Sari la conținut

Achizitie


Krimh
 Share

Postări Recomandate

Salutare la toata lumea!

 

Deschid topicul pentru un amic, si-a luat categoria de cateva zile, are B-ul de mai multi ani, iar acum vrea motocicleta. Fiind aproape de 2m si batand 100 de kg, s-a orientat spre enduro (cred ca si touring, nu ma prea pricep). Prima obtiune si pare sa fie si dragoste la prima vedere, este Transalp-ul 650.

Din cate stiu variantele ar fi:

BMW 650 GS

Yamaha TDM

Yamaha Tenere

Kawasaki Versys

Kawasaki KLE

Aprilia Pegaso (Capo?)

Suzuki VStrom

Honda Africa Twin

else?

 

Inteleg ca bugetul e pe la 2K, deci nu se pune problema de GS1200 sau Tiger explorer, etc.

 

Rugamintea este ca cei care au calarit vacile mentionate (sau ce mai e in aceeasi categorie) sa isi exprime parerile pro si contra, ca numai din review-uri de pe you tube, mai greu sa-ti faci o parere (practica bate teoria/publicitatea). Si nici nu exista posibilitatea de a se testa toate mobrele, asta in cazul in care se propune "incearca-le si vezi care iti place".

 

Thanks @ ALL!

:cheers:

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti gasi si ceva Vacadero la un buget in jur de 2-2,5k

ceea ce ar fi recomandat pentru cineva de 2m inaltime!

nu prea are ce cauta pe motocicleta mica cu astfel de gabarit.....

succes!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc. Varianta asta o stiam si eu. As fi preferat niste pareri la obiect (imi place din cauza aia si are minusurile astea), totusi, in loc de N pagini pe X topiciri.

:)

» Post actualizat in 07 Jul 2016 06:05

Sint pe telefon, postarea anterioara era pt Andrei. Scuze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai mobrele postate de tine nu sunt enduro. Eu am dat link-ul nu ca sa citesti acolo, ci ca sa muti topicul asta la locul potrivit. Aia e singura sectiune de enduro-touring. Restul sectiunilor sunt numai de enduro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai la informatia pe care ai dat-o tu, om ce de-abia si- a luat A-ul si care vrea enduro (vorba ta, poate touring,ca nu te prea pricepi), ce sfaturi vrei sa-ti dea oamenii? Iti dau 50 pagini de citit, poate se lamureste amicul. Daca nu, sa-si ia Transalp 650, ca e motor bun, si daca-si da seama dupa un timp ca vrea mai mult enduro decat touring, poate sa-l vanda repede si fara pierderi mari (isi pastreaza valoarea).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un amic de 1.90 inaltime cu vstrom.Merge bine mobra,fiabila,nu faci enduro,dar pe drumuri cu pietre merge 100-120 km/ora,a urcat pe Rarau la Pietrele Doamnei,fara probleme.Pe la 2300e incep mobrele bunicele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai cu OBTIUNILE !!!!!!!!

 

 

 

Scuze, nu m-am putut abtine :DDDDDDDDDDDDD

 

Mea culpa. Dar macar ti-am dat cutaj. :D

» Post actualizat in 07 Jul 2016 07:16

@ Mircea: eu am naked. Poate am zis aiurea enduro, poate e vorba de adv. Oricum, cred ca cine vrea intelege ideea topicului. Daca m-as fi priceput il sfatuiam eu, nu va mai rugam pe voi sa va dati o parere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand KTM LC540 Adv ce il am de vanzare! :-) Eu am 1.78 si e inalt ptr mine


» Post actualizat in 07 Jul 2016 07:26

Iar, ca sfat, sotia are GS 650 Dakar. la 1.78 ai mei e mica, e ca o jucarie intre picioare. Daca e interesant astept PM sa vina sa le calareasca pe ambele, KTM si GS sa vada diferenta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca om de 2m si 110kg(dezbracat :) )

 

BMW 650 GS - e mica, va sta inghesuit pe ea (si da am un dominator de mai bine de 5 ani si da arat ca un urs pe trotineta :P )

Yamaha TDM - ok, pozitie relativ buna avand in vedere dimnsiunile pilotului :P mai ales cea de 900 dar greu de gasit in bugetul dat, fiabila, consum bun, manevrabila, nu are ce cauta in off, da un forestier usor (aici vorbesc de cea de 900) modelu mai vechi n-ul cunosc.

Yamaha Tenere - nu am mers.

Kawasaki Versys - idem bmw650

Kawasaki KLE - mult pea mica va sta cu genunchi la buson, la drum lung nu mai zic.

Aprilia Pegaso (Capo?) - idem bmw650 /

Caponord cred ca vroiai sa intrebi - super mobra dar probleme mari la electrica (ca orice aprilia), nu am mers dar m-am interesat destul de mult pana sa iau Vaca din dotare

Suzuki VStrom - 650 foarte ok, comoda,fiabila, eu unu am mers foarte bine pe V-strom, are un mare plus la fiabilitate si multitudinea de accesorii.

Honda Africa Twin - foarte ok, cea mai buna pentru off din toate (pe langa transalp) dar iar intra in discutie bugetu la 2k nu prea gasesti una in mintile ei (cine are nu o da si mai ales la bani astia)

 

Varadero la bugetu dat gaseste pe carburatie, dar e mare si grea pentru un incepator, are centru de greutate sus si daca vrea sa cada nu mai ai ce comenta va fi jos, nu e o mobra care sa ierte + nu ai ce cauta cu vaca in padure pe off

si pana la urma cea mai buna tot Transalp-u ramane asa de inceput.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a-m un penis de 13 cm, i-mi puteti spune ce femei m-i s-e potrivesc?

 

Recomand din cele care iti plac si sunt "functionale". :)

Editat de Adixgl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...