Sari la conținut

adaptare magnetou scuter pe ij planeta 5


Postări Recomandate

Dragi colegi motociclisti!

Vad pe anumite site_uri ca unele modele de comuniste beneficiaza de kit_uri de magnetou cu senzor de scanteie ca pe scutere,sistem mult mai ok decat platina si alternator cu perii(parerea mea). Iar in acel pachet e totul numai trebuie montat si modificata putin instalatia. Sti cineva asa ceva pt planeta 5?! Sau a adaptat cineva vreodata? M.ar bate gandul sa fac asta. Daca stiti ceva mi.ar fi de mare ajutor. Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Părerea ta.

 

Alternatorul e foarte bun pe Planeta 5, trebuie doar să pui Gotronic cu senzor in locul platinii şi e totul perfect şi fiabil la 100 lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si un releu de incarcare electronic - ala original e lenes, nu a vrut sa-mi dea garantie la Varta din cauza tensiunii de incarcare. Am pus unul de Dacia si am rezolvat. Poveste de acum 12-13 ani insa..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles. Multumesc de sfat insa alternatorul meu se incinge foarte tare,fumega chiar,si nu am gasit nici o problema in sensul asta de acola aveam ideia cu modificarea. Am schimbat rotor,stator l.am deconectat de la instalatie in caz ca poate e ceva in scurt si i.am dat doar excitatie...... Nimic tot se incinge de se schimba la culoare dupa cate un drum.... Sti de ce ar face asta?!

» Post actualizat in 11 May 2016 09:37

Incarcarea e ok. 14,6 cam la jumate acceleratia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...se incinge de se schimba la culoare dupa cate un drum...

Ai verificat daca nu cumva atinge rotorul de stator in timpul mersului? Se observa usor daca freaca dupa urmele de polizare de pe tolele rotorului. :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...