Sari la conținut

Yamaha XJR 1200


Gixu.
 Share

Postări Recomandate

Deoarece cu cealalta vacuta nu prea ma puteam da in voie pe virajele infinite ce inconjoara orasul si nici nu prea puteam s-o mai uit din cand in cand in fata blocului, am inceput sa-mi caut acum doua saptamani ,o motocicleta fix pentru cele doua scopuri enumerate mai sus. Initial am vrut un VFR 800,apoi un Hornet 900,ca intr-un final sa dau peste ea la vanzare.

 

Mi-a placut de cum ne-am vazut. De joi pana azi am facut 150 km impreuna si aproape am reusit sa golim un rezervor de 21 litri :) Se pare ca 10% e valoarea ce-o face sa reactioneze atat de fericita de fiecare data cand trecem de 3000 RPM.

 

Desi e un naked simplu,si are doar minimul de martori(nimic electro), are un indicator de benzina plasat exact unde trebuie, fix acolo unde trebuie sa te streseze :)

 

Am comandat deja un ghidon TRW Superbike si acum astept nerabdator sa-l montez. Cel original e f ingust si te face sa te simti ca un T-Rex la ghidon.

 

Momentan este f murdara deoarece fostul prop si-a cumparat Bembeu , iar pe ea a uitat-o in garaj de anul trecut.

 

Va urma !:)

post-11570-0-94477100-1462699740_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 80
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

tone de cuplu scrie pe ea :P,faina motocicleta,nu prea are ce sa se strice la ea,cat ai dat ? pune si tu mai multe poze sa mai limpezim si noi ochii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gixule, te urasc iremediabil! :crack: Spor la bobinat pee curbe!

:)) Merci bre!

» Post actualizat in 08 May 2016 16:49

Poze pun maine,dupa ce reusesc s-o spal/curat.

 

Are 80000 km( da,de obicei motoarele vechi de 17 ani pot ajunge si la cifra asta ) , are cateva bubite ce trebuiesc remediate si a costat fix 1000 euro.

Editat de Gixu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a costat fix 1000 euro.

Aceste cuvinte ma duare... :alcy:

Nu faci si tu o donatie dupa ce te plictisesti de ea? ( maxim 2 luni) :laugh:

Editat de DKW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E fun fun fun! Dupa ce vine noul ghidon, voi cauta si o alta masca.

 

Bre,scopul ei este fix asta. Sa ma duca si la munca si pe curVbe, sa coste putin si sa o pot lasa in fata apartamentului fara sa ma trezesc cu pozaci/copii calare pe ea :)

 

Pana acum,scop atins :D

Editat de Gixu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felictari, dar acum o intrebare persoanla, pur si simplu ma roade :)) ....Care e scopul tau pana la urma in viata asta sa ai toate modelele de motocicleta pe fiecare cilindree in parte ? De ce nu te poti indragosti de una anume ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu te poti indragosti de una anume ?

Nestatornic in dragoste, inima usuratica... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felictari, dar acum o intrebare persoanla, pur si simplu ma roade :)) ....Care e scopul tau pana la urma in viata asta sa ai toate modelele de motocicleta pe fiecare cilindree in parte ? De ce nu te poti indragosti de una anume ?

 

Salut,e relativ simplu,ma plictisesc f f repede, am posibilitatea de a schimba usor motorul si imi plac o sumedenie de mobre,fara sa-mi pot permite sa tin 2-3-4 in acelasi timp.

 

Nestatornic in dragoste, inima usuratica... :D

:)) Am avut profesor bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca acum 15 ani,motocicleta a avut deja un ghidon de tip "superbike" pe ea, eu sper sa vina fara bube.

post-11570-0-94146100-1462786102_thumb.png

 

Cam asa ar trebui sa arate.

 

Pana una-alta am oprit aseara la benzinarie in drum spre casa si i-am facut plinul. 14 litri pentru 150 km :)

post-11570-0-35443800-1462786249_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

. ....Care e scopul tau pana la urma in viata asta ..............

:10:

 

 

 

Gixu: chiar imi face placere sa fiu la curent cu noile tale achizitii!

eventual ai putea sa ne spui si pe care l-ai vandut.... ce nu ti-a placut, de ce te-ai despartit de respectiva mobra....

numa' bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa purcedem in ordinea numerelor de pe tricou.

 

Yamaha poarta numarul 24 :). Busa mi-a facut numai bube. N-a vrut ea sa stea la mine. 3 iesiri soldate cu 3 daune.

 

Anul asta am vrut un GW,mi l-am luat,ca apoi sa gasesc modelul mai nou la un super pret. GW-ul l-am plimbat cu placere pana in ziua cand am omis o insulita in centrul orasului si am facut o paguba de 1500 euro( motor plus semne de circulatie)

N-a meritat reparat ,asa ca l-am vandut asa cum era,cu pierderile de rigoare si mi-am cumparat un VL 1500. Toate bune si frumoase, pana la punctul in care m-a sunat un amic intr-o sambata sa iesim cu mobrele,si atunci mi s-a aprins un alt bec : Cum naiba o sa ma dau eu cu vaca pe curbe? Asa am ajuns sa caut o mobra relativ usor de intretinut si suficient de ieftina astfel incat sa nu fie nevoie de inca un loc in garaj. Si asa am ajuns sa-mi cumpar,printr-o intamplare cu noroc,XJR-ul.

 

@Ben Dover( :))) ) ,coane,printre posibilele alternative pentru XJR a fost si un Mille RP. Daca imi cumpar italianca,imi cumpar doar Ducati :)

 

In plus,sunt toate sansele ca in vara sa vin acasa cu conserva sau cu avionul.

Editat de Gixu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu faci taximetrie cu mobra sa te plangi de consum.

Nu e vorba de consum, e vorba ca rezervorul este prea mic => autonomie de 'ici pana colea. Ceea ce e frustrant - cu un plin de benzina sa nu poti face nici 200km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bingo! :)

 

Pana una-alta azi am iesit la prima tura la spalatorie. Am luat grosul, a ramas insa jegul rezidual, revenim in weekend cu forte proaspete.

 

Astept inca uleiul/filtrul si ghidonul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Obosesc sa-ti tot zic felicitari de achizitie. Imi pare rau ca n-ai avut noroc de soim. Tot ceva in genul asta cu galeti de cuplu mi-am luat si-mi pare rau ca n-am facut pasul asta mai devreme, am facut in 2 luni km aproape cati am facut intr-unul din ani cu ZX9-le :)

Editat de JCDenton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine a fost o conjunctura favorabila.

 

Cuplul e asemanator cu ceea ce livra Busa, asta insa se plafoneaza mult mai repede. Oricum, imi place maxim forma si,desi n-am crezut, a fost dragoste la prima cheie.

 

Ce animal ti-ai cumparat?

post-11570-0-54777100-1462975244_thumb.jpg

Editat de Gixu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...