Sari la conținut

Kit reconstruire cilindru frana. Intrebare.


Postări Recomandate

Deoarece levierul de frana nu este ferm, dupa ce am aerisit in mod repetat frana, fara a se remedia problema am decis sa imi comand un kit de reconstructie.

 

Un magazin local mi-a luat un kit de la Tour Max (made in japan), iar acolo pe langa piston si garnituri, mi s-a livrat o mica cutiuta cu un fel de vasilina roz in interior.

 

M-am uitat pe youtube la mai multe tutoriale despre cum se face corect aceasta operatiune insa nicaieri nu am vazut sa se specifice ceva de aceasta substanta.

 

Are cineva idee la ce foloseste? Orice sfaturi inainte de a ma apuca de aceasta operatiune sunt binevenite :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ungi garniturile si tot ansamblul,inainte de montare.

Teoretic se poate si direct cu lichid de frana,dar de...fa cum zice producatorul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inteles. Am fugit la garaj :D


» Post actualizat in 03 May 2016 11:54

Am terminat de schimbat kit-ul. Este foarte foarte simpla operatiunea iar diferenta fata de cum functiona inainte este enorma.

(Cursa mult mai mica a levierului, merge liniar - inainte mergea in suturi ) si tine mult mai bine.

 

Recomand oricui are probleme de genul acesta sa se incumete a schimba singur. Chiar e foarte simplu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apa calda? ce e aia? pt motocicleta? :))

 

Stiu ca este banal insa chiar am fost incantat pentru ca am facut tot ce se putea la frane, de la aerisit la reconditionat etrieri. Mai ramasese asta si cu schimbatul furtunaselor.

 

Iar daca cineva care se izbeste de aceiasi problema gaseste topicul si isi rezolva problema eu sunt multumit :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...