Sari la conținut

16/17 iunie Buc Ro - Hadsten Dk sfaturi de la cei care au mers +600km/


vali`
 Share

Postări Recomandate

Salutare . In iunie voi pleca spre Danemarca si vreau ceva sfaturi de la cei care au fa ut peste 600 700 km la zi . Eu ma gandeam ca in ziua 1 sa merg Buc Budapesta unde voi pune cortul . Ziua 2 Budapesta Hamburg sau Hanovra si ziua 3 restul pana in Hadsten ... ceva sfaturi , campinguri pe drum . Voi merge pe Cehia pentru ca am fost de peste 10 ori pe acest drum cu masina si imi este oarecum cunoscut . Cauciucurile sunt noi . Motocicleta este un suzuki intruder 1800 si are aproape 12.000km , voi schimba consumabilele inainte de plecare . Am scapat de curatarea si ungerea lantului pe drum pentru ca distributia este pe cardan. Voi lua un kit de pana , un compresor si un apray de pana cu spuma . De asemenra imi voi lua costumul de ploaie si manusile de plaoie . In rest astept sfaturi despre drumul lung pe moto . Daca atiti campinguri pe acest traseu . Am gasit in Budapesta un camping moto chiar in centru . Aveti idee daca ai voie sa pui cortul pe orice drum in afara , gen daca ma ia somnul sa ies de pe autostrada pe un national si sa campez langa drum ? Astept orice sfat de la cei care au mers macar 600 800 km zi . Asfalt uscat va doresc si un sezon calduros , fara ploi si fara accidente . Daca mai pleaca cineva pe acest traseu in data respectiva am putea merge jmpreuna ....

post-704-0-49301500-1462268972_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe primul segment al traseului tau, la prima mana, pe drumuri fara taxe (ca presupun ca mergand cu cortul, nu vrei sa cheltui f mult) Google maps da 11h 12 min. Alea sunt orele de stat in sa (fara pauze), si mergand ceas (netinand cont de toate cele ce vor fi potrivnice; semafoare, ambuteiaje, etc)

 

NU ma intelege gresit, nu spun ca nu este posibil. Orice este posibil. Dar dupa ce vei avea 13-14 ore pe drum in sa, cu o motocicleta care nu cantareste sub 200 kg, cat de in stare mai esti sa repeti a doua zi acelasi lucru? Dar a treia zi? Nu mai vorbesc despre cat de capabil vei fi sa mai montezi un cort... (samd)

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

timestamp="1462271266"]Salut..spune.mi te rog de unde ai luat parbrizul?

asa am cumparat motorul cu tot ce e pe el onafara de top case . Eu am vopsit rotile . Motorul avea 2000 km .

» Post actualizat in 03 May 2016 11:01

Pe primul segment al traseului tau, la prima mana, pe drumuri fara taxe (ca presupun ca mergand cu cortul, nu vrei sa cheltui f mult) Google maps da 11h 12 min. Alea sunt orele de stat in sa (fara pauze), si mergand ceas (netinand cont de toate cele ce vor fi potrivnice; semafoare, ambuteiaje, etc)

 

NU ma intelege gresit, nu spun ca nu este posibil. Orice este posibil. Dar dupa ce vei avea 13-14 ore pe drum in sa, cu o motocicleta care nu cantareste sub 200 kg, cat de in stare mai esti sa repeti a doua zi acelasi lucru? Dar a treia zi? Nu mai vorbesc despre cat de capabil vei fi sa mai montezi un cort... (samd)

 

Bafta!

Voi merge cu cortul deoarece este altceva decat la hotel . Mie imi place mai mult sa stau la cort cand sunt cu motorul . De la arad voierge doar pe autostrada . Taxele de drum pt ungatia si cehia sunt undeva la 30 euro . Pe Germania si Danemarca nu se plateste nimic . Mai stau la cort sj pentru ca nu mi se pare ok sa dai 50 60 euro pentru 5 6 ore de somn si un dus plus ca toate campingurile de "afara" sunt curate , civilizate si cu grup sanitar decent. Mai am o luna sa ma decid daca voi face traseul in 3 sau 4 zile si de aceea am postat aici pentru diverse sfaturi , pareri . Am facut transalpina mers cam 7 ore toata ziua doar pe ploaie si la 5 6 grade și as mai fii mers , doar ca la femeie nu i se paruse tocmai funny . Eu as repeta experienta

» Post actualizat in 03 May 2016 11:07

Transalpina 2015

post-704-0-56135400-1462273601_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut! eu iti sfatuiesc sa nu te grabesti...in primul rand este obositor si periculos daca esti obosit iar in al doilea rand fugi din A in B si nu ai timp sa te bucuri de traseu si de priveliste...anul trecut am fost in muntenegru si ne-am ratacit un pic :)) am mers in jur de 700 de km...eram rupti si obositi pana ce am ajuns la destinatie...era un traseu super fain si nu am oprit doar foa...rte rar pt ca ne grabeam...

sfatul me este sa faci zilnic maxim 400 de km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De femeie nici nu era vorba. Credeam ca faci singur asta, dar cu femeie eu zic sa te mai gandesti inca o data.

 

Vezi aici greseala mea la planificarea unei calatorii de 5500km.

 

Am facut transalpina mers cam 7 ore toata ziua doar pe ploaie si la 5 6 grade și as mai fii mers , doar ca la femeie nu i se paruse tocmai funny . Eu as repeta experienta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici plec singur . Ziceam ca pe un traseu de 2 zile am fost cu femeia . Transfagarasan si transalpina . Ideea este ca pe 19 duminica trebuie sa fiu in dk ... poate plec cu o zi mai devreme de acasa si fac 500 pe zi ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca singur rezisti la un 650-700 km, daca te limitezi la drumuri nationale si pe alocuri cate o portiune de autostrada. Poate una din 2 zile de mers ai putea intinde si coarda catre 800-850.

 

Cu iubita-mea am facut de vreo 2 ori 850 km (cluj-constanta cu ocol pe la slatina si catania-roma cu o ora pe bac). Si s-a putut. Dar conditia in ambele cazuri a fost ca a doua zi nu am plecat nicaieri (dureri de behind, echipamente transpirate si inca neuscate, oboseala, etc)

 

Cei 1500 km (Venetia-Catania (Sicilia)) in 2 zile au fost grei (pentru ea). Nu as repeta prea curand


» Post actualizat in 03 May 2016 11:37

.

 

 

 

Eu propun sa bagi pe Google Maps segmentele de traseu sa-ti simulezi orele de condus, limitandu-te la 8 ore de stat in sa. Cu pauze te vei intinde pe la vreo 10-11. Google-ul tine cont de niste parametri, aproximand traficul, mediile de deplasare, etc. Nu te baga la numar de km (nu imparti distanta in km, ci in ore de condus). 500 km pe alocuri pot fi mai obositori decat 1000 km in alte parti.

Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate face fara probleme daca mergi pe autostrada. Am facut 3 zile din Aarhus pina in Bucuresti acum doi ani, cu sotia, cazare la plezneala fara stat la cort, fara sa ne resimtim. Daca vrei sa stai si in Dk la cort, ar fi bine sa ai niste saci de dormit ok. Eu am fost in august si era frigul dracului noaptea :)

Dar as spune ca e mai sigur sa rezervi 4 zile ca sa ai o marja de siguranta (ambuteiaje, ploaie, pus-strans cortul etc. Plus eterna si fascinanta Romanie).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de tine, dar ca sa iti usurezi drumul iti recomand:

Sa dormi minim 8 ore, respecta macar 3 mese pe zi si 2-3 L de apa pe zi(cel mai bine sa ai sistem de baut in timp ce mergi in ghiozdan).Inainte sa pleci faci niste sport de incalzire si in pauze la fel. Mergi numai cu viziera inchisa(vant, muste,uscaciune --> naspa la 700 km pe zi). Trebuie casca buna, silentioasa si poti sa incerci si dopuri de urechi. Echipament adecvat vremii, daca mori de frig nu poti sa merg atat si nici daca mori de cald, nu rata ocazia sa te schimbi in ceva mai gros sau subtire cand simti nevoia pana sa apara durerile de cap sau alte probleme.

Mergi pe autostrada, drumuri nationale, cat mai putin curbe ca sa ai viteza medie mai mare si e si mai putin solicitant. La ce sa ai nu cred ca ai probleme cu ea, altfel nu ai voie sa ai cusaturi la chiloti sau la pantaloni sau la sa in zona de contact ca o sa te rupa la drum lung, exista niste pantaloni dedicati de la ciclism. Cruise controlul face minuni la drum lung, exista si electronic, manual cat si doar un manson de plastic.

 

Pentru mine cel mai important e sa fiu odihnit si mancat/baut, echipamentul si cruise controlul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate face fara probleme daca mergi pe autostrada. Am facut 3 zile din Aarhus pina in Bucuresti acum doi ani, cu sotia, cazare la plezneala fara stat la cort, fara sa ne resimtim.

Ai idee cam cati km ai facut pe zi ? sau unde ai ajuns din Aarhus in prima zi ? si tot asa ? cu ce motocicleta ai venit ? eu as alege sa dorm la cort nu din cauza banilor , pentru ca la cort in camping oricum e intre 10 si 20 euro , iar la un Hostel e cam tot pe acolo , dar as sta la cort pentru ca mi se pare mai safe pentru motocicleta . imi e sa nu mi se fure de pe ea sau sa nu se fure cu totul . mai ales pe Ungaria ....

» Post actualizat in 03 May 2016 17:06

Depinde de tine, dar ca sa iti usurezi drumul iti recomand:

Sa dormi minim 8 ore, respecta macar 3 mese pe zi si 2-3 L de apa pe zi(cel mai bine sa ai sistem de baut in timp ce mergi in ghiozdan).Inainte sa pleci faci niste sport de incalzire si in pauze la fel. Mergi numai cu viziera inchisa(vant, muste,uscaciune --> naspa la 700 km pe zi). Trebuie casca buna, silentioasa si poti sa incerci si dopuri de urechi. Echipament adecvat vremii, daca mori de frig nu poti sa merg atat si nici daca mori de cald, nu rata ocazia sa te schimbi in ceva mai gros sau subtire cand simti nevoia pana sa apara durerile de cap sau alte probleme.

Mergi pe autostrada, drumuri nationale, cat mai putin curbe ca sa ai viteza medie mai mare si e si mai putin solicitant. La ce sa ai nu cred ca ai probleme cu ea, altfel nu ai voie sa ai cusaturi la chiloti sau la pantaloni sau la sa in zona de contact ca o sa te rupa la drum lung, exista niste pantaloni dedicati de la ciclism. Cruise controlul face minuni la drum lung, exista si electronic, manual cat si doar un manson de plastic.

 

Pentru mine cel mai important e sa fiu odihnit si mancat/baut, echipamentul si cruise controlul.

Am cumparat un cruise control care nu am putut sa il montez. defapt l-am montat dar nu avea forta sa tina acceleratia . acum am luat altul de plastic si sper sa fie ok . momentan sunt in Norvegia si nu l-am testat . am si plasticul care te ajuta sa apesi acceleratia cu podul palmei , dar sper sa mearga cruise controlul de l-am luat de plastic si se pune pe maneta de acceleratie .

Cel din prima poza nu am putut sa il montez ... pe ruta asta merg de 7 ani cu masina si e super ok . autostrada e buna , mai putin pe cehia , dar se lucreaza sa o refaca . Am tot citit despre aceasta hidratare , si o sa vad cum fac . am vazut azi un motociclist care avea un suport de pahar sticla si in timp ce mergea bea din ea. era montat pe ghidon . eu sunt si sofer de tir si merg zilnic intre 8 si 10 ore si sunt obisnui cu condusul , dar nu se compara cu motocicleta .

» Post actualizat in 03 May 2016 17:09

Autostrada mi se pare cel mai plictisitor lucru posibil.

pe ruta asta nu prea ai alternativa ... pe Cehia nu e nici un national ok paralel cu autostrada . In Ungaria parca este un national paralel cu autostrada , dar este ff prost , iar pe germania nu se merita sa mergi pe nationale , pentru ca nu ai timp sa te plictisesti deoarece traficul este foarte intens ziua . as avea o alternativa de 200 km sa merg pe national spre hamburg , dar in rest nimic . in Danemarca iar nu sunt nationale paralele cu autostrada .

post-704-0-30125700-1462294872_thumb.jpg

post-704-0-48079100-1462294877_thumb.jpg

post-704-0-16023000-1462294881_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am precizat ca nu am stat la cort nu legat de bani, ci pentru ca e un factor in ecuatie -- pierzi timp in plus zilnic daca mergi cu cortul. Pe de alta parte am avut un morman de bagaje legate in fel si chip cu care pierdeam timp zilnic, si pe care tu probabil nu o sa le ai (2 persoane vs 1). In plus o sa pierzi mai putin timp cu cautatul cazarii, asta daca n-o sa ai surpriza sa gasesti campingul ales desfiintat :D

 

In afara tarii am facut 8-900 pe zi, dar nu i-am simtit deloc, in afara plictiselii prin Ungaria si Germania. Ca dovada, a doua zi am plecat in Grecia. Mult mai obositoare a fost bucata prin Ro.

 

Am venit prin Leipzig-Dresda-Bratislava-Oradea. Prima noapte am dormit la vreo 70km de Praga intr-un satuc, a doua in Ungaria la vreo 40km de Oradea. Mobra era un TDM 850, care nu e chiar un etalon de touring, deci nu ar trebui sa ai probleme in trei zile. Insa lucruri neprevazute pot aparea oricand, pe langa problemele tehnice. Eu am prins in Ungaria drumul spre Oradea blocat de politie si oi ca faceau scandal niste sateni care chemasera televiziunile, iar in Ro era un alt blocaj de politie pe langa Ramnicu Valcea pentru niste lucrari la sosea. In afara de asta de la Oradea plecasem spre Deva si m-am intors dupa 25km inapoi ca era prea praf drumul. Toate astea le-am prins in aceeasi zi, deci am pierdut vreo ora-doua in total.

 

Legat de cruise control si baut in timpul mersului, eu n-am simtit niciodata lipsa, asa ca nu mi-as bate capul foarte tare cu asta. Oricum faci o pauza la fiecare 150-250km sa te mai dezmortesti. Sticla de apa poti sa o infigi in izoprenul rulat si iti ia fix 30 secunde sa o scoti, sa bei si sa o pui la loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...