări Recomandate

  • 5 years later...

Hai sa ma anim topicul putin...

Dupa 6 ani de utilizare, motocicleta merge foarte bine si a ajuns la 77000 km. Este folosita la iesiri de weekend.

In afara de uleiuri, filtre, placute de frana, anvelope si curatat si gresat demarorul nu a fost nevoie de nicio interventie.

Am mai zincat sau vopsit electrostatic mici repere si am curatat-o cat de bine s-a putut.

In acest moment este 99.9% originala (mai putin mansoanele de pe ghidon).

Mai adaug si o fotografie mai recenta.

20180505_121052.thumb.jpg.4bc0a76a35b2f0c82640fa73d3dae30b.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Papa_Bear a spus:

Hai sa ma anim topicul putin...

Dupa 6 ani de utilizare, motocicleta merge foarte bine si a ajuns la 77000 km. Este folosita la iesiri de weekend.

In afara de uleiuri, filtre, placute de frana, anvelope si curatat si gresat demarorul nu a fost nevoie de nicio interventie.

Am mai zincat sau vopsit electrostatic mici repere si am curatat-o cat de bine s-a putut.

In acest moment este 99.9% originala (mai putin mansoanele de pe ghidon).

Mai adaug si o fotografie mai recenta.

20180505_121052.thumb.jpg.4bc0a76a35b2f0c82640fa73d3dae30b.jpg

Felicitări! :10:

Pentru cârcotași acum îndeplinește și canoanele pt a fi considerată oficial clasică. :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Papa_Bear a spus:

Dupa 6 ani de utilizare, motocicleta merge foarte bine si a ajuns la 77000 km. Este folosita la iesiri de weekend.

 

Pai daca nu mergi cu ea te tine o viata, folosita zi de zi isi dadea duhul din 2016 si pana acum. Pe toate boxerele pe care am pus mana erau statute si pline de probleme dar asa de "pamplezir" nu-i rea si nici nu-i scade valoarea. Cumpara si tu preventiv cuie pontou, releu de incarcare, punte de diode, bucsile de cauciuc care tin puntea de diode pt ca au prostul obicei sa cedeze si-ti cade puntea de diode si da la masa pe capacul din fata, bobina de inductie. Dupa ce pica astea incepe sa dea semne de oboseala motorul si atunci apare momentul vanzarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, patrick1 a spus:

👍

Clasică, bună, are și port-bagaj.

Și cotul tobei din dreapta albastru ... :P

 

Ambele sunt albastre - curcubeu

Acum 40 minute, Nguyen a spus:

 

Pai daca nu mergi cu ea te tine o viata, folosita zi de zi isi dadea duhul din 2016 si pana acum. Pe toate boxerele pe care am pus mana erau statute si pline de probleme dar asa de "pamplezir" nu-i rea si nici nu-i scade valoarea. Cumpara si tu preventiv cuie pontou, releu de incarcare, punte de diode, bucsile de cauciuc care tin puntea de diode pt ca au prostul obicei sa cedeze si-ti cade puntea de diode si da la masa pe capacul din fata, bobina de inductie. Dupa ce pica astea incepe sa dea semne de oboseala motorul si atunci apare momentul vanzarii.

 

Nicio problema... am mai cumparat una dintr-o colectie privata a fiului unui fost derektor de la BMW... aceea are 28000 km si a stat intr-un showroom... este fix ca noua... sa o am de rezerva. Cu stocurile de piese ai dreptate... am ceva la depozit...

Legat de bube... daca stii sa cureti si sa reglezi corect carburatoarele, avansul, colbutorii... merg foarte bine... dar sunt oarecum primitive... sunt totusi motociclete concepute in anii '65.

 

foto 18.jpg

foto 10.jpg

foto 2.jpg

foto 20.jpg

Acum 3 ore, ENEOS a spus:

Felicitări! :10:

Pentru cârcotași acum îndeplinește și canoanele pt a fi considerată oficial clasică. :blbl:

Multumesc!

1 oră în urmă, Nguyen a spus:

 

Pai daca nu mergi cu ea te tine o viata, folosita zi de zi isi dadea duhul din 2016 si pana acum. Pe toate boxerele pe care am pus mana erau statute si pline de probleme 

Dar ce motocicleta buna, frumoasa, fiabila, fara bube, cu valoare in crestere recomanzi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, Papa_Bear said:

Ambele sunt albastre - curcubeu

https://motorcyclehabit.com/why-motorcycle-exhaust-pipes-turn-blue-and-how-to-fix-it/

 

”The extreme temperatures that can pass through motorcycle exhaust pipes that a motorcycle engine isn’t normally capable of producing usually results in a blue color.”

 

(Am o sensibilitate cu alergie cronică la albastru și la ”vinete” :) , curcubeu ar semnifica altceva ... ).

Editat de patrick1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mamaaa, ce bine arata ambele!

Superbe. 

Vad ca intrebi de vulcanizare care sa iti schimbe anvelopele, cel mai bine nu te mai complici, vorbesti Cu Tibi, comanda el anvelopele, si le pui la el.

Asa o bijuterie merita o mana ceva mai atenta......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, Papa_Bear a spus:

Legat de bube... daca stii sa cureti si sa reglezi corect carburatoarele, avansul, colbutorii... merg foarte bine... dar sunt oarecum primitive... sunt totusi motociclete concepute in anii '65.

 

Sunt primitive si asa au ramas pana in ultimul an de fabricatie, putere mica comparativ cu concurenta dar mai ales motoare si transmisii slabe.

Acum 16 ore, Papa_Bear a spus:

Dar ce motocicleta buna, frumoasa, fiabila, fara bube, cu valoare in crestere recomanzi?

 

Nu prea ai de unde alege, BMW/Ducati/Harlica sunt cam singurele care isi pastreaza valoarea dar toate au probleme comparativ cu japonezele. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Adrian M. a spus:

Mamaaa, ce bine arata ambele!

Superbe. 

Vad ca intrebi de vulcanizare care sa iti schimbe anvelopele, cel mai bine nu te mai complici, vorbesti Cu Tibi, comanda el anvelopele, si le pui la el.

Asa o bijuterie merita o mana ceva mai atenta......

 

Multumesc!

Am cumparat deja cauciucuri. Ma orientez weekend-ul acesta sau urmatorul...

Acum 15 ore, patrick1 a spus:

https://motorcyclehabit.com/why-motorcycle-exhaust-pipes-turn-blue-and-how-to-fix-it/

 

”The extreme temperatures that can pass through motorcycle exhaust pipes that a motorcycle engine isn’t normally capable of producing usually results in a blue color.”

 

(Am o sensibilitate cu alergie cronică la albastru și la ”vinete” :) , curcubeu ar semnifica altceva ... ).

Albastrirea galeriilor este uzuala la BMW.

Chiar in articolul pe care l-ai citat, imaginea este cu o galerie de motor BMW oilhead cu injectie (poate fi chiar de R9T) cu galerii albastre.

Am vazut si R9T aproape nou, de drive test, tot cu galerii albastre.

 

Sunt 100% de acord ca o problema de carburatie poate supraincalzi motorul... dar nu cred sa fie cazul aici... motoreta merge ceas (am facut o revizie foarte serioasa la carburatoare cu curatare cu ultrasunete, schimbat garnituri, o-rig-uri... etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

Frumoase ambele , dar cea rosie e absolut ca noua ...

Cat de curand am sa te sun sa te intreb de una alta , 

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Aurex a spus:

Frumoase ambele , dar cea rosie e absolut ca noua ...

Cat de curand am sa te sun sa te intreb de una alta , 

Toate cele bune!

Salutare, salutare! Te astept cu drag...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...