Sari la conținut

TF de la N-S, ori de la S-N....


Dan Ny
 Share

Postări Recomandate

Intrebarea e pertinenta, poate traseul lui e de asa natura incat doar odata poate trece pe acolo, si poate alege sensul. Eu prefer curbele stranse sa le iau in urcare/accelerare, nu in coborare/frana de motor, deci am ales N->S cand am facut o tura din asta, pe partea nordica sunt curbe mai frumoase si mai numeroase. Drum bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....care varianta este mai frumoasa, daca pot spune asa. Ceva pareri legate de traseu. Va multumesc!

 

Nu prea inteleg intrebarea. E acelasi drum. Intr-adevar se schimba putin perceptia, dar nu cred ca exista diferente prea mari.

N-ai timp sa parcurgi drumul in ambele sensuri vara asta?

Editat de gabizxc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu prea inteleg intrebarea. E acelasi drum. Intr-adevar se schimba putin perceptia, dar nu cred ca exista diferente prea mari.

N-ai timp sa parcurgi drumul in ambele sensuri vara asta?

frankone a explicat foarte bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu prefer sa parcurg Transfagarasanul de la S la N, iar Transalpina de la N la S, pentru ca, de regula, le combin cu alte trasee si asa imi pica cel mai bine. Si parca si muntele se vede mai frumos mergand asa, si au spus-o mai multe persoane. Duminica o sa fac Transalpina invers, S-N. :burnout:

Editat de George M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost duminica pe tf. peisaj superb, asfalt peticit ( nu-mi inspira incredere ) de la baraj la balea. apoi de la balea spre sibiu are numai santuri, facute probabil cu lama iarna... ca peisaj oricum l-ai lua tot e fain. ca sosea lasa mult de dorit, mai ales pe doua roti.

Editat de marcelius78
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu prefer sa parcurg Transfagarasanul de la S la N, iar Transalpina de la N la S, pentru ca, de regula, le combin cu alte trasee si asa imi pica cel mai bine. Si parca si muntele se vede mai frumos mergand asa, si au spus-o mai multe persoane. Duminica o sa fac Transalpina invers, S-N. :burnout:

Eu zic ca pe TA e mai ok de la S la N . Daca vrei sa faci curbele mai agresiv ai mai multa vizibilitate asa. Si le faci pe celelalte pe coborare mai usor .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Preferinta mea

 

TF: N->S

TA: S->N

 

legate iese vine... mai pot fi legate cu Rucar Bran: S-N si Valea Prahovei: N-S (Cheia e mai misto S-N si legata cu Siriu :) )


» Post actualizat in 30 Jun 2016 19:44

Acu' daca mi se permite un sto... Khardung La cum e mai fain? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un prieten care motocicleste si care nu a vizitat romanica. Asta iarna a vazut la mine cateva poze cu TF si a ramas impresionat. A spus…:’next year I come there’ .Sincer nu l-am crezut nici o clipa, dar iata ca omu’ si-a anuntat venirea luna care vine. Nu aveam in plan asa ceva, dar........ Imi doresc sa plece cu o impresie frumoasa despre tarisoara asta si sa se intoarca, candva, cu alti vizitatori. Avem meleaguri frumoase, pacat ca nu avem si o infrastructura asemenea, dar asta este o alta discutie.

Am dorit sa ascult si alte pareri. Multumesc celor care au raspuns. O vara frumoasa si asfalt uscat tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astea is prostii, iti ia mai putin de o ora sa te fatai in zona interesanta dus-intors, ce traseul dracului e ala in care sa nu ai timp o ora dintr o zi in zona cea mai frumoasa?

+1

Corect!

 

Tur+retur & si-nainte si-napoi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un prieten care motocicleste si care nu a vizitat romanica. Asta iarna a vazut la mine cateva poze cu TF si a ramas impresionat. A spus…:’next year I come there’ .Sincer nu l-am crezut nici o clipa, dar iata ca omu’ si-a anuntat venirea luna care vine. Nu aveam in plan asa ceva, dar........ Imi doresc sa plece cu o impresie frumoasa despre tarisoara asta si sa se intoarca, candva, cu alti vizitatori. Avem meleaguri frumoase, pacat ca nu avem si o infrastructura asemenea, dar asta este o alta discutie.

Am dorit sa ascult si alte pareri. Multumesc celor care au raspuns. O vara frumoasa si asfalt uscat tuturor!

 

Din moment ce omul vine in special pentru TF (si bine face) e clar ca asta va fi highlightul calatoriei, il va parcurge in ambele sensuri de cateva ori, repet, partea palpitanta are mai putin de 15 km, are timp berechet sa se distreze pe acolo dus-intors. Si merita. In special daca se cazeaza in zona pentru o noapte. Si nu ar fi rau sa mearga si la Vidraru, are ce vedea si acolo.

De fapt, l ai putea ajuta cu un traseu orientativ, in care sa cuprinzi si Transalpina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un prieten care motocicleste si care nu a vizitat romanica. Asta iarna a vazut la mine cateva poze cu TF si a ramas impresionat. A spus…:’next year I come there’ .Sincer nu l-am crezut nici o clipa, dar iata ca omu’ si-a anuntat venirea luna care vine. Nu aveam in plan asa ceva, dar........ Imi doresc sa plece cu o impresie frumoasa despre tarisoara asta si sa se intoarca, candva, cu alti vizitatori. Avem meleaguri frumoase, pacat ca nu avem si o infrastructura asemenea, dar asta este o alta discutie.

Am dorit sa ascult si alte pareri. Multumesc celor care au raspuns. O vara frumoasa si asfalt uscat tuturor!

 

Pana la TF te saturi de pasuri prin Austria, Italia, Franta asta daca esti vest european. Oricum daca ajunge aici spune-i sa treaca de tigania de la Balea cu ochii inchisi.

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un prieten care motocicleste si care nu a vizitat romanica. Asta iarna a vazut la mine cateva poze cu TF si a ramas impresionat. A spus…:’next year I come there’ .Sincer nu l-am crezut nici o clipa, dar iata ca omu’ si-a anuntat venirea luna care vine. Nu aveam in plan asa ceva, dar........ Imi doresc sa plece cu o impresie frumoasa despre tarisoara asta si sa se intoarca, candva, cu alti vizitatori. Avem meleaguri frumoase, pacat ca nu avem si o infrastructura asemenea, dar asta este o alta discutie.

 

Daca vreti companie as veni si eu ca nu am fost niciodata pe Transfagarasan, doar sa postezi ziua cand planuiti plecarea. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce rahat vedeti la tf nu stiu,,... slalom printre cretni,, mici gratare , melteni si dobitoci cu numere de BG care cred ca tot drumul e al lor.

Am urcat azi pana la Vidraru..promit ca nu mai urc in urmatorii doi ani decat miercuri dupa miezul noptii.

 

 

TF bun e Carta Balea si retur. Eventual trecut dincoace si coborat pana la Piscu Negru... de rest sa fugiti ca dracu de tamaie...


» Post actualizat in 03 Jul 2016 19:48

sunt o mie de trasee faine in romanica..... nu inteleg ce e asa de vazut la TF... drum de (cuvant urat) unde merg toti meltenii sa faca un mic pe margine...

Editat de Taz Asg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuia sa fi mers ieri dupa-amiaza. ;)

Cred ca lui Geo_ZGA i-a placut (nu stiu de ce dar tot dau de el in ultimul timp). :)

 

Si eu niciodata nu-mi dau seama :)) Ne-am intersectat pe traseu, sa inteleg.

Ultima data am fost in zona acum vreo 20-25 ani, nici nu mai stiam cum e... oricum, n-am reusit sa-l facem pe tot (cat era deschis), ca ne-a prins torentiala in echipament de vara si ne-am oprit la vreo 14-15km de Balea. Pana la Vidraru e aglomerat, asfaltul destul de prost. Dupa Vidraru se mai raresc putin masinile si grataragii, asfaltul e amestecat... mai bun, mai prost... acceptabil pt mobra mea, dar nu de mers tare.

Per total, mi-a placut si o sa mai revin. Pt o tura de-o zi, eu zic ca merita... nu sunt f multe trasee frumoase pe care le poti face intr-o zi, din Bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul este genial, nu-i vina lui ca este populat (p0Pulatia - marea problema a acestei tari) daca mergi marti sau miercuri pe seara (ca-i mai racoare) nu-i nici dracu si poti sa vezi ce inseamna cu adevarat TFul! DIN PACATE incet, dar sigur, delasarea, miserupismul si lipsa de intretinere corespunzatoare isi spun cuvantul, merg de minim 2-3 ori pe an pe acolo si e din ce in ce mai trist... incet, incet se duce totul de rapa... mare pacat! L-am facut de la N-S si de la S-N cu bitza, cu motoru si partial pe jos (cu masina sau camionu, nu se pun :P ) este un drum magnific si n-as putea sa iti recomand decat sa mergi pe el, nu cred ca conteaza cum, dar merita facut. inclusiv noaptea,

 

post-4765-0-04437500-1467576447_thumb.jpg

 

e de vis (dar tre sa-l cunosti bine si cu atentie mare)!

 

post-4765-0-68147600-1467576249_thumb.jpg post-4765-0-54432400-1467576305_thumb.jpg post-4765-0-33784000-1467576317_thumb.jpg post-4765-0-07734600-1467576411_thumb.jpg post-4765-0-45337600-1467576428_thumb.jpg

 

nRock! si drumuri bune!

 

p.s. si da, chiar si pe mama furtunilor are farmecul lui!

Editat de m4v3rick
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

pai de asta am zis ca o sa urc numai miercuri noaptea.... sa stiu ca nu e plin de ceve late ..., sa ma bucur de drum.

 

 

 

in alta ordine de idei... azi, dipa dezamagirea de pe TF am fost in tara Lovistei... am pansat ranile de pe TF :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Si eu niciodata nu-mi dau seama :)) Ne-am intersectat pe traseu, sa inteleg.

Ultima data am fost in zona acum vreo 20-25 ani, nici nu mai stiam cum e... oricum, n-am reusit sa-l facem pe tot (cat era deschis), ca ne-a prins torentiala in echipament de vara si ne-am oprit la vreo 14-15km de Balea.

Nu e deschis tot?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...