Sari la conținut

arcuri progresive sv 650


Postări Recomandate

Ma bate un gand ,daca tot am de facut revizia la furca la sv , sa-i montez niste arcuri progresive,intrebarea e,se simte vreo diferenta in comportamentul suspensiei? adica as vrea sa fie putin mai dura pe franare , parerile vreau sa fie strict la subiectul arcurilor . intruncat ele costa in jur de 100 de euro , iar o furca usd cu o revizie facuta ajunde la 400 de euro , invesitite prea mare ,daca a montat cineva asa ceva sau a a condus o mobra cu asa ceva in furca rog o parere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, la fostul SV am pus arcuri progresive aduse de Metricmotion parca, pretul era cam pe acolo.

Am obtinut exact ce cauti si tu, franarea era mult mai ok ca feedback si stabilitate, nu ajungeau in capat telescoapele.

In rest nu am prea simtit, pe viraje sau drumuri rele, diferenta mare era la franare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.piesemotociclete.com/catalog/motocicleta/suzuki/650/sv-650-s/?good_detail=kit-arcuri-progresive-a2f93d7340dce927361091b2f6fc7af5m

doar astea le-am gasit deocamdata . oricum nu ma grabesc pentru ca o sa fac chestia asta la sfarsit de sezon pentru ca trebuie revopsite si pahare si o sa dureze ceva toata operatiunea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o furca usd cu o revizie facuta ajunde la 400 de euro , invesitite prea mare

 

Am avut aceeasi dilema ca tine cand am avut SV-ul de 650, eu am rezolvat problema altfel: am vandut mobra, pentru ca erau prea multe de schimbat la ea(dupa parerea mea).

 

O furca de GSX-R comatibila cu SV-ul tau vine la pachet si cu o frana fata mai buna. Sa nu mai zic de faptul ca suspensia de supersport e reglabila pe preload, rebound, compresie fata de reglajul de preload pe care il ai tu pe furca standard de SV.

 

Daca planuiesti sa pastrezi multa vreme SV-ul, eu consider ca merita investitia intr-o furca de supersport.

Editat de gabizxc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bate un gand ,daca tot am de facut revizia la furca la sv , sa-i montez niste arcuri progresive,intrebarea e,se simte vreo diferenta in comportamentul suspensiei? adica as vrea sa fie putin mai dura pe franare , parerile vreau sa fie strict la subiectul arcurilor . intruncat ele costa in jur de 100 de euro , iar o furca usd cu o revizie facuta ajunde la 400 de euro , invesitite prea mare ,daca a montat cineva asa ceva sau a a condus o mobra cu asa ceva in furca rog o parere!

 

Raspunsul ti-l poti da tot singur,depinde ce vrei de la ea... o fata completa inseamna si upgrade la franare & etc (si nu te uita doar la USD) nu tot ce e USD e sfant, sunt si furci clasice, reglabile, foarte ok

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singurul lucru care m-a dat inapoi de la schimbul cu furca USD la SV este ca trebuie sa faci tot felul de improvizatii sa iti mearga vitezometrul dupa. SV-ul are senzor la roata, majoritatea vitezanelor de unde provin furcile au la cutie si solutia e un senzor Hall si magneti lipiti pe butuc, iese cam tiganie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...