Sari la conținut

Rugaminte Inmatriculare Aprilia RX 50cc


Sebastian B. David
 Share

Postări Recomandate

Buna ziua,

 

As avea o rugaminte mica mare, si scuze daca nu postez unde trebe.

De curand am gasit o Aprilia RX 50cc in stare buna la pret accesibil, doar ca am cateva nedumeriri in legatura cu legislatia si actele pt a o inscrie pe primarie in Oradea, sau imprejurimi.

Am carnet cat B recent innoit, ca expirase dupa 10 ani, acuma am vazut ca au adaugat o droaie de categorii A, m-ar interesa daca pot conduce o astfel de moto cu B care are inclus si subcategoria AM.

Apoi partea nasoala e ca motoreta are acte de italia si m-ar interesa cum as putea sa o inscriu pe primarie ca teoretic e un scuter cu design de cross/enduro, are faruri, stop si semnalizari, sau de ce acte is nevoie exact si cum se procedeaza.

Ma gandeam la un astfel de moto pt oras si eventual padure pt consum redus, ca actuala masina este cand imi mananca 10L/100km in oras deci....

 

Multam anticipat si sper ca cineva sa poata da o explicatie concreta.

 

Cu stima,

Seba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Categoria am=moped, maxim 50cc, viteza maxima 45km/h, 4kw. Daca asta scrie in actele mobrei, poti. Ca si inregistrare pe primarie, nu stiu ce acte ai nevoie, dar stie gogle, mi a luat 1 search..

http://www.sector5.ro/node/443

Putin chef sa fie ca se gaseste orice, nu trebuie sa pice din cer informatia....

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca stai in oras si vrei sa o inregistrezi la primarie , trebuie carte rar , daca ai o bunica , o ruda ceva la tara si o inregistrezi la ei la primarie , NU ai nevoie de carte rar , ci doar de actele motoretei traduse si legalizate. Piese gasesti pe absolut toate drumurile pt motoreta asta , are cel mai comun motor de 50(Minarelli AM6/5/4 - 6 , 5 , 4 inseamna numarul de trepte) , in padure nu prea ai ce face cu ea ca nu e moto de padure si nu prea urca vreo panta , dar pentru oras e buna , consuma putin daca e reglata cum trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

primul pas este sa mergi la rar sa-i faci carte. daca in carte o sa fie trecuta "moped" atunci se poate conduce cu AM. daca e trecut "motociclu" atunci trebuie musai categoria A.

 

RAR pt un moto de 50cc, vad ca s-au schimbat multe in ultimii ani, pe la 16 ani aveam moped cu pedale pe care nu trebuia absolut nimic, mai nou am cautat si eu pe google si se pare ca trebe carte ca la masini si inspectii pe ele, plus am gasit si un articol de la primarie Oradea cu inmatricularea http://www.oradea.ro/fisiere/module_fisiere/18100/h672_13a.pdf teoretic ar fi posibil cumva daca pe acte apare ca moped si daca i-as face inspectie si rca.

» Post actualizat in 22 Jun 2016 08:45

Daca stai in oras si vrei sa o inregistrezi la primarie , trebuie carte rar , daca ai o bunica , o ruda ceva la tara si o inregistrezi la ei la primarie , NU ai nevoie de carte rar , ci doar de actele motoretei traduse si legalizate. Piese gasesti pe absolut toate drumurile pt motoreta asta , are cel mai comun motor de 50(Minarelli AM6/5/4 - 6 , 5 , 4 inseamna numarul de trepte) , in padure nu prea ai ce face cu ea ca nu e moto de padure si nu prea urca vreo panta , dar pentru oras e buna , consuma putin daca e reglata cum trebuie.

 

Sunt mai mult cu crossurile si super motourile dar mi-ar fi iar bataie de cap cu carnetul cand abia recent o fost innoit B-ul ca o trecut 10 ani de la obtinere,

iar pt ceva de teren sa-l car pe platforma tot timpul iar nu ii idee doar de distractie.

Mai ales ca si asa masina imi consuma exagerat la 1400cc si 10 litri pe 100 km urban, m-am gandit mai mult la economii in oras si la ce carnet am, apoi asta mi se parea cea mai buna idee, un scuter cu design de moto de teren, ca la 50cc ma gandesc ca nu ia mai mult de 4l/100km un moped de genul asta ca si Aprilia RX 50, sau Rieju MRX 50.

Pt padure nu ma gandesc la trasee enduro ci doar dinastea mai light.

» Post actualizat in 22 Jun 2016 09:38

Pana la urma s-ar putea sa ma orientez spre altceva din cauza actelor, total altceva chiar daca cele de teren cu cadru mare imi plac mai mult.

Am gasit in schimb un Rieju RS2 Matrix de 50cc cu toate actele ok si inmatriculat deja pe comuna pe langa Oradea, ma gandesc ca aici as avea mai putine batai de cap la acte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...