Sari la conținut

Refuz, să mai trăiesc cu speranța, că maine nu voi victima unu


ana16
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 116
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Parerea mea ca buba e la aplicarea legii. Sau altfel spusdaca politia si-ar face datoria, muuuulte s-ar rezolva!

 

ana16 esti motociclista ? ... completeaza si tu profilul sa stim si noi...

Sunt un om care are o pasiune și o familie care o așteapta acasa în fiecare zi.

» Post actualizat in 23 Jun 2016 18:21

Păi nu ai făcut topicul ăsta în ideea... să mergi mai departe? Ne-ai amăgit degeaba? :stuck:

Nu am specificat în ce consta semnalul........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta ar fi doar una din solutii...

 

 

Foarte interesanta aceasta metoda.

» Post actualizat in 23 Jun 2016 18:34

Dar nu se rezolva cu educatie rutiera, nici teoretic, nici practic.

Radacina problemei e alceva.

 

Chiar acuma e o propunere pentru a re-introduce poligon la permis. Si mersul nocturn parca.

Ca multi tanari fac accidente.

Mi se pare reguli care nu ridic calitatea de proba in sensul unde e dorit.

în contextul acesta, consider că și nivelul de educatie este o cauză a problemei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa facem asta! Si putem continua apoi cu linsajul in public a politicienilor. Si nu imi plac nici astia care sparg seminte. Ce facem cu ei?

 

Radem, glumim, insa multe lucruri nu merg cum trebuie aici si sunt sanse mici sa se indrepte prea curand. Asa ca raman solutiile: pleci de aici sau faci tot posibilul sa te integrezi. Fiecare dupa cum il tine. Apreciez eforturile, insa nu cred ca vor avea efect. Vezi colectiv, vezi iesitul impotriva lui base, vezi tiganelile cu ponta, mazare, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca politia si-ar face treaba, la 8.30 dimineata n-ai gasi in trafic mai multe de 10 masini intre Piata Sudului si Universitate...

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci,nu tin apararea taximetristilor,soferilor de camion,posesorilor de auto,motociclistilor,si posesorilor de motociclete.dar nu sunt nici inpotriva lor. Punct.

Parerea mea,mentalitatea nu putem schimba asa usor,ne-ar trebui cam...100ani.tot asa e valabil si cu educatia.

Deci ne ramane,ori ne integram,ori fugim. (poate aici fac o mare gresala ca si eu gandesc asa,dar asa am fost crescut,in asa loc.nu sunt eu de vina)

 

si inca ceva doar asa in paranteza

sportul asta ce facem noi,s-au cum s-ar numi e riscant. Si oameni mergand pe jos se lovesc/ciocnesc. Vase se scufund,avioanele mai si pic. Orice se misca,greseste,fie el om,animal sau lucruri fara fiinte.Trebuie asumat la ce riscuri se supune cineva cand se urca pe motocicleta,sau in auto. Daca nu e in stare sa puna in fata lui adevarul ca poate asta e ultimu drum de al lui...sa se lasa de meserie mai bine! Ca nici asta nui treaba,ca vai Doamne ce viteaz is eu,si liber si fac ce vreau,ca dara am dreptate sa ma plimb cu motocicleta,si cand se urca unu peste el,vai Doamne,vrei sa ma omori,vrei sa ma nenerocesti. Apara-te! Nu poti?nu incepe sa te dai! Ai incercat?nu a fost posibil de evitat accidentul?asta e, e riscul ce primim cu senzatia ce ofera motocicleta.

Ps.si mie m-ar placea sa ma dau cu un cros in padure,dar nu sunt in stare de riscurile ce imi ofera.deci...nu ma bag :)

o seara faina!

Ahh,si imi cer scuze pentru expresia "Mami"

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

porblema nu e un taximetrist, tractorist sau altii. problema suntem noi. Sarim ca si muscati de buci cand pateste ceva un prieten/cunoscut.

De ce nu ai sarit in schema la colegul care a fost tachinat in trafic de un BMW ? de ce nu ai sarit in schema sa il ajuti si pe el...iti zic eu de ce...pt ca nu ne intereseaza, avem grija doar de noi si de apropiati.

daca eram eu, sau oricare alt coleg nu deschideai acest topic,

Daca ziceai, hai sa facem un protest pasnic, sa ne adunam 100 de oameni, sa facem o tura in fiecare weekend si dupa sa ne punem la o terasa, eu zic ca rezolvai mai multe...

si asa poate aveai parte si de sustinere media.

 

Dezvolta o campanie anti accidente, aduna tot ce gasesti la rubrica accidente, scrie un articol, sau roaga un ziarist sa incerce sa iti publice un articol intr-un ziar.

Posibilitati sunt, dar e mai usor sa scriu pe un forum si sa astept sa vina oamenii cu idei despre ce si cum sa facem.

Vrei sa ne mobilizam...pt ce? anti taximetristi? poi nu uita ca ei erau cei care te-au dus noaptea acasa din club ca tu ai vrut sa bei.

sau tu l-ai fortat sa intoarca pe dubla continua ca te grabeai sau ca trebuia sa mearga 2km ca sa intoarca si era cam scump.

Toate actiunile taximetristilor din ziua de azi sunt consecinta actiunilor noastre trecute.

Daca vrem schimbare trebuie sa incepem cu noi. sa luam o oglinda si dupa sa ne uitam la ceilalti.

 

Acel "TU" din textul de mai sus nu face referire la nici un user sau persoana implicata in aceasta discutie, este o generalizare si trebuie tratata ca atare!

 

Sanatate colegului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EU, TU nu trebuie sa facem nimic caci de aceea exista Politie, ca sa aplice legea.

Daca s-ar aplica legea ar fi perfect. Nici nu conteaza ca nu exista suficienti politisti cat conteaza ca toti cei care existe sa aplice legea ca la carte.
S-ar duce vestea si usor usor, s-ar mai domoli cu nesimtirea si tupeul.

Acum, BMW cu nr de bulgaria depaseste pe dubla continua chiar in fata rutierei care-i preocupata doar cu radarul. Altceva nu mai stiu. Daca-i dispozitie de radar, ei stiu doar radar.

De aia taximetristii (si nu numai) se comporta asa: pentru ca stiu ca nu le face nimeni nimic.

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci,nu tin apararea taximetristilor,soferilor de camion,posesorilor de auto,motociclistilor,si posesorilor de motociclete.dar nu sunt nici inpotriva lor. Punct.

Parerea mea,mentalitatea nu putem schimba asa usor,ne-ar trebui cam...100ani.tot asa e valabil si cu educatia.

Deci ne ramane,ori ne integram,ori fugim. (poate aici fac o mare gresala ca si eu gandesc asa,dar asa am fost crescut,in asa loc.nu sunt eu de vina)

 

si inca ceva doar asa in paranteza

sportul asta ce facem noi,s-au cum s-ar numi e riscant. Si oameni mergand pe jos se lovesc/ciocnesc. Vase se scufund,avioanele mai si pic. Orice se misca,greseste,fie el om,animal sau lucruri fara fiinte.Trebuie asumat la ce riscuri se supune cineva cand se urca pe motocicleta,sau in auto. Daca nu e in stare sa puna in fata lui adevarul ca poate asta e ultimu drum de al lui...sa se lasa de meserie mai bine! Ca nici asta nui treaba,ca vai Doamne ce viteaz is eu,si liber si fac ce vreau,ca dara am dreptate sa ma plimb cu motocicleta,si cand se urca unu peste el,vai Doamne,vrei sa ma omori,vrei sa ma nenerocesti. Apara-te! Nu poti?nu incepe sa te dai! Ai incercat?nu a fost posibil de evitat accidentul?asta e, e riscul ce primim cu senzatia ce ofera motocicleta.

Ps.si mie m-ar placea sa ma dau cu un cros in padure,dar nu sunt in stare de riscurile ce imi ofera.deci...nu ma bag :)

o seara faina!

Ahh,si imi cer scuze pentru expresia "Mami"

:)

Sunt constientă că lucrurile foarte multe lucruri nu merg bine la noi țara.......dar nu vreau nici sa tac, nici sa plec.....vreau să încerc sa schimb ceva, indiferent că nu reusesc din prima pot sa incerc. Si că ne strangem si incercam sa trasmitem un mesaj tot e un pas.

» Post actualizat in 23 Jun 2016 21:00

porblema nu e un taximetrist, tractorist sau altii. problema suntem noi. Sarim ca si muscati de buci cand pateste ceva un prieten/cunoscut.

De ce nu ai sarit in schema la colegul care a fost tachinat in trafic de un BMW ? de ce nu ai sarit in schema sa il ajuti si pe el...iti zic eu de ce...pt ca nu ne intereseaza, avem grija doar de noi si de apropiati.

daca eram eu, sau oricare alt coleg nu deschideai acest topic,

Daca ziceai, hai sa facem un protest pasnic, sa ne adunam 100 de oameni, sa facem o tura in fiecare weekend si dupa sa ne punem la o terasa, eu zic ca rezolvai mai multe...

si asa poate aveai parte si de sustinere media.

 

Dezvolta o campanie anti accidente, aduna tot ce gasesti la rubrica accidente, scrie un articol, sau roaga un ziarist sa incerce sa iti publice un articol intr-un ziar.

Posibilitati sunt, dar e mai usor sa scriu pe un forum si sa astept sa vina oamenii cu idei despre ce si cum sa facem.

Vrei sa ne mobilizam...pt ce? anti taximetristi? poi nu uita ca ei erau cei care te-au dus noaptea acasa din club ca tu ai vrut sa bei.

sau tu l-ai fortat sa intoarca pe dubla continua ca te grabeai sau ca trebuia sa mearga 2km ca sa intoarca si era cam scump.

Toate actiunile taximetristilor din ziua de azi sunt consecinta actiunilor noastre trecute.

Daca vrem schimbare trebuie sa incepem cu noi. sa luam o oglinda si dupa sa ne uitam la ceilalti.

 

Acel "TU" din textul de mai sus nu face referire la nici un user sau persoana implicata in aceasta discutie, este o generalizare si trebuie tratata ca atare!

 

Sanatate colegului!

Nu m-am implicat pană acum într-o astfel de actiune care să vizeze lumea traficul din București, însă orice persoana are dreptul de-a se implica, pană cănd ceva se va schimba.....daca mereu vom inchide ochii.......atunci chiar meritam tot ce pătim. Incă odata repet, nu generalizez......nu militez ca taximetristi sa fie omorati.....ci doar pentru respectarea normelor legale din partea tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concret, ce vrei sa faci?

Concret, mi-aș dori sa atragem atentia atat autoritatilor, cat si participantilor la trafic că anumite reguli sunt încalcate. Cum sa atragem atentia? Un event bine organizat, pasnic care să trasmita acest mesaj/ petitii / raportari, orice metoda pentru a aduce o schimbare. Repet, nu doresc raul nimanui.....ci doar respect pentru a împiedica diverse evenimente rutiere mai putin plăcute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt constientă că lucrurile foarte multe lucruri nu merg bine la noi țara.......dar nu vreau nici sa tac, nici sa plec.....vreau să încerc sa schimb ceva, indiferent că nu reusesc din prima pot sa incerc. Si că ne strangem si incercam sa trasmitem un mesaj tot e un pas.

» Post actualizat in 23 Jun 2016 21:00

Nu m-am implicat pană acum într-o astfel de actiune care să vizeze lumea traficul din București, însă orice persoana are dreptul de-a se implica, pană cănd ceva se va schimba.....daca mereu vom inchide ochii.......atunci chiar meritam tot ce pătim. Incă odata repet, nu generalizez......nu militez ca taximetristi sa fie omorati.....ci doar pentru respectarea normelor legale din partea tuturor.

nu te-ai implicat pentru ca nu a fost implicata intr-un accident nici o persoana apropiata tie.

eu nu pot sa ii spun unui om pe strada sa fie mai atent, dar eu pot sa fiu atent si pentru el.

 

Spor in ceea ce iti doresti sa faci. dar fara un plan bine conceput, o sa raman un alt topic creat aiurea.

 

""Ps: popcorn la 1 leu punga!" :alcy:

Editat de RRS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu te-ai implicat pentru ca nu a fost implicata intr-un accident nici o persoana apropiata tie.

eu nu pot sa ii spun unui om pe strada sa fie mai atent, dar eu pot sa fiu atent si pentru el.

 

Spor in ceea ce iti doresti sa faci. dar fara un plan bine conceput, o sa raman un alt topic creat aiurea.

 

""Ps: popcorn la 1 leu punga!" :alcy:

Sper sa nu fii surprins, dar am fost chiar eu implicata în incidente.....persoanele vinovate nu au patit nimic.......poate acum vreau să ridic niste semne de întrebare.........poate am sa conceput un plan bun....poate nu.....poate am sa fac altu nou.........Insă stiu un lucru, daca nu exista o uniune degeaba incerc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti scriu o poveste scurta, poate asa intelegi.

Aveam intre 18 si 22 de ani, nu aveam moto dar aveam masina mea. Am schimbat o toba ca sa fiu race, un filtru tziuning jante de aluminiu, stiam legislatia cap coada si faceam 5-6000 de km pe luna pt ca volan. In acest interval am avut 3 accidente, dupa legislatie nici unul din vina mea, dupa faptele mele in toate Am contribuit sa se intample acele accidente. Vina mea a fost nerespectarea vitezei,pe limita de 30 eu aveam 50, pe limita de 50 eu rulam cu 70. La fiecare accident am iesit nevinovat, dar am ramas si fara masina 2-3 saptamani.

Dupa 3 accidente am inceput sa fiu mai atent, sa nu mai merg asa race, sa opresc sau sa incetinesc daca un coleg in trafic a gresit si nu a apreciat corect daca poate iesi sau daca poate intoarce.

Si am injurat, claxonat si lovit oglinzi la cei care le fac intentionat pe unde e interzis.

Toti gresim, dar unele greseli pot fi evitate.

In jungla urbana doar eu pot sa am grija de mine.

Daca vrei schimbare incepe cu tine.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.Insă stiu un lucru, daca nu exista o uniune degeaba incerc.

concret, vrei sa semnam ca mergem dupa tine in orb? ai nevoie de niste semnaturi care te sustin ca sa prinzi curaj? iti inteleg supararea si frustrarea, dar vino cu un plan concret daca il vrei sustinut de cineva. o sa fiu in primul rand daca ai o idee care imi covine. mometan un miting spontan in care sa turam un pic motarele si sa strigam "taximetristii e rai" nu imi surade, si nu disting alta propunere in posturile tale. vrei ceva dar nu stii clar ce, si ar fi de preferat sa mai vina si altii cu idei, cel putin asa se vede din spatele tastaturii mele. si altii ti-au cerut acelasi lucru mai sus.

hai sa alegi o singura idee, gen "miting", "scrisoare deschisa", tu decizi. stabilim aici unde, cand, ce strigam / ce cerem, si poate se intampla. dar decide-te odata. momentan vorbesti mult si nu spui absolut nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prea multi "nescoliti" in randul taximetristilor. Foarte multi "penali" si colorati. Dar....Am un vecin, taximetrist, baiat de nota 20. A lucrat mai bine de 10 ani intr-o multinationala, salariu excelent, conditii de te doare capu'. Problema e ca multinationala a facut restructurari si a ramas omu' fara munca. A cautat de ia venit rau un job. Problema era ca nu nu voia nimeni sa-l angajeze ca era prea pregatit si venea de la un salariu excelent. (asta e o problema generala in Romania). Om cu facultate, 3 limbi straine, educat la maxim, civilizat, respecta tot ce se poate respecta in trafic.....si e taximetrist. Sa tot mergi cu el in masina. Si ca el mai sunt multi.... Iar cretinii astia de fac boacane in trafic, sa li se suspende dreptul de a mai practica aceasta meserie, care de altfel e o munca ca oricare alta si teoretic ar trebui respectata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pe mine ma enerveaza rau taximetristii astia,dimineata cand plec la treaba nu gasesc nici macar un taxi in statie.

Si io care credeam ca mergi pe mobra la scarbiciu'...

 

@ana16,numai ieri era sa am 3 incidente,din care doo cu tacsiuri...

Sper sa rezolvi ceva cu aceasta "rage" a ta.

 

Cred ca e de buna cuviinta sa-ti completezi datele de la profil. :D

Editat de CRISTIAN 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca politia ar vrea, s-ar face curatenie. Niste politai pe motoare fara insemne si cu camere pe casca ar face putina liniste pe strada.

Sau un server unde sa le descarc/descarcam niste filmari de pe camera de pe casca si ... poate poate s-ar lamuri cum merge treaba cu taximetristii din Buc.

Altfel, din gura toti sunt cumsecade si respecta tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primu' - cred ca se referea "Primu' care am postat intr-un topic legendar (de caterinca)" :D

 

Tu pune poze in costum de baie, sa vada baietii pentru ce se implica! :crack:


» Post actualizat in 24 Jun 2016 07:15

Eu ma tot gandesc de ce-o fi simtit nevoia de virgulele alea doua din titlu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

taximetristii ca taximetristii, dar cu masinile mici, rosii cu floricele si fluturasi pe ele ce facem?

ca si alea schimba banda peste mine, imi ies in fata de pe cedeaza, intorc pe linie continua

 

taximetristul cand imi iese in fata intai face un calcul scurt daca pot frana pana sa ajung in el, apoi trage o flegma in sictir si se baga, ca doar nu sunt prost sa intru in el

masinutele mici si rosii nu vad nimic aprinzandu-si tigara in timp ce vorbesc la telefon

 

propun un protest de amploare si controale mai drastice cand incerci sa inmatriculezi o masina mica si rosie

ba chiar sa se interzica inmatricularea masinilor mici si rosii daca au abtibilduri dragute

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...