Jump to content

Alatura-te grupului nostru pe FaceBook! Like & share! Like & share! Alatura-te grupului nostru pe FaceBook!
Photo

Fotografii SMAEB2016

• Please log in to reply
54 replies to this topic

#21 Automobile Bavaria Moto

Automobile Bavaria Moto

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 144 posts
  • Moto: BMW
  • Numar: B xx ABV

Posted 26 April 2016 - 08:57 AM

Pozele de la standul Automobile Bavaria: https://www.facebook...157820130908430

Vizitaţi showroomul Automobile Bavaria - BMW Motorrad în Otopeni, Str. Horia, Cloşca și Crişan 17 (Șoseaua de Centură). 
Program: Luni-Vineri 9-18, Sambata 9-13.

Automobile Bavaria - BMW Motorrad
http://www.bavaria-bmw-motorrad.ro/
Facebook
https://www.facebook.com/BavariaMoto

#22 marcone

marcone

I N C O N S I S T E N T

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,146 posts
  • Moto: V-Strom
  • Numar: de Olt
  • Club: Praz County Stromers

Posted 26 April 2016 - 09:36 AM

Mare nesimțire mi se pare să nu te lase sa te urci pe ele.

Probabil Africana era comandata pentru un client care urma s-o ridice dupa salon.

Culmea fiabilitatii: sa consume motorul ulei pana pica cardanul.

#23 Ciprian-Yamaha

Ciprian-Yamaha

$3F

• Super Membru
  • PipPip
  • 609 posts
  • Interests:Femeile frumoase cu bani, fitness-ul, fotografia, fondurile europene si inca ceva cu F.
  • Moto: Yamaha
  • Numar: din aluminiu
  • Club: Bamboo. uneori LeGaga

Posted 26 April 2016 - 09:56 AM

Era deja cumparata dinainte de salon dar clientul a fost de acord sa fie expusa la salon.

Ia d'aici voucher 1% reducere pe PcGarage 58JLE26H.

Sau daca esti motociclist de treaba, imi dai un PM si te ajut cu mai multe informatii.

#24 claman

claman

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,126 posts

Posted 26 April 2016 - 08:33 PM

Asta este interesul honda pentru piata românească...nici nu e nevoie de mai mult,se vând din poze

#25 Supapa_Jr

Supapa_Jr

The Master Flamer

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,732 posts
  • Moto: de premianti !
  • Numar: 929 CBR
  • Club: Bucharest 1%-ers

Posted 26 April 2016 - 10:08 PM

Claman...dacă tu platești un obiect după care aștepți 45 de zile...ești de acord sa o călăreasca toți neavizați?

De vanzare :

PARBRIZ DARK SMOKE HONDA CBR 929RR in stare buna 150 lei - detalii PRV

#26 gogO.

gogO.

house mill the girls

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,390 posts
  • Moto: SUZUKI SV1000 2003
  • Numar: B138GOG

Posted 26 April 2016 - 10:34 PM

la ce piata moto avem, sa zicem mersi c-am vazut-o live.

plus ca daca il batea pe careva gandul sa-si cumpere una, nu cred ca oamenii de la standul honda l-ar fi gonit, ci l-ar fi ajutat cu informatii si cred ca l-ar fi lasat s-o si calareasca.

gallery_87204_8070_147301.gif

#27 FLEX

FLEX

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,569 posts
  • Interests:orice ... cu motor
  • Moto: Gilera Dakota350/RC600-89/RC600-93Cobra
  • Numar: Benelli Tre-K1130 Amazonas
  • Club: DaewooClub

Posted 27 April 2016 - 12:27 PM

la ce piata moto avem, sa zicem mersi c-am vazut-o live.

Cel mai bine vinduta mobra noua in Romania este BMW R1200 GS(A), cu vreo 80 de exemplare in ultimele 6 luni; mobra de pe locul 2 a fost cumparata in 14 (paispe!) exemplare, ceva Honda de 600, nu mai tin minte.

1200-le cintareste vreo 20k oiro si SE VINDE FOARTE BINE.

Dar Automobile Bavaria Motorrad nu lipseste de la nici un eveniment, de la demonstratii cu monster-truck la cursa de triciclete pentru categoria de virsta 2-4 ani.

Deci ce piata moto avem?

Normala, cine investeste in evenimente, cine se preocupa sa gaseasca finantari convenabile, cine face pe dracu'n patru sa scoata banul din buzunarul cumparatorului, ala vinde.

Ceilalti ... asta e, de unde nu-i, nici Aldesus nu cere.

Avind in vedere si profilul oarecum diferit al incepatorului motociclist roman din ultimii 2-3 ani raportat la ce a fost inainte, parca vad ca AB o sa faca vinzari grele si cu G 310-le, pacat ca n-au putut sa-l aduca la SMAEB.

Edited by FLEX, 27 April 2016 - 12:27 PM.

OCHII IN PATRU!

#28 PzKpfW

PzKpfW

Jupîn

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 6,300 posts
  • Moto: FS 570, RSV4, MTS 1200S

Posted 27 April 2016 - 12:48 PM

Cum arata XSR 900-le. Gizas

Ca un MT-09 în haine de hipster :)

Dezamagit de honda totusi ca nu au adus si ei honda CB1000R.

Probabil că li s-a părut deplasat să aducă la expoziție o motocicletă veche de 9 ani :)

Cel mai bine vinduta mobra noua in Romania este BMW R1200 GS(A), cu vreo 80 de exemplare in ultimele 6 luni; mobra de pe locul 2 a fost cumparata in 14 (paispe!) exemplare, ceva Honda de 600, nu mai tin minte.

1200-le cintareste vreo 20k oiro si SE VINDE FOARTE BINE.

Dar Automobile Bavaria Motorrad nu lipseste de la nici un eveniment, de la demonstratii cu monster-truck la cursa de triciclete pentru categoria de virsta 2-4 ani.

Deci ce piata moto avem?

Normala, cine investeste in evenimente, cine se preocupa sa gaseasca finantari convenabile, cine face pe dracu'n patru sa scoata banul din buzunarul cumparatorului, ala vinde.

Ceilalti ... asta e, de unde nu-i, nici Aldesus nu cere.

:agree:

#29 claman

claman

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,126 posts

Posted 27 April 2016 - 01:24 PM

Claman...dacă tu platești un obiect după care aștepți 45 de zile...ești de acord sa o călăreasca toți neavizați?

Clar nu! Însă mă refeream la marele constructor că până la urmă e gigant si nu poate aduce cel mai așteptat model la singura expoziție anuală de profil din țară. Test drive cu ce se face ? Ne lasă clientul sau mai așteptăm până apare o bucată ?!

#30 StefanSC

StefanSC

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 191 posts
  • Moto: pieton

Posted 27 April 2016 - 01:31 PM

Pozele si impresiile mele, de diletant intr-ale motociclismului si fotografiei:

http://needitat.ro/i...-la-smaeb-2016/

ein Zylinder ein Problem, zwei Zylinder ...

#31 john17

john17

Avansat pan' la genunchiul broastei

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,706 posts
  • Moto: cu diapazoane
  • Numar: ioc cu y

Posted 28 April 2016 - 12:20 AM

BMW vinde bine si vehiculele cu 4 roti, nu stiu cat tine de promovare si cat de scindarea claselor sociale/economice specifica tarii noastre. Adica pe de-o parte cei cu posibilitati care isi iau auto/moto noua si nu model de buget, iar pe cealalta cei multi care (abia) isi permit un sh de 2-3000€.

#32 gogO.

gogO.

house mill the girls

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,390 posts

Posted 28 April 2016 - 10:24 AM

Deci ce piata moto avem?

raman la parerea mea: praf.

sigur, anul asta au inceput sa miste putin vanzarile, mai ales pentru BMW, dar cu o floare nu se face primavara.

daca piata noastra moto e "normala", a italienilor, de exemplu, cum e?

cand mergi prin trafic, cate motociclete 2010-2015 intalnesti? comparativ cu mobre mai vechi de 10 ani?

cati cunoscuti de-ai tai si-au luat sau planuiesc sa isi ia anul asta mobre noi? eu nu stiu niciunul...

#33 FLEX

FLEX

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,569 posts
  • Interests:orice ... cu motor
  • Moto: Gilera Dakota350/RC600-89/RC600-93Cobra
  • Numar: Benelli Tre-K1130 Amazonas
  • Club: DaewooClub

Posted 28 April 2016 - 10:53 AM

Sa stii ca cel putin sezonul asta am vazut cam 70% mobre mai spalatele (adica ceva mai recente), restul cazanele mai vechi dar in buna stare (inclusiv a mea, dar la mine e o problema de fixatie pe Gilere).

Eu as lua o motoreta noua de cilindree sub-medie (300-450) pentru frecat in oras, daca as gasi finantare convenabila pentru un pret TTI pina in 5kE.

De ce noua? ABS, injectie, catalizator, dracii care nu-ti dau batai de cap si fiindca eu nu cunosc posibilitati de finantare pentru SH-uri, creditul de nevoi personale e cam jecmaneala.

Sint convins ca daca si altii (Honda, Yamaha, Suzuki, KTM) ar veni la pachet si cu finantari convenabile si ar fi un pic mai agresivi pe partea de promovare s-ar vedea si un plus in numarul de motociclete noi.

Dar daca toti ii lasa pe bavarezi sa monopolizeze tot ce inseamna prezenta publica ... rezulta absurdul situatiei actuale, in care lider de piata e o motocicleta foarte scumpa.

OCHII IN PATRU!

#34 gogO.

gogO.

house mill the girls

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,390 posts

Posted 28 April 2016 - 11:04 AM

nu ma intelege gresit, si eu mi-as lua in secunda 2 un SV650 scrambler nou, sau un xsr700, ba chiar si un nc750x. din pacate nu am nici cum sa imi fac un credit/leasing si nici nu am banii cash pt o astfel de achizitie.

plus ca multi pe care ii stiu prefera sa mai puna 1-2k diferenta si sa schimbe masina daca ar avea ~6k cash. nici mentalitatea asta nu ajuta piata moto :)

#35 StefanSC

StefanSC

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 191 posts
  • Moto: pieton

Posted 28 April 2016 - 11:26 AM

plus ca multi pe care ii stiu prefera sa mai puna 1-2k diferenta si sa schimbe masina daca ar avea ~6k cash. nici mentalitatea asta nu ajuta piata moto :)

Mentalitate asta se numeste mentalitatea de om sarac. Si e mentalitatea de om care va ramane sarac. Omul care nu vede costurile ascunse atunci cand cumpara ieftin, care alege mereu prin prisma pretului si castigului imediat, care nu are educatia financiara pentru a iesi din saracia lui si nici inclinatia sa munceasca pentru un scop anume.

ein Zylinder ein Problem, zwei Zylinder ...

#36 PzKpfW

PzKpfW

Jupîn

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 6,300 posts
  • Moto: FS 570, RSV4, MTS 1200S

Posted 28 April 2016 - 01:13 PM

BMW vinde bine si vehiculele cu 4 roti, nu stiu cat tine de promovare si cat de scindarea claselor sociale/economice specifica tarii noastre.

Cred că arhetipul posesorului de motocicletă BMW diferă mult de cel al posesorului de automobil BMW - la noi cel puțin :)

#37 eFu'

eFu'

blorin

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,621 posts
  • Interests:Recuperarea timpului pierdut...
  • Moto: F800GSA

Posted 28 April 2016 - 02:02 PM

E o segmentare care trebuie făcută: vehicule noi / vehicule sh / vehicule ssssh, de ex. posesorul de motocicletă BMW din anii 70-80 vs. posesorul de tigaie bavareză din anii 80-90.

.

Unde nu-i cap, e vai de picioare! (Taica-meu).

#38 jerry_mcrie

jerry_mcrie

supraviețuitor în RO... jale...

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 5,138 posts
  • Interests:moto vechi, downhill mtb, sci fi sub toate formele lui..., foto, video, muzică mai veche și mai nouă, mașini tot mai vechi...
  • Moto: Yamaha TDM 850 1994

Posted 28 April 2016 - 02:53 PM

Omul care nu vede costurile ascunse atunci cand cumpara ieftin,

relax ca le vede... dar nu poate altfel. nu are cum.

care alege mereu prin prisma pretului si castigului imediat,

da, normal el "moare de foame acum"!...

care nu are educatia financiara pentru a iesi din saracia lui si nici inclinatia sa munceasca pentru un scop anume.

mai lasati textul asta.

la noi se munceste. de multe ori insa pe foarte putin.

statu' este principalul vinovat.

este o lipitoare mare si grasa care se plange ca nu sunt bani...

desi trage de pe populatie cat incape si mai mult.

"There's room at the top they're telling you still But first you must learn how to smile as you kill If you want to be like the folks on the hill"

John Lennon

#39 csman

csman

Transalpist

• Super Membru
  • PipPip
  • 993 posts
  • Moto: TA XL650
  • Numar: irelevant
  • Club: NeXam

Posted 28 April 2016 - 03:19 PM

in curand in RO o sa ii dam cu RIP honda si nu din vina producatorului ci a importatorului incapabil 

Posted Image

#40 Metal Heart

Metal Heart

www.motobikes.ro

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 7,764 posts
  • Interests:Cotele apelor Dunarii
  • Moto: VFR800
  • Club: Academia de mici si bere

Posted 28 April 2016 - 03:41 PM

in curand in RO o sa ii dam cu RIP honda si nu din vina producatorului ci a importatorului incapabil 

De ce spui asta???

MotorTeam au cam fost printre putinii care s-au adaptat si au supravietuit cand restul dealerilor de Suzuki inchideau portile: B&S Motor, Euronautica, Elf... Eu zic ca sunt niste oameni care stiu cum sa isi managerieze afacerea si faptul ca au luat si vand Honda nu cred ca da dovada de "importator incapabil". Cum a spus cineva mai sus, a avut expuse fix modelele care sunt cele mai potrivite pt piata noastra - dovada ca A Twin ala s-a vandut sau a fost vandut si Shadow-ul ala, la fel, a doua zi s-a vandut. Iar faptul ca in cele doua zile am tot vazut printi cu copii trecuti de 18 ani care se tot invarteau pe langa CB500 sau CBR500 ma face sa cred ca se vor vinde mai multe motorete din acest segment decat 1000RR-uri. 

TE ABȚII, TE ABȚII ȘI CÂND NU MAI REZIȘTI, DAI BUZNA

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status